کد خبر : 26393 / /
/

 

 

اگر یکی از متقاضیان دریافت وام ازدواج باشید حتماً می‌خواهید بدانید که شرایط دریافت وام ازدواج چیست؟ و یا مدت بازپرداخت آن چند ماه است؟ و چه مدارکی برای ثبت نام وام ازدواج نیاز است؟‌ که در این مقاله جواب تمام این سوالات را در اختیار شما قرار می‌دهیم، با ما همراه باشید.

 

بدیهی است که برای دریافت وام ازدواج نیاز است که شرایطی را دارا باشید که در پایین به این شرایط اشاره خواهیم کرد:

شرایط دریافت وام ازدواج ۱۴۰۲

 

برای ثبت نام وام ازدواج شرایطی وجود دارد که به تفصیل در مورد آن توضیح داده شده است و  می‌توانید در زیر با آن‌ها آشنا شوید:

 

  • پرداخت وام ازدواج برای دختران از سن ۱۳ سال و برای پسران از سن ۱۵ سال مجاز است.
  • مبلغ وام ازدواج برای پسران زیر ۲۵ سال و دختران ۲۳ سال ۲۲۰ میلیون تومان و بالاتر از این سنین ۱۸۰ میلیون تومان می‌باشد. (۳۰ میلیون تومان به هر فرد زیر ۲۵ و ۲۳ سال مرد و زن به عنوان مشوق پرداخت می‌شود)
  • متقاضیان می‌توانند تا سه سال بعد از عقد رسمی خود اقدام به دریافت وام ازدواج کنند برای نمونه در سال ۱۴۰۲ افرادی که بعد از تاریخ اول فروردین ماه سال ۱۳۹۸ عقدشان رسمی شده باشد می‌تواند نسبت به ثبت نام وام ازدواج خود اقدام کنند.
  • مدت زمان پرداخت وام توسط بانکی که ثبت نام خود را برای آن ثبت کرده اید عموماً ۳ ماه بوده ولی مدت زمان آن به صورت کلی به منابع مالی و تعداد افراد در صف وام ازدواج بانک بستگی دارد.
  • زوجین هر کدام به تنهایی می‌بایست نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند اما برای تعیین شعبه می‌توانند کد ملی خود را برای یک بانک و شعبه ثبت کنند تا در یک شعبه وام خود را دریافت کنند.
  • عموم بانک‌هایی که وام ازدواج را پرداخت می‌کنند برای این وام ۴ درصد سود در نظر گرفته اند.
  • برای دریافت وام ازدواج خود به یک ضامن رسمی نیاز است.

مدت بازپرداخت وام ازدواج

مدت بازپرداخت وام ازدواج ۱۲۰ ماه است.

مدارک مورد نیاز برای دریافت وام ازدواج در سال ۱۴۰۲

  • اصل و کپی سند ازدواج
  • شناسنامه زوجین
  • کارت ملی هر دو نفر و مدارک ضامن‌ها

سوالاتی متداول زوجین در مورد وام ازدواج

خیلی از زوجین برای ثبت نام وام ازدواج ۱۴۰۲ سوالاتی می‌پرسند که در زیر به تعداد از آن‌ها پاسخ می‌دهیم:

چرا در هنگام ثبت‌نام بانکی برای ثبت نام وجود ندارد؟ به این دلیل است که هیچ‌کدام از بانک‌هایی که در استان شما وام ازدواج به متقاضیان می‌دهند بودجه لازم را نداشته یا دارای صف طولانی برای دریافت وام ازدواج هستند، برای دریافت وام در بانک و شعبه پیشنهادی می‌توانید در قسمت ثبت نام وام ازدواج همین سامانه اطلاعات خود را وارد کرده و این اطمینان را داشته باشید که به محض باز شدن بانک موردنظرتان ثبت نام توسط ما انجام خواهد شد.

آیا اگر من و همسرم در یک بانک و شعبه بخواهیم وام بگیریم اطلاعات یکی از افراد کافی است؟ خیر در قسمت ثبت نام وام ازدواج سامانه می‌بایست اطلاعات هر فرد را جداگانه وارد و ثبت کنید.

آیا افرادی که چک برگشتی یا وام معوقه ای داشته باشند می‌توانند وام ازدواج دریافت کنند؟ به دلیل استعلام هایی که بانک در این مورد می‌گیرد وام ازدواج پس از پاک شدن سوء اثر قابل دریافت است.

آیا اگر خودم کارمند دولتی یا بانکی باشم برای وام ازدواج ضامن خودم شوم؟ خیر، هیچ  فردی نمی‌تواند ضامن خودش باشد.

آیا اگر محل عقد در شهر دیگری باشد و برای مثال در شهر تهران اقدام به ثبت وام ازدواج کنیم مشکلی بوجود خواهد آمد؟ خیر در این مورد محدودیتی وجود ندارد.

آیا اگر شوهرم/همسرم تبعه کشورهایی مثل (عراق، افغانستان، ترکیه و..) باشد باز هم می‌توانم وام ازدواج دریافت کنم؟ برای افرادی که خود تبعه ایران هستند ممانعتی برای دریافت وام ازدواج وجود ندارد.

آیا ضامنم حتماً باید در بانکی که انتخاب کرده ام دارای حساب بانکی باشد؟ خیر در بسیاری از بانک‌ها این قانون وجود ندارد اما در تعداد اندکی ممکن است حقوق بگیر بودن ضامن در همان بانک الزام باشد.

تعیین شعبه شده اما می‌خواهم از بانک دیگری وامم را دریافت کنم چگونه می‌توانم ثبت نامم را پاک کنم؟ به شعبه ای بانکی که در آن تعیین شعبه شده اید مراجعه کرده و از آن‌ها درخواست کنید تا نوبت شما را حذف کنند.

معمولاً بعد از چه مدت زمانی بعد از ثبت نام از طرف بانک تعیین شعبه خواهم شد؟ زمان دقیقی برای این مورد وجود ندارد و بستگی به بودجه، صف بانک و عوامل دیگر دارد.

از چه طریقی می‌توانم متوجه شوم که همسرم، قبلاً وام ازدواج خود را دریافت کرده است؟ کافیست به قسمت ثبت نام مراجعه کرده و اطلاعات او را به عنوان متقاضی ثبت نمایید اگر قبلاً وام ازدواجی دریافت شده باشد سایت شما را با پیغام خطا روبرو خواهد کرد.

از کجا می‌توانم بفهمم که آیا وام ازدواج در بانکی که می‌خواهم باز شده است یا نه؟ شما می‌بایست خودتان روزانه به سایت وام ازدواج مراجعه کرده و این مورد را بررسی کنید یا در بخش ثبت نام سامانه وام ازدواج مراجعه کرده و اطلاعات خود را ثبت این مورد توسط تیم ما انجام شود.

آیا برای دفعه دوم می‌توانم وام ازدواج بگیرم؟ خیر، وام ازدواج تنها یکبار پرداخت می‌شود و اگر قبلاً وام ازدواج گرفته باشید برای ازدواج دوم و سوم قابل دریافت نیست.

برای وام ازدواج دو کد رهگیری به خطم ارسال شده است باید چکار کنم؟ به سایت وام مراجعه کرده و در قسمت پیگیری وام ازدواج شماره ملی و کد پیگیری خود را وارد کنید هرکدام اطلاعات شما را نمایش داد همان کد رهگیری صحیح است.

آیا در تشکیل پرونده در بانک باید خود شخص حضور داشته باشد؟ بله، حضور شخص یا وکیل وی الزامی است.

آیا وام ازدواج برای افرادی که صیغه می‌کنند نیز قابل دریافت است؟ خیر تنها ازدواج رسمی و دائمی

تا چند وقت از زمان عقد بگذرد می‌توانم وام ازدواجم را بگیرم؟ تا دو سال از تاریخ عقد

آیا خود متقاضی وام هم توسط بانک استعلام و بررسی می‌شود؟ بله

آیا من و همسرم می‌توانیم در دو بانک متفاوت وام خود را دریافت کنیم؟ بله

 

 

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.