کد خبر : 387 / /
/

سخنگوی فراکسیون جبهه نیروهای انقلاب کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ را تشریح کرد.

لایحه بودجه کشور تصویب کرده است به دلیل تورم اقتصادی هر 6 ماه حقوق کارگران افزوده شود 

لایحه بودجه کشور از  سقف بودجهیارانه 1400 و طرح معیشتی خانوار ها نکاتی را تصویب کردند 

لایحه بودجه تصمیم گیری نهایی راجب کلیات لایحه بودجه در سال 1400 

لایحه بودجه مالیات ها در 1400 رشد آنچنانینداشته است 

لایحه بودجه در استان ها در 1400 "69 درصد "اعتبارات استانی افزایش یافته است 

لایحه بودجه 1400

سخنگوی فراکسیون جبهه نیروهای انقلاب جزئیات جلسه این فراکسیون درباره کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ را تشریح کرد.

مجتبی یوسفی سخنگوی فراکسیون جبهه نیروهای انقلاب اسلامی با اشاره به جلسه امروز (چهارشنبه ۲۶ آذرماه) این فراکسیون، اظهار داشت: در این جلسه فراکسیون پیرامون بررسی کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ بحث و تبادل نظر شد، چرا که در حال حاضر ۲ نظر درباره تایید و یا رد کلیات لایحه بودجه به دلیل اشکالات عمده ساختاری و تراز منفی که وجود دارد، در مجلس مطرح است.

وی با اشاره به میهمانان حاضر در نشست مجمع عمومی فراکسیون جبهه نیروهای انقلاب، افزود: در این جلسه علیرضا زاکانی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس و مهرداد بذرپاش، رئیس دیوان محاسبات نکاتی را پیرامون لایحه بودجه سال آینده مطرح و پس از آن حمیدرضا حاجی بابایی رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات گزارشی را درباره بودجه به اعضای فراکسیون ارائه کرد و در نهایت نیز قالیباف رئیس فراکسیون مباحثی را در این رابطه مطرح کرد.

سخنگوی فراکسیون جبهه نیروهای انقلاب در همین راستا ،ادامه داد: نظرات پیرامون لایحه بودجه ۱۴۰۰ متفاوت بود، برخی معتقد بودند که باید کلیات آن رد شود و برخی عنوان می کردند که موضوعات اصلاح شود.

یوسفی تصریح کرد: در نهایت با توجه به کسری بودجه و اشکالات جدی که در بحث درآمد دولت وجود دارد و اهمیت موضوع مقرر شد هفته آینده نیز جلسه مجمع عمومی فراکسیون برگزار و تصمیم‌گیری نهایی درباره کلیات لایحه بودجه اتخاذ و نظر فراکسیون اعلام شود.

لایحه بودجه ۱۴۰۰ ایرادات جدی دارد

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان این که لایحه بودجه ۱۴۰۰ بر اساس فرض برداشتن تحریم ها نوشته شده است گفت: لایحه‌ای که امسال تقدیم مجلس شورای اسلامی شده است ایرادات جدی دارد.

مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: دولت تا جایی که امکان داشت بودجه را بر اساس واقعیت‌ها بسته است.

مهرداد لاهوتی در گفتگو با تیتر امشب افزود: دولت با توجه به شرایط حاکم تا جایی که امکان داشت به دنبال حفظ سهمیه اوپک و کم نشدن برداشت نفت در میادین مشترک است.

مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه پیشتر بودجه شرکت‌های دولتی در مجلس رسیدگی نمی‌شد، گفت: یکماه قبل از ارائه بودجه عمومی به مجلس ابتدا بودجه شرکت‌های دولتی (1 هزار 561 هزار میلیارد تومان) مشخص شد که این مقوله یکی از امتیازات خوب اصلاحات ساختاری بودجه 1400 است.

لاهوتی به توجه ویژه بودجه 1400 به استان‌ها اشاره کرد و افزود: 69 درصد اعتبارات استانی افزایش یافته است.

او گفت: بودجه سال گذشته برای دریافت 179 هزار میلیارد تومان مالیات پیش بینی شده بود. می‌توان در بودجه مالیات‌ها را افزایش داد و وابستگی به نفت را کاهش داد. اما امسال با افزایش 45 هزار میلیار تومانی دریافت مالیات را 225 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه به توان دولت برای صادرات 2 میلیون و 700 هزار بشکه فروش نفت اشاره کرد و گفت: قدرت صادرات و پیش فروش  افزایش اوراق نفتی به مبلغ 70 هزار میلیارد تومان از ابتکارات دیگر دولت بود.

لایحه بودجه 1400

لاهوتی افزود: فروش اموال منقول و غیر منقول، فروش نفت و مالیات سه منبع درآمد دولت و تکیه دولت در بودجه 1400  است.

از سوی دیگر، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از برخی اقلامی که در بودجه عمومی دولت لحاظ نشده است گفت و افزود: لایحه‌ای که امسال تقدیم مجلس شورای اسلامی شده است ایرادات جدی دارد، بودجه نسبت به عملکرد که حدود 500 هزار میلیارد تومان است حدود 60 درصد رشد داشته است.

"جعفر قادری" گفت: سهم اعتبارت عمرانی در بودجه تقدیمی از 22 درصد به 11 درصد رسیده است و کمترین سهم را دارا است.

قادری افزود: مالیات‌ها در بودجه 1400 رشد آنچنانی نداشته است. سهم اعتبارات عمرانی به 11 درصد در بودجه پیش بینی شده و کمترین سهم را دارد.

وی به رشد هزینه‌های جاری دولت اشاره کرد و گفت: فرض دولت بر اساس فروش روزانه 2 میلیون و 3 دهم بشکه نفت و برداشتن تحریم‌ها بنا شده است.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار