کد خبر : 236 / /
/

در جریان معاملات بورس اوراق بهادار در آذرماه تعداد 87میلیارد و 972میلیون انواع اوراق بهادار به ارزش 806هزار و 27میلیارد ریال در بیش از 8میلیون و 740هزار و 294دفعه مورد معامله قرار گرفت که به ترتیب 78.8، 67.7 و 62.69درصد افزایش را نسبت به هفته قبل‌تر تجربه کردند.

بورس به بازاری اطلاق می شود که قیمت گذاری و خرید و فروش کالا و اوراق بهادر در آن انجام می پذیرد . بورس بازاری که در آن خرید و فروش کالاهای معین صورت می گیرد . بورس با پیشرفته تر شدن بازار و قابلیت انجام معاملات عادلانه بدون حضور اعضا در معاملات انجام میشود. بورس می تواند منافع خوبی برای جامعه داشته باشد . بورس مکانی که در آن سهام شرکت های گوناگون تولیدی و خدماتی و سرمایه گذاری خرید و فروش می شود

بورس

این درحالی است که تعداد 1817میلیون واحد از صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله نیز در هفته گذشته در بورس تهران به ارزش کل بیش از 60هزار و 444میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت که به ترتیب با 9.04 و 1.33 درصد کاهش همراه شدند.شاخص بورس در پایان معاملات هفته گذشته با 21هزار و 947واحد افزایش معادل 1.63درصد رشد کرد و به رقم یک میلیون و 367هزار و 249واحد رسید. شاخص کل هموزن نیز با 13هزار و 857واحد افزایش معادل 3.63 درصد رشد کرد و رقم 395هزار و 132واحد را به نمایش گذاشت.

همچنین شاخص بازار اول با 39هزار و 853واحد افزایش به رقم یک میلیون و 10هزار و 203واحد و شاخص بازار دوم با 39هزار و 853واحد افزایش به عدد 2میلیون و 729هزار و 351واحد رسیدند و به این ترتیب شاخص بازار اول 4.11 درصد افزایش و شاخص بازار دوم 1.62 درصد افت را به نمایش گذاشتند.

براساس معاملات امروز بیش از ۲۰ میلیارد و ۸۳۰ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۱۸۳ هزار و ۳۲۲ میلیارد ریال داد و ستد شد.

همچنین شاخص کل (هم وزن) با دو هزار و ۳۰۳ واحد افزایش به ۳۸۳ هزار و ۵۷۸ واحد و شاخص قیمت (هم وزن) با یک هزار و ۵۰۸ واحد رشد به ۲۵۱ هزار و ۲۱۰ واحد رسیدند.

شاخص بازار اول ۲۱ هزار و ۴۲۷ واحد و شاخص بازار دوم ۲۰ هزار و ۶۸۴ واحد افزایش داشتند.

علاوه بر این در بین تمامی نمادها، نماد ملی صنایع مس ایران (فملی) با دو هزار و ۹۴۱ واحد، شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) با دو هزار و ۲۰۱ واحد، معدنی و صنعتی گل گهر (کگل) با یک هزار و ۶۳۷ واحد، پالایش نفت اصفهان (شپنا) با یک هزار و ۴۲۵ واحد، گروه مدیریت سرمایه گذاری امید (وامید) با یک هزار و ۳۶۵ واحد، بانک تجارت (وتجارت) با یک هزار و ۳۴۴ واحد، معدنی و صنعتی چادرملو (کچاد) با یک هزار و ۲۶۳ واحد، پالایش نفت تهران (شتران) با یک هزار و ۱۲۵ واحد، سرمایه گذاری غدیر (وغدیر) با ۹۵۴ واحد، گسترش نفت و گاز پارسیان (پارسان) با ۹۲۱ واحد و توسعه معادن و فلزات (ومعادن) با ۹۱۹ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس داشتند.

 فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) با یک هزار و ۲۵۴ واحد، فولاد خوزستان (فخوز) با ۷۰۹ واحد، پتروشیمی نوری (نوری) با ۵۵۳ واحد، فولاد کاوه جنوب کیش (کاوه) با ۳۸۲ واحد، خدمات انفورماتیک (رانفور) با ۳۱۵ واحد، نفت و گاز پتروشیمی تامین (تاپیکو) با ۲۶۵ واحد، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران (حکشتی) با ۲۱۵ واحد، صنایع پتروشیمی خلیج فارس (فارس) با ۲۱۵ واحد، باما (کاما) با ۱۵۷ واحد و بانک ملت (وبملت) هم با ۱۵۵ واحد، تاثیر منفی بر شاخص  گذاشتند.

 امروز نماد سرمایه گذاری تامین اجتماعی،  ایران خودرو، سایپا،فولاد مبارکه اصفهان،بانک تجارت، ملی صنایع مس ایران و  گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو درگروه نمادهای پربیننده قرار داشتند.

بورس

گروه خودرو هم در معاملات امروز صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه هشت میلیارد و ۶۳۱ هزار برگه سهم به ارزش ۳۶ هزار و ۱۸۱ میلیارد ریال داد و ستد شد.

شاخص فرابورس نیز بیش از پنج واحد کاهش داشت و بر روی کانال ۱۶ هزار و ۶۴۱ واحد ثابت ماند.

همچنین در این بازار سه میلیارد و ۵۳۴ هزار برگه سهم به ارزش ۵۵ هزار و ۲۴۱ میلیارد ریال داد و ستد شد.

امروز نمادهای بانک دی (دی)، پتروشیمی تندگویان (شگویا)، تولید نیروی برق دماوند (دماوند)، سنگ آهن گهرزمین (کگهر)، فرابورس ایران (فرابورس)، بیمه پاسارگاد (بپاس)، گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی (سمگا)، بیمه دی (ودی)، دامداری تلیسه نمونه (تلیسه)، گروه توسعه مالی مهر آیندگان (ومهان)، پالایش نفت لاوان (شاوان)، پتروشیمی زاگرس (زاگرس) و هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) با تاثیر مثبت بر شاخص این بازار همراه بودند.

همچنین نماد پلیمر آریا ساسول (آریا)، فولاد هرمزگان جنوی (هرمز)، سرمایه گذاری مالی سپهر صادرات (وسپهر)، مدیریت انرژی امید تابان هور (وهور)، شرکت آهن و فولاد ارفع (ارفع)، برق و انرژی پیوند گستر (بپیوند)، توسعه مسیر برق گیلان (بگیلان)، اعتباری ملل (وملل)، توسعه و عمران استان کرمان (کرمان)، شرکت سرمایه گذاری صبا تامین (صبا) تاثیر منفی بر شاخص این بازار را داشتند.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار