کد خبر : 28507 / /
/

شرکت‌ها و کسب و کارهای بزرگ که تجربه گردش مالی سالیانه با حجم بالا را دارند، نیاز قابل توجهی به نحوه محاسبه مالیات‌های خود به صورت دقیق خواهند داشت تا در صورت بروز مشکل از این بابت نگرانی نداشته باشند. اگر شما صاحب یک کسب وکار بزرگ باشید، حتما متوجه حساسیت این موضوع شده‌اید و می‌دانید اشتباهات کوچک ممکن است در کسب و کارهای کوچک موجب ضرر مالی چندانی نشود؛ اما در کسب و کارهای بزرگ این موضوع موجب ضررهای مالی چندصد میلیونی خواهد شد.

 

اهمیت این موضوع باعث شده که شرکت‌های بزرگ برای انجام امور مالی و مالیاتی خود از شرکت‌های حسابداری استفاده کنند و به واسطه قراردادهای مالیاتی خدمات مالیاتی را از آن‌ها دریافت کنند. جزئیات، مندرجات و بندهایی که در یک قرارداد مالیاتی وجود دارد، اهمیت زیادی خواهد داشت. اگر می‌خواهید یک قرارداد مالیاتی با یک موسسه مالیاتی داشته باشید، مطالعه این گزارش را از دست ندهید.

شرکت رایان محاسبان، علاوه بر بررسی و انجام کارهای حسابداری و حسابرسی، با استفاده از افراد متخصص و وکیل‌های حقوقی امور مالیاتی را با بیشترین درصد تضمین به مشتریان خود ارائه می‌دهد.

 

معرفی امور حسابداری مالیاتی و علت اهمیت آن

برای اینکه با یک موسسه مالیاتی قرارداد ببندید و امور مالیاتی خود را به آن‌ها بسپارید، لازم است از این شاخه حسابداری اطلاعات کافی داشته باشید. یک حسابدار مالیاتی وظیفه دارد که مالیات بر درآمد، جریمه‌های مالیاتی، محاسبه کردن هزینه‌های قابل‌قبول مالیاتی و استهلاک، پیگیری معافیت‌های مالیاتی، تشویق‌ها و ضرایب مالیاتی را بررسی و به این موضوعات رسیدگی کند. در واقع حسابدار مالیاتی که به آن مشاور امور مالیاتی نیز گفته می‌شود، کار حساس حسابرسی و نظارت دقیق بر امور مربوط به مالیات را انجام ‌می‌دهد.

از آنجایی که رسیدگی به این امور از موارد حساس و پیچیده حسابداری است، بهتر است این امور خود را به یک شرکت معتبر حسابداری بسپارید تا بار بزرگ نگرانی راجع به امور مالیاتی را از دوش خود بردارید. کسب و کارهایی که با موسسات مالیاتی قرارداد می‌بندند، نگران جریمه‌های هنگفت مالیاتی نیستند. همچنین نگران به حداقل رساندن اضافه مالیات‌هایی که گاهی اوقات در برگه تشخیص مالیات برآورد شده نخواهند بود؛ پس جهت جلوگیری از جرایم مالیاتی سنگین بهتر است کار خود را به یک موسسه مالیاتی و یک مشاور مالیاتی بسپارید.

نکات مهم در حسابداری مالیاتی

در حساب‌های مالیاتی یک سری اصول بررسی و با آن‌ها رسیدگی می‌شود و یک موسسه مالیاتی و یا یک حسابدار مالیاتی باید بر روی همه آن‌ها تسلط داشته باشد. مقدار درآمد و هزینه، در واقع اولین اصلی است که در حسابداری مالیاتی مورد بررسی قرار می‌گیرد و از اهمیت زیادی در همه سازمان‌ها و شرکت‌ها برخوردار است. بررسی و ثبت دقیق تمامی واردات و صادرات سازمان یا شرکت، از اصول دیگری است که حسابدار مالیاتی به آن می‌پردازد. دارایی‌های ثابت شرکت یا سازمان که در مالیات تاثیر مستقیم دارند، بررسی صورت‌های گردش کالا و مواد اولیه، مالیات تکمیلی، حقوق و مزایای کارکنان در تمام بخش‌های شرکت و مبادلات صورت گرفته با اشخاص ثالث نیز جزو اصول مورد بررسی توسط یک حسابدار مالیاتی است. در واقع حسابدار مالیاتی ۳ اصل مهم تعدیلات سنواتی، ارزش تمام شده خدمات وکالاها و هماهنگی تراز حساب‌ها و دفاتر مالی را بررسی و به آن رسیدگی می‌کند.

اهمیت قرارداد خدمات مالیاتی

از آن‌جایی که سپردن کار به کاردان جزو مهم‌ترین اصول در انجام یک کار است، سپردن خدمات امور مالیاتی یک کسب و کار به یک موسسه مالیاتی، از اصول مهم یک کسب و کار به شمار می‌آید. برای این کار باید بین صاحبان شرکت یا کسب و کار و موسسه مالیاتی یک قرارداد تنظیم شود. این قرارداد شکل‌دهنده رابطه بین مشتری و موسسه مالیاتی بوده و آن را در یک چهارچوب مشخص نگه می‌دارد. در واقع این قرارداد تعهدات مالی مشتری در قبال خدمات دریافت شده و از طرف دیگر تعهدات موسسه مالی در قبال ارائه خدمات درست و دقیق را تضمین می‌کند.

در مندرجات یک قرارداد استاندارد خدمات مالیاتی موارد زیر قرار دارد:

 • مدت زمان ارائه خدمات مالیاتی
 • هزینه دریافتی توسط موسسه مالیاتی در قبال ارائه خدمات
 • حدود خدمات مالی که توسط موسسه مالیاتی ارائه خواهد شد.
 • تعیین میزان هزینه دریافتی و نحوه پرداخت آن به موسسه مالیاتی
 • تعیین جریمه و مقدار آن برای زمانی که خطایی از طرف موسسه مالیاتی رخ می‌دهد.
 • ضمانت خروج یک‌طرفه از قرارداد (این مورد باید درج شود که در صورت فسخ قرارداد یکی از طرفین، این عمل برای هر یک از طرفین چه هزینه‌ای در بر خواهد داشت)

باید توجه داشت موارد ذکر شده موارد کلی قراردادهای مالیاتی بوده و ممکن است در هر قرارداد ثابت نباشد و بسته به توافق طرفین این مندرجات تغییر کند. در عین حال یادآوری این نکته لازم است که یک قرارداد مالیاتی خوب، قراردادی است که تمامی کلیات در آن به روشنی توضیح داده شده و دارای ضمانت باشد.  

تعهدات مشتری در قرارداد با موسسه مالیاتی

مشتری یا صاحبان کسب و کار یا شرکت‌ها تعهداتی دارند که باید در هنگام عقد قرارداد با یک موسسه مالیاتی به آن‌ها عمل کنند. این تعهدات عبارت‌اند از:

 • ارائه فاکتورهای خرید و فروش با جزئیات کافی
 • ارائه قراردادهای معاملاتی شرکت در قالب ارائه خدمات، بهره‌مندی از خدمات یا تبادل کالا و پول
 • ارائه اطلاعات روشن در مورد برنامه‌های آینده شرکت مثل همکاری یا عقد قرارداد در زمینه‌های مختلف با سایر شرکت‌ها
 • ارائه اطلاعات مربوط به سرمایه‌ها و دارایی‌های شرکت و دارایی‌های در قالب‌های مختلف مثل دارایی‌های نقدی، ملک، سرمایه‌گذاری بانکی یا بورسی
 • پرداخت هزینه‌های ارائه خدمات موسسه مالیاتی، در زمان مقرر و با مبلغ مشخص شده

البته این نکته حائز اهمیت است که صاحبان شرکت یا کسب و کار موظف به در اختیار قراردادن اطلاعات درست و دقیق از امور مالی خود به موسسه مالیاتی هستند و در صورت عمل نکردن به تعهدات و بروز خطا (توسط موسسه مالیاتی، به خاطر استفاده از داده‌های اشتباه) شرکت یا کسب و کار خاطی شناخته می‌شود.

تعهدات موسسه مالیاتی در قرارداد خدمات مالیاتی

شرکتی که مسئول ارائه خدمات مالیاتی به مشتریان خود است، موسسه مالیاتی نامیده می‌شود و اساسا مسئول ثبت و رسیدگی به رویدادهای مالیاتی شرکتی است که با آن قرارداد می‌بندد. پیروی و عمل کردن به اصول زیر از الزامات یک قرارداد مالیاتی است:

 • حفظ اسرار مالی شرکتی که طرف قرارداد است، یکی از بندهای مهم و اساسی یک قرارداد خدمات و مشاوره مالیاتی به شمار می‌آید. از آن‌جایی که این بند یکی از بندهای مهم قرارداد خدمات مالیاتی است، باید جریمه‌های مالی به عنوان ضمانت اجرایی تعریف شود.
 • تعهد نسبت به حسابرسی دقیق امور مالی و مالیاتی و ارائه اطلاعات طبقه‌بندی شده و دقیق و تحویل آن‌ها در موعدهای مقرر.
 • پردازش اطلاعات مالی بسته به نیاز مشتری و مدیران شرکت، ارائه دقیق آن‌ها.

بایدها و نبایدهای پیش از عقد قرارداد با موسسه مالیاتی

همان طور که باید در هنگام عقد قرارداد به مندرجات آن حساس باشید و آن‌ها را به دقت بخوانید، نکاتی وجود دارد که لازم است قبل از عقد قرارداد مالیاتی به آن‌ها توجه کنید.

اول اینکه به سابقه کاری موسسه مالیاتی کاملا دقت کنید. وجود سوابق مثبت و منفی قطعا در تصمیم‌گیری شما برای انتخاب یک موسسه مالیاتی معتبر تاثرگذار است. همچنین افرادی که در موسسه مالیاتی کار می‌کنند باید بر امور استانداردهای حسابداری، قوانین مالیات‌های مستقیم و ارزش افزوده، قوانین کار و تأمین اجتماعی مسلط باشند. بی شک مجرب و متخصص بودن افرادی که برای موسسه کار می‌کنند اهمیت بسیار بالایی در انتخاب موسسه مالیاتی دارد؛ چراکه امور حساس مالیاتی به آن‌ها سپرده خواهد شد.

پیش از عقد قرارداد، به طور واضح خواسته‌های خود را از موسسه مالیاتی مورد نظر خود بخواهید تا قراردادی که بین شما و موسسه مالیاتی بسته می‌شود واضح بوده و نیازهای شما را برطرف کند.

رایان محاسبان؛ شرکتی پیش‌رو در ارائه خدمات مالیاتی

شرکت رایان محاسبان با به کارگیری افراد متخصص و باتجربه، سابقه درخشانی در انجام امور مالیاتی و حسابداری از خود به جا گذاشته است. این شرکت با انجام تمام امور مالیاتی مانند کاهش مالیات و جرایم مالیاتی، تنظیم لایحه دفاعیه مالیاتی و حضور در دادگاه، تهیه و تنظیم انواع اظهارنامه‌های مالیاتی، ثبت و ارسال گزارش‌های معاملات فصلی، مشاوره در رابطه با کاهش مالیات و استفاده از معافیت مالیاتی و بررسی و رسیدگی به پرونده‌های مالیاتی و خدماتی، در کنار صاحبان کسب و کار و شرکت‌هاست و رفع نگرانی آن‌ها را از بابت امور مالیاتی تضمین می‌کند.

جهت عقد قرارداد با موسسه مالیاتی و حسابداری رایان محاسبان به آدرس سایت رایان محاسبان مراجعه و یا با شماره 02122355225 تماس حاصل کرده و از مشاوره کارشناسان حرفه‌ای این شرکت استفاده کنید.

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.