کد خبر : 25839 / /
/

کوچینگ مدیران از صفر تا 100 برای تمام کسانی که می خواهند در دنیای بیزینس حرفی برای گفتن داشته باشند! کلیک کنید.

 

 

 

احتمالا برای شما هم پیش آمده که در مورد کوچینگ در اینترنت سرچ کنید و با واژه های مختلفی همچون بیزینس کوچینگ، کوچینگ سازمانی و یا حتی کوچینگ مدیران روبرو شوید و بعد از خود بپرسید که این موارد به چه معنا هستند؟ کوچینگ مدیران یا کوچینگ سازمانی چه فوایدی دارد؟ اصلا به چه کسی کوچ گفته می شود؟ ما در این محتوا قصد داریم با بررسی کوچینگ مدیران به شما کمک کنیم که اطلاعات ارزشمندی در این حوزه بدست آورید، تنها کافیست با ما تا انتهای این محتوا همراه باشید.

انتظارات جدید از مدیران در سال 2023images_1677079327_63f6331f8e969.jpg

 

امروزه از مدیران انتظار می‌رود کارکنان خود را کوچ کنند، چرا که با بکار‌گیری یک رویکرد کوچینگی و تغییر دادن سبک مدیریتی خود، می‌توانند بر روی عملکرد تیم‌ها و کارکنان سازمان اثرگذارتر باشند. این موضوع برای پیشرفت و رشد یک سازمان در ابعاد کوچک و بزرگ بسیار حائز اهمیت بوده و باید به آن توجه زیادی داشت.

کوچینگ یک سبک مدیریتی است؛ یک رویکرد کاملاً متفاوت از شیوه‌های سنتی دستور دادن و کنترل کردن. تفویض اختیار و محول کردن وظایف به دیگران یکی از تفاوت‌های مهم کوچینگ با سبک‌های مدیریت دستوری است. پس از حضور کوچینگ در سازمان؛

 • مدیران کمتر سخن می‌گویند و بیشتر گوش می‌دهند.
 • کمتر دستور می‌دهند و بیشتر سؤال می‌پرسند.
 • قضاوت نمی‌کنند و در عوض بازخوردهای سازنده و واقع گرایانه ارائه می‌دهند.

کوچینگ را نباید به معنای خوش رفتاری کردن با دیگران تلقی کرد، زمانی که مسئولیت‌ها و وظایف را به دیگران محول می‌کنید، آنها برای انجام دادن کارها بیشتر تحت فشار قرار می‌گیرند و همین مسئله باعث رشد و توسعه آن‌ها و بهبود عملکردشان می‌شود.

چند نکته مهم برای حضور کوچ در سازمان که باید بدانید!

مدیر در نقش کوچ سوال نمی‌پرسد تا داده و اطلاعات جمع‌آوری کند، او سؤال می‌پرسد تا ایده‌ها و افکار جدید را کشف کند، به احساسات کارمندان خود پی ببرد و آن‌ها را تشویق کند تا خودشان به راهکار برسند. در واقع کوچ کار مدیر را انجام نمی دهد، بلکه با پرسیدن سوالات صحیح مدیر را در مسیر درست هدایت می کند.

اگر هدف از کوچ کردن کارکنان رشد و توسعه فردی و سازمانی آن‌ها باشد، مدیر در نقش کوچ با استفاده از پرسش های قدرتمند، کارکنان را به چالش می‌کشد تا عمیق‌تر فکر کنند و نسبت به مسائل دیدگاهی همه جانبه و بسیط داشته باشند. از این طریق می‌توان مهارت‌های استدلالی کارکنان را تقویت کرد و چشم‌انداز آن‌ها را وسعت بخشید. شاید برایتان جالب باشد که به این موضوع در بعضی از موارد کوچینگ سازمانی نیز گفته می شود. در این زمینه منابع متعددی وجود دارد که می توانید با مراجعه به آن ها اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید.

راهکارهای بهتر با مهارت کوچینگ

به هنگام تصمیم‌گیری می‌توان از مهارت کوچینگ و منتورینگ بهره گرفت تا به راهکارهای بهتری دست یافت. هنر کوچینگ در این است که بتوان به دیگران کمک کرد تا صریح و بی‌پرده صحبت کرده و ایده‌ها و افکار بیشتری را مدنظر قرار دهند.

جان ویتمور، در کتاب خود با عنوان کوچینگ عملکرد، مسئله مسئولیت و قدرت مدیریتی را مطرح می‌کند و می‌پرسد: آیا یک مدیر می‌تواند کوچ خوبی برای کارکنانش باشد؟ برای آن که مدیر بتواند در نقش یک کوچ ظاهر شود، می‌بایست به مهارت‌های جدیدی دست یابد، مهارت‌هایی از قبیل همدلی، داشتن گوش‌شنوا، اشتیاق برای کوچ کردن کارکنان، قضاوت نکردن و… ! احتمالا خودتان هم متوجه هستید که چقدر افزایش مهارت در این موارد می تواند کاربردی باشد و به رشد کسب و کار کمک کند.

مدیر در نقش کوچ باید شک و تردیدهایش را کنار بگذارد، به کارکنان خود اطمینان داشته باشد، فرهنگ استقلال را در میان آن‌ها رواج دهد و همواره برایشان انگیزه‌بخش و الهام‌بخش باشد. در ادامه با بررسی مهم ترین مزایای کوچینگ مدیران به شما کمک می کنیم که درک بهتری از کاربردهای به کار گیری یک کوچ در مجموعه خود مطلع شوید.

مزایای کوچینگ مدیران برای کسب و کار چیست؟

images_1677079341_63f6332d1491b.jpg

در ادامه متوجه می شوید که کوچینگ مدیران به صورت تیتروار چه مزایای برای کسب و کار شما به همراه خواهد داشت:

 • مشخص کردن نقاط قوت مدیران و مشخص شدن نقاط قابل بهبود
 • بالا بردن سطح نقاط قوت و بهبود عملکرد
 • ایجاد استراتژی اجرایی همراه با برنامه عملی و ایجاد تعهد و مسئولیت‌ پذیری برای کمک به حفظ روند
 • اتخاذ و یا تقویت مهارت‌های ضروری مدیریت
 • تغییرات رفتاری مثبت و پایدار
 • یادگیری مهارت‌های کوچینگ بعنوان مدیر
 • برنامه‌ریزی و توسعه حرفه‌ای مدیر
 • ایجاد توازن بیشتر میان کار و زندگی
 • گرفتن پشتیبانی و بازخورد مداوم و منظم از طریق کوچینگ مدیران، که رشد حرفه‌ای را قطعی می‌کند.

بدون شک هر کسب و کاری برای رشد و پیشرفت به چنین مزایایی نیاز دارد.

تحقیقات بین المللی موسسه CIPD در حوزه کوچینگ کسب و کار

کوچینگ همواره یکی از موضوعاتی است که مؤسسه توسعه فردی CIPD درباره آن تحقیق‌ها و پژوهش‌هایی را صورت می‌دهد، چرا که کوچینگ یک شیوه کلیدی و مهم برای انگیزه دادن به افراد، کمک کردن به تیم‌ها، یافتن بهترین راهکار برای حل کردن مشکلات، بهبود عملکرد، ارتقای مهارت‌های توسعه محور و افزایش اعتماد به نفس در محیط کار است.

این مؤسسه در آخرین پژوهش خود بر روی 600 مدیر منابع انسانی و سایر رشته‌های مدیریت مطالعه کرد و از آن‌ها پرسید؛ برای آن که یک مدیر بتواند در نقش کوچ ظاهر شود، به چه مهارت‌هایی نیاز دارد و رویکرد کوچینگی چه تأثیری بر مدیریت آن‌ها دارد؟ آیا کوچینگ کسب و کار باعث افزایش رشد و بهره وری آن ها شده است؟

نتایج حاصل دو ویژگی مرتبط با سبک مدیریت کوچینگی را مشخص کرد؛ ویژگی‌های ابتدایی و پایه کوچینگ که بر روی عملکرد تمرکز دارد و ویژگی‌های تکامل یافته کوچینگ که بر روی قدرت بخشیدن و تفویض اختیار تأکید دارند. ویژگی‌های پایه و ابتدایی کوچینگ موارد زیر را در بر می‌گیرند:

 • توسعه فردی و سازمانی
 • بهبود عملکرد
 • بازخورد مؤثر
 • برنامه‌ریزی موفق
 • مشخص کردن هدف و اقداماتی که باید برای رسیدن به این اهداف صورت داد.

ویژگی‌های تکمیلی کوچینگ با سبک مدیریت مشارکتی مرتبط بوده و موارد زیر را در بر می‌گیرند؛

 • استفاده کردن از ایده‌های اعضای تیم
 • پرسشگری قدرتمند
 • بهره‌گیری از قدرت تیم و گروه برای حل کردن مسائل
 • تصمیم‌گیری اشتراکی و گروهی

دستیابی به ویژگی‌های تکمیلی کوچینگ مدیران ارشدی میسر است که برای تصمیم‌ گیری در مورد کارهایشان زمان بیشتری در اختیار دارند و کمتر درگیر چالش‌های اجرایی هستند، چالش‌هایی که غالباً زندگی برخی از مدیران را کاملاً به خود اختصاص می‌دهد.

کوچینگ مدیران ارتباط مستقیم دارد با سطوح مدیریتی تقویت اعتماد به نفس و روابط خوب میان مدیران و اعضای تیم بر می‌گردد. این عوامل مدیران را تشویق می‌کند تا بیشتر یک رویکرد کوچینگی داشته باشند.

موسسه کوچینگ دکتر احمدی منش، بهترین انتخاب شما

دکتر احمدی منش به عنوان یکی از بهترین کوچ های ایران و مربی شخصیت شناسی می تواند به شما کمک کند که در مجموعه خود رشد کنید.  شما با استفاده از خدمات کوچینگ کسب و کار این مجموعه می توانید کسب و کار و مهارت های کلیدی خود را تا حد زیادی رشد دهید.

در این زمینه اگر نظر و یا پیشنهادی دارید، می توانید با ما در بخش نظرات مطرح کنید.

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.