کد خبر : 27545 / /
/


 

ضایعات کارتن در دنیای امروز از اهمیت های ویژه ای برخوردار است خصوصا در اقتصاد. این موضوع مورد توجه بسیاری از سرمایه گذاران قرار گرفته زیرا مواد اولیه آن یعنی کاغذ مانند طلا منشاء طبیعی دارد. هر چیزی که طبیعت به ما میدهد، طی یک روند طبیعی و زمان بر قابل استفاده برای بشر شده و در اختیار آن قرا گرفته پس بسیار برای ما با ارزش می باشد. از سوی دیگر تقاضای کارتن برای بسته بندی هر روزه بالا می رود و در ادامه با علل آن آشنا خواهید شد و اگر قصد سرمایه گذاری یا راه اندازی کارخانه کارتن سازی دارید با ما همراه باشد.

کارتن چیست؟ و چگونگی پیدایش آن

یک کارتن از چند لایه مقوا درست شده، مقوا نیز از کاغذ ساخته شده است در نتیجه می توان گفت تاریخچه پیدایش کارتن به خمیر کاغذ آن مربوط می شود کاغذ 3000 سال پیش از میلاد مسیح کشف شد و اولین کارخانه کاغذ سازی در قرن 6 به چینی ها باز می گردد.

مقوا در قرن هفدهم توسط کشور چین کشف و تولید شد، مردم چین با زیاد کردن ضخامت آن یک بسته بندی کارتنی- مقوایی مانند جعبه درست کردند، در قرن 19 اروپایی ها آن را شناختند و در اواخر قرن متوجه شدند که با دستکاری ترکیبات مقوا و گرماژ آن می توانند از ویژگی استحکام و مقاومت آن برای تحمل وزن و نگهداری اجسام استفاده کنند. ایالات متحده در سال 1895 اقدام به تولید جعبه هایی با جنس مقوا نمود.

سال 1817 ابتدایی ترین جعبه مقوایی در انگلستان توسط مالکوم تورنهیل ابداع شد، سپس 1840 در فرانسه برای ارسال کرم های ابریشم از جعبه ها بعنوان نگهدارنده و محافظ استفاده می شد، تا قبل از سال 1879 آنها نمی دانستند که می توان مقوا را به حالت فلوت دار برای کارتن استفاده کرد تا اینکه رابرت گییر بر حسب یک اتفاق هنگام تولید یک بسته بندی دستگاه برش مقوا را اشتباهی و به صورت فلوت دارخارج کرد و او متوجه شد که میتوان از آن بعنوان یک لایه مقوایی شیارداربهره مند شد، این نوآوری سال 1985 به ایالات متحده رسید و بالاخره در 1900 کارتن چندلایه شبیه به کارتن های امروزه تولید شد.

هرمقوا با ساختار کاغذی میزان 41% ضایعات تولید می کند، بازیافت هرکدام 24% انرژی تولید شده را ذخیره میکند، تولید جعبه در سطح جهان به میلیاردها عدد می رسد بعنوان مثال در آمریکا سالی 80‌ میلیارد جعبه تولید می شود همچنین 80% محصولات با بسته بندی وارد دنیای عرضه و تقاضا می شوند.

چرا کارتن باید بازیافت شود؟ انسان چگونه به این موضوع پی برد؟

8

پس از پیدایش کارتن و توانایی بسته بندی، نیاز صنعت به آن روزبه روز بیشتر شد درپی استفاده از کارتن، بشر به این فکر افتاد که چطور می تواند جلوی قطع درختان و آسیب به طبیعت، اکوسیستم و ... را بگیرد؟ با ضایعات باقی مانده از تولید کارتن چه کار کند؟ و در عین حال با چه ترفندی جایگاهش را در صنعت بسته بندی حفظ نماید و از همه مهم تر چگونه در هزینه های صرفه جویی کند؟ با کمی تفکر متوجه آن شد که تنها راه حل مناسب بازیافت ضایعات کارتن و بازگرداندن آنها به چرخه تولید است.

هرچقدر مسیر تولید یک کارتن، آسان باشد به نسبت بازیافت آن راحت تر می شود. در بازیافت کارتن باید به تعداد لایه های آن و جوهرهای استفاده شده در چاپ توجه کرد، جوهر در دستگاه های چاپ دونوع می باشد جوهرچاپی حلال در آب، جوهر روغنی. هرچه لایه های یک کارتن بیشتر شود انعطاف پذیری آن کم و پروسه ی بازیافت آن طولانی تر میشود.

مراحل بازیافت (Recycle) ضایعات کارتن

 • جمع آوری، حمل و نقل

جمع آوری ضایعات کارتن در کشورهای پیشرفته به این صورت می باشد که سطل زباله هایی وجود دارند مخصوص ضایعات کارتن و کاغذ، اما در کشور ما جدا سازی این نوع ضایعات از بقیه مواد دورریز با استفاده از گروهای رسمی و غیررسمی انجام می پذیرد. سپس به صورت فشرده روی هم چیده شده و به شهر یا مرکزی که در آن بازیافت صورت میگیرد، ارسال می شود.

 • مرتب سازی
 • خردکردن
 • جوهرزدایی یا مرکب زدایی

این مرحله از پروسه بازیافت همیشه اجرا نمی شود فقط در مواقعی که کارتن شما چاپ دارد و بسته به نوع جوهر آن حلال بودن یا نبودن، انجام می شود.

 • خمیرکردن

آنها را با آب و مواد شیمیایی مخلوط می کنند تا ساختار الیاف کاغذ تجزیه و نرم شود. در اینجا می توان با کمی تغییرات و افزودنی ها دو خروجی از بازیافت کارتن بگیریم.

- هنگام خمیر شدن به آن هیچ مواد اولیه ای اضافه نکنیم و کارتن تولید شده مستقیماً از ضایعات کارتن ها باشد.

- به خمیر ماده اولیه ای بی‌افزائیم و کارتن تولید ‌شده مخلوطی از ضایعات و مواد اولیه باشد.

 

 • فیلتر

بعد از خمیر‌کردن به صفحه هایی که سوراخ دارند مانند صافی، فشار داده می شوند تا هرگونه آلودگی و شی غیر کاغذی از آن به جا نماند.

 • پرس کردن
 • خشک کردن
 • رول کردن

در آخر مقواها آماده برای کارتن شدن می باشند.

چرا کارتن لقب طلای سبز دارد؟

طلای سبز ازیک اسم (طلا) و یک صفت (سبز بودن) ترکیب شده است که سبز بودن اشاره به طبیعت و منشاء آن یعنی درخت دارد و اسم طلا به دلیل با ارزش، گرانبها و پولساز بودن آن داده شده است.

کارتن در تنوع یک بسته بندی برای اهداف بازاریابی جایگاه پر رنگی دارد و بسیار پراهمیت و پرکاربرد است و اینکه بتوان با قابلیت بازیافتی آن، بتوان دوباره به چرخه تولید بازگرداند موجب شده تا این امر قابل توجه برای تمامی سرمایه گذاران دولتی و خصوصی تبدیل گردد.

انسان با بازیافت ضایعات کارتن توانسته موارد زیر را برای خود فراهم کند، پس از خواندن آنها می توانید دلیل نام گذاری طلا سبز بر کارتن را بهتر درک کنید.

 1. ذخیره انرژی
 2. کاهش آلودگی
 3. کاهش تولید گازهای گلخانه ای
 4. حفظ درختان و جلوگیری از بین رفتن جنگل ها
 5. کاهش هزینه ها
 6. ایجاد شغل و کمک به اقتصاد یک کشور
 7. یک منبع درآمد
 8. بهترشدن استانداردهای زیستی، زندگی سالم تر و دور از آلودگی

کارتن به چه علت محبوب شد؟

انسان در زمان گذشته برای جابجایی اقلام از هرجسمی که می توانست حامل یا نگهدارنده باشد، استفاده می کرد.بعنوان مثال: پوست حیوانات، تنه درخت توخالی، کدوحلوایی خشک شده، پوست درخت شاتوت و ...

این احساس نیاز به یک بسته بندی از ابتدا وجود داشته و قرنها بعد با استفاده از هوش، کشف متریال های مختلف و اختراع انواع دستگاها به آن دسترسی پیدا کرد.

به چند دلیل کارتن به محبوبیت جهانی دست یافت: راحتی درحمل و جابجایی، سفارش و دسترسی آسان، امنیت محصول، ارسال راحت به وسیله اداره پست یا ارگان های حمل و نقل، تولید و بازیافت و دلایل دیگر.

 به عنوان مثال: وقتی که می خواهیم وسیله ای را جابجا کنیم و یا نقل مکان انجام دهیم اولین گزینه بسته بندی می باشد، برای سفارش کالا ازفروشگاه های انلاین، یک بسته بندی برای کالای با ارزش و گران قیمت خود، برای فرستادن هر چیزی به نقطه  دنیا، تولید راحت به دلیل وجود مواد اولیه ساده و مهم ترین آن، بازیافت و توانایی استفاده مجددش توانسته آنرا به یک نیاز ضروری و دوست داشتنی تبدیل کند.

چرا کارتن در صنعت بسته بندی بر شیشه و پلاستیک اولویت دارد؟

9

ما انسانها محیطی که در آن زندگی میکنیم برایمان بسیار اهمیت دارد پس مسلماً در حفظ و نگهداری آن تلاش میکنیم، اکثر انتخابهای ما در راستای این مسئله می باشد. کارتن از نظر بسته بندی حرف اول را می زند به این دلیل که بعنوان یک محافظ تمام وظایف مورد نیاز را رعایت کرده است، یک اطمینان خاطر برای شمایی که محصول خود را داخل آن قرار داده اید، شمایی که خرید از راه دور و اینترنتی انجام داده اید و یا شمایی که مرسوله خود را با پست به مناطق دور و نزدیک فرستاده اید و شمایی که دوستدار محیط زیست و سالم ماندن کره زمین هستید.

 • حفظ ایمنی شی داخل آن
 • تجزیه پذیر و سازگار با محیط زیست
 • بازیافتی راحت
 • کم خطر
 • کم هزینه
 • راحتی حمل ونقل
 • و...

شیشه زمان مصر باستان توسط مصریان برای بسته بندی ابداع شد، شیشه دارای ترکیباتی است که با محتوای درون خود واکنشی نشان نمیدهد، اصولاً برای مواد غذایی مایع از آن استفاده می شود به این دلیل که غیر قابل نفوذ، فاقد بو و بهداشتی است.هنگام حمل ونقل مقدار زیادی هزینه باید صرف ایمنی آن کرد.

اما بسیار آسیب پذیر و هنگام شوک سرما یا گرما دچار ترک و شکستگی میشود، خطرناک برای انسان خصوصاً کودکان به دلیل برنده بودن در زمان شکسته شدن، مضر برای محیط زیست و پروسه ی هزینه بر تولید و بازیافت آن، امنیت پایین برای اجسام درون آن.

پلاستیک یک بسته بندی پر از آلودگی و ضرر برای انسان و محیط زیست، غیربهداشتی و مخرب، بازیافت آن طولانی و پرهزینه می باشد، فاقد ایمنی برای محصول و کالا، زیرا برای تجزیه یک پلاستیک مانند نایلون بسته بندی تقریباً 50 سال در خشکی و 4 قرن در آب زمان لازم است.

کارتن بسته بندی پرنده

اگر کمی تخیلی فکر کنیم میتواند تصور کرد در آینده کارتن های ارسال مرسوله هماننده پرنده در آسمان با حجم بسایری در حال پرواز هستند! می توان گفت با پیشرفت روزانه تکنولوژی در آینده به راحتی می شود برای جعبه های بسته بندی یا کارتن ها دوبال یا کفشهای پرنده اختراع کرد که به آن متصل شده و توسط یک نرم افزار نقشه مسیر را به آن داد و بعد از آنکه به مقصد رسید دوباره مانند یک کبوتر نامه بر به مبدا خودش برگردد. امروزه شاید بشر به صورت ربات برنده میخواهد این موضوع را پوشش دهد.

خاتمه

قبل از اینکه این مقاله را مطالعه کنید احتمالاً فکر نمیکردید یک کارتن، تولید و بازیافتش بتواند تا این حد تاثیرگذار و حیاتی باشد، از این به بعد با نگاه به یک کارتن، کمی بیشتر مکث میکنید و به فکر فرو میروید زیرا حالا می دانید تاریخچه و اهمیت کارتن چیست و تا چه اندازه بازیافت آن بر همه چیز تاثیرگذار است.

اگر قصد سرمایه گذاری در صنعت جعبه سازی را دارید میتوانید با اطمینان این راه را انتخاب کنید. کارتن سازی جزء مشاغل سخت به حساب می آید و به عضای آن بسیار پر دارمد می تواند باشد.

سوالات متداول

کارتن های بازیافتی برای مصارف بهداشتی مناسب است؟

خیر، زیرا طی بازیافت از بهداشتی بودن آنها کاسته شده و مناسب بسته بندی های بهداشتی نمی باشد.

آیا کیفیت کارتن های بازیافتی مانند کارتن های درجه یک می باشد؟

می توان گفت بجز نکات بهداشتی، کیفیت آن مانند تولید اولیه می باشد اعم از استحکام، جنس و ...

آیا می توان ضایعات کارتن های بازیافتی را دوباره بازیافت کرد؟

بله به دلیل ساختار کارتن، می توان بارها آن را بازیافت کرد تا مواد خمیر مایه کاغذی آن خاصیت خودش را از دست بدهد.

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.