کد خبر : 19937 / /
/

 

چکیده : دستگاه وی آر اف و برج خنک کننده تقریبا جزء مهمترین تجهیزات در سیستم‌های تهویه مطبوع هستند. برای کسب اطلاع بیشتر در مورد آنها در ادامه مقاله با ما همراه باشید...

 

دستگاه VRF مخفف عبارت Variable Refrigerant Flow می­باشد که با آخرین تکنولوژی های روز دنیا طراحی و تولید می­شوند. امروزه این دستگاه‌ها یکی از متداول ترین و کارآمد ترین سیستم‌های تهویه مطبوع محسوب می­شوند.

با استفاده از این دستگاه‌ها، عملکرد سیستم تهویه مطبوع شما از طریق جریان حجم مبرد متغیر تنظیم و کنترل می­شود و در نتیجه امکانات بیشتری را جهت سرمایش و گرمایش محیط‌های مختلف ارائه می­دهد.

این تجهیزات می‌توانند به صورت مدولار ساخته شوند و می‌توانند به روش‌های مختلف با تجهیزات دیگر ترکیب و گسترش داده شوند. به همین دلیل، سیستم‌های تهویه مطبوع VRF یا VRV به عنوان آیده آل ترین سیستم‌های تهویه مطبوع شناخته شده­اند.

سیستم تهویه مطبوع وی آر اف چگونه کار می­کند؟

سیستم‌های تهویه مطبوع VRF یا سیستم‌های تهویه مطبوع VRV جایگزینی برای فناوری تهویه مطبوع مرکزی هستند. این تجهیزات از یک یونیت خارجی و چندین یونیت داخلی تشکیل می­شوند. در این حالت، هوای بیرون در یک واحد، ابتدا مکیده می­شود، سپس خنک و فیلتر یا مرطوب و یا رطوبت زدایی می­شود و در نهایت، هوا از طریق یک سیستم کانال هوا به محیط‌های مختلف منتقل می­گردد.

از طرف دیگر در فناوری دستگاه وی آر اف، از یک ماژول فشرده استفاده می‌شود. از این طریق، مبرد توسط لوله‌های مسی به واحد های تهویه مطبوع جداگانه در اتاق ها جریان می­یابد.

یکی از ویژگی های خاص این سیستم این است که، در فضا های باز جریان های انرژی را به هم متصل می­کند و به طور قابل توجهی کارایی سیستم را بهبود می­بخشد. با استفاده از دستگاه‌های وی آر اف همچنین می­توان برخی از اتاق ها را در حالی که اتاق های دیگر را گرم می­کند، خنک کرد.

سیستم‌های وی آر اف به طور ویژه­ای برای مجتمع های بزرگ و به طور کلی برای تمام ساختمان هایی که باید مناطق مختلف آن­ها تهویه مطبوع و یا گرمایش و سرمایش داشته باشند، مناسب هستند.

گرمایش یا سرمایش دستگاه وی آر اف

دستگاه‌های وی آر اف بسته به فصل و نیاز های مختلف کاربران، می­توانند محیط مورد نظر را گرم یا سرد کند. این تجهیزات تعادل مطلوب دما و رطوبت را با هزینه‌های عملیاتی کم تضمین می­کنند. سیستم‌های تهویه مطبوع وی آر اف از انعطاف پذیری بالایی با انواع واحد های داخلی برخوردار هستند و همچنین نیاز به لوله کشی و سیم کشی ساده­ای دارند.

سرمایش و گرمایش هم زمان و مستقل با استفاده از دستگاه وی آر اف امکان پذیر است. این فناوری به ویژه در ساختمان هایی با بار های حرارتی متفاوت دارند، بسیار کارآمد می­باشد. با کمک این تجهیزات انرژی حرارتی جذب شده توسط یک قسمت از ساختمان را می­توان برای گرمایش در محیط‌های دیگر استفاده کرد.

ساختار کلی دستگاه وی آر اف و اصول نصب

2

بسته به میزان بار برودت یا حرارت مورد نیاز و شرکت سازنده وی آر اف ها دارای یک زون که شامل یک یا چندین یونیت خارجی که بهم متصل میشوند است و دارای یک یا چندین یونیت داخلی است که با توجه به شرکت سازنده و ظرفیت دستگاه‌ها تا 64 عدد یونیت داخلی را می‌توان به یک زون متصل کرد یونیت های داخلی دستگاه‌ها بسته به سلیقه مشتری و معماری ساختمان انتخاب می‌شوند.یونیت های داخلی انواع مختلف دارند اعم از دیواری که پنل آن به لحاظ ظاهری شبیه پنل اسپلیت است.

سقفی توکار که دارای کانال مکش و دهش می‌باشد و کاستی نیز سقفی است و بدون کانال می‌باشد. تنوع مدل ها در انتخاب یونیت خارجی زیاد است بعضی از مدل ها دارای ریموت کنترل می باشندکه می‌توان تنظیمات را با ریموت وارد نمود و در بعضی از مدل ها با استفاده از کنترلر دیواری که به نوعی وظیفه ترموستات را نیز دارد می‌توان اقدام به کنترل دستگاه و مشاهده وضعیت کارکرد نمود و حتی می‌توان چندین یونیت که در یک سالن قرار دارند را نیز به یک ریموت متصل نمود. یونیت خارجی و داخلی توسط لوله مسی و تعداد زیادی ادوات و تجهیزات خاص که برای انشعاب گرفتن و هدایت بهتر و کافی مبرد می‌باشد به یکدیگر متصل می‌شوند در سیستم وی آر وی با رعایت استانداردها و اصول ابلاغ شده از سمت شرکت سازنده تا 90 متر لوله کشی عمودی و تا 1000 متر لوله کشی کلی می‌توان داشت البته این اعداد برای برند های مختلف متغیر می‌باشد.

مزیت های سیستم وی آر اف در یک نگاه

صرف نظر از اندازه ساختمان شما، همان طور که گفته شد، دستگاه وی آر اف به طور کامل جریان مبرد را تنظیم می­کند به طوری که هر واحد داخلی دقیقاً با مقدار مبرد مورد نیاز خود تهویه مطبوع محیط را تامین می­کند. از مزیت های این سیستم می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سیستم کاملا هوشمند
 • راندمان بالای دستگاه
 • استفاده از تجهیزات باکیفیت
 • تامین گرمایش، سرمایش و تهویه مطبوع به طور هم زمان
 • تنظیم و کنترل دقیق دمای هر محیط به طور جداگانه
 • طراحی ساده
 • عملکرد بی صدا
 • دارای مدار های تبریدی بسیار انعطاف پذیر
 • استراتژی مناسب برای مناطق مختلف
 • مصرف برق بسیار کم نسبت به سایر سیستم ها
 • اتلفات انرژی بسیار پایین
 • امکان رطوبت زدایی هوا
 • قابلیت لوله­کشی طولانی
 • سرویس و نگهداری ساده
 • سیستمی کاملا مقرون به صرفه
 • بهره­وری انرژی و هزینه‌ها
 • قیمت نهایی مناسب

بخش های مختلف سیستم وی آر اف

 • کمپرسورها
 • مبدل های سابکوار
 • جداکننده روغن
 • شیر کنترل Hot Gas
 • شیرهای اطمینان
 • شیرهای انبساط
 • آکومولاتور

کمپرسور اینورتر

کمپرسوری که با کنترل میزان فرکانس ورودی از برد اینورتر یا IPM به سرعت دلخواه مغز اصلی سیستم رسیده تا میزان برودت لازم تامین شود. در اکثر برندها تا نسل 3 کمپرسور ها از ترکیب اینورتر و دور ثابت تشکیل شدند. در این حالت بطور خلاصه ابتدا اینورتر وارد مدار شده و در صورت عدم تامین برودت لازم ، کمپرسور دور ثابت وارد مدار می‌شود.

کمپرسور دور ثابت

مانند کمپرسورهای مرسوم در صنعت به صورت دور ثابت بوده و جهت تکمیل کارکرد، وارد مدار می‌شود. هر دو نوع کمپرسور از نوع اسکترنال می‌باشد و تفاوت آنها فقط در ساختار داخلی آن جهت کنترل سرعت می‌باشد.

شیر Hot gas by pass

وظیفه این شیر کنترل حفظ بالانس خط HP و LP می‌باشد. به عبارت دیگر در صورتی که LP از حد مجاز پایین تر قرار گیرد ، این شیر از خط HP گاز داغ را به خط LP بای پس می نماید.

شیر انبساط الکترونیکی (EEV)

شیر انبساط الکترونیکی یا electronic expansion valve در دو قسمت کاربرد دارد. الف) یونیت خارجی با نام Main EEV با توجه به این که باید کل مبرد باسرعت به سمت پنل ها حرکت کند و عمل انبساط اصلی در پنل های داخلی بصورت مستقل انجام شود که در حالت گرمایش یونیت خارجی به عنوان اواپراتور استفاده می‌شود. حال به عنوان شیر انبساط استفاده می گردد. ب) Indoor EEV این شیرها در هر یونیت داخلی و خارجی نصب شده و عمل انبساط و اختناق در سرمایش را به عهده دارد.

آکومولاتور

وظیفه آکومولاتور در واقع جداسازی مایع از گاز بوده که مایع در پایین جمع شده و گاز از بالا به سمت ساکشن کمپرسور حرکت می کند. در نسل 4 به قسمت پایین آکومولاتور مخزن Receiver اضافه شده که میزان مایع بیش از اندازه سیکل را به درون خود برده و در زمان لازم با یک شیر external مبرد مایع مورد نیاز را به آکومولاتور هدایت می کند.

انواع سیستم وی آر اف بر اساس کارکرد

سیستم‌های وی آر اف( VRF ) از لحاظ کارکرد به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 • سیستم وی آر اف سرمایشی یا سردکننده: این سیستم ها ساده ترین نوع از سیستم وی آر اف است که تنها از قابلیت سرمایش برخوردار است و این سیستم ها تنها در فصل تابستان از طریق یونیت داخلی فضای ساختمان را خنک می کنند.
 • سیستم وی آر اف گرمایشی و سرمایشی: تفاوت این نوع سیستم با سیستم وی آر اف سرمایشی در این است که در فصل زمستان برای گرمایش محیط قابل استفاده قرار می گیرد و از پمپ گرمایشی برای تولید گرمایش استفاده می‌شود. کارکرد این نوع از سیستم ها به این گونه است که زمانی یونیت خارجی در حالت سرمایش قرار گیرد تمامی پنل های داخلی فقط می‌توانند به خنک سازی فضا بپردازند و نمی‌توان از دو حالت سرمایش و گرمایش به طور همزمان استفاده کرد.
 • سیستم وی آر اف با بازیافت گرما: این سیستم ها از دو نوع سیستم ذکر شده پیشرفته تر بوده و به طور همزمان می‌توان هم از گرمایش و هم سرمایش در یک ساختمان با فضای بسته استفاده کرد.

مقایسه سیستم وی آر اف با سایر سیستم‌های تهویه مطبوع

سیستم وی آر اف در مقایسه با سایر سیستم‌های تهویه مطبوع، یکی از بهترین عملکرد ها را جهت سرمایش و گرمایش دارد.

امروزه بسیاری از ساختمان ها هنوز دارای سیستم‌های جداگانه ای برای گرمایش و سرمایش هستند. در نتیجه مقدار زیادی انرژی مصرف می­شود. اما با وجود دستگاه‌های وی آر اف می­توان گرمایش و سرمایش را به طور هم زمان در ساختمان های مختلف فراهم کرد.

ظرفیت سرمایشی دستگاه‌های وی آر اف توسط کمپرسور ها تعیین می­شود، به این صورت که در موقعیت های مختلف، ظرفیت سرمایشی و میزان انرژی مصرفی را، مطابق با شرایط موجود، کنترل و مدیریت می­نماید.

سیستم تهویه مطبوع وی آر اف می‌تواند راندمان بیشتری نسبت به سیستم‌های مشابه خود داشته باشد. آسایش و آرامشی که این تجهیزات برای ساکنین فراهم می­کنند بسیار بیشتر از تجهیزات دیگر می­باشد. همچنین از نظر اقتصادی دستگاه‌های وی آر اف جزء مقرون به صرفه ترین سیستم‌های تهویه مطبوع محسوب می­شوند.

مقایسه دستگاه وی آر اف و برج خنک کننده

برج خنک کننده (برج خنک کن) به تاسیساتی گفته می‌شود که وظیفه آن­ها آزاد کردن مقادیر زیادی گرمای تولید شده توسط فرایند ها و تجهیزات صنعتی می­باشد. این برج ها به ویژه در نیروگاه‌های حرارتی استفاده و بهره برداری می­شوند.

اصول عملکرد و طراحی برج های خنک کننده

3

اصول عملکرد یک برج خنک کننده به این است که آب گرم شده توسط فریند های صنعتی و یا کندانسور دستگاه تهویه مطبوعی همانند چیلر و ... از طریق لوله کشی به بالای برج پمپ می­شود. در این سیستم نازل ها یا افشانک هایی وجود دارد که آب را با فشار نسبتا کم، بر روی سطوحی به نام پکینگ برج خنک کن پاشش می­کند.

در مرحله بعد، پروانه یا فن هایی که در قسمت بالای برج قرار دارند، که هوا را از پایین به سمت بالا حرکت می­دهد و از این طریق تماس فیزیکی با آب پیدا می­کند. در این صورت حرارت آب کاسته می­شود. در نهایت آب خنک در تشتکی که در کف برج خنک کن قرار دارد جمع آوری و خارج می‌شود. این آب خنک مجدد به مدار فرآیند های صنعتی یا سایر دستگاه‌های صنعتی ارسال می­شود.

روش های مختلف افزایش راندمان برج خنک کننده

راندمان یک برج خنک کننده را می­توان با روش های مختفی به میزان قابل توجهی افزایش داد. البته توجه به نوع برج خنک کن بسیار مهم است، چرا که روش های افزایش راندمان در هر نوع برج متفاوت می­باشد. روش های مختلف افزایش راندمان این تجهیزات عبارت است از:

 • افزایش راندمان از طریق نصب آفتابگیر یا گریل
 • افزایش راندمان از طریق سیستم کنترل هوشمند
 • افزایش راندمان از طریق انبوهی از سطوح انتقال حرارت
 • افزایش راندمان از طریق بهینه سازی سیستم تصفیه آب برج
 • افزایش راندمان از طریق تخلیه زیرآب برج از قسمت آب گرم
 • افزایش راندمان از طریق بررسی توان الکترموتور برج و تقویت پروانه

انتخاب دستگاه وی آر اف و برج خنک کننده

همان طور که اشاره شد، دستگاه‌های وی آر اف و برج خنک کننده سیستم‌هایی هستند که در تامین نیازهای سرمایشی استفاده و بهره برداری می­شوند. انتخاب و تهیه این سیستم ها موضوع مهمی است که کارفرمایان باید به آن توجه داشته باشند. در نتیجه اطلاع از ویژگی ها و چگونگی کارکرد و بازده هر یک از این سیستم ها می­تواند در انتخاب درست به شما کمک نماید.

طراحی دستگاه‌های وی آر اف و برج خنک کننده نیازمند دانش گسترده و تجربه فراوان است. در این خصوص شرکت مهتاب گستر آماده ارائه هر گونه مشاوره و طراحی این سیستم ها می­باشد.

جهت کسب اطلاعات دقیق‌تر با کارشناسان مجموعه مهتاب‌گستر با شماره‌ تلفن های ۶۶۷۰۶۳۷۷ و ۶۶۷۰۹۵۲۸ در تماس باشید.

 

برچسب ها : دستگاه وی آر اف,برج خنک کننده,سیستم تهویه مطبوع VRF

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.