کد خبر : 26286 / /
/

مراقبت بعد از لیزر صورت + توصیه های لازم پس از اولین جلسه لیزر درمانی و مراقبت پوست بعد از لیزر موهای زائد صورت و لک بدن

 

 

لیزر موهای صورت از جمله دلایل اغلب مراجعین به مراکز لیزر است. موهای زائد این ناحیه از بدن به دلیل ایجاد ظاهری ناخوشایند برای بسیاری از افراد مخصوصا خانم ها آزاردهنده است. همان طور که می دانید انسان ذاتا زیبایی ها را دوست دارد و همواره در تلاش است ظاهری آراسته و زیبا داشته باشد.

لیزر موهای زائد صورت

پوست صورت بسیار حساس است و ممکن است زودتر از بقیه نقاط بدن دچار عوارض ناشی از لیزر گردد. بر همین اساس برای از بین بردن موهای صورت، افراد به روش های مختلفی متوسل می شوند؛ اما لیزر به دلیل از بین بردن بخش زیادی از موهای زائد می تواند بهترین روش باشد و جایگزین روش های سنتی به شمار می آید.

 

لیزر موهای زائد صورت دقیقا در چه مناطقی از صورت انجام می گیرد؟

با استفاده از لیزر می توان موهای مناطق زیر در صورت را از بین برد:

 • موهای پشت لب فوقانی
 • دور ابروها و مابین آنها
 • موهای گردن
 • موهای چانه
 • موهای زائد گردن و پشت سر
 • ایجاد خط ریش در مردان

لیزر صورت در چه افرادی نتایج بهتری می دهد؟

افرادی که پوستی با رنگ روشن دارند و همچنین کسانی که موهای زائد بدن شان تیره رنگ و ضخیم باشد، نتایج بهتری از لیزر موهای زائد خواهند گرفت. در حالت کلی در افرادی که رنگ پوست و رنگ موهای زائد دارای کنتراست بالایی باشد، لیزر می تواند گزینه مناسبی برای آنها باشد. بر خلاف این افرادی که موهای زائدشان بور، نازک و یا کرکی باشد نمی توانند از لیزر نتیجه مناسبی بگیرند.

لازم به ذکر است که در مواردی ممکن است پوست فرد تیره و سبزه باشد اما رنگ موها و ضخامت آنها برای لیزر مناسب تعیین شود؛ استفاده از تکنولوژی خاصی مانند Nd:Yag می تواند مشکل موهای زائد را حل کند.

آیا لیزر موهای زائد صورت عوارضی دارد؟

لیزر موهای زائد صورت به دلیل حساسیت پوست در این ناحیه، ممکن است عوارض موقتی و گذرایی داشته باشد. این به معنی خطرناک بودن و یا غیرقابل درمان بودن این عوارض نیست. برخی از این موارد به صورت کلی عبارتند از:

 1. ایجاد دردی خفیف و التهاب در پوست: بروز این علائم برای افراد آزاردهنده خواهد بود ولی مسلما با گذشت زمان برطرف می شود. این عوارض زودگذر هستند و جای نگرانی نیست.
 2. پوسته پوسته شدن پوست: این عارضه نیز گذرا است و دلیلی برای نگرانی ندارد. علت اصلی پوسته پوسته شدن پوست را می توان نوع دستگاهی دانست که برای لیزر استفاده شده است.
 3. تاول: در صورتی که اپراتور دستگاه لیزر از مهارت کافی برخوردار نباشد و یا دستگاه مناسب پوست نباشد امکان ایجاد تاول وجود دارد.
 4. بروز اسکار: اگر دستگاه لیزر به درستی تنظیم نگردد و یا اپراتور به اندازه کافی ماهر نباشد ممکن است در موارد نادری بر روی پوست اسکار ایجاد گردد. بهتر است اشاره کنیم که اسکار از عوارض برگشت ناپذیر و به عبارتی دائمی است.

اقدامات لازم قبل از لیزر صورت

با رعایت نکاتی که در ادامه ذکر خواهیم کرد می توانید نتیجه موردنظرتان را از لیزر بگیرید:

 • از بند انداختن، موم انداختن و کندن موها از حدود یک ماه قبل خودداری کنید تا نتیجه لیزر را کاهش ندهند.
 • در روز مراجعه به کلینیک لیزر در اهواز لازم است موهای صورت را شیو کنید.
 • در هنگام مراجعه برای لیزر از آرایش و استفاده از کرم بر روی صورت بپرهیزید.
 • در صورت ابتلاء به بیماری های خاص قبل از لیزر اطلاع دهید.
 • مصرف برخی داروها ممکن است سبب ایجاد حساسیت گردد پس در این موارد با پزشک کلینیک لیزر مشورت کنید.
 • در دوران بارداری لیزر باید تحت شرایط خاصی انجام بگیرد پس مشاوره با پزشک الزامی است.

مراقبت پوست بعد از لیزر موهای زائد صورت

مراقبت پوست بعد از لیزر موهای زائد صورت

مراقبت بعد از لیزر صورت از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که پوست این ناحیه بسیار حساس بوده و همچنین قابل پوشاندن و محافظت در برابر تابش نور خورشید هم نیست. در ادامه به نکات مهمی در این خصوص اشاره می کنیم:

 • محافظت از پوست در مقابل تابش نور خورشید

یکی از نکات مهم در مراقبت بعد از لیزر صورت خودداری از قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. پوست صورت به دلیل لیزر در مراکز لیزر مانند کلینیک لیزر مهر https://lasermehr.ir/ ممکن است کمی نازک شود و نور خورشید باعث گرم شدن صورت و عرق کردن آن خواهد شد. این موارد می تواند پوست را دچار سوزش و قرمزی نماید.

استفاده از کلاه های سایه بان دار و کرم ها ضد آفتاب می تواند این عارضه را کاهش دهد. در صورتی که از کرم ضد آفتاب استفاده نکنید امکان تیرگی پوست وجود دارد.

 • پرهیز از استفاده از کرم های بهداشتی و آرایشی

از دیگر موارد مراقبت پوست بعد از لیزر موهای زائد صورت باید به عدم استفاده از کرم های مختلف بر روی پوست صورت اشاره نمود. این موضوع اهمیت زیادی دارد و نباید آن را نادیده بگیرید. پس از لیزر صورت امکان سوزش پوست وجود دارد و با مالیدن کرم های مختلف این عارضه شدیدتر خواهد شد.

 • خنک کردن پوست صورت

برای مراقبت بعد از لیزر صورت بهتر است پوست خود را با توجه به التهاب و سوزشی که دارد خنک نگه دارید. شستشو با استفاده از آب خنک و در صورت امکان استفاده از کمپرس آب سرد می تواند بسیار کمک کننده باشد. البته بهتر است اشاره کنیم هرگز صورت خود را با آب گرم نشویید. در ضمن ژل آلوئه نیز می تواند پوست تان را خنک کند.

 • استفاده از لوسیون های مختلف پوست

برای مراقبت پوست بعد از لیزر موهای زائد صورت توصیه می شود از لوسیون پوست استفاده شود تا بتوان خشکی پوست را رفع نمود. خشکی پوست برای افراد حس آزاردهنده ای خواهد داشت که می توان شدت آن را با استفاده از لوسیون های بازاری و یا حتی ماسک های خانگی کاهش داد. پس از 4 ساعت مجاز به استفاده از کرم های مرطوب کننده نیز هستید.

مراقبت پوست بعد از لیزر صورت

 • مصرف آب

نوشیدن آب بدون در نظر گرفتن شرایط کنونی نیز توسط پزشکان توصیه می شود. پس از لیزر موهای زائد صورت نیز نوشیدن آب در مقادیر بالا می تواند طراوت و شادابی پوست را تامین نماید. این امر با حفظ رطوبت پوست، از خشکی آن پس از لیزر جلوگیری می کند.

 • پرهیز از دست کاری پوست و خارج کردن موها از ریشه

موهای زائد صورت بعد از اولین جلسه دوباره رشد خواهند کرد. نباید سعی کنید آنها را از ریشه خارج کنید بلکه در این شرایط شیوه آنها بهترین راه حل خواهد بود. شیو موها می تواند طول درمان و جلسات آن را به دلیل نابودی سریع تر موها کاهش دهد.

برای مراقبت پوست بعد از لیزر موهای زائد صورت توصیه اکید می شود که از روش هایی از قبیل بند انداختن، موم، دستگاه های اپیلیدی و ... که موها را از ریشه خارج می کنند پرهیز کنید.

 • پرهیز از برنزه کردن پوست

برنزه کردن پوست پس از لیزر موهای زائد در حالت کلی امری خطرناک تلقی می گردد. با توجه به این که در حین برنزه کردن پوست می سوزد؛ پس این مساله می تواند پوست را حساس و نازک کند. در این شرایط استفاده از لیزر، عوارض ناشی از لیزر موها می تواند افزایش یابد.

استفاده از دستگاه سولاریوم، گرفتن حمام آفتاب و همچنین استفاده از کرم ها و پمادهای بهداشتی و آرایشی همگی مواردی هستند که باید برای مراقبت پوست بعد از لیزر موهای زائد صورت باید از آنها دوری کنید.

 • خودداری از مصرف آنتی بیوتیک

مصرف آنتی بیوتیک در دوران درمان با لیزر باید با مشورت پزشک متخصص انجام بگیرد. معمولا توصیه می شود دو هفته بعد از اتمام درمان با آنتی بیوتیک لیزر را شروع کنید.

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.