کد خبر : 664 / /
/

سال گذشته از ۹۰۰هزار متقاضی، ۶۷۵ هزار نفر موفق به دریافت وام ودیعه مسکن نشدند.

وام ودیعه مسکن به خانوارهای فاقد مسکن پرداخت می شود. وام ودیعه مسکن در شورای پول و اعتبار به تصویب رسیده است. وام ودیعه مسکن برای نخستین بار سال گذشته به تصویب رسید. وام ودیعه مسکن در دوره کرونا مطرح شد. وام ودیعه مسکن برای خانواده هایی که فرزند سوم به بالا دارند میزان بیشتری است.

 امسال هم با وجود دوبرابر شدن سقف مجموع پرداختی بانک‌ها برای این تسهیلات، عده‌ای مشمول پرداخت نمی‌شوند از جمله مستأجرانی که سال گذشته از این وام استفاده کرده‌اند.

وام ودیعه مسکن

«از ۹۰۰ هزار متقاضی دریافت وام ودیعه مسکن در سال گذشته تنها ۲۲۵ هزار متقاضی موفق به دریافت وام شدند». این خبری است که محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی، داده است.

به گفته او به دلیل محدود بودن زمان ثبت نام و همچنین عدم بارگذاری اطلاعات افراد در سامانه، افراد زیادی با مشکل مواجه شدند. البته نباید از کنار محدودیت منابع مالی برای پرداخت وام ودیعه گذشت.

سال گذشته فقط ۴ هزار میلیارد تومان منابع برای پرداخت ودیعه مسکن در نظر گرفته شده بود. رقمی که گفته می‌شود امسال به ۱۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

همچنین بنا شده است که امسال سقف وام در شهر تهران ۷۰ میلیون تومان و در سایر کلان شهرها ۴۰ میلیون تومان باشد.

سقف وام در نظر گرفته شده برای شهرهای کوچک ۲۵ میلیون تومان است. با وجود این دبیر کانون بانک‌های خصوصی به تجارت‌نیوز گفته است که « اغلب بانک‌ها توان پرداخت وام با این مبلغ را ندارند».

در مجموع اینکه طبق ابلاغیه رسمی به بانک‌های عامل، بر اساس مصوبه ستاد کرونا، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری موظفند، حداکثر تا پایان آذرماه سال جاری تسهیلات را با همین مبالغ مصوب پرداخت کنند.

چه کسانی نمی‌توانند وام ودیعه مسکن بگیرند؟

طبق دستورالعمل ابلاغ شده به شبکه بانکی، شرایط و مقررات سال ۱۳۹۹ تسهیلات ودیعه مسکن، در سال جاری نیز به قوت خود باقی است.

وام ودیعه مسکن

 

پس افراد متاهل و کسانی که دارای اجاره‌نامه رسمی یا اجاره‌‌نامه ثبت شده در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات و دارای کد رهگیری هستند، می‌توانند وام ودیعه دریافت کنند.

همچنین تاریخ انعقاد اجاره‌نامه باید مربوط به شش ماهه نخست سال ۱۴۰۰ باشد و حداکثر تا دو هفته پس از معرفی، به شعبه مراجعه کرده و مدارک لازم جهت دریافت تسهیلات کمک ودیعه مسکن را ارایه دهند.

گفتنی است نرخ سود تسهیلات مذکور ۱۳ درصد است و مستاجران تهرانی بازپرداخت ۵ ساله با اقساط ماهیانه ۱.۶ میلیون تومانی و برای ۲ گروه هدف دیگر، بازپرداخت ۳ ساله، با اقساط ترتیب ۱٫۳ میلیون تومانی و ۸۴۲ هزار تومانی منظور شده است.

در این میان اما « تسهیلات مسکن به مستأجرانی که سال گذشته از این وام استفاده کرده‌اند، تعلق نخواهد گرفت». این موضوعی است که محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی گفته است.

چگونه وام ودیعه مسکن بگیریم؟

مستاجران از ۲۶ خرداد ماه امسال با مراجعه به سایت tem.mrud.ir امکان ثبت نام برای دریافت وام اجاره مسکن را دارند. مهلت ثبت نام نیز تا پایان شهریور ماه امسال است.

تسهیلات کمک ودیعه مسکن به دو صورت قابل برداشت است. در روش اول تسهیلات کمک ودیعه مسکن، در اختیار مالک قرار می‌گیرد و مستأجر سود و کارمزد آن را طی یکسال پرداخت می‌کند.

در روش دوم دریافت وام کمک ودیعه مسکن، وام در اختیار مستأجر قرار گرفته و اقساط آن‌ را پرداخت خواهد کرد.

مطالعه گزارش وام ۷۰ میلیون تومانی اجاره مسکن پیشنهاد می‌شود.

 مستاجران از 26 خرداد ماه امسال با مراجعه به سایت tem.mrud.ir امکان ثبت نام برای دریافت وام اجاره مسکن را دارند. مهلت ثبت نام وام اجاره مسکن تا پایان شهریور ماه امسال است. شرایط ثبت نام وام اجاره مسکن چیست؟ اقساط وام اجاره مسکن به چه شکل است؟

 طبق اعلام ستاد مقابله با کرونا میزان اجاره مسکن نباید در امسال بییش از ۲۵ درصد باشد اما روزنامه دولتی ایران گزارش داده که بررسی فایل‌های جدید حاکی از این است که این میزان تا ۴۰ درصد نسبت به پارسال افزایش داشته است.

وام ودیعه مسکن

زمان وام ودیعه مسکن

در این شرایط برای کمک به مستاجران ثبت نام وام ودیعه مسکن از اواخر خرداد ماه آغاز شده است.

مستاجران از ۲۶ خرداد ماه امسال با مراجعه به سایت tem.mrud.ir امکان ثبت نام برای دریافت وام اجاره مسکن را دارند. مهلت ثبت نام تا پایان شهریور ماه امسال است.

طبق آخرین اعلام، مبلغ این وام در تهران تا سقف ۷۰ میلیون تومان، افرادی که در کلان‌شهرها زندگی می‌کنند تا سقف ۴۰ میلیون تومان و در سایر شهرها تا سقف ۲۵ میلیون تومان است.

سود وام ودیعه مسکن ۲۵ میلیونی حدود پنج میلیون تومان، وام ۴۰ میلیون تومانی حدود ۱۳.۳ میلیون و وام ۷۰ میلیونی حدود ۲۳.۵ میلیون تومان است

تسهیلات کمک ودیعه مسکن به دو صورت قابل برداشت است. در روش اول تسهیلات کمک ودیعه مسکن، در اختیار مالک قرار می‌گیرد و مستأجر سود و کارمزد آن را طی یکسال پرداخت می‌کند. در روش دوم دریافت وام کمک ودیعه مسکن، وام در اختیار مستأجر قرار گرفته و اقساط آن‌ را پرداخت خواهد کرد.

دریافت کنندگان وام ودیعه مسکن چه کسانی هستند؟

اما چه کسانی می‌توانند این وام را دریافت کنند؟ افراد متاهل و کسانی که دارای اجاره‌نامه رسمی یا اجاره‌‌نامه ثبت شده در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات و دارای کد رهگیری هستند. تاریخ انعقاد اجاره‌نامه متقاضیان وام ودیعه مسکن باید برای شش ماهه نخست سال ۱۴۰۰ باشد و مشمولان، باید حداکثر تا دو هفته پس از معرفی، به شعبه مراجعه کرده و مدارک لازم جهت دریافت تسهیلات کمک ودیعه مسکن را ارایه دهند.

وام ودیعه مسکن

اما اقساط آن به چه شکل است؟ بازپرداخت تسهیلات کمک ودیعه مسکن برای وام‌های تا ۳۰ میلیون تومانی سه ساله و برای وام‌های ۳۰ میلیون تومان به بالا پنج ساله است. قسط وام ۲۵ میلیون تومانی حدود ۸۳۰ هزار تومان، ۴۰ میلیون تومانی حدود ۹۰۰ هزار تومان و قسط تسهیلات کمک ودیعه مسکن ۷۰ میلیون تومانی حدود یک میلیون و ۵۵۰ هزار تومان است.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.