کد خبر : 26411 / /
/

 

اگر هنوز به مهاجرت فکر نکرده‌اید؟ و نمی‌دانید مهارت یا حرفه باریستا چیست؟ و این مهارت چه ربطی به مهاجرت دارد؟ امروز با ما همراه باشید تا در مورد شغل باریستا و دوره آموزش باریستا و آموزش قهوه بیشتر با هم صحبت کنیم تا اطلاعات ارزشمندی از باریستا برای مهاجرت به دست آورید.

شغل مناسب برای مهاجرت، باریستا

از آنجایی که یکی از مهم ترین دغدغه‌های افراد در فرایند مهاجرت شغل است باریستا می‌تواند بهترین پیشنهاد شغل برای مهاجرت به کشورهای دیگر باشد؛ زیرا شغل‌های خدماتی که بر پایه مهارت هستند؛ مانند باریستا طرفدار بیشتری دارد یک شغل با درآمد متوسط رو به بالا و جایگاه اجتماعی مناسب که می‌تواند خرج اولیه زندگی شما را فراهم کند و موجب کاهش دغدغه اولیه در زندگی شما باشد.

امروزه علاقه مردم به کافه گردی خیلی بیشتر شده است و همین موجب شده بعد وارد شدن به شهرها و کشورها مخصوصاً در فرودگاه تعداد قابل توجهی کافه ببینید در واقع کافه به یک جاذبه گردشگری تبدیل شده‌اند. به دلیل وجود کافه در جای جای دنیا نیاز به شغل باریستایی و باریستا بیشتر از قبل دیده می‌شود. شغل باریستا در کشورهای پیشرفته به سبب روتین بودن قهوه در زندگی اکثر افراد نه تنها درآمد به روز و بالایی دارد؛ بلکه یک شغل جذاب و با پرستیژ به حساب می‌آید و به همین دلیل باریستا بازار کار داغی در کشورهای دیگر دارد و می‌تواند برای مهاجرت و پیشرفت در زندگی شغل مناسبی باشد.

باریستا کیست؟

باریستا کیست؟ باریستا فردی است که متخصص کافه است و مسئولیت آماده سازی  نوشیدنی‌های کافه یا بار را برای مشتری دارد ویژگی ظاهری باریستا معمولاً یک پیشبند یا ژاکت است؛ ولی در واقع باریستا باید استاندارهای لازم برای یک اسپرسوی خوب را بداند مثل تهیه اسپرسو یا همان درست کردن قهوه با دستگاه اسپرسو به صورت حرفه ای، از چه برند قهوه با چه نوع رست استفاده کند و چه مدت برای تهیه قهوه یا اسپرسو لازم است.

مهارت اصلی باریستا درست کردن نوشیدنی های بر پایه اسپرسو مثل لاته، کاپوچینو و آمریکانو است. در ایران به باریستا، بارمن یا کافی من نیز می‌گویند.

وظایف یک باریستا چیست؟

آماده سازی انواع قهوه و نوشیدنی های گرم و سرد در یک کافی شاپ از وظایف یک باریستا است. وظیفه باریستا این است که باکیفیت ترین و بهترین دانة قهوه را تشخیص دهد و آنها را آسیاب کند، از رسپی مخصوص هر نوشیدنی را به طور تخصصی بداند و بتواند با ترکیب مقدار مشخص از پودر قهوه و شیر بهترین نوشیدنی را درست کند و در نهایت با ذوق و هنر و سلیقه شخصی با شیر سطح قهوه را تزئین کند و موجب جلب رضایت مشتری شود.

از کنترل کیفی مواد اولیه نوشیدنی گرم گرفته تا طراحی بر روی نوشیدنی ها همه از وظایف فرد باریستایی است به همین دلیل باریستا باید دستگاه اسپرسوساز و اجزای مختلف آن را بشناسد. از دیگر مسئولیت های باریستا می‌توان به ساخت لاته آرت شیر ​​داغ و ایجاد طرح‌های جالب و خلاقانه فنجان قهوه اشاره کرد.

تیپ شخصیتی شغل باریستا

اگر شما هم می‌خواهید با دوره های آموزش باریستا و آموزش قهوه وارد این حرفه شوید باید از نظر شخصیتی فردی انعطاف پذیر باشید و با داشتن ذهن چند بعدی بتوانید چند کار را باهم انجام دهید و از هر نظر بهترین جنبه خود را نشان دهید.

در شغل باریستا علاقه به قهوه و محصولات آن شرط لازم است؛ ولی کافی نیست و ابتکار و خلاقیت، ذوق و هنر نیز در این حرفه بسیار مهم است. خدمات سریع، نظم و دیسیپلین نیز بخش مهمی از کار یک باریستا است و به دلیل نظارت بر فعالیت دیگر کارکنان کافه باید ذهن قوی در رهبری و شخصیت داشته باشد این شغل برای افرادی که به دنبال تجربیات جدید هستند و فردی عملگرا و ریسک پذیر هستند بسیار ایده‌آل است

چگونه باریستا شویم؟

لازمه باریستا شدن و درست کردن انواع قهوه ها شرکت در دوره های آموزش باریستا و آموزش قهوه و انجام کار تجربی و تمرین زیاد است. یک فرد باریستایی علاوه بر تخصص و دانش باید علاقه زیادی به قهوه داشته باشد و از خلاقیت و ذوق و هنر خود در خدمت رسانی به مشتریان کافه استفاده کند. یک باریستایی همیشه باید علم باریستایی را بروز نگه دارد و دانش خود را در این زمینه با شرکت در دوره باریستایی یا آموزش قهوه افزایش دهد.

 

باریستا به عنوان یک شغل برای آینده زندگی در مهاجرت نیاز به دوره باریستایی خاصی دارد و برای یادگیری مهارت باریستا طبیعتاً باید در دوره آموزش باریستا شرکت کنید.

در کشور ما هم آموزش های زیادی برای مهارت باریستا و آموزش قهوه وجود دارد که شما با جستجو و کمی پرس و جو می‌توانید بهترین دوره ها را برای یادگیری آموزش باریستا و آموزش قهوه پیدا کنید و با آموزش این دوره ها چند قدم برای زندگی راحت در مهاجرت نزدیک می‌شوید.

شما می‌توانید با یادگیری آموزش باریستا و آموزش قهوه در کشورهای اروپایی راحت و بی دغدغه زندگی کنید و مشکلی از لحاظ شغل برای مهاجرت نداشته باشید.

دوره های آموزش حرفه ای باریستا

برای اینکه باریستا را به صورت حرفه ای یاد بگیرید تنها با شرکت در دوره های آموزش باریستا امکانپذیر است افرادی که به این شغل علاقه دارند و در دوره باریستایی و آموزش کافی شاپ شرکت می‌کنند با یاد گرفتن آموزش های حرفه ای و اضافه کردن کمی ذوق و هنر خودشان تبدیل به نیروهای حرفه ای و ماهری خواهند شد که در بازار

کار سریعاً جذب خواهند شد. حضور این افراد حرفه ای در کافی شاپ ها موجب ارتقا و رشد خدماتی که در کافه ارائه می‌شود می‌گردد و مهاجرت با تخصص باریستا و مدرک باریستا به راحتی انجام می‌گیرد.

دوره آموزش باریستا

برای شرکت در دوره های آموزش باریستا  باید دقت کنید در دام افراد کلاهبردار و سودجو نیافتید این دوره باریستایی که برگزار می‌شوند کاملاً تضمینی و عملی باشد و روش تدریس در دوره آموزش باریستا به گونه ای باشد بعد از اتمام دوره باریستایی بتوانید در کافه به کار مشغول گردید درآمد کسب کنید. باید در دوره باریستایی شرکت کنید که زیر نظر متخصص و فرد حرفه ای یا استاد تمام تمرین ها را انجام دهید و با تمام دستگاه ها به طور عملی کار کنید.

متأسفانه، دوره های آموزش باریستایی که این روزها برگزار می‌شود خروجی کاربردی ندارد و صرفاً فقط برای پر کردن جیب خودشان است. دقت کنید حتماً در دوره باریستایی مفید و کاربردی ثبت نام کنید تا در آخر دوره آموزش باریستا با خیالی راحت در کافه به صورت حرفه ای استخدام گردید.

حقوق باریستا

حقوق شغل باریستا در کشورهای غربی از یک فرد بومی کمتر نیست؛ بلکه حقوق متوسط و روبه بالایی دارد و می‌تواند با این درآمد زندگی بی دغدغه ای را در کشورهای غربی تجربه کند. در کشور ما حقوق فرد باریستایی باید بر طبق حقوق وزارت کار باشد اما بر اساس مهارت و تجربه باریستایی و همچنین وظایفش در کافه های مختلف گاهی بیشتر و گاهی کمتر است.

مدرک بین المللی باریستایی

در کشورهای پیشرفته داشتن مدرک بین المللی معتبر باریستا شرط پیشنهاد برای شغل باریستا است. منظور از مدرک بین المللی مدرکی که مورد قبول تمام کارفرمایان در همه نقاط جهان باشد. یکی از معتبرترین مدرک بین المللی در جهان انجمن قهوه تخصصی SCA (Specialty Coffee Association) است. برای گرفتن این مدرک معتبر باید در دوره های آموزش باریستایی و آموزش قهوه شرکت کنید و نکات مهم و مربوط به باریستایی را یاد بگیرید. مهاجرت با شغل باریستا با داشتن این مدرک برای شما قالب دستیابی تر است.

کارورزی باریستا

پس از اتمام آموزش دوره باریستایی حتماً در کافه های مختلف کارآموزی کنید تا به مرور بتوانید با کسب مهارت و تجربه با خیالی راحت در کافه ها به عنوان فرد حرفه ای استخدام و مشغول به کار باشید.

باریستا شدن در زمان تحصیل

افرادی که برای تحصیل یا برای کار مهاجرت می‌کنند در حین تحصیل یا کارآموزی برای شغلی اصلی نیاز به دستمزدی مناسب برای نیازهای اولیه زندگی خود دارند تا بتوانند زندگی بی دغدغه ای داشته باشند باریستا شدن و کار کردن در کافه در زمان تحصیل در کشورهای دیگر و حتی کشور خودمان طرفداران بسیاری دارد. تقریباً بیشتر دانشجوها در شغل باریستایی به صورت حرفه ای یا مبتدی در حال فعالیت هستند.

همچنین شیفت بندی کاری و منعطف بودن شرایط کاری باریستا و میزان حقوق مناسب در این حرفه موجب شده افراد بسیاری در حوزه باریستایی وارد شوند و خیلی از افراد با دوره باریستایی و آموزش قهوه به صورت حرفه ای و تخصصی باریستا را دنبال کنند.

مزایا و معایب شغل باریستا

بهترین مزیت شغل باریستا محیط کاری سرگرم کننده و جذاب است که یادگیری بیشتر در شما را تشویق می‌کند تا با دوره باریستایی و آموزش قهوه به مهارت خود افزایش دهید. همچنین ملاقات با مشتریان بسیار موجب تقویت مهارت های ارتباطی شما می‌شود و به عنوان یک باریستای واجد شرایط مطرح شوید باریستا یک حرفه تخصصی است و جایگزین کردن هر فردی برای باریستا به راحتی امکان ندارد.

با گفتن مزایای شغل باریستایی بهتر است از معایب آن هم صحبت کنیم تا قبل از ورود به این حرفه از معایب آن نیز مطلع باشید. یک باریستا برای اینکه ساعت های طولانی بایستد به اندامی قدرتمند و متناسب نیاز دارد. با توجه به مشتریان مختلف باید با انواع و اقسام افرادی که ممکن است بدخلق و بی حوصله باشند، سر و کار داشته باشید. پس باید صبور باشید و با حوصله زیاد موجب رنجش مشتریان نشوید. فضای کاری کوچک و دمای بالایی که توسط دستگاه های مختلف  ایجاد شده در دراز مدت آزاردهنده است و صدای دائمی محیط گاهی باعث سردرد شما می‌شود. مانند بسیاری از مشاغل در این صنعت، گاهی اوقات ممکن است دچار بریدگی و سوختگی جزئی در دستان خود شوید.

چگونگی مهاجرت با مدرک باریستا

هر فردی که در زمینه ای به صورت تخصصی و حرفه ای عمل کند قصد ارتقا و پیشرفت در آن زمینه را دارد افرادی که به حرفه باریستا علاقه دارند؛ مانند هر حرفه دیگری مانند زیبایی، ورزش، خیاطی و... باید مدرک با اعتباری بگیرند تا بتوانند در کشورهای دیگر در این حوزه فعالیت کنند.

افرادی که قصد مهاجرت با مدرک باریستا را دارند باید با گرفتن مدرک بین المللی در شغل باریستایی معروف به SCA از انجمن قهوه تخصصی است اقدام کنند تا بتوانند با داشتن این مدرک بین المللی و مهارت و تجربه در این شغل در کشورهای غربی کسب و کار در این حوزه راه اندازی کنند یا در این شغل مشغول شوند.

شرایط شرکت در دوره باریستایی

دوره باریستایی یکی از پرطرفدارترین دوره های آموزش باریستا و آموزش قهوه است و افرادی که به قهوه و نوشیدنی های گرم و سرد علاقه دارند می‌توانند در دوره های آموزش باریستا و آموزش قهوه شرکت کنند

بعضی افراد فقط برای شناخت برند قهوه های مختلف و علاقه به قهوه و برخی دیگر قصد دارند باریستا را به صورت حرفه ای و مهارتی یاد بگیرند و با این تخصص وارد بازار شوند در دوره باریستایی شرکت می‌کنند.

این دوره های آموزشی یعنی آموزش باریستا و آموزش قهوه در سطح های مختلفی برگزار می‌شود از مبتدی تا پیشرفته.

اگر شناخت زیادی از قهوه ندارید و الان می‌خواهید وارد دنیای قهوه ها شوید می‌توانید در دوره های آموزشی مبتدی شرکت کنید و اگر در این حرفه اطلاعات بسیاری دارید و می‌خواهید به صورت تخصصی و حرفه ای آموزش ببینید در دورههای آموزشی پیشرفته باریستا شرکت کنید.

آیا مدرک باریستا معتبر است؟

مدرک باریستا با سپری کردن دوره های باریستایی و آموزش باریستا و آموزش قهوه با اساتید حرفه ای و زیر نظر سازمان های مربوط به مهارت جویان داده می‌شود. البته هر کشور بر اساس قانون و مقررات خود مدارک را برای مهارت جو صادر می‌کند که ممکن است فقط برای چندین کشور قابل اعتبار باشد؛ اما اگر مدرک باریستا را به صورت بین المللی دریافت کنید در همه کشورها معتبر است و به عنوان باریستا در کافه مشغول به کار باشید.

سخن آخر

در سال افراد زیادی که مدرک بین المللی دارند تقاضای مهاجرت با مدرک باریستایی را به کشورهای دیگر دارند. اولین قدم برای باریستایی شدن علاقه به قهوه و آدم هاست که بیشترین ارتباط را با آنها دارد و سپس مهارت و تخصص در درست کردن نوشیدنی های گرم و سرد و قهوه است که برای به دست آوردن این تخصص باید دوره باریستایی و آموزش قهوه شرکت کند و همچنین به صورت عملی در این حرفه فعالیت کند تا مهارت حرفه ای در باریستا شدن به دست آورد.

با توضیحات جامعی که به معرفی شغل باریستا پرداختیم شما قبل از وارد شدن به این شغل از شرایط و مهارت، وظایف، دوره های آموزش باریستا و آموزش قهوه و چالش های این شغل مطلع شده اید و می‌توانید بهترین مسیر برای شغل باریستایی را انتخاب کنید.

 

 

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.