کد خبر : 26314 / /
/

 

کشف استعداد کودک یکی از چالش های مهم برای والدین است . شناخت این استعداد میتواند به زودتر موفق شدن کودک کمک زیادی کند . بسیار پیش آمده که این استعداد ها تشخیص داده نشده و کودک نتوانسته در بزرگسالی در کاری که در آن بهترین است طعم موفقیت را بچشد.

 

هر کودک دارای توانایی های خاص و منحصر بفرد خود است . استعداد چیزیست که در کودک مخفیست و شما بعنوان والدین میبایست آن را بیابید . اما چگونه میتوان استعداد کودک را کشف کرد . در ادامه روش های شناخت و کشف استعداد را در کودکان بررسی میکنیم .

 

 

  • از آن دسته از فعالیت هایی که کودک به آن علاقمند است نوت بردارید . 

 

اگر کودک شما به نقاشی علاقمند است به آن توجه کرده و آن را به این لیست اضافه کنید . گاهی نقاشی کودک خود گویای علاقه اصلی اوست . در کنار کودکتان نقاشی کنید و اجازه دهید موضوع نقاشی توسط او انتخاب شود . ممکن است کودک همیشه پیشنهاد نقاشی ماشین بدهد . که خود گویای علاقه او به طراحی یا صنعت خودرو و مکانیک است . یا همیشه پیشنهاد رسم یک پزشک را بدهد که نشانگر علاقه او به پزشکی و امور این چنینی ست .

ممکن است کودک سبک خاصی از نقاشی را ناخواسته اجرا کند که بنوعی نشان از زاویه دید هنرمندانه او دارد.

 

  • با کودکتان وقت بگذرانید

در صورتی که وقت زیادی با کودکتان بگذرانید چیزهای بیشتری در رابطه با او کشف میکنید . هرچه وقت شما و ارتباط کلامیتان بیشتر شود به یکدیگر نزدیکتر میشوید . این نزدیکی هرچه بیشتر باشد یعنی شناخت شما نسبت به کودکتان بیشتر خواهد بود . و بهتر میتوانید استعدادهای نهفته او را کشف کنید .پس سعی کنید وقت بیشتری را در کنار کودکتان باشید و از او غافل نشوید .

 

5

 

 

  • اجازه بدهید تفریحات مرتبط با علایقشان را انجام دهند

بگذارید تا کودکتان بتواند به آزمون ها و پازل های مرتبط با علاقه اش دسترسی داشته باشد. سعی کنید تمام وسایل ، کلاس ها و پیش نیازهای کودکتان را  برایش فراهم کنید تا اون بتواند هرچه عمیقتر به استعدادش ورود کند.

 

  • مطمئن شوید کودک در مسیر درست قرار دارد

ممکن است علاقه و استعداد کودک را کشف کنید اما مسیر اشتباه انتخاب شده باشد . سعی کنید این مسیر را به کمک یک مشاور انتخاب کنید تا نتیجه مطلوب و درست را دریافت کنید.

 

  • آن ها را مشغول فعالیت ها مرتبط با استعدادشان کنید

اگر استعداد کودکتان را کشف کرده اید قدم بعدی ثبت نام آن ها بطور حرفه ای تر در این فعالیت هاست . اگر کودکتان به فوتبال علاقمند است او را در یک مدرسه فوتبال ثبت نام کنید و برایش منابع آموزشی فوتبال تهیه کنید . اگر کودکتان به نقاشی علاقمند است برایش در یک کلاس مناسب ثبت نام کنید و وسایل یک نقاشی حرفه ای را تهیه کنید .

 

  • آنها را تنها نگذارید

شاید تصور کنید که ثبت نام در یک کلاس مرتبط یا خرید بهترین وسایل برای کودک کافیست . اما باید بدانید اینکار موجب تنها شدن کودک در یک مسیر پر پیچ و خم است . قطعا کودک در این مسیر دچار شکست هایی میشود . مثلا هرچه تلاش میکند نمیتواند نقاشی مورد نظرش را بکشد و یا در بخشی از ورزش مورد نظرش با شکست روبرو می شود . باید به کودک کمک کنید که یاد بگیرد این شکست ها موانع راه پیروزیست و باید برای حل آن ها بدنبال راه مناسب بگردد . از تجربه خود استفاده کنید و به او مشاوره بدهید و در تمامی مراحل در کنارش باشید.

 

مثالی وجود دارد که می گوید رم یکروزه ساخته نشد . شما راه طولانی را با فرزندتان در پیش دارید . کودکی که مشغول اسکیت میشود بارها به زمین می افتد و روزی استاد آن خواهد شد . سعی کنید در این بالا و پایین های مسیر او را کاملا حمایت کرده و از تجربیات خود استفاده کرده و مسیر درست را به اون نشان داده و با تمام وجود از او حمایت کنید. حالا که شما استعداد کودکتان را پیدا کرده اید موفقیت بسیار نزدیک خواهد بود.

منبع : بلد میرزا

 

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.