کد خبر : 25764 / /
/

 

خلق و خوی ما، بخشی از وجود ما است که با آن متولد می‌شویم. اگر فرزند شما لجباز است، باور کنید که تنها شما بچه لجباز ندارید. بسیاری از والدین فرزندان لجبازی دارند و زمانی که متوجه این لجبازی در کودکی می‌شوند آن را نادیده می‌گیرند. خبر بد این است که اگر از همان کودکی روش برخورد مناسب با رفتار فرزند خود را ندانید، در بزرگسالی چالش‌های بسیار زیادی در روابط کاری و اجتماعی خود تجربه خواهد کرد. ما در خیریه بهراد، علاوه بر جمع‌آوری کمک آنلاین، راهکارهایی برای درمان و کنترل رفتارهای ناهنجار اجتماعی هم ارائه می‌دهیم. به همین دلیل هم تصمیم گرفتیم در مورد لجبازی کودکان صحبت کنیم.

ویژگی‌های کودکان لجباز

لجبازی در افراد دو مرحله دشوار دارد:

1. کودک نوپا

2. نوجوان

اینکه فرزند شما با اراده خودش در مورد کارها و رفتارهایش عمل می‌کند، دلیلی برای لجباز بودن او نیست. مرز باریکی بین مصمم بودن و لجبازی وجود دارد. برای تشخیص این مرز باریک، باید برخی ویژگی‌های رفتار سرسختانه را بشناسید.

  • بچه‌های لجباز تمایل دارند هر چیزی را که به عصیان‌گری شبیه است را زیر سوال ببرند.
  • آن‌ها می‌خواهند شینده شوند و انتظار دارند که مورد تایید قرار بگیرند. در واقع رفتارشان برای جلب توجه شما است.
  • آن‌ها تمایل شدیدی به مستقل و پرحاشیه بودن دارند.
  • اراده‌ی آزاد دارند و ممکن است دشوار باشد که به آن‌ها یک روتین مشخص بدهید.
  • به طور مکرر کج خلقی دارند.
  • ویژگی‌های رهبری دارند و حتی می‌توانند رئیس هم به نظر برسند.
  • تمایل زیادی به سریع انجام دادن و انجام شدن کارها دارند.

روانشانسی کودکان لجباز

برای برخورد صحیح با کودک لجباز خود، ابتدا باید ریشه‌یابی کنید که چرا چنین رفتارهایی از خود بروز می‌دهند. این که فرزند شما مصمم باشد یک چیز است و اینکه لجباز باشد چیز دیگری است. قاطعیت به نوعی استحکام در رسیدن به هدف است، اما لجبازی امتناع از تغییر فکر، رفتار یا حتی عمل تحت هر نوع فشار خارجی است.

کارشناسان خیریه بهراد در حین نیازسنجی و امکان‌سنجی استفاده از قلک خیریه، متوجه بحران لجبازی کودکان در اجتماع شدند. به همین دلیل هم تصمیم گرفتیم در این باره بیشتر صحبت کنیم.

لجبازی می‌تواند هم ژنتیکی و هم اکتسابی باشد. یعنی فرزند شما با مشاهده رفتار دیگران و دستاوردهای آن‌ها آموخته باشد که لجبازی مسیر درستی برای بدست آوردن قدرت و خواسته‌هاست. نگران نباشید! شما می‌توانید این رفتار را در جهت ملایم و سالم رفتار کردن کودک خود اصلاح کنید.

چطور با بچه‌های لجباز رفتار کنیم؟

نوزادان، کودکان نوپا و نوجوانان درگیر لجبازی می‌شوند. یعنی لجبازی در هر سنی می‌تواند ظاهر شود و تا بزرگسالی هم ادامه پیدا کند. به عنوان یک پدر و مادر، مهم است که راه‌هایی برای رفتار با کودک لجباز خود بیابید، به طوری که بتوانید رفتار او را بدون استرس کمی کنترل کنید. در این بخش چند تکنیک برای رفتار با کودک لجباز وجود دارد:

  1. با کودک خود بحث نکنید

کودکان لجباز همیشه لباس رزم به تن دارند. همیشه آماده هستند تا با شما مشاجره کنند. بنابراین نباید این فرصت را به آن‌ها بدهید. در عوض باید با حوصله به حرف‌های فرزندتان گوش دهید و مشاجره را به یک گفتگو تبدیل کنید. زمانی که شما نشان می‌دهید آماده گوش دادن به داستان آن‌ها هستید، آن‌ها هم برای شنیدن صحبت‌‌های شما آماده می‌شوند.

  1. یک راه ارتباطی ایجاد کنید

شما نباید فرزند خود را به انجام کاری که نمی‌خواهد مجبور کنید. این فقط آن‌ها را سرکش‌تر می‌کند. یعنی با اجبار شما فرزند خود را به سمت کاری که نباید انجام دهند سوق می‌دهید. بنابراین اگر می‌خواهید فرزندانتان به جای تماشای تلویزیون تکالیف خود را انجام دهند، باید مدتی با او تلویزیون تماشا کنید.

این کار باعث می‌شود بین شما رابطه دوستی برقرار شود و بعد از مدت کوتاهی، می‌توانید از فرزندتان بپرسید که آیا دوست دارد در حین کتاب خواندن شما، او هم تکالیف خود را انجامدهد یا نه. مشاوران زیادی وجود دارند که در قالب کمک آنلاین می‌توانند شما را راهنمایی کنند که بهترین راه ارتباطی را پیدا کنید.

  1. چند انتخاب ارائه دهید

فرد لجباز کاملا شبیه یک اتاق پر از باروت است و اینکه مستقیما به یک کودک لجباز بگویید چه کاری باید انجام دهد، دقیقا شبیه به این است که در این اتاق کبریت روشن کنید. به جای این کار، چند پیشنهاد به آن‌ها بدهید تا بتوانند از بین آن‌ها یک مورد را انتخاب کنند. با این کار شما باعث شدید که احساس کند بر زندگی خود کنترل دارد و می‌تواند به طور مستقل تصمیم بگیرد.

برای جلوگیری از سردرگمی فرزندتان، انتخاب‌ها را محدود نگه‌دارید و فقط دو یا سه گزینه را مقابل او قرار دهید. مثلا برای تمیز کردن اتاقشان، از آن‌ها بپرسید که اول می‌خواهند کدام مورد را مرتب کنند: تخت خواب یا کمد؟

 

ما در خیریه بهراد، محصولاتی مثل استند تبریک و تسلیت خیریه را در اختیار افرادی قرار می‌دهیم که می‌خواهند از این طریق تهیه این محصولات به خیریه کمک کنند قرار می‌دهیم.

 

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.