کد خبر : 27104 / /
/

همان طور که می‌دانید گود برداری یکی از روش‌های خاکبرداری است که در آن شما طبق آیین‌نامه‌های اجرایی سازمان نظام مهندسی کشور برای احداث ساختمان‌های مختلف خود قسمتی از زمین را برمی‌دارید؛ ولی خوب است بدانید که تفاوت خاکبرداری و گودبرداری زیاد است و خاکبرداری را می‌توان بخشی از گودبرداری دانست؛ اما آیا می‌دانید که طراحی گودبرداری چیست و شما برای طراحی آن به چه اصولی باید دقت کنید؟

 

 

منظور از طراحی گود برداری چیست؟

شما برای این که بتوانید یک گودبرداری خوبی داشته باشید پیش از شروع آن لازم است یک طرح کلی از کار خود داشته باشید. طراحی گودبرداری به شما کمک می‌کند تا عملیات گودبرداری خود را بدون هیچ گونه ایرادی با استانداردهای لازم انجام دهید. در واقع لازم است شما پیش از شروع گودبرداری خود با مشورت صاحبکار، مهندسان و سایر افراد یک طرح از ساختمان خود داشته باشید. برای طراحی گودبرداری لازم است ۳ فاکتور مختلف را مشخص کنید. این ۳ فاکتور مهم طول، عرض و عمق گودبرداری هستند.

بعد از آن که شما ۳ فاکتور مهم در طراحی گودبرداری را مشخص کردید می‌توانید محدوده گود را به کمک خطوط نقطه به نقطه مشخص کنید. در طراحی گودبرداری عمق گود، به سازه‌ای که قرار است از داخل زمین ساخته شود، بستگی دارد. البته در آن باید معیارهای دیگری مانند ساختمان‌های مجاور، کیفیت و مقاومت خاک، سطح آب‌های زیرزمینی و غیره را در نظر بگیرید.

حال در این مرحله از طراحی گودبرداری چیست لازم است شما نوع سازه نگهبان را مشخص نمایید. برای این کار لازم است فاکتورهای زمین را بررسی کرده و بر اساس آن سازه نگهبان خود را انتخاب نمایید. انتخاب سازه نگهبان مناسب باعث می شود تا شما بتوانید سطح ایمنی و مقاوم‌سازی سازه را در محل گودبرداری را افزایش دهید. در برخی از جاهایی از خاک آن سست است باید مقاوم‌سازی ویژه‌ای را در آن محل انجام دهید.

در طراحی گودبرداری شما بر اساس تاسیسات مختلفی که در محل گودبرداری وجود دارند شاید لازم باشد چاه حفر کنید یا لوله کشی یا هر گونه تاسیسات زیرزمینی را پس از برداشت خاک ایجاد نمایید. در واقع لازم است شما این موارد را به هنگام طراحی خاک در نظر بگیرید. بعد از آن که طراحی گودبرداری خود را تمام کردید باید آن را به صورت صحیح و اصولی اجرا کنید تا گودبرداری خود را با موفقیت انجام دهید.

طراحی‌های لازم جهت گود برداری ساختمان

بعد از آن که متوجه شدید منظور از طراحی گودبرداری چیست حالا لازم است در مورد طراحی‌های لازم برای گودبرداری صحبت نماییم. برای گودبرداری‌های ساختمان از طراحی‌هایی استفاده می‌کنند که خط مرکزی و طراحی گودبرداری از جمله آن‌ها هستند. در طراحی خط مرکزی یا خط شبکه شما طرح خود را بر روی خاک پیاده‌سازی می‌کنید. در آن با استفاده از اعداد و حروف مختلف بر روی زمین خطوط کلی ساختمان را مشخص می‌نمایید. در این روش، خطوط به شکلی طراحی می‌شوند که در آن خط دقیقا بر روی نقطه گودبرداری و بر روی سطح زمین قرار می‌گیرد.

در طراحی گودبرداری نیز سه عامل اصلی طول، عرض و عمق را بر روی کاغذ با استفاده از خطوط نقطه به نقطه مشخص می‌کنند. بعد از آن مهندس سازه با مطالعه آن‌ها گودبرداری خود را شروع می‌کند.

مشخص کردن محدوده گود برداری در ساختمان‌ها

در آموزش مراحل گودبرداری ساختمان بیان شده است که شما قبل از شروع کار خود اقدامات زیر را قبل، در حین و بعد از عملیات گودبرداری انجام دهید.

  • گوشه‌ها و نقاط معیار را مشخص کنید.

  • سطح خاک را پیمایش نمایید.

  • تا رسیدن به عمق مورد نظر خود گودبرداری کنید.

  • خاک سست را گودبرداری نمایید.

  • محدوده نهایی خاک را مشخص کنید.

  • در صورت لزوم برای گودبرداری خود چاه یا تاسیسات زیرزمینی بسازید.

  • محدوده ساختمان را مشخص نمایید.

  • برای گودبرداری خود دیوار حائل و سازه نگهبان بسازید.

انواع گودبرداری‌های ساختمان بر اساس نوع مواد آن‌ها

معمولا برای طراحی گودبرداری با توجه به جنس خاک از ابزارها و ماشین آلات مختلفی استفاده می‌کنند. اصلی‌ترین عاملی که می‌توان بر اساس آن عملیات گودبرداری را تقسیم‌بندی کرد شامل خاک سطحی، سنگ و گِل زمین هستند.

گودبرداری خاک‌های سطحی

در این روش شما سطحی‌ترین لایه خاک را گودبرداری می‌کنید. معمولا در این روش شما گیاهان، خاک و هر ماده دیگری که بر روی پوسته زمین قرار دارند را برمی دارید تا زمین را برای ساخت ساختمان هموار کنید.

گودبرداری سنگ‌ها و صخره‌ها

بعد از آن که شما خاک پوسته زمین را برداشتید با سنگ‌ها و صخره‌هایی مواجه می‌شوید که در آن باید از ابزارهای مختلفی استفاده کنید. در واقع این بخش از گودبرداری چالش‌برانگیزترین بخش آن است که شما باید از دستگاه‌ها و تجهیزات مختلفی برای برداشتن این قسمت از زمین تلاش کنید.

گودبرداری گِل های زیرزمینی

گل، یکی از آزاردهنده‌ترین بخش‌های گودبرداری است که در آن آب و خاک با هم ترکیب شده و شما باید آن‌ها را محل احداث ساختمان جدا کرده و به نقاط دیگری منتقل کنید یا این که آن‌ها را در سطح زمین قرار دهید تا خشک شوند.

خلاصه

گودبرداری ساختمان یکی از مهم‌ترین اصول ساخت ساختمان می‌باشد که شما باید با اصول گودبرداری چیست آشنایی داشته باشید. بعد از آن لازم است کمی در مورد طراحی آن اطلاعاتی را کسب نمایید. شما برای طراحی گودبرداری باید سه فاکتور مهم طول، عرض و عمق گود را در نظر گرفته و مطابق با آن کار خود را شروع کنید. شما می‌توانید طراحی خود را بر روی زمین یا بر روی کاغذ اجرا کرده و بعد از آن عملیات خود را شروع کنید. برای گودبرداری ساختمان شما باید لایه‌های مختلفی از زمین را خاک‌برداری کنید و برای هر قسمت از ابزارهای مختلفی استفاده کنید. برای لایه گِل که معمولا در آن به سطح آب‌های زیرزمینی می‌رسید باید از تجهیزات مختلفی استفاده کنید تا سازه شما بتواند کاملا ایمن و عایق رطوبت ایجاد شود. برای طراحی گودبرداری و اصول اجرای آن‌ها می‌توانید با مهندسان عمران مدرن، آرکو سازه و گروه رویش صحبت کرده و کلیه کارهای خود را به آن‌ها واگذار نمایید.

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.