کد خبر : 19889 / /
/

 

 

برنج یکی از مهم ‌ترین کربوهیدرات ‌های غذایی در جهان است که بیش از نیمی از جمعیت جهان به آن وابسته هستند. این ماده غذایی محبوب یکی از اجزای اصلی بسیاری از  غذا های ایرانی، هندی، چین و آسیای جنوب شرقی است. این محصول پر مصرف ‌ترین ماده غذایی ایرانیان است و یک پایه اصلی برای بسیاری از رژیم ‌های غذایی در سراسر جهان محسوب می‌شود. اکثر غذ اهای ما ایرانی ‌ها از برنج تشکیل شده که در کشور خودمان کشت می‌شود و جزو محصولات صادراتی است. در ادامه به معرفی لیستی از بهترین برنج های ایرانی، نحوه کاشت و برداشت آن ها و بررسی قیمت انواع برنج ایرانی می‌پردازیم.

 

بهترین برنج ایرانی کدام است؟

به نقل از سایت فروشگاهی مای گیلا؛ معروف ‌ترین و بهترین برنج ایرانی شامل برنج‌ هاشمی، دم سیاه، برنج صدری، برنج طارم و فجر می‌شوند که در ادامه به بررسی انواع  این برنج‌ ها می‌پردازیم.

احتمالاً همه می دانند که برترین مناطق برای کشت بهترین برنج ایرانی شهرهای شمالی کشور و در استان ‌های مازندران و گیلان است که بیشترین کشت برنج ایرانی در آن ها انجام می‌شود.

 

انواع برنج ایرانی شمال

همان ‌طور که قبلاً ذکر شد انواع بهترین برنج‌ ها شامل برنج هاشمی، صدری، طارم و فجر است. قیمت برنج هاشمی در ایران به دلیل کیفیت بسیار بالا و محبوبیت فراوان آن از دیگر انواع برنج شمال تا حدودی بیشتر است. این نوع برنج جزو برنج ‌های دانه بلند و بسیار خوش پخت محسوب می‌شود. این برنج مقاومت بالایی در برابر آفت ‌های گیاهی و جانوری دارد و جزو سالم ‌ترین برنج‌ های ایرانی شمال بوده و تفاوت آن با برنج هایی نظیر دم سیاه بسیار کم است. برند طارم همانند برنج هاشمی جزو خوش پخت ­ترین برنج‌ های عطری و معطر ایرانی محسوب می‌شود.

 دانه ‌های برنج فجر اندازه متوسط، انواع نوک‌تیز و رنگ سفید مایل به کرم است. برنج فجر را به دو شکل عطری و بدون عطر با توجه به بذر کشت می‌کنند.

 

ویژگی ‌های برنج ایرانی مرغوب چیست؟

در کشور ما ۲ نوع برنج خارجی و داخلی موجود است که هرکدام قیمت‌ های مختلف با ویژگی ‌های متفاوتی دارند، اما محبوب ‌ترین برنج در بین ایرانیان برنج ایرانی است.

در ادامه به بررسی برخی از ویژگی های مهم در خرید برنج ایرانی که وجود آن ها در تشخیص مرغوب بودن برنج ها کمک می‌کنند می‌پردازیم.

اولین ویژگی برنج ایرانی شامل خوش طعم و عطر بودن برنج است که توسط بو کشیدن عطر برنج مشخص می‌شود. می‌توانید ابتدا برنج را روی کف دستتان بریزید و سپس آن را بو کنید.

 خوش طعم بودن برنج را می‌توانید با جویدن مزه آن متوجه شوید، چرا که اخیراً برنج ها توسط برخی از افراد با برند های نامرغوب دیگر مخلوط می‌شود و شما با این روش می‌توانید متوجه مزه برنج شوید.

دومین ویژگی‌ برنج‌ های مرغوب، یکدست بودن آن است به معنی اینکه برنج مخلوطی از دانه ‌های چاق، لاغر، زرد، سفید، کوتاه، بلند، ریز یا نیم دانه نباشد چرا که برنج‌ هایی که مخلوطی از این ها هستند کیفیت کمتری دارند. برنج‌ هایی که حاوی دانه‌ های شکسته یا نیم دانه هستند پس از پخت بر کیفیت برنج اثر می‌گذارند و این ویژگی اهمیت بسیاری بر کیفیت، طعم و مزه برنج دارد.

یکی دیگر از ویژگی هایی که هنگام خرید برنج ایرانی باید مد نظر داشته باشید عدم داشتن آفات است که این امر به شرایط نگهداری برنج بستگی دارد. نگهداری از برنج هم در زمان خرید و هم در زمان طبخ بسیار حائز اهمیت است. این محصول باید در شرایط خنک و خشک نگهداری شود زیرا آفات یکی از بزرگ‌ ترین تهدید ها برای محصول برنج محسوب می‌شود و ممکن است پس از مدتی در کیسه ‌های برنج ظاهر شود.

برای حفظ برنج از آفات، می‌توانید از محصولاتی استفاده کنید اما باید بدانید که با این محصولات دارویی نباید هیچ تماسی داشته باشید زیرا باعث مسمومیت و حتی مرگ افراد می‌شود. بهترین راه خرید حجم کمتری از برنج است و برای پیشگیری از آفت ‌های برنج می‌توانید مقداری نمک را مابین برنج بریزید و روی ظرف آن پارچه بکشید که علاوه بر آفات از بخار آب هم محفوظ شود.

از دیگر ویژگی برنج‌ های مرغوب زود هضم بودن آن است زیرا برنج سهم زیادی از مواد غذایی روزانه ما را تشکیل می‌دهد و این محصول باید قابلیت گوارشی و هضم پذیری بالایی داشته باشد. باید در تماس با بزاق دهان به‌ راحتی نرم و آب شود اما به دلیل سبک بودن بافت دانه برنج در انواع پر محصول این ویژگی کمتر مشاهده می‌شود.

به دلیل اهمیت کیفیت برنج بر سلامتی ما و فراوانی افراد متقلب و سود جو، بهتر است برای خرید بهترین و مرغوب ترین نوع برنج ایرانی، به مراکز و فروشگاه های معتبر و با سابقه مراجعه کنید تا بتوانید برنج درجه یک تهیه کنید.

از معتبرترین فروشگاه های خرید آنلاین برنج ایرانی شمال میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. مای گیلا
  2. گیلان کشت
  3. برنج کاسپین
  4. کاویش
  5. و...

2

کاشت برنج

برنج مانند سایر محصولات کشاورزی نیاز به شرایطی مانند خاک و آب ‌و هوا مناسب کشت خود را دارد و باید شرایط ویژه برای رشد و جوانه زدن آن مهیا کرد زیرا این محصول در آب ‌و هوای کاملاً مرطوب و پرباران کشت می‌شود. زمان کاشت و برداشت این محصول بسیار مهم است و شرایطی مانند مرغوب بودن خاک و فراوانی آب می‌تواند در کشت بهترین برنج ایرانی مؤثر باشد.

 این محصول کشاورزی در مرحله کاشت توسط شالی‌کار با توجه به زمان مناسب کاشته می‌شود. بذر برنج با توجه به دمای هوا یک الی ۷ روز جوانه می‌زند و در این حین زمین ‌های برنج را برای کاشت آماده می‌کنند. پس از نشا کردن، زمین اصلی به ‌صورت غرقابی به مدت یک ماه آبیاری می‌گردد و در این زمان زمین ‌های برنج وجین کاری می‌شوند. پس از این مرحله برای برداشت برنج، زمین‌ ها را خشک کرده و با توجه به دوره رشد، منطقه، شرایط آب ‌و هوایی و نوع خاک، برداشت برنج توسط کمباین یا دستی انجام می‌شود. زمان خرمن ‌کوبی آن به مدت یک شبانه ‌روز به طول می ‌انجامد و در این زمان اکثر خوشه‌ های برنج زرد می‌گردد و بهترین برنج ایرانی به فاصله ۲۰ الی ۳۰ روز پس از مدت گلدهی برداشت می‌شود.

 

بهترین مناطق برای کشت بهترین برنج ایرانی

همان طور که در ابتدای مقاله اشاره شد، استان ‌های گیلان و مازندران با داشتن حاصل خیزترین شالیزار ها و به علت وجود آب فراوان و زمین‌ های با املاح غنی؛ بهترین مناطق برای کشت بهترین برنج ایرانی به شمار می روند.

در استان ‌های زنجان، آذربایجان غربی و استان فارس نیز کشت برنج صورت می‌گیرد و زمان برداشت آن از اواخر فصل بهار تا اواخر مهرماه به طول می‌انجامد.

در کشور ایران دو نوع کشت وجود دارد. این دو نوع شامل کشت اول و دوم است.

کشت اول در هر دو استان به‌صورت هم‌زمان و در اوایل بهار انجام می‌شود و برداشت آن در مردادماه شروع می‌گردد. کشت دوم این محصول در فصل گرما بوده و به آب بیشتری نیاز دارد. این روش در استان مازندران بیشتر انجام می‌شود. این کشت بلافاصله بعد از کشت اول است و در اواسط پاییز انجام می‌گیرد.

 

قیمت و خرید برنج شمال اصل مای گیلا

با توجه به شیوع کرونا در دنیا در سال گذشته و اوج گیری مجدد آن در ایران فروشگاه مای گیلا  mygila.ir شرایطی را فراهم کرده است که شما خرید برنج ایرانی درجه یک و دیگر محصولات طبیعی شمال را با کمترین قیمت بازار، به صورت اینترنتی و بدون نیاز به سفر و مراجعه حضوری انجام دهید.

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.