کد خبر : 26622 / /
/

 

 

الکتروموتور چیست؟

الکتروموتور وسیله ای است که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی و یا برعکس انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند.به طور کلی موتورهای الکتریکی دستگاه هایی هستند که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی، که این نیرو به طور معمول به صورت دورانی است تبدیل می کنند. این تبدیل انرژی با استفاده از فعل و انفعالاتی که بین میدان الکتریکی و میدان مغناطیسی صورت می گیرد، انجام می شود.این دستگاه ها در ابعاد و اندازه های متفاوت و با ویژگی های گوناگونی ساخته می شوند، از این رو دارای کاربردهای متنوع چه در صنعت و چه در زندگی روزمره هستند.

تفاوت ژنراتور و الکتروموتور

در صورتی که انرژی الکتریکی به مکانیکی تبدیل شود به آن موتور (Motor) و در حالتی که انرژی مکانیکی به الکتریکی تبدیل شود به دینام ژنراتور (Generator) می گویند. 

اصول کاری الکتروموتور چیست؟

در ادامه خوب است بدانید عملکرد موتورهای الکتریکی بر اساس قانون دست چپ فلمینگ (Fleming) تعیین می شود. به گونه ای که با عبور جریان الکتریکی از طریق یک سیم پیچ با حضور میدان مغناطیسی، نیرویی تولید می شود که باعث چرخش شفت موتور می شود.

انواع الکتروموتور

الکتروموتورها بر اساس نوع ولتاژ و نحوه عملکردشان به انواع مختلفی تقسیم می شوند. در حوزه صنعت می توان یک دسته بندی کلی برای الکتروموتورها معرفی نمود که به شرح زیر است:

  1. الکتروموتور AC  یا جریان متناوب 
  2. الکتروموتور DC یا جریان مستقیم

مهمترین تفاوت الکتروموتور AC و الکتروموتور DC نحوه تعامل بین سیم پیچ ها برای تولید نیروی مکانیکی می باشد.

 

الکتروموتور AC

یکی از پر کاربردترین الکتروموتور ها در صنعت الکتروموتورهای AC هستند، این نوع الکتروموتورها از یک استاتور با یک سیم پیچ تشکیل شده اند و از جریان متناوب برای تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی استفاده می کنند.

استاتور قسمت ثابت موتور و روتور قسمت دوار آن است. این موتورها به صورت تک فاز و سه فاز موجود هستند که موتورهای AC تک فاز برای توان های پایین کاربرد دارند و موتورهای سه فاز برای توان های بالاتر. از مزایای آن میتوان به انرژی کم هنگام راه اندازی موتور اشاره کرد،

انواع الکتروموتور AC

دو نوع الکتروموتور AC وجود دارد، سنکرون و آسنکرون (القایی). در الکتروموتورهای سنکرون، سرعت روتور و سرعت میدان مغناطیسی استاتور برابر است. اما در موتورهای الکتریکی آسنکرون سرعت روتور کمتر از میدان مغناطیسی استاتور است که این پدیده منجر به وجود لغزش در الکتروموتورها است، در صورتی که در موتورهای سنکرون هیچ لغزشی وجود ندارد.

اجزای الکتروموتور AC

ساختمان الکتروموتورهای AC از اجزای مختلفی تشکیل شده است اما مهم ترین آنها عبارتند از:

1) روتور

2) استاتور

3) پوسته موتور

الکتروموتور DC

الکتروموتورهای DC یا جریان مستقیم رایج ترین نوع موتور الکتریکی هستند. این نوع الکتروموتورها با برق DC کار می کنند و به طور گسترده در لوازم خانگی، ماشین آلات و وسایل نقلیه استفاده می شوند.  هنگامی که یک الکتروموتور DC تغذیه می شود یک میدان مغناطیسی در استاتور موتور ایجاد می شود. که این میدان، باعث جذب و دفع آهنربای روی روتور شده و در نتیجه باعث حرکت آن می شود. 

یکی از مزایای استفاده از موتورهای DC نسبت به موتورهای دیگر، توانایی کنترل دقیق سرعت آنهاست که برای ماشین آلات صنعتی مورد اهمیت است. موتورهای DC می توانند فورآ راه اندازی، متوقف و معکوس شوند که عاملی بسیار مهم برای کنترل عملکرد تجهیزات تولید است. به همین دلیل در صنعت، موتورهای DC به اندازه موتورهای القایی سه فاز به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند. 

از مزایای اصلی این موتورها نسبت به الکتروموتورهای AC، نصب آسان و نگهداری راحت تر آنها است.

انواع الکتروموتور DC

انواع مختلفی از الکتروموتورهای DC وجود دارد. برای شناخت و درک بهتر مزیت های موتورهای DC، شناخت انواع آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. انواع موتورهای DC با اتصالات بین سیم پیچ میدان و آرمیچر متمایز می شوند. سیم پیچ میدان را می توان به صورت موازی یا سری با آرمیچر وصل کرد. در برخی موارد، اتصال هم به صورت موازی و هم به صورت سری است.

وجه تمایز دیگر موتورهای DC نحوه تغذیه روتور است. تغذیه روتور می تواند با جاروبک یا بدون جاروبک باشد. در موتورهای DC براش، جریان توسط جاروبک ها به روتور اعمال می شود. در موتور DC بدون جاروبک، روتور دارای آهنربای دائمی است.

برای مطالعه کامل این محتوا میتوانید از این لینک اقدام نمایید

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.