کد خبر : 28948 / /
/

وال پست و وال مش دو روش برای مهار دیوار های غیر سازه ای در برابر نیرو های مختلف هستند. کاربرد های این دو روش متعدد بوده و شامل ساخت میان قاب های سازه ای و غیر سازه ای مقاوم در برابر زلزله، نگهداری پنجره، درب، پرداخت داخلی، نمای بیرونی، عایق و تاسیسات، مقاوم سازی دیوار های موجود و جدا سازی دیوار های متقاطع است. در این مقاله بیشتر درباره این دو روش و نیز تفاوت های عمده آن ها صحبت خواهد شد.

 

وال مش چیست؟

وال مش یک روش نوین برای مهار دیوار های غیر سازه ای در برابر نیرو های مختلف مانند زلزله، لرزه ها و باد است. این روش با استفاده از مش فایبرگلاس و پلاستر ویژه، صلبیت و مقاومت دیوار ها را افزایش می دهد و جایگزین مناسبی برای وال پستهای فلزی یا بتنی است.

برخی از ویژگی های وال مش عبارتند از: 

 • قیمت مناسب و اقتصادی نسبت به روش های سنتی
 • سرعت و آسانی در نصب و اجرا
 • جلوگیری از ترک خوردگی و جمع شدگی دیوارها
 • مقاومت بالا در محیط های قلیایی، حرارتی و خورنده
 • حذف نیاز به وادار های قائم، تیرک های افقی، میلگرد بستر و نبشی های منقطع
 • انسجام و یکپارچگی مناسب در برابر بار های جانبی
 • عدم محدودیت در طول و ارتفاع دیوار ها
 • سازگاری با انواع سازه های آجری، بلوکی، سیمانی، گچی و غیره

8

وال پست چیست؟

وال پست یا وادار، نوعی المان غیر سازه ای است که برای اتصال دیوار ها به اسکلت ساختمان و افزایش مقاومت آن ها در برابر نیرو هایی مانند بارهای لرزه ای یا باد استفاده می شود. وال پست می تواند به شکل عمودی، افقی یا ترکیبی اجرا شود و معمولا از فولاد ملایم تهیه می شود. این المان غیر سازه ای است ویژگی های مختلفی دارد. به عنوان مثال وال پست می تواند به شکل فولادی یا بتنی باشد و معمولا از پروفیل های فلزی، نبشی ها، ناودانی ها یا قوطی ها تشکیل شود. همچنین این سازه با کاهش طول آزاد دیوار و فراهم کردن امکان جابجایی جانبی، صلبیت سازه را کاهش می دهد و عملکرد دیوار در برابر بار های لرزه ای را بهبود می بخشد. وال پست می تواند به شکل قائم، افقی یا ترکیبی اجرا شود و برای ساخت میانقاب های سازه ای و غیر سازه ای، جدا سازی دیوار های متقاطع، نگهداری پنجره، درب، پرداخت داخلی، نمای بیرونی، عایق و تاسیسات کاربرد دارد. همچنین وال پست باید طبق آیین نامه ها و استاندارد های مربوطه طراحی و اجرا شود و برای دیوار هایی که طول یا ارتفاع آنها از حد مجاز بیشتر است، ضروری است.

تفاوت وال مش و وال پست در چیست؟

تفاوت این دو روش در مصالح، هزینه، اجرا و عملکرد آن ها است. به طور خلاصه، میتوان گفت وال پست با استفاده از وادار های فلزی یا بتنی، دیوارها را به اسکلت ساختمان متصل می کند و صلبیت سازه را کاهش می دهد. این روش دارای هزینه، مصالح و نیروی متخصص بالا است و ممکن است باعث ترک خوردگی دیوار ها شود. همچنین  وال مش با استفاده از مش فایبرگلاس و پلاستر ویژه، دیوارها را مهار می کند و انسجام و یکپارچگی آنها را افزایش می دهد. این روش دارای هزینه، مصالح و نیروی متخصص کمتر است و جلوگیری از ترک خوردگی دیوارها می کند.

مزایا و مقایسه وال مش نسبت به وال پست

برخی از مزایای وال مش نسبت به وال پست عبارتند از: 

 • کاهش هزینه ها: وال مش در مقایسه با وال پست تا حد زیادی ارزان تر است و نیاز به مصالح و نیروی متخصص کمتری دارد.
 • افزایش سرعت: وال مش با توجه به مراحل اجرایی ساده و کمتر، در مقایسه با وال پست سریع تر انجام می شود و زمان دیوار چینی را کاهش می دهد.
 • جلوگیری از ترک خوردگی: وال مش با توجه به سازگاری مناسب مش فایبرگلاس و پلاستر با مصالح دیوار، از ایجاد ترک در نازک کاری دیوار جلوگیری می کند. وال پست به دلیل تفاوت ضریب انبساط حرارتی فولاد و مصالح دیوار، ممکن است باعث ترک خوردگی شود.
 •  سازگاری با انواع دیوار ها: وال مش می تواند بر روی انواع دیوارهای آجری، بلوکی، سیمانی، گچی و غیره اجرا شود و محدودیتی در طول و ارتفاع دیوارها ندارد. وال پست نیاز به استفاده از میلگرد بستر و تیرک ها دارد و برای دیواره ای موجود مناسب نیست.

مقایسه قیمت وال پست و وال مش

قیمت این دو روش بستگی به نوع مصالح، ابعاد، تعداد و نحوه اجرای آن ها دارد. به طور کلی، می توان گفت وال پست دارای هزینه، مصالح و نیروی متخصص بالا است و معمولا از وادار های فلزی یا بتنی، نبشی ها، ناودانی ها، پلیت ها، میلگرد ها، گیره ها، قلاب ها و رول بولت ها تشکیل شده است. وال مش دارای هزینه، مصالح و نیروی متخصص کمتر است و معمولا از مش فایبرگلاس، پلاستر سیمانی یا گچی، نبشی ها یا ناودانی ها و چسب اپوکسی تشکیل شده است.  برای مثال، برای مهار یک دیوار با طول یکسان قیمت وال پست از قیمت وال مش بیشتر خواهد شد. بنابراین، وال مش نسبت به وال پست ارزان تر و اقتصادی تر است.

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.