کد خبر : 1961 / /
/

در سومین هفته فروردین ۱۴۰۰ قیمت سکه و ارز از نوسان محدودی برخوردار بودند اما بیشتر نماد ها در بازار سرمایه قرمز پوش بودند.

تحولات بازار های مالی بعد از اعلام نتیجه ۱+۴ چه می شود؟

در سومین هفته فروردین ۱۴۰۰ قیمت سکه و ارز از نوسان محدودی برخوردار بودند اما بیشتر نماد ها در بازار سرمایه قرمز پوش بودند.

بازار ارز و سکه در سومین هفته فروردین ۱۴۰۰ روند نزولی با شیب ملایم داشت و به طور کلی در یک دامنه محدود نوسان داشت البته ناگفته نماند که نرخ دلار و یورو در ۲ روز پایانی معاملات تغییر نکرد و ثابت ماند از طرف دیگر نرخ سکه در اواسط هفته به کانال ۱۱ میلون تومانی نزدیک شد اما نتوانست از آن عبور کند.

روند شاخص بازار سرمایه درد این هفته نزولی بود که درد آخرین روز معاملات بورس با افت بیش از ۱۰ هزار واحدی مواجه بود به طوری که در اولین روز معاملات شاخص در کانال یک میلیون و۲۸۲ هزار واحدی قرار گرفته بود که در آخرین روز معاملات به پله یک میلیون و ۲۴۹ هزار واحدی اُفت کرد.

نمودار زیر بیانگر روند شاخص کل بورس در سومین هفته فروردین است

شاخص کل بورس

دلار در کانال ۲۴ هزار تومانی پایدار ماند

در این هفته نرح دلار اندکی افزایش یافت و به ۲۴ هزار و ۷۴۰ تومان رسید اما روند نزولی خود را دوباره از سر گرفت و در ۲ روز پایانی معاملات نرخ آن تغییر نکرد به طوری که قیمت دلار از ۲۴ هزار و ۲۷۰ تومان به ۲۴ هزار و ۴۶۰ تومان رسید.

شما می توانید تغییرات نرخ دلار را در سومین هفته فروردین ۱۴۰۰ را مشاهده کنید.

تغییرات نرخ دلار

روند نرخ یورو همانند قیمت دلار بود و از قیمت ۲۸ هزار و ۲۸۰ تومان به نرخ ۲۸ هزار و ۷۸۰ تومان رسید.

نمودار زیر تغییران نرخ یورو را نشان می دهد.

تغییرات نرخ یورو

تحولات بازار های مالی بعد از اعلام نتبجه 1+4 چه می شود؟

تغییرات محدود نرخ سکه و طلا در بازار

در سومین هفته فروردین ۱۴۰۰ شاهد تغییرات اندک نرخ طلا و سکه بوده ایم و در اواسط هفته سکه به مرز ۱۱ میلیون تومان نزدیک شد اما روند نزولی را در روزهای بعد از سر گرفت به طوری که نرخ آن در اولین روز معاملات ۱۰ میلیون و ۷۴۰ هزار تومان بود و در آخرین معاملات هفته قیمت سکه به ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسید.

شما می توانید تغییرات نرخ سکه را در نمودار زیر مشاهده کنید

تغییرات نرخ سکه

هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با کاهش جزئی همراه بود و از قیمت یک میلیون و ۵۳ هزار تومان به یک میلیون و ۵۱ هزار تومان تومان رسید.

شما می توانید تغییرات هر گرم طلای ۱۸ را در نمودار زیر مشاهده کنید.

تغییرات هر گرم طلا

۲۵۰ هزار تومان از حباب نیم سکه و ربع سکه کاسته شد

محمد کشتی آرای نائب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر در گفت و گو با خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره وضعیت قیمت سکه و طلا در سومین هفته ۱۴۰۰ گفت: در این هفته اونس جهانی به طور متوسط ۱۳ دلار افزایش یافته است همچنین قیمت سکه طرح قدیم و جدید هر کدام ۱۰۰ هزار تومان افزایش یافته است.

او افزود: نیم سکه نسبت به اول هفته حدود ۲۵۰ هزار تومان کاهش پیدا کرده است که البته این کاهش نرخ مربوط به حباب سکه است ربع سکه همانند نیم سکه با کاهش ۲۵۰ هزار تومانی همراه بود و به این دلیل که اونس جهانی افزایشی بوده است و نرخ دلار تغییری نکرده است این کاهش قیمت مربوط به حباب ربع سکه می شود.

کشتی آرای بیان کرد: سکه های یک گرمی نیز نسبت به اول هفته حدود ۵۰ هزار تومان نرخ آن کاهش یافته است. در حال حاضر قیمت طلای آب شده ۴ میلیون و ۵۴۵ هزار تومان است و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز در این هفته ۱۰ هزار تومان ارزان شد.

او تصریح کرد: توافقنامه ایران و چین تاثیر چندانی بر بازار طلا و سکه نگذاشت و زمانی تاثیرش مشخص می شود که این توافق تبدیل به یک قراداد شود که تا کنون این امر صورت نگرفته است ولی نشتی که در ۱+۴ وین رخ داد در اواسط هفته به نوعی تاثیرش را بر بازار طلا و سکه گذاشت و قیمت آن را بالا برد به طوری که سکه تا مرز ۱۱ میلیون تومان پیش رفت اما با توجه به ادامه روند صحبت ها قیمت ها دوباره روند نزولی به خود گرفتند و تاثیر آن را فقط در ابندای هفته مشاهده کردیم.

کشتی آرای گفت: معتقدم قیمت جهانی طلا و ارز در همین محدوده فعلی تا زمان انتخابات باقی بماند و تغییرات زیادی را در نرخ پیش بینی نمی کنم و در یک دامنه محدود نوسان خواهد داشت.

۹۰ درصد حجم معاملات به صورت یک سویه و از جانب دولت عرضه و به فروش می رسد

فردین آقابزرگی کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره روند شاخص بازار سرمایه در سومین هفته ۱۴۰۰ گفت: مهمترین علت اثر گذار در روند بازار سرمایه ، انتظارات از حصول توافق هایی که می تواند بازار ارز را که یکی از محرک های قوی در سال ۹۹ بود و موجب افزایش ارزش شاخص شد یکی از دغدغه ها و احتمالاتی است که کارشناسان و فعالان بازار به آن نگاه ویژه ای دادرند.

او افزود: از دیگر عوامل تاثیر گذار در افت شاخص این است که ساختار و نظام تعیین دامنه نامتقاران که تا حدودی زیادی سبب شده است رسیک جدیدی به نام رسیک نقد شوندگی به دیگر ریسک ها اضافه شود که در حال حاضر قفل شدن بازار و عدم حذف بودن قست اعظم نمادهای بورس که امروز بالغ بر ۴۰۰ نماد سقف فروش شکل حاضر را به وجود آورده است و نکته قابل توجه این است که شگل گیری فضایی در بازار سرمایه که گویی نظام بانک مرکزی و بازار پول در آ ن کار می کند که آن معاملات اوراق است و بالغ بر ۹۰ درصد حجم معاملات به صورت یک سویه و از جانب دولت عرضه و به فروش می رسد و اشخاص حقوقی خاصی که این اوراق را می خرند نقدینگی در بازار خارج می شود.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: مسلما تعاملات بین المللی از جمله تفاهنامه ایران و چین و مذاکراتی که در باره تحریم ها علیه ایران در حال انجام است اثر گذاری های زیادی را در اقتصاد ایران خواهد گذاشت و از آنجایی که جزئیات قرارداد با چین و انتظارتی که بعد از حصول ۱+۴ همچنان مشخص نیست به ناچار می توان ۲ سناریو و مفروضات برای آن تبیین کرد.

آقابزرگی اظهار کرد: حصول توافق و رسیدن به جایگاهی که تنش های سیاسی تا حدودی رفع می شود و مراودات در سطح بین الملل از لحاظ اقتصادی مرتفع می شود و در نتیجه ورود ارز حاصل از صادرات و منابع ارزی کشور سرعت بیشتر دارد که منجر به کاهش نرخ ارز می شود ولی در بلند مدت ممکن است گشایش در تامین مواد اولیه، سهولت در فروش محصولات تولیدی و صادراتی را تجربه خواهد کرد اما بازار سرمایه در کوتاه مدت دچار شک منفی خواهد شد.

او بیان کرد: عدم حصول توافق و دست یابی به منافع اقتصادی که به طور مثال در قراردای که باچین داشتیم باعث می شود که در نهایت حتی فروش محصولات شرکت ها با نرخ هایی انجام شود که موجب تضعیف اقتصاد کلان کشور در میان مدت می شود و در نتیجه به دلیل افزایش ۳ هزار میلیارد تومانی نقدینگی به صورت روزانه و عدم تناسب نقدینگی با وضعیت اقتصادی کشور ارزش پول ملی کاهش می یابد به بیان دیگر نرخ ارز افزایش پیدا می کند و این فرآیند همانند بورس ترکیه ، ونزوئلا و زیمباوه و سوریه به دلیل کاهش ارزش پولی به شدت به صورت صعودی رشد کرد در این حالت بازار سرمایه اثر مثبتی همانند ۶ ماه اول سال ۹۹ را تجربه خواهد کرد.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار