کد خبر : 6555 / /
/

رئیس مرکز وکلا کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه زمان برگزاری آزمون وکالت و کارشناسی 1400 مرکز وکلا قوه قضاییه را اعلام کرد.

رئیس مرکز وکلا کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه زمان برگزاری آزمون وکالت و کارشناسی 1400 مرکز وکلا قوه قضاییه را اعلام کرد.

اعلام زمان برگزاری آزمون وکالت

علی بهادری جهرمی زمان برگزاری آزمون وکالت و کارشناسی 1400 مرکز وکلا قوه قضاییه را اعلام کرد. آزمون وکالت 1400 در 19 شهریور ماه برگزار می شود. آزمون وکالت در 25 رشته برگزار می‌شود و داشتن سابقه اجرایی در رشته‌های کارشناسی الزامی است. در سال 1400 هم آزمون وکالت و هم آزمون کارشناسی برگزار می‌شود و مجری هر دو آزمون سازمان سنجش است.

به گزارش رکنا، علی بهادری جهرمی، رئیس مرکز وکلا کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه در نشست خبری صبح امروز خود با اشاره به آزمون وکالت سال ۱۴۰۰ اظهار کرد: در سال ۱۴۰۰ هم آزمون وکالت و هم آزمون کارشناسی برگزار می‌شود و مجری هر دو آزمون سازمان سنجش است.

وی ادامه داد: تاریخ برگزاری آزمون اواخر شهریور ماه است و اساسا آزمون‌های مرکز سالانه به صورت منظم اواخر شهریور ماه برگزار می‌شود و اصل بر برگزاری در نیمه دوم شهریور ماه است.

بهادری جهرمی تصریح کرد: آزمون وکالت ۱۹ شهریور ماه و آزمون کارشناسی پنجشنبه ۱۸ شهریور ماه برگزار می‌شود.

رئیس مرکز وکلا کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه درباره تعداد رشته‌های شرکت کننده در آزمون کارشناسی رسمی گفت: آزمون در ۲۵ رشته برگزار می‌شود و داشتن سابقه اجرایی در رشته‌های کارشناسی الزامی است.

گفتنی است،  خبرنگار رکنا دو روز قبل در خصوص تعویق های مکرر آزمون وکالت 1399 مصاحبه ای با دبیر دوم کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس داشته بود.

آزمون ‌کارآموزی وکالت سال 1399 در صبح روز جمعه مورخ 25  تیر در 84 شهرستان برگزار خواهد شد. کارت‌ شرکت در آزمون‌ وکالت سال 1399 از روز سه ‌شنبه 22 تیر برای مشاهده و پرینت بر روی درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش قرار خواهد گرفت.

این آزمون در حالی برگزار می شود که پیک پنجم کرونا مدتی است در کشورمان آغاز شده و روند آمار مبتلایان به کرونا رو به افزایش است. بر اساس رنگ بندی شهرهای کرونایی کشور تا روز شنبه حداقل 143 شهر در وضع قرمز کرونا قرار گرفته اند. با این وجود آزمون وکالت که از آذر ماه سال 1399 به صورت مکرر به تعویق افتاد و به تیرماه رسید، تبدیل به چالشی خطرناک برای داوطلبان این آزمون شده است.

فکر نمی کردیم با پیک پنجم کرونا مواجه شویم

به گزارش رکنا، محمدرضا احمدی، دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در مورد برگزاری آزمون وکالت در تاریخ جمعه 25 تیرماه 1400 آن هم در شرایط پیک پنجم شیوع کرونا در کشور به خبرنگار اجتماعی رکنا اظهار داشت: خط قرمز ما سلامتی مردم و بویژه جوانان است که سرمایه بالقوه نظام هستند. مدتی قبل از زمانی که آزمون وکالت مشخص شده بود، پیش بینی می شد که اکنون با شیوع کرونا در کشورمان مواجه نباشیم و با توجه واکسیناسیون دیگر مشکلی نداریم. علاوه بر این پیش بینی شد که از مهرماه با توجه به روند واکسیناسیون علیه کرونا در کشور، مدارس و دانشگاه ها به صورت حضوری برگزار شوند.

ستاد مبارزه با کرونا در برگزاری آزمون وکالت تجدیدنظر کند

وی ادامه داد: با توجه به شیوع کرونای دلتا و پیک پنجم کرونا، ستاد ملی مبارزه با کرونا باید در مورد برگزاری آزمون وکالت تجدید نظر کند. عدم موفقیت در برگزاری کنکور سراسری 1400 نیز نشان داد که نتوانستیم با رعایت پروتکل های بهداشتی کامل آزمون سراسری را برگزار کنیم. بنابراین اگر این آزمون به تعویق بیوفتد بهتر است. ستاد ملی مبارزه با کرونا متولی و مسئول برگزاری آزمون وکالت است و باید تدبیری بیاندیشد تا زمانی که داوطلبان به جلسه آزمون می روند با خطر مواجه نشوند.

سلامتی داوطلبان از فرسایشی شدن آزمون مهم تر است

تعویق های پیاپی برگزاری آزمون وکالت 99 و فرسایشی شدن این آزمون برای داوطلبانی که از سال گذشته منتظر شرکت در آن هستند، موضوعی است که محمدرضا احمدی در مورد آن گفت: سلامتی جوانان و داوطلبان اهمیت بیشتری نسبت به فرسایشی شدن آزمون وکالت برای داوطلبان دارد. متاسفانه هنوز هم آمار فوتی های کرونا در کشورمان 3 رقمی است، باید توجه داشت از دست رفتن حتی یک عضو از خانواده ها می تواند آسیب زیادی به سایر اعضای خانواده بزند. به نظر می رسد اگر بتوان برنامه ای طراحی کرد تا به صورت اینترنتی و مجازی این آزمون را برگزار کرد که البته هزینه زیادی هم در بر دارد، می تواند جلوی آسیب های ناشی از برگزاری حضوری آزمون را بگیرد. بنابراین ستاد ملی مبارزه با کرونا لازم است تا به گونه ای فرایند آزمون برگزار را برگزار کند تا علاوه بر فرسایشی نشدن آزمون، خطری هم داوطلبان آزمون را از نظر کرونا و تهدید نکند.

لزوم داشتن گواهی کرونا برای داوطلبان کرونایی

گفتنی است، به منظور ارائه خدمات به آن دسته از متقاضیان این آزمون که دچار بیماری کرونا شده ‌اند، سازمان سنجش آموزش کشور با هماهنگی وزارت بهداشت تدابیر ویژه‌ای اتخاذ کرده بود. بر این اساس متقاضیانی که علائم بیماری آنها از تاریخ 12 تیر 1400 به صورت قطعی تایید شده، لازم بود تا از پنجشنبه 17 تا جمعه 18 تیر با مراجعه به درگاه اطلاع رسانی این سازمان، فرم خوداظهاری را تکمیل نموده و گواهی مبنی بر داشتن بیماری کرونا (تاییدیه بیمارستان و یا نتیجه تست یا آزمایش مبنی بر مثبت بودن به ویروس کرونا) را در بخش مورد نظر بارگذاری  کنند.

متقاضیانی که این فرم را تکمیل نمایند براساس دستورالعمل‌های وزارت بهداشت از سایر متقاضیان جدا شده و آزمون آنها در یکی از بیمارستان های تعیین شده صرفا در شهرهای محل آزمون به همراه سایر متقاضیان مبتلا به بیماری کرونا برگزار خواهد شد.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار