کد خبر : 26390 / /
/

 

سیستم ترمز خودرو برای حفظ ایمنی بدنه، راننده و سرنشینان ضروری است. بنابراین، برای اطمینان از اینکه اتومبیل شما می تواند به درستی متوقف شود، باید همیشه مراقب علائم سایش لنت ترمز باشید. ساییدگی و خرابی لنت ترمز می تواند باعث ایجاد مشکلات مختلفی در عملکرد توقف خودرو شما شود؛ از کاهش قدرت توقف گرفته تا صدای زیاد یا لرزش هنگام کاهش سرعت. در اینجا هفت شاخص رایج وجود دارد که نشان می دهد زمان تعویض لنت ترمز فرا رسیده است:

 

زمان تعویض لنت ترمز را نمی توان به طور دقیق تخمین زد. زمان تعویض به نوع رانندگی و شهری که در آن زندگی میکنید، بستگی دارد. در شهرهای پرترافیک و بزرگ که تعداد دفعات ترمزگیری بیشتر است معمولا لنت ترمز ها بعد طی مسافتی بین ۱۲ الی ۱۳ هزار کیلومتر نیازمند تعویض هستند اما در صورتی که تعداد دفعات ترمزگیری در طول روز کم باشد این مسافت به ۳۰ الی ۴۰ هزار کیلومتر می رسد.

 

 

 

 

7 علامت مهم که نشان می دهد که باید لنت ترمز خودرو خود را تعویض کنید؛

 تفاوتی ندارد شما یک خودروی ایرانی سوار می شوید یا یک خودروی خارجی. یا اینکه خودروی شما سبک است یا نیمه سنگین و سنگین. بروز علائم زیر، نشان دهنده این است که زمان تعویض لنت ترمز خودروی شما فرا رسیده است. این علائم، شامل موارد زیر است:

2

1. سایش ناهموار لاستیک

یکی از اولین نشانه های زمان تعویض لنت ترمز، سایش ناهموار لاستیک است. اگر متوجه الگویی از برجستگی ها، فرورفتگی ها یا علائم دیگری روی سطح لاستیک خود شدید، ممکن است این علائم، ناشی از فرسودگی لنت ترمز باشد. لاستیک ‌های آسیب‌ دیده نسبت به بقیه فرسوده ‌تر به نظر می ‌رسند و این نشان می‌دهد که زمان تعویض لنت ترمز فرا رسیده است. برای خرید لنت ترمز می توانید از طریق فروشگاه های معتبر نظیر ترب، لنت لاین و دیجی کالا اقدام نمایید.

2. شنیدن صدای جیرجیر

یکی دیگر از نشانه های رایج که نشانه سایش لنت ترمز است، صدای جیرجیر هنگام کاهش سرعت یا فشار دادن پدال ترمز می باشد. این صدا معمولاً از مالش تیغه فلزی متصل به هر لنت به روتور می آید و می تواند نشانه ای از نازک شدن لنت ها و عدم ترمزگیری موثر باشد.

3. ارتعاشات

علاوه بر صداهای جیغ، ممکن است هنگام کاهش سرعت، لرزشی را در پدال یا فرمان نیز احساس کنید. این امر به دلیل ساییده شدن لنت های ترمز فلزی به روتورها ایجاد می شود و می تواند به این معنی باشد که لنت ترمز شما فرسوده شده یا نیاز به تعویض دارد.

4. آسیاب کردن یا لرزیدن

اگر هنگام فشار دادن روی پدال ترمز صدای ساییدگی می شنوید، می تواند به این معنی باشد که لنت های ترمز کاملا فرسوده شده اند و فلز در حال ساییدن به روتورهاست. این کار باعث می‌شود که ماشین شما هم بلرزد و توقف آرام را دشوار می‌ کند.

5. کشیده شدن به یک سمت

اگر هنگام توقف احساس می ‌کنید که اتومبیل تان به یک سمت کشیده می ‌شود، ممکن است به این دلیل باشد که لنت ‌های ترمز در یک طرف سریع ‌تر از طرف دیگر فرسوده شده اند. این موضوع می تواند باعث ایجاد اختلاف در قدرت توقف بین دو طرف ماشین شما شود که باعث می شود اتومبیل به سمت مخالف، کشیده شود.

6. روشن شدن چراغ هشدار

بسیاری از خودروهای جدید دارای چراغ هشدار ترمز اختصاصی روی داشبورد هستند. این چراغ ممکن است روشن شود تا نشان دهد لنت های ترمز نازک شده اند و باید تعویض شوند. اگر این چراغ روشن است، باید خودروی خود را در اسرع وقت برای معاینه نزد یک مکانیک ببرید.

7. پدال پایین

در نهایت، اگر متوجه شدید که پدال ترمز پایین تر از حد معمول قرار دارد یا هنگام فشار دادن مقاومت کمی دارد، ممکن است نشانه فرسوده شدن لنت ترمز باشد. این کار باعث می شود که توقف خودروی شما بیشتر طول بکشد و خطر تصادف را افزایش می دهد.

چرا زمان تعویض لنت ترمز در خودروها متفاوت است؟

تفاوت در زمان تعویض لنت ترمز در خودروهای مختلف، به دلیل ضعیف تر بودن یا قوی تر بودن، ایرانی یا خارجی بودن یک اتومبیل نیست. بلکه عواملی همچون شرایط آب و هوایی منطقه، عادات رانندگی افراد، میزان استفاده از خودرو، حجم ترافیک شهر محل زندگی و سلامت سیستم فنی خودرو، سبب تفاوت در زمان تعویض لنت ترمز از خودرویی به خودروی دیگر می شود.

3

آنچه باعث فرسودگی لنت ترمز می شود، استفاده عمومی و روزمره، به علاوه مسافت پیموده شده، محیط اطراف و یا عادات رانندگی شخصی مالک(ها) است. به عنوان مثال، یک راننده شهری بیشتر از رانندگانی که از بزرگراه با ترافیک کم استفاده می کنند یا رانندگانی که در مناطق روستایی زندگی می کنند، از ترمز استفاده می کنند.

چه عاملی باعث فرسودگی لنت ترمز می شوند؟

عوامل موثر در خرابی لنت ترمز خودرو شامل موارد زیر است:

  • گرم شدن بیش از حد لنت ترمز
  • سهل انگاری و مراقبت نادرست. در بیشتر مواقع، ترمزها فراتر از چرخه عمر خود توسط مالک خودرو استفاده می شوند.
  • نشتی روغن ترمز
  • دیسک ترمز شکسته
  • رانندگی مداوم روی سطوح خیس

سخن پایانی

در این مطلب، به بررسی نشانه هایی که زمان تعویض لنت ترمز را به ما یادآور می شوند، پرداختیم. در صورت مشاهده هر یک از علائم بالا، باید لنت های ترمز خود را در اسرع وقت بررسی و تعویض کنید. سایش لنت ترمز می تواند قدرت توقف را کاهش داده و به همان میزان، خطر تصادف را افزایش دهد. بنابراین مطمئن شوید که ترمزهای خود را همیشه در بهترین حالت ممکن نگه دارید.

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.