کد خبر : 718 / /
/

یارانه‌بگیران سال‌هاست منتظر اعمال تورم روی مبلغ یارانه هستند اما در ۱۲۳ مرحله‌‌ای که یارانه نقدی تاکنون پرداخت شده مبلغ همان ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان بوده است. آیا یارانه‌ها افزایش می‌یابد؟

 یارانه یا سوبسید (به فرانسوی: subvention) شکلی از کمک مالی است. یارانه به یک تجارت یا بخش اقتصادی پرداخت می‌شود. یارانه جهت افزایش رفاه عمومی جامعه ایجاد شد.  یارانه به عبارت دیگر اعطاء کمک مالی به روی یک کالا یا خدمتی که به مردم داده می‌شود. سیاست‌های یارانه در سال‌های پس از انقلاب همواره به عنوان یکی از سنجه‌های صعود و نزول شخصیت‌های سیاسی در میان طبقات فرودست اقتصادی کشور بوده است.

 

در بیش از ۱۰ سال گذشته صد و بیست سه مرحله یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی پرداخت شده، در همه این سال‌ها سرعت رشد تورم به حدی بوده که ارزش یارانه به کمترین حد خود رسیده است.

در سال ۸۹ که پرداخت یارانه آغاز شد، با ۴۵ هزار تومان می‌شد سبد مواد غذایی شامل یک کیلو تخم مرغ، پنج کیلو برنج، یک کیلو گوشت، دو کیلو مرغ، یک کیلو قند، یک کیلو شکر، یک لیتر روغن و نیم کیلو پنیر خرید. اما الان با این ۴۵ هزار تومان فقط می‌تواند ۱٫۵ کیلو مرغ به نرخ دولتی خریداری کرد.

با افزایش قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها، یارانه‌بگیران بارها نسبت به ثابت بودن میزان یارانه اعتراض کردند. هر سال گمانه‌هایی برای افزایش مبلغ یارانه‌ها زده می‌شود اما تاکنون اجرایی نشده است.

حالا نیز یکی از نماینده‌ها از پرداخت یارانه ۴۵۰ هزار تومانی می‌گوید. دیگر نمایندگان نیز به نحوی از افزایش یارانه‌ها صحبت کرده‌اند.

جدای از این که پرداخت این یارانه چه بار مالی به دنبال دارد و تبعات آن چیست؟ چقدر احتمال دارد که دولت بعدی بتواند یارانه ۴۵۰ هزار تومانی را پرداخت کند؟

دولت بعدی از نیمه دوم سال روی کار می‌آید، براساس بودجه امسال امکان افزایش یارانه وجود ندارد.

تبصره ۱۴ بودجه هر سال به موضوع یارانه‌ها اختصاص دارد. در جزئیات این تبصره مبلغ  ۴۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان منابع برای یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی در نظر گرفته شده است.

با توجه به این که در کشور حدود ۷۸ میلیون نفر یارانه نقدی دریافت می‌کنند، این بودجه مختص یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی برای این ۷۸ میلیون نفر است و قابلیت این را ندارد که تعداد یارانه‌بگیران اضافه شود یا مبلغ بیشتری پرداخت شود.

برای افزایش ۱۰ برابری یارانه نقدی از ۴۵ هزار تومان به ۴۵۰ هزار تومان، باید سالانه ۴۲۸ هزار میلیارد تومان منابع در نظر گرفته شود که با توجه به کسری بودجه شدید دولت امکان‌پذیر نیست.

شاید کاندیداها قصد این را داشته باشند که در صورت رئیس جمهور شدن دو یارانه نقدی و معیشتی بنزین را ادغام کنند و روی آن افزایش مبلغ را اعمال کنند.

اما با توجه به بودجه سالانه ۳۱ هزار میلیارد تومانی یارانه بنزین، مجموع منابع یارانه‌ای به ۷۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان می‌رسد که با ۴۲۸ هزار میلیارد تومان فاصله بسیاری دارد.

بنابراین با توجه به پایین بودن درآمدهای ارزی، کسری بودجه شدید و تورم بالا پرداخت یارانه ۴۵۰ هزار تومانی حداقل در نیمه دوم امسال امکان‌پذیر نیست.

گفتنی است در شرایطی که پرداخت یارانه ۴۵۰ هزار تومانی شدنی نیست، قطعا یارانه یک میلیون تومانی که دیگر کاندیدای انتخابات این دوره هم وعده داده امکان اجرا ندارد.

طبق روال یک سال و نیم اخیر در این ماه نیز باید دو یارانه واریز شود، اولین آن در روز دهم خرداد پرداخت شد و دومین آن باید نیمه دوم ماه جاری انجام شود.

یارانه

یارانه نقدی از دی سال ۹۸ به طور مرتب در روز بیستم هر ماه واریز شده، به احتمال زیاد این زمانبندی در خرداد نیز عملی شود، یارانه‌بگیران این یارانه را در ساعت ۲۴ روز پنجشنبه هفته جاری یعنی ۲۰ خرداد دریافت می‌کنند.

مبلغ این یارانه طی بیش از ۱۲ سال اخیر به طور ثابت همان ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به ازای هر نفر است. همچنین همه‌ اعضای خانواده مشمول دریافت این یارانه می‌شود. حتی اگر نوزادی به خانواده اضافه شود به صورت خودکار وارد لیست یارانه‌بگیران می‌شود.

حدود ۷۸ میلیون نفر این یارانه را به صورت ماهانه دریافت می‌کنند. در خصوص حذف یارانه‌بگیران نیز دولت مصوبه آن را دارد یعنی از نظر قانونی اختیار حذف حدود ۲۰ میلیون نفر را دارد. اما با توجه به این که فقط چند ماه تا پایان دولت فعلی باقی مانده بعید به نظر می‌رسد که این تصمیم را اجرایی کند.

همچنین ۲۱ میلیون خانوار از دریافت‌کنندگان یارانه نقدی در بهار پارسال مرحله اول وام یک میلیون تومانی را دریافت کردند که از تیر پارسال اقساط آن از یارانه ماهانه آنها کسر شد.

در این ماه دوازدهمین قسط این وام از یارانه کسر و سپس واریز می‌شود.

واریز حقوق خرداد بازنشستگان

سازمان تامین اجتماعی معمولا واریز حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران خود را از روز بیستم هر ماه آغاز می‌کند.

حقوق این بازنشستگان براساس حروف الفبا و طبق جدول زمان‌بندی از روز بیستم خرداد آغاز و تا روز ۳۱ این ماه انجام می‌شود.

چگونه برای یارانه نقدی و معیشتی ثبت نام کنید

مدیرکل دفتر یارانه‌های نقدی و غیرنقدی سازمان هدفمندی یارانه‌ها، از ثبت‌نام عمومی متقاضیان یارانه نقدی و معیشتی در سال 1400 خبر داد

جمشید امینی،گفت: یکی از اهداف سال ۱۴۰۰، پیگیری ثبت‌نام عمومی از متقاضیان یارانه نقدی و یارانه حمایت معیشتی خانوار از دستگاه اجرایی مربوطه است.

یارانه

وی در مورد اقدامات صورت گرفته در این دفتر گفت: از جمله اقداماتی که در ابتدای سال ۱۴۰۰ انجام گرفته، می‌توان به ارائه دستورالعمل پیشنهادی مربوط به جزء اول ردیف (۱۱) از جدول مصارف هدفمندی برای پرداخت مستمری و افزایش مستمری مددجویان مستمری‌بگیر و پشت نوبتی کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور ، همکاری در اجرائی شدن جزء (ب) بند (۲) تصویب‌نامه هیات وزیران در خصوص طرح فروش سوخت به مرزنشینان ساکن روستا‌های تا شعاع ۲۰ کیلومتری مرز در ماه‌های پایانی سال ۱۳۹۹ و همچنین انجام صحت‌سنجی اطلاعات در خصوص مبالغ و افزایش مستمری فروردین و اردیبهشت سال جاری برای حدود ۳.۲ میلیون خانوار (قریب به شش میلیون نفر با افراد تحت پوشش هر مددجو) به مددجویان واجد شرایط تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور و نیز تعیین تکلیف و اولویت‌بندی موارد مستمری حمایتی و بیمه‌ای پس از پرداخت یارانه نقدی و یارانه حمایت معیشتی با تخصیص ردیف‌های مربوطه، متناسب با تحقق درآمد حاصل از اجرای قانون بر اساس جدول مصارف هدفمندی تبصرۀ (۱۴) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور و بند (ج) آن اشاره نمود.

امینی به سایر آیین نامه‌ها و دستورالعمل‌های ارجاعی به این دفتر در سال جاری اشاره کرد و گفت: پیشنهاد اصلاح و تجدید نظر در آیین‌نامه اجراییِ پیشنهادی نحوه تعیین و شناسایی خانوار‌های ایرانی و اتباعِ خارجی موضوع جزء (۲) تبصرۀ ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌ های مستقیم با اصلاحات ۱۳۹۹ و همچنین اصلاح و تجدیدنظر در آیین نامه اجرایی پیشنهادی سامانه ملی املاک و اسکان کشور از جمله آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های اجرایی دیگری است که جهت اظهار نظر کارشناسی به این دفتر ارجاع و بررسی شده است.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

اعلام مهلت برای قطع نشدن یارانه

از امروز فقط ۱۰ روز برای ثبت واحدهای مسکونی و محل اقامت در سامانه ملی املاک فرصت باقی است و بعد ازآن علاوه بر اینکه خانه‌های ثبت‌نشده به‌عنوان خانه خالی تلقی می‌شوند و مشمول جرائم مالیاتی سنگین خواهد شد، افرادی که محل اقامت خود را در این سامانه مشخص نکرده باشند از بسیاری خدمات دولتی و اجتماعی محروم می‌شوند.

در اجرای ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم، همه سرپرستان خانوار باید اطلاعات ملکی و اقامتی خود را در سامانه ملی املاک و اسکان ثبت کنند. وزارت راه و شهرسازی براساس قانون مصوب مجلس و به‌عنوان مجری این طرح، یک دوره ۲ ماهه از تاریخ ۱۹ فروردین تا ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ را برای ثبت اطلاعات ملکی و اقامتی سرپرستان خانوار در سامانه ملی املاک و اسکان تعیین کرده و این فرصت ۱۰ روز دیگر به پایان می‌رسد.

مهلت یارانه تمدید می‌شود؟

اظهارنظری در مورد تمدید این مهلت اعلام نشده؛ اما درهرصورت، هر خانه‌ای که اطلاعات آن در سامانه ثبت نشود مصداق خانه خالی و مشمول جرائم مالیاتی است و هر سرپرست خانواری نیز که محل اقامت ملکی یا استیجاری خود را در این سامانه ثبت نکند از بسیاری خدمات دولتی، بانکی و خدمات اجتماعی محروم خواهد شد. در حقیقت، خوداظهاری مردم در سامانه ملی املاک و اسکان، یکی از مهم‌ترین مقدمات اجرای طرح پیوند کد ملی و کد پستی در کشور است که از چند سال پیش در دستور کار قرار گرفته و در اصل قرار است چراغ راه سیاستگذار برای هدایت یارانه‌ها، توزیع منابع و همچنین برنامه‌ریزی برای حوزه‌های مختلف به‌ویژه مسکن باشد. در این میان به لطف اصلاح قانون مالیاتی در مجلس، کارها شتاب بیشتری گرفته و اطلاعات ملکی و اقامتی همه سرپرستان خانوار در حال ثبت در سامانه ملی املاک و اسکان است. با نهایی‌شدن پیوند کد ملی و کد پستی، برای خانوارهای ایرانی براساس محل اقامت سرپرست خانوار، یک کد یکتا صادر خواهد شد که کارکردی شبیه کد ملی دارد و با در برگرفتن مشخصات رسمی محل اقامت افراد دارایی‌های ملکی، جایگزین آدرس پستی برای ارائه خدمات دولتی، بانکی و خدمات اجتماعی خواهد بود.

بر این اساس، دیر یا زود طبق قانون و بنا به‌نظر سیاستگذار به همه اقامتگاه‌های ثبت شده در سامانه املاک، کد یکتا اختصاص می‌یابد و پس‌از آن ارائه همه خدمات دولتی مشروط به ارائه این کد خواهد بود. طبق اظهارنظر متولیان امر، برای اجرای طرح‌های حمایت اجتماعی نظیر سبد معیشت و یارانه نقدی از مستندات این سامانه استفاده می‌شود و خدماتی نظیر دریافت گواهینامه، پلاک و مدارک خودرو، بهره‌مندی از یارانه برق، آب و گاز، انجام امور بانکی نظیر افتتاح حساب و دریافت دسته‌چک و بسیاری امور دیگر به ارائه کد یکتا منوط خواهد شد.

محمد اسلامی با اشاره به در شرف اتمام‌بودن مهلت ۲ ماهه، می‌گوید: داشتن مسکن برای زندگی و همچنین یک اقامتگاه در شهر دیگر برای هر سرپرست خانوار مجاز است؛ اما افزون بر آن، مشمول مالیات مضاعف خواهد شد. او هدف اصلی طرح مالیات بر خانه‌های خالی را این نکته می‌داند که مالکان خانه‌های خالی یا واحد خود را به بازار اجاره بیاورند یا با فروش آن، برای سرمایه‌گذاری به بخش‌های دیگر مانند سایر بازارها منتقل کنند؛ به‌گونه‌ای که درنهایت سرمایه‌گذاری در بخش مسکن، صرفا به سمت تولید برود. اسلامی در مورد کسانی که واحد مسکونی خالی زیادی دارند نیز می‌گوید: درصورت عرضه این واحدها به بازار، وزارت راه و شهرسازی آمادگی دارد در مقابل آن، زمین مرغوب شهری برای ساخت‌وساز اختصاص دهد. البته او جزئیات بیشتری از این طرح تشویق ارائه نداده است.

راهنمای ثبت اطلاعات در سامانه املاک

برای ثبت اطلاعات ملکی و اقامتی در سامانه ملی املاک و اسکان کشور به نشانی amlak.mrud.ir باید مالک یا مستأجر با سیم‌کارت به نام خود و کد ملی وارد سایت شوند و ضمن ثبت اطلاعات مربوط به املاک مسکونی خود، اقامتگاه اصلی خانوار را نیز مشخص کنند. البته به‌واسطه اتصال سامانه املاک و اسکان به بانک اطلاعاتی وزارت راه و شهرسازی، پس از ورود افراد به این سامانه، فهرست املاک متعلق به فرد نمایش داده می‌شود؛ اما احتمال نمایش املاک واگذار یا فروخته شده و حتی تکراری نیز در این سامانه وجود دارد که کاربر می‌تواند با انتخاب گزینه‌های موجود، این اطلاعات را اصلاح کند. مستأجران نیز برای ثبت اطلاعات به مشخصات اصلی ملک نظیر متراژ دقیق، کد نوسازی ملک، کد ملی و شماره تلفن همراه مالک نیاز دارند که بخشی از آنها در اجاره‌نامه رسمی نوشته شده و مابقی از طریق سند، قبض عوارض سالانه ملک یا با سؤال از مالک قابل دریافت است. نکته دیگر این که در سامانه ملی املاک و اسکان، انتخاب کاربری ملک اعم از مسکونی، تجاری و اداری به فرد اظهارکننده واگذار شده و باید مطابق با عنوان ملک در سند اصلی ثبت شود. در این سامانه راهنمایی‌های موردنیاز برای ثبت املاک و همچنین پاسخ سؤالات احتمالی درج شده است.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار