کد خبر : 582 / /
/

در پایان معاملات دیروز بازار سهام، شاخص کل حدود ۰٫۶ درصد رشد داشت. اما امروز بازار سهام چگونه پیش می‌رود؟

بورس به بازاری اطلاق می شود که در آن خرید و فروش کالا و اوراق بهادر صورت می گیرد بورس با پیشرفته ترشدن بازار و انجام معاملات عادلانه بدون حضور اعضا صورت می گیرد بورس به عنوان کنترل نقدینگی در جامعه که می تواند یک فرصت عالی برای سرمایه گذاری باشد بورس بازاری که در آن خریدو فروش به طور منظم و فعال است بورس امروز سه شنبه 3 دی 99 رشد 7 هزار واحدی شاخص بورس در اولین ساعت معاملات 

بورس

کارشناس بازار سرمایه روند بازار سهام امروز را متعادل با گرایش مثبت دانست.عامل اصلی رشد شاخص کل، رشد قیمت سهام شرکت‌های بزرگ دو گروه بانکی و خورویی بود.

روند تغییرات نماگرهای بورس در روز سه‌شنبه مثبت بود. شاخص کل بورس رشد ۸ هزار و ۴۹۶ واحدی داشت و شاخص فرابورس به کانال ۲۰ هزار واحد وارد شد.

شاخص کل بورس به رقم یک میلیون و۴۴۴ هزار واحد رسید و شاخص کل هم‌وزن با رشد ۷ هزار و ۹۶۵ واحد در رقم ۴۶۰ هزار و ۳۸۸ واحد ایستاد.

روز گذشته، تمام شاخص‌های بورس رشد کردند. عامل اصلی رشد شاخص کل، رشد قیمت سهام شرکت‌های بزرگ دو گروه بانکی و خورویی بود. در واقع می‌توان گفت اتفاق مهم روز گذشته رشد قیمت بزرگان بورس بود. سهام ایران خودرو، سایپا، شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو، گلگهر، مخابرات ایران، بانک تجارت، بانک ملت، بانک صادرات و بانک پارسیان با رشد قیمت همراه بودند.

شمارش معکوس برای انتشار اوراق سلف مسکن در بورس کالا آغاز شده است؛ طرحی که از طریق آن امکان پیش خرید خانه برای متقاضیان فراهم خواهد شد.

موضوع معاملات مسکن در بورس کالای ایران با دو ایده در حال پیشروی است. معاملات در بازارفیزیکی بورس کالای ایران نخستین روش در این رابطه است. براین اساس، اموال مازاد دولت و بانک‌ها در بورس کالا عرضه می شوند.

در این راستا تا کنون چهار عرضه ملک در بورس کالا صورت گرفته است. شرکت عمران شهر جدید پردیس یک باب واحد تجاری را پس از پذیرش در بازار فرعی بورس کالای ایران با قیمت پایه یک میلیارد و 63 میلیون تومان عرضه کرد و به فروش رساند. پس از ان ملک تجاری بانک اقتصاد نوین (کرمان) در 25شهریور و زمین بانک اقتصاد نوین (بندرعباس) در 26شهریورماه در بورس کالا عرضه شدند. آخرین عرضه در این خصوص هم مربوط به وزارت دفاع و پشتیبانی‌های نیروهای مسلح بود که یک قطعه زمین مازاد خود را بر روی تابلوی بورس به فروش رساند.

بورس

انتشار اوراق سلف مسکن

روش دیگر که با عرضه فیزیکی مسکن یا به عبارتی عرضه اموال فیزیکی غیرمنقول در بورس تفاوت دارد، انتشار اوراق سلف استاندارد مسکن است. طبق اعلام مسئولان، قرار است در بازارسرمایه بستری فراهم شود تا متقاضیان بتوانند به راحتی مسکن پیش خرید کنند.

درواقع قرار است این امکان فراهم شود که افراد بتوانند حتی به اندازه یک متر مربع و به میزان نقدینگی خود پیش خرید خانه انجام دهند تا بتوانند قدرت خرید پس انداز خود را نگه دارند؛ بنابراین ممکن است مسکن به قطعات کوچک تبدیل شده و امکان فروش آن و نیز امکان انجام معاملات ثانویه فراهم شود.

در این طرح بورس کالا به دنبال آن است که بتواند مسکن را به شکل متری و در قالب اوراق سلف استانداردِ مسکن پیش فروش کند و این کار را در بستری که تضامین لازم از سازنده گرفته شود و خریدار با خیال راحت اقدام به خرید کند انجام دهد. همچنین اگر در سررسید، سازنده تعهدات خود را ایفا نکرد بتواند از سازنده خسارت بگیرد و ضرر احتمالی پیش خریدار را جبران کند.

آخرین اخبار حاکی از آن است که این طرح با نظر موافق کمیته فقهی سازمان بورس همراه بوده و در حال حاضر در مرحله تدوین مقررات قرار دارد. بر این اساس به نظر می رسد قرار است ارزش تمام شده ساخت یک واحد یا یک پروژه تبدیل به ورقه‌های کوچک بهادار و در بازار توسط انبوه‌ساز عرضه ‌شود.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار