کد خبر : 5077 / /
/

فوری

با وجود آنکه رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو گفته است به دلیل رکود در بازار ۷۰ درصد نمایشگاه‌های خودرو تعطیل شده‌اند اما بزرگترین خودروساز کشور در دوره اوج رکود بازار برای تنظیم این بازار فروش فوق‌العاده خودرو دارد.

با وجود آنکه رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو گفته است به دلیل رکود در بازار ۷۰ درصد نمایشگاه‌های خودرو تعطیل شده‌اند اما بزرگترین خودروساز کشور در دوره اوج رکود بازار برای تنظیم این بازار فروش فوق‌العاده خودرو دارد. آن هم فروشی که در نهایت به گفته فعالان خودروساز به ضرر خود تولیدکننده است اما به هر صورت این طرح را اجرا می‌کند تا در آن به برندگان قرعه‌کشی به صورت میانگین بیش از ۱۰۰ میلیون تومان یارانه (رانت) داده شود.

یارانه خودرو

دقایقی پیش ثبت نام طرح فروش فوق‌العاده ایران‌خودرو آغاز شده که در آن سه خودرو پژو پارس، پژو ۲۰۷ اتوماتیک و دنا پلاس توربو قرار است ارزان‌تر از قیمت بازار به فروش برسند.

یارانه خودرودرحالی قرار است امروز پژو پارس با قیمت ۱۴۰ میلیون تومان پیش‌فروش شود که قیمت این خودرو در بازار ۷۵ میلیون تومان گران‌تر است. در دو خودرو پژو ۲۰۷ و دنا پلاس این اختلاف قیمت به ترتیب ۱۳۷ میلیون و ۴۵ میلیون تومان است.

طرح فروش‌ فوق‌العاده خودرو در حالیست که پیش از این طبق اعلام محمدرضا نجفی‌منش، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران خودروسازان سالانه ۱۰۰ هزار میلیارد تومان ناشی از این سیاست زیان می‌بینند. با این حال در اواخر سال گذشته بود که خودروسازان توانستند موافقت بانک مرکزی برای حمایت مالی ۱۵ هزار میلیاردی را کسب کنند.

آیا در مقطع فعلی که بازار خودرو درگیر رکود است همچنان این نیاز وجود دارد که خودروسازان حتی به بهای زیانی که بعدا قرار است از منابع عمومی جبران کنند، رانت‌های میلیونی توزیع کنند؟

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار