کد خبر : 303 / /
/

مطابق با گزارشات میدانی خرید و فروش میوه‌های پلاسیده و کالاهایی نظیر پوست مرغ در تهران افزایش یافته است و این در حالی است که دولت از موجودی بالای ذخایر کالای کشور سخن می‌گوید.

در روزهای گذشته، انتشار خبر از افزایش رونق مصرف میوه‌های پلاسیده در مرکز شهر تهران به قدری هولناک و تکان‌دهنده است که موید همه نگرانی‌ها و هشدارهای اساتید و کارشناسان مسائل اقتصادی است. پیشتر، بارها توسط شخص رئیس‌جمهور و بسیاری از اعضای هیئت دولت از وفور کالا سخن به میان آمد و تاکنون هم چیزی از این اعتماد به نفس پایان ناپذیر مسئولین گسسته از مردم، کاسته نشده است. هرکسی با سطح سواد اولیه اقتصادی می‌داند که گرانی هر کالایی ناشی از کمبود آن کالاست اما بازهم وزرای عمدتا باتجربه و شخص رئیس‌جمهور تاکید دارد که کالا در بازار فراوان است اما مشکل از مدیریت تعزیراتی قیمت‌هاست! هرچند منظور دولتی‌ها از مدیریت قیمت، درواقع سرکوب قیمت‌هاست اما بازهم این همان آدرس غلطی‌ست که از پاستور ارسال می‌شود. 

فروش پوست مرغ و میوه پلاسیده، میوه عملکرد دولت

قیمت میوه

در حالی این تناقاضات پایان‌ناپذیر در گفتمان اقتصادی دولتی‌ها استمرار دارد که علاوه بر نایابی بسیاری از کالاها، فروش کالاهای پست به شدت افزایش یافته است. گزارشات میدانی خبرنگار گسترش نیوز از افزایش فروش میوه‌های پلاسیده به علت رشد صعودی قیمت میوه تا فروش پوست مرغ به قیمت ۶ هزار تومان در هر کیلو به دلیل افزایش قیمت مرغ به ۳۳ هزار تومان در هر کیلو، از افت کیفیت زیست اقتصادی و خوراکی مردم حکایت دارد. در این شرایط وقتی دولت به جای مدیریت بهینه، اقدام به رفتارهای سرکوبگرانه در بازار می‌کند و به طور مثال فروش قطعات مرغ را ممنوع می‌کند، نه تنها مشکلی از طبقات فرودست حل نمی‌کند بلکه باعث می‌شود که همین قطعات مرغ هم با قیمت گران‌تری به دست آن‌ها برسد یا حتی همین قلم هم از روی سفره مردم حذف شود. 

علاوه بر پدیده بدمسکنی که گسترش نیوز پیش از این در گزارشی تفصیلی به ابعاد مختلفش پرداخت، پدیده بدخوراکی هم در کشور در حال تشدید است و یک قحطی خاموش به جریان افتاده است. پیش از این مردم برای رفع گرسنگی خود، اقدام به حجیم‌خواری کرده بودند که با افزایش تقاضا در بازار کالاهایی نظیر برنج، ماکارونی، نان‌های غیرسبوس‌دار و سیب زمینی، قیمت این کالاها نیز با افزایش همراه شد و اکنون علاوه بر پدیده گرسنگی سلولی که با کمبود دریافت ویتامین‌ها، پروتئین‌ها، مواد معدنی و سیار ریزمغذی‌ها همراه بود، اکنون با پدیده تهدید به گرسنگی دائم و حتی حذف حجیم‌خواری روبرو هستیم. 

افزایش تلفات کرونا با کاهش توان ایمنی افراد

افزایش سرسام‌آور قیمت کالاهای اساسی در کنار افزایش قیمت دلار، باعث بروز شکل هولناکی از فقر در کشور شده است که به زودی آثار خود را در سطوح مختلف اجتماعی نشان خواهد داد. همچنین به علت فقر تغذیه و افت شدید کیفیت سیستم ایمنی بدنی افراد و نیزعدم واردات واکسن بسنده و کارآمد کرونا، تلفات کرونا ولو با دستکاری آماری دولت و با دادن آدرس غلط برای این تلفات (مسافرت رفتن و…) به شدت افزایش خواهد یافت

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار