کد خبر : 6184 / /
/

منابع رسمی باکو لحظاتی پیش بروز انفجار مهیب در یکی از میادین گازی این کشور در دریای خزر را تکذیب کرده و فوران آتش فشان را علت انفجار در دریا اعلام کردند.

برخی منابع خبری باکو ساعاتی پیش از بروز انفجار مهیب در میدان گازی " امید " جمهوری آذربایجان در دریای خزر گزارش دادند اما شرکت دولتی نفت جمهوری آذربایجان ( سوکار)  این گزارشها را تکذیب کرد.

انفجار دریای خزر

  " ابراهیم  احمد اف " مسوول روابط عمومی شرکت دولتی نفت جمهوری آذربایجان ( سوکار ) در این ارتباط در صفحه  فیس بوک  خود نوشت : هیچ  حادثه ای در واحدهای دریایی این شرکت  در دریای خزر بروز نکرده و این واحد های انرژی فعالیت خود را در رژیم عادی ادامه می دهند .

   وزارت محیط زیست و ذخایر طبیعی و مرکز زلزله شناسی جمهوری آذربایجان نیز در گزارشی دلیل انفجار در دریای خزر را بروز فوران  آتش فشان اعلام کردند .

  " قربان یتیرمیشلی " رییس مرکز زلزله شناسی جمهوری آذربایجان به خبرنگاران گفت : فوران  آتش فشان در اغلب موارد با انفجار و آتش سوزی همراه است .

  وی یادآور شد، زمین لرزه سال ۲۰۰۰ میلادی در باکو موجب بیداری آتش فشان  گلی در خزر  در نزدیکی منطقه " نارداران "  حومه باکو شده بود که بر اثر فوران گل یک جزیره کوچک  هم در دریا ایجاد شد.

زمین لرزاه عامل انفجار خزر

 صدای انفجار بلندی در دکل نفتی باکو جمهوری آذربایجان به گوش رسید. تصاویر آتش‌سوزی درپی انفجار این میدان گازی جمهوری آذربایجان در دریای خزر را نشان می‌دهند.

برخی منابع خبری گزارش داده اند که، این انفجار در میدان گازی «امید» دومین میدان بزرگ گاز طبیعی در جمهوری آذربایجان که در دریای خزر قرار دارد، رخ داده است.

این میدان گازی در سواحل جمهوری آذربایجان و ۷۵ کیلومتری جنوب شرقی باکو قرار گرفته است.

پس از وقوع این حادثه رسانه‌های محلی گزارش دادند که انفجار در یکی از سکو‌ها رخ داده، اما این گزارش توسط شرکت ملی نفت جمهوری آذربایجان (SOCAR) تکذیب و اعلام شد که هیچ حادثه‌ای رخ نداده است.

چندی پیش نیز، وزیر دفاع جمهوری آذربایجان اعلام کرده بود که این کشور در حال تقویت نیروی دریایی خود در دریای خزر است.

انفجار دریای خزر

ساعاتی پس از وقوع این حادثه، ابراهیم احمد اف، مسوول روابط عمومی شرکت دولتی نفت جمهوری آذربایجان (سوکار) با انتشار پیامی در صفحه فیس بوک خود نوشت: هیچ حادثه‌ای در واحد‌های دریایی این شرکت در دریای خزر رخ نداده است.

وی افزود: فعالیت این واحد‌های انرژی در حالت عادی ادامه دارد.

از سوی دیگر وزارت محیط زیست و ذخایر طبیعی و مرکز زلزله شناسی جمهوری آذربایجان با انتشار گزارشی دلیل انفجار در دریای خزر را فوران آتش فشان اعلام کرده است.

قربان یتیرمیشلی، رییس مرکز زلزله شناسی جمهوری آذربایجان نیز در این راستا اظهار کرد: فوران آتش فشان در اغلب موارد با انفجار و آتش سوزی همراه است، همانطور که زمین لرزه‌ای در سال ۲۰۰۰ میلادی در باکو سبب بیداری آتش فشان گلی در خزر در نزدیکی منطقه نارداران حومه باکو شده بود و بر اثر فوران گل یک جزیره کوچک هم در دریا ایجاد شد.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.