کد خبر : 26377 / /
/

 

 

 

هر کسی خواهان یادگیری است باید شور و اشتیاق و علاقه داشته باشد . بدون داشتن علاقه، هیچ راهی ساده نخواهد بود، یادگیری بسیار سخت و ناهموار می شود. با اشتیاق سخت ترین مسیرها پیش روی انسان ساده خواهد شد. جهان مسیرهایی را برای یادگیری آسان به انسان نشان می دهد . اگر خواهان یادگیری هستید ابتدا باید اشتیاق مورد نظر را در خود ایجاد کنید. صنف دکوراسیون و کابینت سازی یکی از مشاغل پردرآمد امروزه ایران است. اگر فقط به دلیل درآمد این شغل دنبال یادگیری هستید مسیر برای شما مقداری سخت خواهد بود ولی اگر اشتیاق را با خود همراه کنید به شما اطمینان می دهم در کمترین زمان ممکن به مقصودتان خواهید رسید.

در این یادداشت قصد داریم با بیان برخی از نکات مهم در اندازه گیری کابینت به شما عزیزان در امر یادگیری و آموزش کابینت سازی کمک نماییم و کمی این مسیر سخت برایتان هموارتر شود.

کشیدن پلن اولیه آشپزخانه

برای شروع کار نیاز است که یک پلن و طرح اولیه از فضای و محیط آشپزخانه بکشید. دیوارهایی که موجود است، جای پنجره ها را در وجود مشخص کنید و حتی تمام فرو رفتگی هایی که در محیط آشپزخانه است را بر روی برگه بکشید. دیواره ها را بکشید و سپس ارتفاع آشپزخانه را اندازه بگیرید و آن را هم بر روی برگه پلان بنویسید. برای طراحی اولیه نیاز به دانستن ارتفاع آشپزخانه است.

مورد بعدی بدست آوردن اندازه ابعاد دیواره ها است. اندازه دقیق هر دیواره را بدست آورید و یادداشت نمایید. طول هر دیوار بصورت مجزا گرفته شده و بر روی کاغذ دقیقا در همان محل واقعی دیوار بنویسید. موانعی که وجود دارد مثل: پنجره، ابعادش باید محاسبه و در جای خودش یادداشت شود. فاصله از دیوارهای کناری تا پنجره نیز باید اندازه گرفت و بر روی پلان نوشته شود.

در کل هر مانعی که در فضا وجود دارد و در طراحی کابینت و کابینت سازی دخیل است و کمک می کند که ما بدانیم آن مانع در چه مختصاتی قرار دارد؛ حتما باید ابعادش یادداشت شود و محل دقیق آن را نیز بر روی کاغذ بکشید.

مورد بعدی اگر فاضلابی وجود دارد، یا شیر فلکه گاز، برق و آب؛ آنها نیز باید دقیقا مکان قرارگیری شان و اینکه در چه مختصاتی از دیوار قرار دارند نیز یادداشت شود. از لحاظ فاصله از دیوار مجاور و همچنین از نظر ارتفاعی باید حتما ثبت بشوند. پریزهای برق را در صورت وجود در محیط آشپزخانه را نیز در نقشه پلان آشپزخانه می کشیم و همچنین اندازه های آن ها را نیز به ثبت می رسانیم. (مختصات ارتفاعی و فاصله از دیوار مجاور)

مساله بعدی که نیاز به ثبت شدن دارد؛ ابعاد تجیهزات آشپزخانه مانند: یخچال، گاز و هود است.

آشنایی با استانداردهای تجهیزات آشپزخانه

اندازه استاندارد یخچال

  • ساید بای ساید

  • دوقلو

  • تک (دو درب)

تک (دو درب)

در اندازه تجهیزات آشپزخانه اولین یخچالی را که بررسی می کنیم یخچال تک است. یخچال هایی هستند که دو درب دارند و معمو لا یک قسمت مربوط به فریزر است و قسمت دیگر مربوط به یخچال. از لحاظ اندازه عرض این یخچال ها استاندارد بین 75 سانتیمتر تا 85 سانتیمتر را دارند ارتفاع یا قد 175 سانتیمتر تا 185سانتیمتر و عمق این یخچالها بین 75 سانتیمتر تا 85 سانتیمتر است.

برای اینکه به راحتی بتوانیم یخچال را در جای خود قرار دهیم باید 5 سانتیمتر بیشتر از عرض یخچال در طراحی فضا در نظر بگیریم. به طور مثال برای جای یخچال با عرض 75 سانتیمتر باید 80 سانتیمتر فضا در نظر گرفت.

برای به دست آوردن اندازه کابینت بالا یخچالی نیاز است به ارتفاع بلندترین یخچال موجود در بازار 5 سانتیمتر هم اضافه کنیم تا به عدد موردنظر برسیم.

بلندترین اندازه یخچال در بازار 185 سانتیمتر است و با اضافه کردن 5 سانتیمتر بادخور به عدد 190سانتیمتر خواهیم رسید.

اندازه تمام شده ارتفاع کابینت 240 سانتیمتر به دست آوردیم که با کسر کردن عدد 190 سانتیمتر به ارتفاع 50 سانتیمتر برای کابینت بالا یخچالی می رسیم.

اندازه گیری کابینت

فرض بگیرید که شما بر اساس دانسته های خودتان ارتفاع یخچال را عدد 190سانتیمتر لحاظ می کنید و مشتری یخچالی دارد که شما تابه حال ندیده اید و یا تازه وارد بازار شده است و متفاوت از اندازه های استاندارد است. مشکلی که به وجود می آید این است که وقتی مشتری به خانه جدید نقل مکان می کند و می خواهد یخچال را که اولین تجهیزات آشپزخانه را جانمایی کند چون آن فضا با یخچال همخوانی ندارد یخچال در جایش قرار نمی گیرد و این زمانی اتفاق می افتد که خانه تمیز شده و اسباب کشی کرده است.

فرضا این مشکل در یک روز تعطیل اتفاق افتاده است و شما دسترسی به نصاب ندارید و توانایی اصلاح این مشکل را نخواهید داشت. یا در بهترین حالت شما برای اصلاح اقدام می کنید ابتدا نیاز است که یک نصاب به محل مشتری برود کابینت باز شود و برای اصلاح به کارگاه منتقل شود هزینه ای برای حمل به کارگاه، اصلاح دوباره، حمل دوباره به ساختمان می پردازید.

ولی اینجا پایان کار نیست باید هماهنگی دوباره با نصاب و اگر نصاب هم بدون فوت وقت این کار را انجام دهد باید هزینه چند برابری برای نصب یک کابینت پرداخت نمایید و این فرآیند به علت بی توجهی بوده است. مهمترین صدمه ای که برای شما اینجا به وجود می آید این است که در دیدگاه مشتری جایگاه شما به خطر میندازد و به شما به عنوان یک متخصص نگاه نخواهد کرد و اینجا زنجیره مشتریان شما کاملا قطع می شود و دیگر از سوی آن مشتری، کار جدیدی نخواهد آمد.

پس به این نکته توجه کنید که هیچوقت بر اساس دانش و آگاهی خودتان هیچ کاری را انجام ندهید و حتما از مشتری اندازه آن تجهیزات را بپرسید. حتما به نکات مهم در استاندارد اندازه گیری کابینت که در دوره های آموزش کابینت سازی و اندازه گیری آن بیان می شود توجه کنید. این موارد همگی برگرفته از سالها تجربه و کار بر روی پروژه های مختلف است که به صورت رایگان در اختیار شما قرار می گیرد. رزومه کاری خود را با بی دقتی های کوچک و عدم توجه به جزئیات به خطر نیاندازید و با صبر و حوصله کار اندازه گیری و کشیدن پلن اولیه را به اتمام برسانید. مرحله اندازه گیری و کشیدن نقشه مانند پی ریزی برای یک ساختمان است هر چقدر دقیق تر انجام شود؛ خروجی کار شما باکیفیت تر خواهد بود.

یخچال ساید بای ساید

یخچال های ساید بای ساید نسل بعدی و پیشرفته یخچال تک هستند. عرض یخچال با اندازههای 90 تا 92 سانتیمتر تولید می شود که این اندازه نسبت به برندهای مختلف و ظرفیت یخچال ها متفاوت است ولی عمدتا اندازه ها بین این دو عددی است که گفته شد. در زمان طراحی باید اندازه 100سانتیمتر برای جانمایی فضای یخچال در نظر بگیریم. این اندازه برای هر یخچالی مناسب است.

ارتفاع یخچال ساید بای ساید از لحاظ ارتفاع 175 سانتیمتر تا 185سانتیمتر است. در طراحی کابینت فضای موردنیاز برای ارتفاع 190سانتیمتر است در نظر می گیریم. بر همین اساس ارتفاع کابینت بالا یخچالی عدد 45 تا 50 سانتیمتر می توان در نظر گرفت.

عمق این یخچالها هم دقیقا برابر با یخچالهای تک درب است که 75 سانتیمتر تا 85 سانتیمتر است.

یخچال دوقلو

آخرین دسته بندی یخچالها مربوط به یخچالهای دوقلو است. یخچال دوقلو در اندازه های مختلف تولید می شود که نسبت به برندها مختلف متفاوت است. عرض هر یخچال 60 سانتیمتر است که مجموعا 120سانتیمتر است. فضای موردنیاز عرضی برای جانمایی یخچال با احتساب 5 سانتیمتر برای هر یخچال 130 سانتیمتر است. ( البته برندهایی هستند که عرض هر یخچال را 65 سانتیمتر در نظر می گیرند که مجموعا 10سانتیمتر بزرگتر از نوع اول است. معمو لا بیشتر یخچال ها با اندازه 60 سانتیمتر تولید می شوند.)

ارتفاع یخچال ها ازلحاظ ارتفاع 185 سانتیمتر تا 190سانتیمتر است.

اندازه ارتفاع کابینت بالا یخچال نسبت به ارتفاع یخچال 45 تا 50 سانتیمتر در نظر گرفته می شود. عمق یخچال 60 سانتیمتر است. اندازه این یخچال از نظر عمق بسیار مناسب است و بیرون زدگی نسبت به کابینت ندارد.

اندازه استاندارد اجاق گاز

اجاق گازهایی که مستقل هستند و یک اسکلت فلزی دارند، بدون نیاز به کابینت هستند و قابلیت استفاده دارند معمو لا به اجاق گازهای مبله معروف هستند. عرض اجاق گازها معمولا بین عدد 88 سانتیمتر تا 92 سانتیمتر است و ارتفاع 86-88 سانتیمتری دارند.

عمق اجاق گاز ها معمولا 60 سانتیمتر است. هنگام طراحی نیازی به در نظر گرفتن عمق و ارتفاع اجاق گاز نیست. زمان طراحی برای جانمایی اجاق گاز از نظر باید 94 سانتیمتر لحاظ کنیم. (این عدد هم دقیقا با اندازه کابینت هود برابر است.)

در اجاق گاز های صفحه ای به دلیل تنوع در تولید مدلهای مختلف توسط شرکتها اندازه های متفاوتی با هم دارند. بزرگترین اندازه عرضی اجاق گازهای 92 سانتیمتر است. وقتی 94 سانتیمتر را برای اجاق گاز در نظر بگیریم برای جانمایی هر مدل گاز صفحه ای مشکلی نخواهیم داشت.

(با در نظر گرفتن این اندازه برای اجاق گاز همراستا بودن با کابینت هود هم اتفاق خواهد افتاد.)

اندازه استاندارد هود

هود های شومینه ای از لحاظ عرضی 5/89 سانتیمتر عرض دارند و از لحاظ عمق عدد 50 سانتیمتر رادارند و به همین علت نسبت به کابینت دیواری معمولا بیرون زدگی دارند. از لحاظ ارتفاعی هم به وسیله کاورهای استیل دو تیکه می توانیم ارتفاع موردنظرمان را پوشش بدهیم و این قابلیت را دارید که هرجا که دوست داشته باشید این کاورها را به همدیگر پیچ کنید.

همانطور که قبلا گفته شد باید برای هود کابینت با عرض 94سانتیمتر را در طراحی لحاظ کنیم.

هود های توکار بیشتر در کابینت های کلاسیک کاربرد دارد. نسبت به شرکت های تولیدکننده، اندازه های متعددی وجود دارد. بزرگترین اندازه هود توکار عدد 77 سانتیمتر است. می توانیم در طراحی از هود های توکار نیز استفاده کنیم.

جهت یادآوری اندازه کابینت هود برابر با اجاق گاز مبله یا کابینت اجاق گاز است در نظر می گیریم که همراستا بودن گاز و هود اتفاق بیافتد.

اندازه استاندارد سینک ظرفشویی

سینک های ظرفشویی در بازار با اندازه های مختلفی تولید می شوند.

اندازه های موجود سینک به ترتیب:

80 سانتیمتر

100 سانتیمتر

120 سانتیمتر

150 سانتیمتر

است.

نکات مهم در اندازه گیری کابینت

انتخاب اندازه سینک بستگی به فضای آشپزخانه و سلیقه کاربر خانم خانه دارد. درگذشته عمق سینک ها عدد 50 سانتیمتر بود ولی با آمدن طراحی های جدید و صفحه های کابینت عرض 60 سانتیمتر سینک های ظرفشویی هم بر اساس همین اندازه تولید شد و هم اکنون عمق سینکها عدد 60 سانتیمتر است.

پرمصرف ترین اندازه سینک ظرفشویی 20 سانتیمتر است که 95 درصد خانم های خانه این اندازه را انتخاب می کنند؛ چون که هم دو تا لگن مناسب برای شستشو و یک سینی خوب برای آبکشی ظروف دارد.

هنگام ساخت کابینت زیر سینک ظرفشویی بعضی از کابینت ساز ها بر اساس اندازه سینک که خریداری شده کابینت را می سازند که این یک کار تقریبا اشتباهی است و نیازی به انجام این روش نیست کافی است لگن های سینک درون کابینت قرار بگیرد و سینی آن روی کابینت کناری یا احتمالا روی ماشین ظرفشویی و ماشین قرار گیرد.

در این روش، استفاده بهتری از کابینت می شود. کافی است برای عرض کابینت 90 سانتیمتر را در نظر بگیریم و مطمئن باشید که با این اندازه هر سینک ظرفشویی درون کابینت قرار می گیرد و هیچ مشکلی پیش نمی آید و 30 سانتیمتر باقیمانده (اگر سینک 120 سانتیمتر ی باشد) می تواند به کابینت آشپزخانه اضافه شود. همانطور که می دانید سیستم اتصال به فاضلاب موجود در کابینت زیر سینک ظرفشویی قابلیت استفاده کابینت را ندارد.

به علت وجود اتصالات آب و فاضلاب در کابینت سینک ظرفشویی معمولا فضای این کابینت کاربرد خاصی ندارد.

سخن آخر معرفی کتاب اطلاعات معماری نویفرت

کتاب نویفرت Neufert از مهمترین و کامل ترین منابع در حوزه معماری و عمران است. تمام مطالب و نکات گفته شده در این یادداشت و سایر آموزش های کابینت سازی سامان چوب برگرفته از این کتاب است. وب سایت های معتبر زیادی به زبان فارسی در فضای اینترنت وجود دارند که در حوزه کابینت سازی و طراحی کابینت فعالیت دارند و آموزش های خود را طبق استانداردهای نویفرت برگزار می کنند؛ وب سایت هایی همچون novinchoobco.com, fannisho.com, samanchoob.com, ostadkar.ir

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.