کد خبر : 26678 / /
/

لاستیک هم مانند برخی از کالاهای مصرفی، در بازار ایران دو نرخی است. با وجود واسطه‌های متعدد، قیمت لاستیک در بازار آزاد با قیمت مصوب تولیدکنندگان تفاوت بسیاری دارد. عرضه و تقاضای لاستیک تناسب ندارند و همین امر سبب می‌شود تا اختلاف قیمت لاستیک دولتی و آزاد دائما افزایش یابد. از طرفی، هزینه‌های نگهداری لاستیک بالا بوده و به همین خاطر خرده فروشان قیمت‌ها را افزایش می‌دهند.

 

لاستیک دولتی همان کالایی است که مستقیما از تولیدکننده به دست مصرف‌کننده می‌رسد. قیمت لاستیک دولتی توسط تولیدکنندگان اعلام می‌شود و سپس نهادهای نظارتی آن را تایید می‌کنند. متقاضیان می‌توانند با مراجعه به سایت تولیدکنندگان تایر، از قیمت لاستیک دولتی اطلاع یابند. البته لازم به ذکر است در برخی موارد این قیمت‌ها بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده (9 درصد) و یا کرایه حمل (برای ثبت نام اینترنتی) درج شده‌اند.

لاستیک دولتی معمولا برای وسایل حمل و نقل عمومی است؛ اما برای مالکان خودروهای شخصی نیز این امکان فراهم شده تا به طور مستقیم از تولیدکننده خرید کنند.

خرید لاستیک دولتی به دو صورت انجام می‌شود؛ حضوری و اینترنتی. متقاضیان خرید حضوری، باید به طور مستقیم به نمایندگی‌های تایرسازان مراجعه کرده و مدارک خود را ارائه دهند. مدارک لازم برای ثبت نام لاستیک دولتی، شامل کارت ملی مالک خودرو و کارت ماشین (یا برگ سبز خودرو) است. متقاضیان خرید لاستیک دولتی برای خودروهای سنگین، باید حواله لاستیک را نیز ارائه دهند.

افرادی که خرید اینترنتی را ترجیح می‌دهند، باید در ساعات مشخص به سامانه ثبت نام لاستیک دولتی مراجعه کنند و پس از بارگذاری مدارک خود، هزینه لاستیک‌ها را پرداخت کنند. لاستیک‌ها پس از یک هفته، به آدرس ثبت شده ارسال می‌گردند. متقاضیان می‌توانند به سامانه جامع تجارت (kala.ntsw.ir) نیز مراجعه کنند.

بهتر است متقاضیان برای خرید اینترنتی، در ساعات اولیه اعلام شده اقدام کنند. زیرا ظرفیت اعلام شده سریعا پر می‌شود. از طرفی باید توجه داشت که اقلام انتخاب شده تنها به مدت 10 دقیقه در سبد خرید متقاضی باقی می‌ماند و باید در این زمان مدارک بارگذاری و وجه پرداخت شود. هنگامی که رسید چاپی به خریدار ارائه شود، بدین معناست که تمام مراحل با موفقیت ثبت شده است.

شرکت‌های تولیدکننده‌ای مانند بارز، کویر و ... خرید آنلاین لاستیک دولتی را در سایت خود ارائه می‌دهند. برای ثبت نام لاستیک در سایت این شرکت‌ها، باید شرایط معینی را رعایت کرد.

خرید اینترنتی لاستیک دولتی بارز

متقاضیان خرید لاستیک دولتی از این شرکت، باید به سامانه barez.com مراجعه کنند. قیمت لاستیک بارز دولتی نیز در این سامانه درج شده است.

افرادی که ساکن شهرهای تهران و مشهد هستند، ابتدا باید از طریق سامانه barez.com.pos، نوع و تاریخ تحویل تایر را مشخص کنند. از دیگر قوانین شرکت بارز باید به موارد زیر اشاره کرد:

1.حداکثر خرید لاستیک دولتی در سال چهار حلقه است.

2.مالکین دو یا چند خودرو، تنها برای یک خودرو خود می‌توانند لاستیک دولتی دریافت کنند.

3.اگر فرد در نوبت مقرر خود مراجعه نکند، نوبتش باطل شده و باید دوباره اقدام به نوبت‌گیری کند.

4.اگر متقاضی سایز تایر خود را اشتباها انتخاب کند، لاستیک به او تحویل داده نمی‌شود.

5.لاستیک دولتی به مالک خودرو و یا ورثه و بستگان درجه یک (با وکالتنامه) تعلق می‌گیرد.

6.قیمت تایر باید توسط کارت بانکی مالک خودرو پرداخت شود. پرداخت نقدی نیز امکان‌پذیر نیست.

7.برای تایرهای SUV نیازی به نوبت‌گیری نیست و خریداران می‌توانند حضوری مراجعه کنند.

خرید اینترنتی لاستیک دولتی کویر

متقاضیان خرید لاستیک دولتی از شرکت کویر، باید به سامانه kavir.ir/esale مراجعه کنند. این شرکت نیز نکاتی را به خریداران اعلام کرده که باید به آن‌ها توجه داشته باشند و شرایط زیر را مطالعه کنند:

1.هر فرد با کد ملی و پلاک خودرو خود هر شش ماه یک بار می‌تواند چهار حلقه لاستیک خریداری کند. کارت ملی و کارت خودرو باید به نام یک فرد باشد.

2.اگر خریدار سفارش خود را لغو کند، وجه پرداختی حداکثر تا یک هفته بعد بازگردانده می‌شود.

3.هنگامی که ظرفیت فروش روزانه پر شود، پیغام «اتمام موجودی» به متقاضی نشان داده می‌شود. بنابراین فرد باید روزهای بعدی اقدام کند.

4.تمام لاستیک‌های دولتی کویر، از تولیدات یک ماه اخیر شرکت هستند.

5.پس از اتمام مراحل خرید اینترنتی، لاستیک دولتی حداکثر تا 10 روز کاری تحویل داده خواهد شد. خریداران می‌توانند با کد رهگیری خود، وضعیت بسته را از شرکت پست جویا شوند.

6.تمامی تایرهایی که ارائه می‌شوند، 48 ماه ضمانت می‌شوند.

7.خریدارن تایرهای SUV می‌توانند بدون نوبت و با مراجعه حضوری، لاستیک موردنظر خود را تحویل بگیرند.

خرید لاستیک دولتی یزد تایر

شرکت یزد تایر هنوز سامانه و شرایطی را برای فروش اینترنتی محصولاتش ارائه نداده است. بنابراین مشتریان یزد تایر باید فقط به صورت حضوری و از طریق نمایندگی‌های فروش این شرکت نسبت به خرید لاستیک دولتی و اطلاع از قیمت لاستیک دولتی یزد تایر اقدام کنند.

سخنگوی انجمن صنعت تایر اخیرا اعلام کرده که با برخی پلتفرم‌های اینترنتی داخلی مذاکره شده تا تولیدکنندگان با این پلتفرم‌ها همکاری کنند. این امر سبب کنترل بازار می‌شود و مشتریان می‌توانند به صورت مستقیم و از نزدیک‌ترین نمایندگی خود خرید کنند.

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.