کد خبر : 4685 / /
/

با وجود آنکه هنوز مصوبه‌ای مبنی بر افزایش قیمت نان ابلاغ نشده است اما خبرها نشان می‌دهد که تعدادی از نانوایان در استان‌های مختلف به طور خودجوش اقدام به افزایش ۵۰ درصدی قیمت نان نموده و دلایلی هم برای این تخلف دارند.

ثبات قیمت نان از سال ۹۳ تا ۹۸ باعث شد که در اواسط سال ۹۸ نانوایان خواستار افزایش قیمت نان شوند و بالاخره مجوز افزایش قیمت نان صادر و در آبان ماه آن سال قیمت جدید مصوب نان اعلام شد. در شهریور سال ۹۹ نیز در پی بروز بحران گندم، با این استدلال که هزینه نان در مقایسه با هزینه گوشت در سبد خانوار ناچیز است، قیمت نان بین ۳۵ تا ۴۰ افزایش یافت و امسال هم دوباره فعالان این بخش، متناسب با برآورد هزینه‌های تولید، درخواست افزایش قیمت را به مراجع مربوطه ارائه کرده‌اند که تا امروز پاسخی به صورت رسمی به این تقاضا داده نشده است؛ ضمن آنکه برخی از مناطق هم خودجوش اقدام به افزایش قیمت نان داشته‌اند؛ به طوری که به علت افزایش بدون مجوز قیمت‌ها، نا بسامانی و هرج و مرجی در قیمت‌گذاری نان ایجاد شده است.

قیمت نان

بنابر اعلام عباس قبادی، دبیر کارگروه تنظیم بازار کشور، فعلاً هیچ تصمیمی درباره قیمت نان اتخاذ نشده است و هرگونه افزایش قیمت نان قبل از تأیید و اعلام رسمی مراجع ذی‌ربط تخلف محسوب می‌شود.

اما این اظهارات در شرایطی مطرح می‌شود که برخی از نانوایی‌ها به ویژه در تهران، قیمت نان را افزایش داده‌اند و دلایلی را هم برای این اقدام خود ارائه می‌دهند و دستگاه‌های نظارتی هم نتوانسته‌اند در برابر این وضعیت به وجود آمده اقدامی را انجام دهند.

گلایه نانوایان از به‌صرفه نبودن فعالیت

افزایش قیمت نان و ناهماهنگی در قیمت‌گذاری این کالا برای مصرف‌کننده به عنوان یک چالش جدی مطرح است، زیرا نان قوت غالب ایرانیان است و شاید رتبه نخست را در سبد غذایی مردم دارد؛ اما با افزایش دوباره نرخ آن، فشاری مضاعف بر مردم وارد می‌آید. با این وجود با درخواست افزایش ۵۰ درصدی قیمت نان روبرو هستیم و اینکه در برخی از مناطق، نانوایان بدون هیچ مصوبه‌ای اقدام به گرانی نان کرده‌اند؛ حتی برخی از فعالان این حوزه بر این باورند که این ۵۰ درصد بدون احتساب پول گاز و آب و برق نانوایی هاست که اگر این هزینه‌ها لحاظ می‌شد، قیمت نان بیش از ۵۰ درصد رشد می‌کرد.

بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که نانوایی‌ها در صورت تداوم قیمت کنونی نان، با توجه به افزایش قیمت هزینه‌های تولید از جمله دستمزد کارگر، هزینه انرژی، حمل و نقل ادامه فعالیت صنفی را امکان پذیر نمی‌دانند؛ حتی عده‌ای هم تعطیلی را بر ادامه فعالیت ترجیح داده‌اند.

رحمتی یکی از فعالان این حوزه در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا از عدم سازگاری دخل‌وخرج نانوایان گلایه می‌کند و می‌گوید: اگرچه قیمت نان در سال گذشته افزایش داشته ولی تورم امسال با یک سال گذشته هم بسیار متفاوت شده است؛ به طوری که پخت نان با قیمت فعلی برای فعالان این بخش بدون صرفه است؛ به همین دلیل است که خبر می‌رسد در برخی استان‌ها عده‌ای از نانوایان، اقدام به گرانی کرده‌اند.

 قیمت نان

وی ادامه می‌دهد: زمانی که همه کالاها به طور ماهانه با افزایش قیمت مواجه است چه دلیلی وجود دارد که نان گران نشود؟ پس یک نانوا هزینه خرید کالاهای گران را چگونه تقبل کند؟

احمدی دیگر فعال این بخش نیز به خبرنگار ایمنا می‌گوید: قیمت نان برای مصرف کننده گران است و ما خود این موضوع را قبول داریم اما نانوا هم باید دلیلی برای ادامه فعالیت خود داشته باشد؛ چرا که هزینه‌های پخت نان از آب برق و گاز گرفته تا دستمزد و اجاره مغازه همگی باری سنگین، بر دوش کارفرماست که با قیمت فعلی نان پاسخگو نیست.

وی ادامه می‌دهد: جدای از مخارج خانواده که هر روز گران‌تر از روز قبل می‌شود. حال چگونه نانوایان با چنین شرایطی امکان ادامه فعالیت را داشته باشند؛ به این ترتیب فعالان تصمیم گرفتند درخواست افزایش ۵۰ درصدی قیمت نان را ارائه کنند که هنوز تصویب نشده است.

هنوز با افزایش قیمت نان، موافقت نشده است

علی یزدانی، دبیر انجمن صنفی نانوایان اصفهان اظهار می‌کند: فعالان این صنف آنالیز قیمتی از نان را به سازمان صنعت، معدن و تجارت تحویل داده‌اند و قرار بر بررسی و ارائه مجوز افزایش نرخ شده است اما هنوز مصوبه‌ای برای افزایش قیمت نان ابلاغ نشده است. البته ۵۰ درصد افزایش نرخ نان مبلغی است که اتحادیه‌های نانوایی بر اساس محاسبه آنالیز قیمتی درخواست کرده‌اند و مشخص نیست با چه میزانی از آن موافقت شود.

به گفته وی دلیل چنین تقاضایی از طرف این بخش، گران‌تر شدن هزینه‌های پخت نان مانند خمیر مایه، سوخت، افزایش دستمزدها و حق بیمه است و دولت اگر تصمیمی برگرانی نان ندارد لازم است یارانه کارگر و بیمه را تقبل نماید تا این‌گونه از مشکلات مالی نانوا کاسته شود.

دبیر انجمن صنفی نانوایان اصفهان خاطرنشان می‌کند: برخی معتقدند دولت اجازه گرانی نان را صادر کند و یارانه‌ای جداگانه برای خرید نان به مردم تعلق دهد اما این دیدگاه چندان قابلیت اجرایی ندارد و بهتر است برای ممانعت از گرانی از نانوا حمایت شود.

یزدانی در پاسخ به اینکه تا چه میزان نانوایان از سوی دولت حمایت می‌شوند؟ می‌گوید: همه هزینه‌ها توسط کارفرما پرداخت می‌شود مگر آرد و ۲۰ درصد از حق بیمه که توسط دولت پرداخت می‌گردد.

این فعال در رابطه با گرانی خودسرانه نان می‌گوید: در اصفهان چنین گزارشی مشاهده نشده است ولی ظاهراً در برخی از استان‌ها، نانوایان قبل از دریافت مجوز چنین کرده‌اند که تخلف است.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار