کد خبر : 4390 / /
/

نایب‌رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی گفت: از آنجا که در فروردین ماه جوجه‌ریزی به اندازه نیاز واقعی کشور انجام نشد مجددا نرخ مولفه‌ های تولید افزایش یافته است.

 

نایب‌رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با بیان اینکه هزینه تولید مرغ به‌دلیل افزایش هزینه مولفه‌های تولید بالا رفته است، گفت: اگر فکری برای شرایط پیش آمده نشود و بازار کنترل نشود، شاهد کمبود و گرانی بیشتر مرغ در ماه‌های آینده خواهیم بود. حبیب اسدالله‌نژاد با اشاره به اینکه بازار مرغ آرامش شکننده‌ای دارد، افزود: در برخی استان‌ها کمبود مرغ مشاهده شده است، زیرا در فروردین جوجه‌ریزی به اندازه نیاز واقعی کشور انجام نشد و مجددا نرخ مولفه‌های تولید افزایش یافته است.

احتمال افزایش قیمت مرغ 

قیمت مرغ

اسدالله‌نژاد افزود: کرایه‌های حمل‌ونقل، ذرت و سویا، واکسن، ریزمغذی و دارو افزایش محسوس و قابل توجهی داشته و جوجه یکروزه که قیمت مصوب آن ۴۲۰۰ تومان است در بازار به نرخ ۸تا ۹هزار تومان خرید و فروش می‌شود. او تأکید کرد اگر فکری برای شرایط پیش‌آمده نشود، شاهد کمبود مرغ در ماه‌های آینده خواهیم بود.

رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی هم در مورد علت عرضه چند نرخی و گرانی مرغ در بازار خرده‌فروشی، گفت: مرغ تنظیم‌بازاری با قیمت مصوب ۲۴هزار و ۹۰۰تومان به اندازه کافی در بازار عرضه نمی‌شود، حداقل نیمی از واحدهای صنفی مرغ تازه با نرخ مصوب از کشتارگاه دریافت نمی‌کنند و برای تداوم فعالیت و باز ماندن محل کسب‌وکارشان ناچار به خرید مرغ در بازار آزاد هستند.

مهدی یوسف‌خانی، با بیان اینکه حداقل قیمت تمام‌شده هر کیلوگرم مرغ تازه برای واحدهای صنفی از بازار آزاد به ۳۱هزار تومان افزایش یافته، تأکید کرد: با این روند نرخ خرده‌فروشی هر کیلوگرم مرغ تازه در بازار بنابر منطقه محل عرضه از ۳۲تا ۳۵هزار تومان در نوسان است.

او با بیان اینکه اکنون حداقل ۵۰درصد نیاز بازار خرده‌فروشی مرغ از طریق خرید مرغ در بازار آزاد تامین می‌شود، افزود: قیمت مصوب هر کیلوگرم مرغ زنده در مرغداری برای مرغداران ۱۷هزار و ۱۰۰تومان تعیین شده اما نیمی از مرغداران مرغ زنده را با قیمت هر کیلوگرم ۲۱هزار و ۵۰۰تا ۲۳هزار تومان به مغازه‌داران می‌فروشند، با این روند قیمت تمام‌شده مرغ زنده با احتساب هزینه حمل و کشتار برای واحدهای صنفی به ۳۰تا ۳۱هزار تومان می‌رسد. یوسف خانی تأکید کرد: مجموع مرغ روزانه عرضه شده با نرخ مصوب در کلانشهر تهران، روزانه ۲۵۰تا ۳۰۰تن است که ۱۰۰تن از این میزان در شهرستان‌های استان و ۱۵۰تا ۲۰۰تن در شهر تهران توزیع می‌شود.

علاوه بر آن روزانه ۲۰۰تن مرغ هم با نرخ مصوب دراختیار واحدهای قطعه بندی و بسته‌بندی قرار می‌گیرد که با احتساب سهمیه مرغ با نرخ مصوب که در میادین میوه و تره بار عرضه می‌شود، مجموع روزانه توزیع مرغ در تهران با نرخ مصوب به ۶۰۰تن می‌رسد درحالی‌که نیاز بازار مرغ با درنظر گرفتن سهمیه مراکز قطعه‌بندی، میادین و... حداقل ۱۲۰۰تا ۱۳۰۰تن است ولی فقط ۵۰درصد نیاز بازار مرغ با قیمت مصوب و نیمی از آن با قیمت آزاد تامین می‌شود.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار