کد خبر : 26333 / /
/

در روش بستن محل برش پوست در سزارین، چسب مایع بخیه گلوبرن تیس علاوه برخاصیت چسبندگی که برای بستن زخم دارند به واسطه توان ضد میکروبی آنها نقش امید بخشی درکاهش میزان عفونت در محل جراحی داشته اند.

 

بهترین و جدیدترین روش بستن محل برش پوست در عمل سزارین

یکی از جراحی های رایج در کشور های پیشرفته عمل سزارین است که سالانه بروی ده ها میلیون زن در سراسر جهان انجام می شود. انجام این لاپاروتومی شایع با بهترین تکنیک بسیار اهمیت دارد با این وجود هیچ استاندارد توافق شده ای در مورد تکنیک ها یا مواد خاص به کار رفته در این جراحی وجود ندارد. بخش حائز اهمیتی از این جراحی سزارین برای بیمار مرحله بسته شدن پوست است. بستن برش محل جراحی بر درد بعد از عمل، بهبود زخم، نتیجه زیبایی و رضایت جراح و بیمار تأثیر می گذارد.

سزارین با استفاده از یک برش عمودی یا عرضی پوست suprapubic (یک برش افقی درست بالای استخوان شرمگاهی) شروع می شود. پس از ایجاد برش پوست، ممکن است از تکنیک های مختلفی برای رسیدن به رحم استفاده شود.

 

پس از زایمان، جفت باید خود به خود، با کشش ملایم بند ناف و ماساژ رحم برداشته شود. ترمیم خارجی-شکمی رحم با نتایج مشابهی مانند ترمیم داخل شکمی همراه است. بسته شدن تک لایه در مقایسه با بسته شدن دو لایه با کاهش از دست دادن خون همراه است. فاسیای عضله رکتوس در مرحله بعد ترمیم می شود. این لایه به کل زخم استحکام می دهد. اگر به درستی ترمیم نشود، مادر در معرض خطر ابتلا به فتق محل برش قرار می گیرد. بسته شدن چربی زیر جلدی ممکن است عوارض زخم را کاهش دهد.

 شیوه های مختلف بستن محل برش پوست شامل :

بخیه زیر پوستی قابل جذب (absorbable subcutaneous sutures)، بخیه منقطع (interrupted suture) و یا منگنه های قابل جذب یا غیر قابل جذب ( absorbable or non-absorbable skin staple)، تکر و چسب های جراحی بافتی هستند.

 

24

 نخ های بخیه ممکن است از مواد طبیعی (کتگوت (Catgut) و ابریشم ) یا مواد مصنوعی ساخته شوند و یا قابل جذب یا غیرقابل جذب، تک رشته ای یا بافته باشند. Catgut نوعی از نخ بخیه قابل جذب است که از تیمار نوارهای روده کوچک گوسفند با فرمالدئید ساخته می شود. به دلیل منشا حیوانی و خطر انتقال عوامل عفونی چون ویروس و پریون ها در بسیاری از کشورها منع مصرف دارد.

یکی از علل اصلی عفونت محل برش زایمان پس از عمل میکروارگانیسم‌های دستگاه تناسلی می باشد.در این شرایط  سد ضد میکروبی پوست طبیعی در برابر فلور پوست کارآیی لازم را نداشته و قادر به ممانعت از مهاجرت میکروارگانیسم های درون زا به داخل زخم نیستند.

استفاده از چسب روی پوستی درمقایسه با نوارهای استریل و نخ بخیه عوارض زخم کمتری پس از بستن پوست محل برش  سزارین برجای می گزارد.

 چسبهای بافتی سیانواکریلات پزشکی، علاوه برخاصیت چسبندگی که برای بستن زخم دارند به واسطه توان ضد میکروبی آنها نقش امید بخشی درکاهش میزان عفونت در محل جراحی داشته اند. این چسب های جراحی بافتی به عنوان سدی در برابر نفوذ باکتری به داخل زخم عمل می کند. چسب بافتی در مقایسه با نوارهای استریل در کاهش عوارض زخم سزارین برتری نشان داده است. استفاده از چسب بافتی در پی بخیه زدن زیر پوستی پس از سزارین با بروز کمترعوارض زخم کامپوزیت، جداسازی(separation) زخم، بازشدن زخم، سروما یا هماتوم همراه است. استفاده از چسب های جراحی بافتی برای بستن زخم های جراحی، نسبت به نخ بخیه عوارض کمتری مانند گشاد شدن زخم را نشان داده است.

یک پانسمان جراحی استاندارد به وسیله چسبهای بافتی سیانواکریلات جراحی میزان نشت زخم، حساسیت زخم و ریسک عفونت زخم را کاهش میدهد و موجب بهبود زیبایی اسکارزخم می شود. چسب مایع بخیه  در زمان کوتاه چند ثانیه لبه های زخم اعمال شده و با پلیمریزاسیون سریع وتشکیل یک فیلم ضد آب لبه های زخم را بهم متصل می کند. چسبهای بافتی سیانواکریلات پزشکی معمولاً در عرض 5 تا 10 روز هم زمان با ترمیم و بهبود زخم به طور خود به خودی جداشده و می افتند .

چسب مایع بخیه  گلوبرن تیس2

چسب مایع بخیه  گلوبرن تیس2 تنها چسب بافتی مایع با دو ترکیبی با فرمولاسیون: (2 octyl cyanoacrylate) + (N-butyl 2 cyanoacrylate)  می باشد. این فرمولاسین دو ویژگی الاستیسیته و استحکام کششی بالارا توامان برای این محصول به همراه می آورد و پیوندی بافتی قوی با یک مانع محافظ ایجاد می کند که باعث افزایش قدرت و مهار باکتری ها می شود. یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که چسب گلوبرن تیس2  قادر به مهار باکتری های گرم مثبت (استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین و S اپیدرمیدیس) و باکتری های گرم منفی (اشریشیا کلی) می باشد. به علاوه چسب مایع جراحی بافتی گلوبرن تیس 2 حس سوزش، التهاب و سمیت بافتی ایجاد نمی کند، زیرا دمای پلیمریزاسیون بسیار پایین تر نسبت به دیگر چسب های مایع موجود در بازاردارد. این امر ناشی از فرمولاسین خاص چسب مایع بخیه  گلوبرن تیس2 است که نهایتا به تسریع روند بهبود نیز کمک می کند.

25

 

علاوه بر تمامی ویژگی های یاد شده ، استفاده از چسب های بافتی سیانواکریلات پزشکی می تواند موجب صرفه جویی در زمان جراحی و بستن زخم شود. چسب مایع موضعی گلوبرن تیس 2  طی 60-90 ثانیه پلیمریزه می شود و به حداکثر مقاومت خود می رسد. جهت  بستن زخم جراحی سزارین جراح چسب گلوبرن تیس2 را در فواصل 7 سانتی متر و با اطمینان از تکمیل پلیمریزاسیون در90 ثانیه استفاده می کند. صرفه جویی در زمان عمل، نتایج زیبایی بهتر و بهبود زخم رضایت پزشکان را درپی داشته است. استفاده از چسب مایع بخیه گلوبرن تیس 2 رضایت بیماران در دوران نقاهت پس از زایمان را  به همراه داشته زیرا به واسطه ضدآب بودن چسب مایع بخیه و خاصیت ضد میکروبی آن  این بازه زمانی را راحت ترسپری خواهند کرد.به طور مثال فرد می تواند24 ساعت پس از استفاده از چسب بافتی دوش بگیرید. مشروط برآنکه بعد از دوش گرفتن، زخم خود را به آرامی خشک نماید. زخم بسته شده با چسب موضعی مایع  را در آب خیس نکند، مانند حمام در وان آب گرم ، و از مالش دادن زخم یا  کشیدن چسب روی پوست خود داری نماید.

26

درصورت تمایل به آشنایی بیشتر با چسب مایع بخیه گلوبرن تیس 2  تیم علمی پارسان درمان پاد شما را به مطالعه مطالب بیشتر دعوت می کند.

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.