کد خبر : 19679 / /
/

 

چکیده : کاربردهای فراوان لوله پلی اتیلن و لوله کاروگیت ما را بر آن داشت تا در مورد کاربردهای وسیع آنها مقاله ای بنویسیم. با ما همراه باشید...

 

در طراحی یک لوله نوع متریال بسیار مهم است. متریال عبارت است از مواد تشکیل دهنده و به وجود آوردن یک لوله مقاوم و استاندارد. از گذشته تا امروز متریال های ساخت این محصولات سیر تکاملی و با پیشرفت و ترقی عالی همراه بوده اند که ماده‌های اولیه آهن و فلز موقعیت و جایگاه خود را به ماده‌های قوی همچون پی وی سی، پلی اتیلن، پلی پروپیلن، استیل و... داده اند. فواید و برتری هر کدام از این ماده‌ها با توجه به ساختار شیمیایی و خاصیتهای آنها متفاوت است. در ادامه در خصوص ماده ای به نام پلی اتیلن و کاربردهای آن و محصولات بادوام نظیر لوله کاروگیت و لوله پلی اتیلن بیان شده است.

پلی اتیلن چیست؟

پس از کشف تصادفی این ماده در سال 1933، به عنوان یک ماده حیاتی برای زندگی مدرن و کاربردی برای اهداف مهندسی تبدیل شد. با تولید مجموع بیش از 90 میلیون تن در سال بزرگترین و پر فروش ترین نوع پلیمر تولید شده در سطح جهان است. آنها خانواده ای از رزین ها هستند که از پلیمریزاسیون گاز اتیلن به دست می آیند و پلیمری گرمانرم متشکل از زنجیره‌های هیدروکربنی طولانی ایجاد می کنند. آنها در گریدهای مختلفی ساخته می‌شوند که به سه شکل کم چگالی (LDPE)، با چگالی بالا (HDPE) و با چگالی کم خطی (LLDPE) موجود هستند. به علت دوام و استحکام این ماده اولیه معمولا در مصارفی استفاده می‌شود که به طول عمر بالا، مواد قوی و در عین حال مقرون به صرفه نیاز دارند و کاربردهای آن شامل:

 • ساخت و تولید لوله‌ها از جمله لوله پلی اتیلن.
 • بسته بندی‌ها
 • درب بطری
 • ظروف یکبار مصرف و وسایل آشپزخانه
 • اسباب بازی و...

تفاوت پلی اتیلن سبک و سنگین

اولین تفاوت همانطور که از نام آنها پیداست بحث چگالی آن دوتاست. تفاوت مهم دیگر این دو نوع پلی اتیلن بحث ساختار آنهاست. ساختار نوع سنگین آن به صورت خطی است ولی نوع دیگر آن ماهیت و ساختار شاخه‌ای دارد و موجب تفاوت خواص فیزیکی می‌شود. تفاوت بعدی این دو بحث مقاومت آنهاست. نوع سنگین آن مقاومت سخت تری دارد و در کاربردهای صنعتی از آن استفاده می‌شود و در مقابل نوع سبک، نرم و چقرمه است و در برابر ضربه مقاوم و شکسته نمی‌شود. از جمله تفاوتهای آنها در نقطه ذوب است. پلی اتیلن سنگین در  250 درجه  ذوب می‌شود و نوع سبک در 220 درجه ذوب می‌شود. کاربرد این دو پلیمر به این صورت است که گرید سبک برای پلاستیک و نایلون مصرفی، دستکش و صنعت بسته بندی استفاده می‌شود لذا سبک و ارازن تر از نوع قبلی است و نوع سنگین برای مصارف صنعتی، خوردو، لوازم خانگی، اسباب بازی و بطری و... استفاده می‌شود.

لوله پلی اتیلن چیست؟

اگر در گذشته همیشه از لوله‌های فلزی، آهنی و چدنی برای تامین انتقال آب شرب، گاز، سیستم های آبرسانی نصب و استفاده می کردید و گزینه دیگری برای نیاز شما وجود نداشته است، امروزه بیشتر از محصولات پلیمری به ویژه لوله‌های پلی اتیلن استفاده می‌شود که می توان گفت با خصوصیات برتر جهان و صنایع مختلف را تسخیر کرده اند و همچنین جایگزین و گزینه عالی آهن و بتن و... می باشند. آنها به طور چشمیگری به دلیل قیمت پایین، سهولت استفاده و عمر طولانی، نسبت به رقبای خود همانند فلز و... ارجحیت و برتری دارند و با سهولت نصب و اتصالات متنوع به خصوصیات و مزایای لوله پلی اتیلن اضافه می‌کند.

به عنوان مثال هنگام نصب و تامین یک سیستم آبیاری در زیر زمین می بایست گزینه ای پایدارتر انتخاب نماید. آیا لوله‌های فلزی و آهنی که مستعد خوردگی و زنگ زدگی هستند می‌توانند نیاز شما را تامین کنند؟ آیا به عنوان یک گزینه پایدار و ایمن، شناخته می‌شوند؟

از نظر زیست محیطی و بهداشت، همچنین از سوی دولت و موسسات مختلف لوله‌های آهنی و فلزی که در گذشته برای انتقال آب شرب استفاده می شد گزینه پایدار و مناسبی نمی باشند چرا که می‌توانند در آلوده کردن آب آشامیدنی نقش داشته باشند و به همین سبب گزینه نا امن و نا ایمن تلقی می‌شوند. با این حال گزینه مناسب و کارآمد برای هر گونه مصارف، لوله پلی اتیلن که غیر سمی، مقاوم در برابر خوردگی و مقاوم در مقابل مواد شیمیایی است و طراحی آن به صورت عمر طولانی‌تر می‌باشد و به دلیل انعطاف پذیری آن برای روش های نصب بدون ترانشه و دفنی و... ایده آل است چرا که نصب آنها به صورت زیر زمین و بر روی سطح زمین آزمایش شده و اثر بخشی آن در طول دوره‌های مختلف ثابت شده است. لوله پلی اتیلن با خدمات طولانی و موفق در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد که در ادامه مطلب به فواید و حوزه‌های کاربردی آن اشاره شده است.

فواید لوله پلی اتیلن

لوله‌ها به علت موادی که انتقال میدهند و شرایط و موقعیت محیطی که می بایست تحمل کنند، مستعد آسیب هستند. بنابراین برای کاهش آسیب و زیانها، انتخاب ماده اولیه برای طراحی آنها دارای اهمیت است.

با بهره گیری از لوله پلی اتیلن آب شرب منتقل شده از سایر آلودگی و مواد مضر در امان است به معنی دیگر خطرات ناشی از واکنش پذیری و... در طعم و مزه آب اثر نمی‌گذارد، همچنین تاثیرات اندکی بر روی این محصولات می گذارد. به طور مثال شما در لوله‌های فلزی ناظر خوردگی و زنگ زدگی ناشی از تعامل با آب یا اکسیژن هستید و در حالت عادی می تواند آب شرب شما را آلوده و غیر قابل نوشیدن است و در مواقع شدید می تواند ساختار لوله را تضعیف کند و شسکت و آسیب به نقاط مختلف سیستم از معایب رایج آنها است. یکی دیگر از مزایای این محصولات این است که قارچ، باکتری، جلبک تاثیری بر روی آنها نمی گذارد و بر عکس لوله‌های قدیمی و سنتی محیط مناسب برای افزایش و رشد آنها نمی باشد. همچنین برخلاف لوله‌های آهنی و فلزی که نیاز به پوشش داخلی و خارجی دارند تا از میزان خوردگی و زنگ زدگی کاسته شود، احتیاجی به پوشش یا عایق های خاص ندارند و خورده و سایش نمی‌شوند و در مقابل جریان بالا و پر فشار مقاومت بالایی دارند.

لوله‌های پلی اتیلن به چندین دلیل از قبیل: کیفیت، استاندارد، تحمل فشار زیاد و مقاومت بالا، تحت تاثیر زنگ زدگی یا خوردگی قرار نمی‌گیرند. خوردگی و پوسیدگی، زنگ زدگی سه عامل مهم تخریب زا است که می‌تواند مشکلات پر درسر و پر هزینه را ایجاد کند که در این محصولات جدید و قوی عوامل مخرب زا بی تاثیر است. همینطور در مقابل رشد بیولوژیکی مقاوم می‌باشند. در قیاس لوله‌های فلزی و پلی اتیلن، آنها می‌توانند بسته به نوع طراحی، نصب و کاربرد بین 50 تا 100 سال طول عمر داشته باشند.

ضربه، اجسام تیز یا حرکات زمین و... فاکتورهایی هستند که سبب تغیر این محصولات نمی‌شود. این بدان معنی است که با انعطاف پذیری بالایی که دارند مقاومت فوق العاده ای در برابر خستگی و نوسانات معمول و مکرر دارند و به هیچ دلیلی آنها دچار سایش یا شکستگی نمی‌شوند.

در انتخاب طراحی و تشکیل یک سیستم فاضلاب، زهکشی، آبیاری و... محصولاتی را انتخاب کنید تا حداقل تاثیر را بر روی محیط زیست داشته باشند که لوله پلی اتیلن با وزن سبک و مقرون به صرفه بودن اثرات زیست محیطی بسیار کم و ناچیزی دارد و به همین علت گسترش آن در کاربردهایی از قبیل:

 • سیستم های آبیاری
 • سیستم های آبررسانی
 • انتقال فاضلاب و سایر سیالات
 • شبکه‌های گازرسانی

به منظور پوشش کابل های برق و مخابرات و... رونق یافته است. برای آشنایی با مزیتهای لوله کاروگیت و رابطه آنها با صنعت همراه باشید تا آگهی های عالی در اختیار شما گذاشته شود.

لوله کاروگیت چیست؟

2

سیستم های لوله کشی مجموعه ای از ابزارها، شیرها، اتصالات و لوله‌هایی است که امکان انتقال سیال یا گاز را از یک مکان به مکان دیگر فراهم می‌کند. همانطور که گفته شد یکی از محصولات درجه یک برای به انجام رساندن یک سیستم لوله کشی، لوله پلی اتیلن است که به دو روش ساخته و طراحی می‌شود که نوع اول آن به حالت تک جداره است و دومین روش تولید آن با فرآیند و مرحله‌های متفاوت به صورت دو جداره تولید می‌شود و به نام لوله کاروگیت در بازار ارائه و عرضه می‌شود.

مزایا و خصوصیات این نوع محصول تا حدودی همانند لوله پلی اتیلن است که سبب شده است تا به همان اندازه مورد استقبال صنایع قرار بگیرد و ویژگیهایی از جمله مقاومت و پایداری، استقامت و طول عمر بالا از مزایای همسان آنهاست. یک محصول جدید و مورد اطمینان که امروزه برای بسیاری از صنایع مورد اهمیت قرار گرفته است، لوله‌های کاروگیت می باشد که با ابعاد، قطر و وزن متفاوت نظیر:  125میلی متر،  300 میلی متر، 350 میلی متر، 1200 میلی متر، 800 میلی متر و... تولید می‌شود.

طراحی لوله کاروگیت

طراحی جالب و خاص آنها به صورتی است که بدنه آن به شکل مارپیچ یا شیاردار است و اغلب به رنگ مشکی است. اما چیزی که این لوله‌ها را از سایر موارد و محصولات دیگر برتر و متفاوت می‌کند دو جداره بودن آنها است به این معنی که به جزء دیواره بیرونی که با شکل شیار دار ساخته می‌شود دیواره دیگری نیز وجود دارد که سطح داخل آن را پوشش داده است و به صورت صاف و صیقلی است و اغلب از رنگ های روشن مانند زرد، آبی و.. استفاده می‌شود تا لوله کاروگیت در صورت زیان و مشکل به راحتی قابل دید و رویت باشد.

مزایای لوله کاروگیت

 • استحکام بالا: به لطف دیواره بیرونی و درونی آن و همچنین منعطف بودن آن، بارهای وارده را تحمل می‌کند و اغلب به اطراف زمین آنها را منتقل می‌کند. بنابراین لوله کاروگیت با توجه به نوع طراحی که دارد استحکام عالی دارد.
 • دوام: محصولی بسیار مقاوم در برابر ضربه، حملات شیمیایی، سایش می باشد و با عمر بالا و مفید انتخاب قابل تحسینی است.
 • راندمان و عملکرد منحصر به فرد: لوله کاروگیت دارای یک سطح صاف و صیقلی است که کمک می‌کند جریان و فشار سیال بدون خسارت عبور کنند.
 • نصب سریع: جا به جایی راحت، حمل و نقل آسان، سهولت و سرعت بالا در نصب همه آنها به علت وزن سبک امکان پذیر است.
 • انعطاف پذیری: با توجه به قابلیت انعطاف پذیری در جهتهای مختلف یا تغیر جهت سازگار هستند، بنابراین تعداد و میزان لوازم جانبی یا اتصالات کاهش می یابد.
 • ایمنی: اتصالات آن با استفاده از روش های صحیح، سیستمی یکپارچه و بدون درز را برای شما به ارمغان می آورد.

کاربردهای لوله کاروگیت

3

کاربرد لوله کاروگیت در صنایع مختلف: صنعت نفت و گاز، صنایع پتروشیمی، سیستم های انتقال حرارت، حمل و نقل آب و .... می باشد. دو مورد از کاربردهای مهم و اساسی لوله کاروگیت، در شبکه‌های فاضلاب و زهکشی شهری و روستایی است که به طور فزاینده ای در این مصارف مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین با مزایا و خاصیتهای که آنها دارند، ردپا و نشانه‌های استفاده از آنها در بسیاری از صنایع مورد مشاهده و قابل رویت می باشد. سایر کاربردهای آن عبارتند از: سیستم های جمع آوری آب باران، آب های سطحی، تاسیسات تصفیه آب، حمل مواد اسیدی و... می‌باشد.

قیمت لوله پلی اتیلن و کاروگیت

این محصولات در شرکت پایپ ایران با خاصیتهای یکسان و تقریبا مشابهی همراه هستند و به کارگیری آنها نسبت به لوله‌های سنتی قطعا برتری دارند چرا که سعی شده است تا آنها با کیفیت بالا و با آخرین فناوری روز دنیا تولید شوند. بر این اساس با در نظر گرفتن مشخصات و مزایای یکسان و کیفیت ممتاز، قیمت آنها با عوامل تقریبا مشابهی تعیین می‌شود. به طور مثال ابعاد و وزن از مهم ترین شاخص های تعیین قیمت هر کدام از آنها است با این وجود چه لوله پلی اتیلن و کاروگیت با توجه به وزن، شکل، ابعاد و... قیمت متغیری دارند.

شاخص مشترکی همچون کیفیت و استاندارد در محاسبه قیمت آنها حائز اهمیت است. همچنین نوع نصب و کاربرد، نوع متریال جزء شاخصهای مشابه برای مشخص کردن قیمت این محصولات محسوب می‌شود.

از فاکتورهای دیگری که در تعیین قیمت لوله کاروگیت موثر و با اهمیت است می‌توان به نوع اتصالات در لوله کاروگیت یا پلی اتیلن اشاره کرد که می تواند در برخی از مواقع اتصالات متفاوتی را بطلبند و با این حال موجب تفاوت قیمت هر کدام از آنها می گردد. نوسانات بازار آخرین عامل مشابه و مشترکی است که قیمت لوله کاروگیت و پلی اتیلن را مشخص می‌کند.

 

برچسب ها : لوله کاروگیت,لوله پلی اتیلن

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.