کد خبر : 20112 / /
/

 

امروزه بیماری‌های قلبی بسیاری وجود دارند که گریبانگیر افراد مسن، بزرگسال، جوان، نوجوان و کودک می‌شوند. یکی از این بیماری‌ها، گشادی دریچه قلب است که می‌تواند حملات قلبی را تا حد زیادی افزایش دهد و تپش‌های بالای قلب را به همراه داشته باشد. خطرناک بودن گشادی دریچه قلب به شدت بیماری بستگی دارد.

گشادی دریچه قلب (DCM) وضعیتی است که در آن بطن چپ، محفظه پمپاژ اصلی قلب، بزرگ شده (گشاد می شود). همانطور که محفظه بزرگتر می شود، دیواره عضلانی ضخیم آن کشیده می شود و نازک تر و ضعیف تر می شود و بر توانایی قلب برای پمپاژ خون غنی از اکسیژن کافی به بقیه بدن تأثیر می گذارد.

به گفته دکتر غلامحسین فاتحی متخصص قلب و عروق تهران شایع ترین علت مرگ و میر در دنیا علت قلب و عروقی دارد. ما در ادامه‌ی این مطلب می‌خواهیم شما عزیزان را با گشادی این دریچه‌ها و علائم و خطراتی که این عارضه به همراه دارد، آشنا کنیم.

گشادی دریچه قلب یا نارسایی دریچه‌های قلب

به این بیماری رگروژیتاسیون یا برگشت خون به عقب می‌گویند. مشکل زمانی روی می‌دهد که دریچه به‌صورت کامل بسته نمی‌شود. در این حالت خون به‌جای اینکه از قلب به شریان‌ها پمپاژ شود، به داخل قلب برمی‌گردد. قلب جهت جبران نشتی خون بیشتر فعالیت می‌کند و جریان خون کمتری به اندام‌ها می‌فرستد. بازگشت خون به عقب در بیشتر موارد باعث افتادگی دریچه یا پرولاپس می‌شود. در پرولاپس دریچه، لت دریچه‌ها در زمان بسته شدن دچار برآمدگی می‌شوند.

دلایل گشادی دریچه قلب

قلب ما دارای چهار دریچه است. این دریچه‌ها که با نام میترال، سه لتی، ریوی و آئورت شناخته می‌شوند، با هر بار ضربان قلب باز شده و سپس به صورت خود به خود بسته می‌شوند. حال اگر یکی از این دریچه‌ها به هنگام باز و بسته شدن دچار مشکل شود و نتواند وظیفه‌ی خود را به خوبی انجام دهد، در فرآیند خون رسانی به سایر اعضای بدن نیز اختلال به وجود می‌آید. این بیماری نه تنها در اثر عوامل محیطی بلکه در اثر عوامل مادرزادی تشکیل می‌شود و ممکن است از همان بدو تولد با یک فرد همراه باشد.

امروزه تنگ شدن ناگهانی و باز شدن ناگهانی دریچه‌های قلب و برگشت خون را مهم ترین دلایل برای بروز بیماری گشادی دریچه قلب می‌دانند که باید زیر نظر دکتر قلب درمان شود.

علائم گشادی دریچه قلب

معمولا گشادی دریچه قلب انواع مختلفی دارد و بسته به نوع آن، ممکن است علائم با شدت بالا یا پایین بروز کند. توجه کنید که اگر این گشاد بودن دریچه قلب خفیف باشد، ممکن است علائم چندانی را از خود نشان ندهند. علائم گشادی دریچه عبارت‌اند از:

 • ورم پا، مچ و شکم (به دلیل احتباس آب).
 • سرفه شدید
 • سردرد و سرگیجه‌های میگرنی
 • تپش قلب بالا و احساس درد در قفسه سینه
 • خستگی، غش کردن و اختلال در سیستم تنفس بدن
 • احتباس آب که زمینه ساز تورم در اندام‌های تناسلی و تحتانی می‌شود
 • ابتلا به عارضه ی ادم ریوی اثر تجمع مایعات اضافی در ریه

تشخیص بیماری‌های دریچه‌های قلبی

پزشک با معاینه بالینی می‌تواند متوجه اختلال در کارکرد دریچه شود. اما برای تعیین نوع بیماری دریچه باید آزمایش‌های بیشتری انجام شوند مثل:

 • اکوکاردیوگرام
 • نوار قلب
 • تست ورزش
 • عکس اشعه ایکس از قفسه سینه.

پزشک با بررسی شکل و سایز دریچه‌ها و حفره‌های قلب، عملکرد قلب در پمپاژ خون، تنگی مجاری یا پس‌زدن خون توسط دریچه قلب، وجود بیماری دریچه را تأیید یا رد می‌کند.

5

افتادگی دریچه قلب

شاید تا کنون شنیده باشید که برخی از بیماران به افتادگی دریچه دچار شده‌اند. دریچه‌های قلب انواع مختلفی دارند اما در عارضه‌ی افتادگی دریچه، تنها دریچه‌ی میترال است که درگیر می‌شود. در این بیماری دو فلپی که در دریچه‌ی میترال قلب قرار گرفته‌اند، نمی‌توانند به آرامی باز و بسته شوند و با حرکت نادرست خود، به سمت دهلیز چپ رفته و عملکرد این دهلیز را هم با مشکل مواجه می‌کنند.

گاهی اوقات ممکن است افتادگی دریچه‌ی میترال قلب سبب بازگشت خون از این دریچه شود. این روند که رگورژیتاسیون نام دارد، می‌تواند بیماری‌های دیگری مثل سوفل قلبی را هم به وجود بیاورد و از این جهت نیز بسیار خطرناک باشد.

چرا دچار افتادگی دریچه قلب می‌شویم؟

شاید برای شما هم سوال پیش بیاید که اصلا چرا دچار بیماری‌های قلبی و عارضه‌هایی همچون افتادگی دریچه قلب می‌شویم. به طور کلی باید بگوییم که کشیده شدن فلپ دریچه‌های قلب مخصوص دریچه‌ی میترال دلیلی اصلی ابتلا به افتادگی دریچه است. امروزه حدود دو درصد از افراد دنیا به این افتادگی‌ها دچار شده‌اند و به دنبال راهکارهایی برای درمان این بیماری‌ها هستند. شما برای این که نارسایی‌های قلبی خود را درمان کنید و قلبتان را از دست افتادگی‌های خطرناک رها نمایید، لازم است که ابتدا به دکتر قلب مراجعه کنید و علائم خود را برای این فرد شرح دهید تا در نهایت به بهترین شکل ممکن درمان شده و سلامت خود را به دست بیاورید.

تغذیه مناسب برای گشادی دریچه قلب

 • استفاده از غذاهای پروتئینی و ‌گوشت‌ها برای کاهش خطر انعقاد خون
 • مصرف میوه و سبزیجاتی همچون موز، انگور و مصرف حبوباتی مثل لوبیا قرمز نیز در درمان گشادی دریچه قلب تاثیر زیادی دارد. این خوراکی‌ها که حاوی املاح معدنی، فیبر و ویتامین هستند، کالری کمی دارند و می‌توانند فعالیت قلب را به حالت طبیعی باز گردانند.
 • مصرف کم نمک
 • استفاده از غذاهای نشاسته دار
 • کاهش مصرف قندهای ساده
 • مصرف تخم مرغ و ماهی

عوارض ابتلا به نارسایی دریچه قلب

نارسایی‌های قلبی و‌ گشادی دریچه‌ی قلب عوارض ناگواری برای بدن بیمار دارند. از جمله مهم‌ترین این عوارض می‌توانیم به بر هم خوردن ضربان قلب یا آریتمی اشاره کنیم که سبب بروز مشکلات دیگر می‌شود و در نهایت سلامت یک فرد را نیز با اختلال مواجه می‌کند. علاوه بر این، مرگ ناگهانی، اختلال در سر و احساس سبکی و سرگیجه، اندوکاردیت و ابتلا به انواع بیماری‌های قلبی و عفونت‌های مضر هم از عوارض این بیماری ( گشادی دریچه قلب) به شمار می‌آیند.

مراجعه به دکتر متخصص قلب و عروق برای بیماری دریچه قلب

تخصص قلب و عروق یکی از تخصص‌های رشته پزشکی است که به صورت تخصصی بر روی تمامی بیماری های مرتبط با قلب، شریان ها و رگ های قلبی تمرکز می کند. دکتر قلب وظیفه چکاپ کامل رگ های قلبی و وضعیت عملکرد قلب را دارد که این کا را با استفاده از دستگاه های مخصوص تخصص قلب انجام می دهد.

بهترین دکتر قلب و عروق اقدامات تشخیصی و درمانی گسترده‌ای به شرح زیر انجام می‌دهد:

معاینات قلبی، آنژیوگرافی، اکو کاردیوگرافی، کارگذاری پیس میکر(ضربان ساز)، نوار قلبی، هولتر فشار خون و ریتم قلب، تست ورزش، سی تی آنژیوگرافی، الکتروفیزیولوژیک استاتیک و ...

در صورتی که با هر کدام از بیماری‌ها یا اختلالات مرتبط با سیستم قلب و عروق، مواجه شدید به بهترین دکتر متخصص قلب و عروق مراجعه ‌کنید. برای یافتن دکتر متخصص و فوق تخصص قلب و عروق به آدرس (https://doctoreto.com) مراجعه کنید

منابع:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dilated-cardiomyopathy/symptoms-causes/syc-20353149

https://doctoreto.com/blog/heart-disease-causes-and-types

https://en.wikipedia.org/wiki/Dilated_cardiomyopathy

 

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.