کد خبر : 1882 / /
/

کدام استان‌ها بالاترین و پایین‌ترین نرخ بیکاری را دارند؟ + جدول استان‌های مرکزی، تهران و آذربایجان شرقی به ترتیب کمترین نرخ بیکاری و استان‌های آذربایجان غربی و چهارمحال و بختیاری و یزد بیشترین نرخ بیکاری را دارند.

 

آخرین نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در زمستان ۹۹ حاکی از این است که نرخ بیکاری افراد ١٥ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ۹.۷ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. 

بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (زمستان١٣٩٨) ١,٥درصد کاهش یافته است.

در زمستان ۹۹، به میزان ۴۰.۹ درصد جمعیت ١٥ ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (زمستان١٣٩٨) ١.٥درصد کاهش یافته است.

جمعیت شاغلین ١٥ ساله و بیشتر در این فصل ۲۳ میلیون و ۱۳۵ هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل ۳۰۰ هزار نفر کاهش داشته است. بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در زمستان ۹۹، بخش خدمات با ۵۰.۴ درصد بیش­‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ۳۳.۸ درصد و کشاورزی با ۱۵.۸ درصد قرار دارند.

نرخ بیکاری جوانان ١٥ تا ٢٤ ساله حاکی از آن است که ۲۳.۶ درصد از فعالان این گروه سنی در زمستان ١٣٩٩ بیکار بوده‌اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (زمستان ١٣٩٨) ۲.۱ درصد کاهش یافته است.

نرخ بیکاری

بررسی نرخ بیکاری استان‌ها نیز حاکی از این است کمترین نرخ بیکاری به ترتیب برای استان‌های مرکزی ۶.۸ درصد، تهران ۷ درصد و آذربایجان شرقی ۷ درصد است. همچنین نرخ بیشترین بیکاری از آن استان‌های آذربایجان غربی ۱۴.۷ درصد و چهارمحال و بختیاری ۱۳.۴ درصد و یزد حدود ۱۳.۵ درصد است.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار