کد خبر : 26415 / /
/

آیا شما هم دامداری هستید که دائماً نگران تهیه علوفه و کیفیت آن برای دام‌هایتان هستید؟ اگر دغدغه شما این است، باید بگوییم نگران نباشید؛ زیرا راه‌حلی برای پایان این تنش وجود دارد به نام علوفه هیدروپونیک!

 

 

علوفه هیدروپونیک چیست؟

علوفه هیدروپونیک علف تازه و سبزی است که از دانه غلات، عمدتاً جو  و گندم به دست می‌آید. عمدتاً این خوراک، جایگزینی عالی به‌جای علوفه خشک و کنسانتره است و به علت ارزش تغذیه‌ای که دارد در سراسر جهان، علوفه هیدروپونیک را به‌عنوان بهترین خوراک دام می‌دانند.

در چند سال اخیر باتوجه‌به کمبود آب و بارندگی‌های فصلی، فن آوری تولید علوفه سبز به‌ویژه در مناطق خشک اهمیت زیادی پیدا کرده است، به همین دلیل کشت علوفه هیدروپونیک رونق زیادی پیدا کرده است و به کمک صنعت دامپروری و تولید علوفه دام آمده است.

 

روش کشت علوفه هیدروپونیک چگونه است؟

کلمه هیدروپونیک از کلمه یونانی «Hydros»به معنای «آب» و «Ponic» به معنای «کارکردن» گرفته شده است. هیدروپونیک تکنیکی است که در آن گیاهان / محصولات زراعی در آب بدون کشت در خاک رشد می‌کنند.

در کشت علوفه بدون خاک به‌جای آب و لوازمی مانند سینی کشت علوفه هیدروپونیک برای رشد گیاه ضروری است.

 

سینی کشت علوفه هیدروپونیک؛ وجه تمایز کشاورزی مدرن با سنتی

اگر بخواهیم از نظر اقتصادی نگاهی به کشت علوفه هیدروپونیک بیندازیم باید بگوییم تولید محصولات دامی با کمک این علوفه بسیار مقرون‌به‌صرفه است. یکی از مواردی که هزینه‌های کشت این محصول را به حداقل می‌رساند، سینی کشت علوفه هیدروپونیک است.

سینی علوفه هیدروپونیک همان بستری است که علوفه به‌جای قرارگرفتن در خاک در آن قرار می‌گیرد؛ یعنی دقیقاً همان چیزی که بزرگ‌ترین وجه تمایز کشاورزی سنتی و هیدروپونیک است.

 

نکات مهمی که باید برای خرید سینی علوفه هیدروپونیک توجه کنید!

ازآنجایی‌که سینی کشت به‌عنوان جایگاهی برای قراردادن بذرها و رشد علوفه استفاده می‌شود، نیاز به دانستن نکات مهمی در هنگام خرید و نگهداری آن دارد. از طرفی شاید به نظر می‌آید که سیستم علوفه هیدروپونیک بسیار ساده است؛ به‌عبارت‌دیگر غلات خیس می‌شوند، سپس آبیاری می‌شوند و در سینی‌هایی با کم‌عمق جوانه می‌زنند و همین!

درست است که کشت علوفه هیدروپونیک ساده به نظر می‌رسد؛ اما ازآنجایی‌که رشد این محصول با سرعت زیادی انجام می‌شود و فاصله کاشت تا برداشت 8 تا 10 روز است. اما به علت فشردگی دوره رشد، علوفه هیدروپونیک نیاز به توجه بیشتری دارد.

به همین دلیل توجه به موارد زیر در هنگام خرید سینی علوفه هیدروپونیک لازم و ضروریست:

  1. تناسب ابعاد سینی برای قرارگرفتن در طبقات کشت
  2. استحکام زیاد سینی‌ علوفه هیدروپونیک
  3. راحتی حمل‌ونقل سینی علوفه هیدروپونیک
  4. استفاده از مواد اولیه باکیفیت (عدم استفاده از مواد پلاستیکی دست‌دوم)

در ادامه به‌به بررسی هر کدام از پارامترهای ذکر شده می‌پردازیم.

 

متناسب بودن اندازه سینی کشت علوفه هیدروپونیک

ازآنجایی‌که سینی کشت علوفه هیدروپونیک در طبقات استانداردی که طول و عرض یکسانی دارند، قرار می‌گیرند باید ابعاد اندازه‌های استانداری داشته باشند. در صورت نبودن استاندارد کافی ابعاد این وسیله کشت، ممکن است سینی‌ها به‌خوبی در کنار هم قرار نگیرند.

قرارنگرفتن درست سینی کشت علوفه هیدروپونیک در کنار هم باعث جاگرفتن بیش از حد آنها و در نتیجه کاهش میزان برداشت می‌شود. از طرفی وقتی این لوازم کشت درست قرار نگیرد، در هنگام عملیات آبیاری با مه‌پاش‌ها مشکلات عدیده‌ای را به وجود می‌آورد.

یکی از مشکلاتی که ممکن است در موقع آبیاری با مه‌پاش‌ها پیش بیاید، اسپری‌شدن آب بر روی طبقات و پوسیدگی این وسایل است. همچنین در نتیجه درست آبیاری‌نشدن، اغلب علوفه یا دچار زردشدگی و یا کپک (براثر آب زیاد) می‌شود.

 

استحکام زیاد سینی‌ علوفه هیدروپونیک

در روزهای اول کشت وزن بذرها کم است؛ اما پس از سبزشدن علوفه‌ها، وزن این محصول و سینی بیشتر می‌شود، در نتیجه این تغییرات اگر سینی کشت علوفه هیدروپونیک استحکام خوبی نداشته باشد، ممکن است در هنگام برداشت علوفه دچار شکستگی یا ترک شود.

همچنین گاهی به علت اختلاف دما، متریال‌هایی مانند پلی‌اتیلن دچار انبساط و انقباض و در نتیجه شکستگی می‌شوند که در این وضعیت نیز دوباره نقش استحکام در سینی کشت علوفه هیدروپونیک پر رنگ می‌شود.

راحتی حمل و نقل سینی های علوفه پارس صنعت

 

راحتی حمل‌ونقل سینی علوفه هیدروپونیک

معمولاً کشاورزان سینی کشت علوفه هیدروپونیک را به‌صورت باکس و روی‌هم قرار گرفته می‌خرند، به همین علت وزن این بستر کشت باید به‌گونه‌ای باشد که خیلی سنگین نباشد.

 

استفاده از مواد اولیه باکیفیت  در ساخت سینی علوفه هیدروپونیک

سینی علوفه هیدروپونیک از پلی‌اتیلن (پلاستیک فشرده) ساخته می‌شود و در ساخت آن گرانول دسته اول به کار برده می‌شود که کیفیت بالایی دارد. زیرا به علت رطوبت بالای این سینی‌ها و همچنین به‌کاربردن مواد مغذی که بعضی‌اوقات برای رشد علوفه به کار برده می‌شود، باید از متریال باکیفیتی به همراه وزن مناسبی استفاده شود.

 

سینی علوفه هیدروپونیک خوب از کجا بخریم؟

خرید سینی علوفه هیدروپونیک به‌عنوان یکی از لوازم اولیه کشت، نیاز به‌دقت زیادی دارد. در واقع یک سینی  بی‌کیفیت باعث آسیب رسیدن به محصول نهایی می‌شود. همچنین ازآنجایی‌که کشت علوفه هیدروپونیک به یک موضوع ضروری در صنعت دامداری تبدیل شده است؛ خرید تجهیزات گلخانه‌ای مانند سینی بذر از قدم‌های اولیه این روش کشت بدون خاک است.

برای خرید سینی کشت علوفه هیدروپونیک باتوجه‌به موارد ذکر شده، می‌توانید این محصول را با کلیک بر روی  کلمه «سینی علوفه هیدروپونیک» در سایت پارس صنعت سفارش دهید و از اطلاعات دقیق‌تر در مورد این وسیله مطلع شوید.

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.