کد خبر : 26665 / /
/

احتمالا همه ی شما با مفهوم کارگاه (Workshop) و انواع آن آشنا هستید. کارگاه آموزشی می تواند مزایای زیادی داشته باشد که البته بسیاری از آنها به شرکت کنندگان، برگزارکنندگان و موضوع بستگی دارد. با این حال می خواهیم یک بار برای همیشه به شکل کامل مزایا و معایب برگزاری کارگاه را با هم بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

 

مزایای برگزاری یک کارگاه آموزشی

  • به اشتراک گذاشتن دانسته ها: ورکشاپ ها موقعیتی عالی برای به اشتراک گذاشتن دانش و تجربه هستند. شرکت کنندگان می توانند از یکدیگر و همچنین از مدرس چیزهای زیادی بیاموزند. در واقع کارگاه ها فرصت خوبی برای بررسی ایده های جدید،‌ استفاده از تجارب دیگران، و کشف راه های جدید برای انجام کارها هستند. این موضوع می تواند بخصوص در صنایعی که یادگیری و توسعه دانش فردی به کسب تجارب و کار گروهی وابسته است، بسیار مفید باشد.
  • توسعه مهارت ها: ورکشاپ آموزشی به شرکت کنندگان این اجازه را می دهد که مهارت های جدیدی توسعه دهند یا مهارت های فعلی خود را ارتقا بخشند. کارگاه می تواند برای سطوح مختلفی از افراد تعریف شود یا برای یک سطح خاص از مخاطبان باشد که به بهترین شکل، دانش و مهارت خود را به روز کنند. این که ورکشاپ مناسب چه سطحی باشد باید در پروسه صفر تا صد برگزاری کارگاه و در مراحل اولیه طراحی کارگاه مشخص شود.
  • شبکه سازی (Networking):

ورکشاپ ها می توانند راهی عالی برای شناخت و ارتباط با افراد دیگر در حوزه شما باشند. شرکت کنندگان در یک کارگاه می توانند ارتباطاتی را شروع کنند که منجر به فرصت های حرفه ای همکاری در کسب و کارشان شود. شما ممکن است به عنوان شرکت کننده در کارگاه با یک همکار، کارفرما یا یک مشتری احتمالی آشنا شوید. این موضوع بخصوص برای کسانی عالیست که در فکر توسعه کسب و کار خود هستند.

2

  • بهبود راندمان و نتایج کاری: این موضوع به وسیله ی معرفی ابزارها، ایده ها،‌ و تکنیک های جدید به شرکت کنندگان اتفاق می افتد که می توانند آن تکنیک ها و ابزارها را در پروژه هایشان به کار ببرند و راندمان کاریشان را افزایش دهند. به عنوان مثال یک ورکشاپ مدیریت زمان می تواند به شرکت کنندگان تکنیک های اولویت بندی، به اشتراک گذاشتن وظایف و تسک ها در محل کار،‌ و همچنین حذف عوامل مزاحم را آموزش دهد. یا یک کارگاه آموزشی در زمینه مدیریت پروژه می تواند به شرکت کنندگان ابزارهایی برای برنامه ریزی،‌ مدیریت بودجه و کنترل پیشرفت پروژه را ارائه و آموزش دهد.
  • انگیزه:

کارگاه ها می توانند انگیزه بخش باشند، چرا که به شرکت کنندگان یک دید جدید می دهند یا اشتیاق آنها را برای کارشان تازه می کنند. با یادگیری موارد جدید و تماس و آشنایی با افراد حرفه ای دیگر، شرکت کنندگان حس درگیری بیشتر با کار و انرژی بیشتری خواهند داشت. این موضوع می تواند باعث حس هدفمندی و رضایت شغلی بیشتر در افراد شود. علاوه بر آن، ورکشاپ می تواند تنوعی بین روزهای کاری باشد و آنها را از یکنواختی در آورد.

معایب برگزاری ورکشاپ

  • هزینه:

گاهی ممکن است هزینه برگزاری کارگاه زیاد باشد. مخصوصا اگر مدت زمان ورکشاپ چند روز باشد یا مثلا هزینه هایی مانند سفر مدرس را نیز در بر بگیرد. این موضوع بخصوص می تواند برای کسانی که به شکل فردی اقدام به برگزاری کارگاه می کنند یا بیزنس های کوچک با بودجه محدود دارند، یک مشکل به حساب بیاید. همچنین می تواند برای شرکت کنندگان نیز به شکل یک چالش در آید. بخصوص اگر نیاز به سفر، اقامت چند روزه،‌ یا خرید وسایل خاص یا جزوات و ... وجود داشته باشد. با این حال می توان با مدیریت هزینه ها تا حد زیادی این مشکل را مرتفع کرد.

 

3

  • زمان:

زمانی که یک فرد باید صرف ورکشاپ کند، بخصوص برای شرکت کنندگانی که شغل های خاصی دارند و به هر دلیلی نمی توانند دور از محل کار یا خانواده خود به سر ببرند، می تواند چالشی جدی باشد. اگر تکالیفی قبل یا بعد از ورکشاپ وجود داشته باشد که این موضوع سخت تر هم می شود.

  • تمرکز محدود:

با توجه به این که معمولا موضوع ورکشاپ های آموزشی تخصصی است،‌ ممکن است همیشه به کار شرکت کنندگان نیاید. مثلا اگر موضوع کارگاه بازاریابی در شبکه های اجتماعی باشد و شخصی در آن ورکشاپ شرکت کند که شبکه های اجتماعی بخش بزرگی از کار او نباشند،‌ احتمالا کارگاه به کارش نخواهد آمد. البته در برگزاری یک همایش موفق هم باید به این موضوع توجه داشته باشید که نیازهای مخاطب هدف و موضوع سمینار همخوانی داشته باشند.

  • زیاده از حد بودن اطلاعات (Information Overload):

ممکن است در کارگاه اطلاعات زیادی به یکباره به شرکت کنندگان منتقل شود و این موضوع می تواند برای آنها مشکل ساز شده و حتی موجب کاهش بهره وری و استرس در آنها گردد. زیرا حجم اطلاعات بیش از حد، مانع از به خاطر سپردن آنها و استفاده درست و به جا از آنها می گردد. علاوه بر آن ممکن است موضوع مورد بحث در کارگاه نسبت به زمانی که به کارگاه اختصاص داده شده، زیادی وسیع یا خیلی پیچیده باشد و این می تواند منجر به برخوردی سطحی با موضوع و کاهش عمق بحث در ورکشاپ شود. برای این منظور باید با تعریف درست سیلابس و سرفصلهای کارگاه حد متعادل و مطلوب را در نظر گرفت.

4

 

 

سخن آخر

بطور کلی، مزایا و معایب برگزاری کارگاه به عوامل مختلفی مانند برگزارکنندگان، شرکت کنندگان، اهداف و ... بستگی خواهد داشت. با در نظر گرفتن تمامی مزایا و معایب یک ورکشاپ،‌ هم برگزارکنندگان و هم شرکت کنندگان می توانند تصمیمات آگاهانه ای در رابطه با برگزاری یا شرکت در یک کارگاه آموزشی بگیرند. تیم نیکاوند با تجربه ای چندین ساله و با رزومه ای موفق می تواند در تمامی زمینه های برگزاری کارگاه های آموزشی، سمینارهای موفق،‌ مدیریت پروژه و انواع رویدادهای علمی و فرهنگی، به شما عزیزان خدمات ارزنده ای را ارائه کند. برای استفاده از خدمات حرفه ای این تیم کافیست به سایت nikavand.com سری بزنید و سوال یا درخواست خود را مطرح کنید تا کارشناسان مجرب نیکاوند در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.