کد خبر : 678 / /
/

​نماینده کارگران در شورای عالی کشور گفت: از آنجایی که حقوق کارگران باید بر مبنای سبد معیشت خانوار تعیین شود، ارزش این سبد معیشتی بیش از ۹ میلیون تومان برآورد می‌شود و حقوق کارگران باید همین اندازه باشد.

 به اعتقاد برخی کارشناسان حقوق کارگران  نقطه ضعف اساسی لایحه بودجه 1400نه درسمت منابع بلکه در سمت مصارف بودجه است. در این صفحه آخرین اخبار مربوط به حقوق کارگران را دنبال کنید. حقوق کارگران باید بر مبنای سبد معیشت خانوار تعیین شود، حقوق کارگران در سال جاری زیر 3 میلیون بوده است. میزان حقوق کارگران در سال 1400 را در ادامه بخوانید.

تعیین دستمزد کارگران در شورای عالی کار سال گذشته به جایی رسید که توسط نماینده دولت و کارفرمایان به تصویب رسید و نماینده کارگران آن را امضا نکرد.

اعتراض نمایندگان  به اضافه شدن 35درصدی دستمزد کارگران

حقوق کارگران

دستمزد کارگران امسال قرار است 35درصد افزایش یابد و نماینده کارگری به این موضوع واکنش نشان داده است.

 

نماینده کارگران در شورای‌عالی کار با اشاره به دستمزد کارگران برای سال آینده گفت: درخواست ما این است که قدرت خرید ازدست‌رفته کارگران در سال‌های گذشته جبران شود.

علی خدایی با اشاره به اینکه عدد و رقم دستمزد کارگران عقب‌ماندگی بسیار زیادی دارد گفت: این‌که در برخی رسانه‌ها اعلام می‌شود که به‌طور مثال دستمزد کارگران 35 درصد افزایش می‌یابد, 35 درصد دستمزد فعلی حدود 700 هزار تومان می‌شود، واقعاً‌ هزینه زندگی یک خانوار 4نفره طی یک سال گذشته 700 هزار تومان بیشتر شده است؟

وی گفت: این‌که وارد عدد و ارقام درصدی شویم به‌ضرر کارگران است، بنابراین درخواست ما این است که میزان افزایش دستمزد کارگران امسال به "ریال " تعیین شود، اعلام کنند که چقدر به دستمزد کارگران اضافه می‌شود.

خدایی بیان کرد: درخواست ما این است که دولت هرچه سریع‌تر جلسات مزدی را برگزار کند, اما نگاه کلی گروه کارگری به ماجرا این است که به هیچ عنوان به کشدار شدن جلسات راضی نیستیم، حتی اگر در 10 دقیقه اول جلسات مزدی, گروه کارگری به خواسته "منطقی و معقول" خود برسند, مصوبه مزدی را امضا خواهند کرد.

نماینده کارگران در شورای عالی کار با بیان اینکه برخی از صحبت های ما برداشت کرده اند که افزایش دستمزد به صورت یک رقم ثابت تعیین شود گفت: اصلاً ‌چنین پیشنهادی مطرح نکرده ایم, اگر افزایش دستمزد به صورت رقم ثابت باشد, فاصله بین سابقه و مهارت از بین می رود و این تصمیم برای بازار کار و طبقه بندی مشاغل مناسب نیست.

وی اظهار داشت: رأی گروه کارفرمایی در شورای عالی کار از همه بیشتر است. نمی توانم قولی به کارگران بدهیم اما تلاش خود را می کنیم که اتفاق خوبی برای سال آینده رقم بخورد.

وی افزود: اما اگر خواسته گروه کارگری محقق نشود, تا بی نهایت به مذاکرات ادامه می دهیم. روال ما همواره این بوده است که بحث قدرت خرید از دست رفته کارگران در سال های گذشته جبران شود. عدد و رقم مزد و درصد تعیین مزد برای ما ملاک نیست. آنچه برای ما ملاک است سفره کارگران و معیشت آنها است. با اعدادو ارقام نمی خواهیم بازی کنیم.

حقوق کارگران 1400

حقوق کارگران

نماینده کارگران: حقوق کارگر باید ۹ میلیون شود

آیت اسدی درباره میزان افزایش دستمزد 35 تا 40 درصدی کارگران که توسط دولت و مجلس مطرح شده است اظهار داشت: از آنجایی که حقوق کارگران باید بر مبنای سبد معیشت خانوار تعیین شود، ارزش این سبد معیشتی بیش از 9 میلیون تومان برآورد می‌شود و دستمزد کارگران باید همین اندازه باشد.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه شاخص سبد معیشت خانوار 3.3 نفری برای تعیین دستمزد کارگران را به عنوان مهم‌ترین مطالبه جامعه کارگری از چند سال پیش در آیین‌نامه شورای عالی کار گنجاندیم، تعیین دستمزد کارگران باید بر مبنای ارزش روز این سبد تعیین شود که برآورد ما از هزینه‌های معیشت خانوار 3.3 نفر در حال حضر بالاتر از 9 میلیون تومان است.


کلیک کنید :رونمایی از پیراهن مرحوم علی انصاریان با امضا همبازیان او + ویدئو دیده نشده


اسدی با یادآوری اینکه بحث تعیین دستمزد کارگران باید در شورای عالی کار بررسی شود، گفت: با توجه به اینکه حقوق و دستمزد کارگران را بخش خصوصی پرداخت می‌کند، این موضوع باید در شورای عالی کار بررسی و کنکاش شود که جلسات اصلی این شورا برای تعیین دستمزد کارگران هنوز تشکیل نشده است.

وی ادامه داد: البته طبق ماده 41 قانون کار باید در پایان سال نرخ تورم اخذ و نسبت به تعیین دستمزد کارگران بر مبنای سبد معیشت و تورم تصمیم‌گیری شود.

ساختار شورای کار به نفع کارفرمایان است

نماینده کارگران در شورای عالی کار با اشاره به ساختار غلط این شورا از نظر تعداد اعضای کارگری و کارفرمایی گفت: این شورا متشکل از 3 نماینده کارگری، 3 نماینده دولت، یک نفر کارشناس آگاه و بصیر به مسائل اجتماعی به انتخاب وزیر کار و 3 نفر نماینده کارفرمایان است.

اسدی تصریح کرد: بنابراین در عمل در این جدال مزدی 3 نماینده کارگری باید با 7 نماینده دولت رایزنی کنند چرا که کارشناس آگاه و بصیر منتخب وزیر عملاً در جبهه دولت است که خودش بزرگترین کارفرما محسوب می‌شود و قاعدتاً به سمت تایید نظرات کارفرمایان گرایش دارد.

وی افزود: بنابراین ساختار شورای عالی کار باید بر مبنای احقاق حقوق کارگران و ایجاد تساوی بین کارگران و کارفرمایان اصلاح شود تا کارگران هم بتوانند نقش مساوی را در تعیین دستمزد خودشان ایفا کنند.

حقوق کارگران دستمزد کارگر در سال 1400

حقوق کارگران

رئیس کمیته دستمزد شورای اسلامی کار با بیان اینکه از سال گذشته سبد معیشت کارگران ۲۰۰ درصد گران شده است گفت: چرا برای مسئولان سوال نشده که چطور خانواده یک کارگر با حقوق زیر ۳ میلیون تومان زنده است؟

فرامرز توفیقی، درباره تجدید نظر در دستمزد کارگران گفت: اگر بپذیریم که قانون وجود دارد و اصل سه جانبه گرایی باید به درستی پیاده شود. هفته گذشته رهبر معظم انقلاب فرمودند که هر کس قول داده است باید به قول خود عمل کند. کارگران هم منتظر عملی شدن قول وزیرکار و رئیس سازمان بازرسی هستند. برداشت ما از صحبت‌های رهبری این است که مسئولان نباید قول واهی به مردم دهند.

وی گفت: علاوه بر اینکه در بخشنامه وزارت کار به صراحت اعلام شده بود که دستمزد بازنگری خواهد شد، رئیس سازمان بازرسی هم به صراحت اعلام کرده بودند که وزیر کار قول بازنگری دستمزد در نیمه دوم سال را به ایشان داده اند؛ اما خبری از هیچ کدام نیست، ولی از دید کارگران این قول لازم الاجرا است.


کلیک کنید :اولین تولد الهام حمیدی در کنار پسرش الوین + کلیپ جذاب


رئیس کمیته دستمزد شورای اسلامی کار بیان کرد: معاون روابط کار در مصاحبه‌ای اعلام کرده اند که سه جانبه گرایی عملی می‌شود. در چارچوب سه جانبه گرایی، چرا دولت به تعهد خود درباره ارز یارانه‌ای که تأثیر گذار در سبد معیشت کارگران است عمل نمی‌کند و برای بازگذاشتن دست کارفرمایان برای افزایش چندین باره قیمت‌ها چه جوابی دارد؟ کارگران از این تصمیمات دولت چه نفعی برده اند. مگر کارگران شریک اجتماعی نیستند؟ دولت با عدم تخصیص ارز یارانه‌ای به کارفرمایان این اجازه را داد که برای چندین بار قیمت کالا‌های خود را افزایش دهند.

کارفرمایان هم کوتاهی نکردند؛ و تا جایی که می‌توانستند قیمت را افزایش دادند. هفته گذشته قیمت یک ماست دو کیلو و ۸۰۰ گرمی حدود ۳۲ هزار تومان بود، اکنون این رقم به ۳۶ هزار تومان رسیده است. مسئولان اعلام می‌کنند این گران فروشی است. حتی اگر گران فروشی هم باشد، کارگران کاری نمی‌توانند کنند، مجبور هستند تا جایی که جیبشان کشش دارد، هزینه را پرداخت کنند. در جایی هم که دیگر پولی ندارند، مواد غذایی را از سفره خود حذف می‌کنند.

حقوق کارگران /  بازنگری این حقوق به کجا رسید 

حقوق کارگران

توفیقی با اشاره به صحبت‌های معاون روابط کار مبنی بر اینکه در کمیته دستمزد تمام آمار‌ها مطابق آمار رسمی بیان می‌شود گفت: مطابق مصوبه دو سال گذشته کمیته دستمزد، مقرر شده بود مطابق برنامه پنجم و ششم توسعه، اعداد و ارقامی که در کمیته دستمزد ارائه می‌شود مطابق آمار مراکز رسمی باشد.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی کارگران عقب ماندگی مزدی دارند. از بهمن ماه سال ۹۸ که کمیته دستمزد، حداقل رقم سبد معیشت را ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان تعیین کرد، تا کنون مطابق آمار رسمی مرکز آمار، تورم خوراکی‌ها ۱۹.۷ درصد بود,، اما امروز تورم خوراکی‌ها در آذر ۹۹ تورم خوراکی ۵۷.۹ درصد اعلام شده است. یعنی در این مدت تورم خوراکی‌ها سه برابر شده است. از سوی دیگر فاصله تورم دهک ها، که نشان دهنده فاصله بین غنی و فقیر است، از بهمن ۹۸ تا آذر ۹۹ از ۲.۶ واحد به ۹.۳ واحد رسیده است. یعنی شکاف عمیقی بین دهک‌های اول و تا دهک دهم ایجاد شده است. این شکاف خودش را در ضریب جینی نشان می‌دهد. این شکافی همانی است که کارگران لمس و درک می‌کنند.

توفیقی با بیان اینکه داشتن یک خانه کوچک و یک ماشین پراید برای کارگران آرزو شده است گفت: با چنین شرایطی که حداقل‌ها برای کارگران آرزو هست، ثروتمندانی هستند که با پول‌های کلان سرمایه گذاری می‌کنند و زندگی لوکس دارند. یعنی شکاف بین غنی و فقیر بسیار زیاد است. کارگران به دنبال سیاه نمایی نیستند، واقعیت‌های جامعه را بیان می‌کنند. واقعاً مسئولان می‌توانند با حقوقی که کارگران دارند زندگی کنند؟

توفیقی گفت: سبد خوراکی‌ها در بازه زمانی ۹ ماهه حدود ۲۰۰ درصد گران شده است؛ هزینه مسکن در بازه زمانی ۲ ساله هم در قیمت مسکن و هم اجاره بها ۵ برابر شده است، در حال حاضر ۱۴ میلیون و ۴۹۴ هزار کارگر بیمه شده داریم، که با خانوارهایشان بیش از ۴۹ میلیون نفر می‌شوند که حدود ۵۸ درصد جامعه را تشکیل می‌دهند. چگونه می‌توانند با این حجم از گرانی‌ها با حداکثر ۳ میلیون تومان زندگی کنند. کارگران برای زنده ماندن تلاش می‌کنند نه زندگی کردن.


کلیک کنید :قیمت دلار امروز 28 بهمن 99 + جدول قیمت


وی گفت: اگر تعداد کارگران غیر رسمی و بازنشستگان تامین اجتماعی را به آمار کارگران رسمی اضافه کنیم، نزدیک ۶۵ درصد جامعه را کارگران تشکیل می‌دهند. یعنی ۶۵ درصد جامعه با مشکلات عمیق معیشتی روبرو هستند.

توفیقی گفت: مزد منطقه‌ای یا صنفی، لباس خوب و زیبایی است که بر تن بهره‌کشی از کارگران پوشانده‌اند؛ هدف از این ادعا‌ها و تلاش‌ها، فقط سرکوب مزدی و قانونی کردن استثمار کارگران است. کمااینکه قبل از این هم بسیاری از کارفرمایان سودجو و انجمن‌های به ظاهر خیریه، حامی چنین راهکار‌های بهره کشانه بودند و به همین طریق، گروه‌های آسیب‌پذیر مثل زنان سرپرست خانوار یا مردانی که سابقه زندان داشته‌اند را با کمتر از مزد حداقلی، استثمار کرده‌اند.

حقوق کارگران 1400 
حقوق کارگران

توفیقی با تأکید بر اینکه واقعیت‌ها باید بیان شود، واقعیت‌ها در تحقیق و پژوهش نیست ادامه داد: هدف، تنها قانونی کردن استثمار و بهره‌کشی است و من از مسئولان وزارت کار و معاون روابط کار این وزارتخانه یک سوال کلیدی دارم؛ شما که مدافع مزد منطقه‌ای و صنفی هستید، آیا می‌توانید لیست قیمت تمام شده کالا‌ها در مناطق و اصناف مختلف را ارائه بدهید؟! مثلا می‌دانید قیمت تمام شده کالا در یک کارگاه ریخته‌گری در زاهدان یا بندرعباس چقدر است؟! آیا از زنجیره تامین کالا و نقشه راه‌ها و مواصلاتی کشور اطمینان دارید؟! آیا نمی‌دانید قیمت تمام شده کالا‌ها به چگونگی عملکردِ زنجیره تامین بستگی دارد و ما در کشور زنجیره تامین درستی نداریم؟! چرا در صورتی که این اطلاعات در دسترس نیست و زیرساخت‌های مورد نطر را نداریم، از مزد منطقه‌ای یا شاخه‌ای دفاع می‌کنید؟!

وی بیان کرد:مطابق گزارش‌های تورم نقطه به نقطه‌ای که طی ماه‌های اخیر در استان‌های محروم و کمتر برخوردار مانند ایلام، خراسان جنوی، سیستان و بلوچستان و. ارائه شد. واقعاً‌مردم آن منطقه با آن تورم سرسام آور می‌توانند با دستمزدی کمتر از دستمزد شهری امورات خود را بگذرانند؟!

توفیقی اظهار داشت: بنابراین نه زیرساخت‌ها فراهم است و شرایط مهیا است. نباید به فکرمسائل انحرافی باشیم. بهتر است به این فکر کنیم که ماده ۴۱ قانون کار قابلیت اجرایی به صورت صحیح را پیدا کند.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار