کد خبر : 20159 / /
/

 

 

در دنیای امروزی مصالح ساختمانی بسیار گران اند؛ بدین ترتیب سازندگان به دنبال مصالح ارزان می باشند. در واقع مصالح ساختمانی به موادی گفته می شود که از آن ها در تولید و احداث ساختمان های گوناگون به کار می برند. در احداث نمودن یک سازه، مصالح مختلفی به کار می رود که به صورت طبیعی و یا حتی مصنوعی،‌ خام و یا ترکیبی بوده که هر کدام ویژگی های منحصر به فردی می باشند. از جمله مصالحی که از سالیان قبل تا به امروز به کار رفته و جایگاه ویژه ای در صنعت معماری پیدا کرده می توان به چوب، آجر، سیمان و فلز اشاره داشت. این مواد به علت مقاومت بسیار بالا و هزینه های مقرون به صرفه در پروژه های گوناگون به کار می رود.

مزایای عرشه ی فولادی را بشناسید:

در دنیای مدرن امروز، مصالح ساختمانی جدیدتری به کمک صنعتگران تولید و به بازار روانه می شوند که در مواجه با مصالح قدیمی مزایا و قابلیت های بیشماری داشته؛ اما به علت گران بودن بعضی از این مصالح منجر می شود تا افراد به جهت کار ساخت و ساز  کمتر از آنها استفاده می کنند. در این میان ما پیشنهاد می دهیم که از سقف عرشه ی فولادی به جهت کاهش هزینه ها استفاده می کنند. در دهه های گذشته عرشه های فولادی برای داشتن مزایای زیاد مورد توجه اغلب سازندگان و افراد قرار گرفت. عرشه ی فولادی سازه ای می باشد که از ورق های فولادی موج دار تشکیل شده که در ساخت سقف و کف ساختمان کاربرد دارد. سقف عرشه ی فولادی مدلی از سقف های کامپوزیت بوده که به کمک ورق های فولادی موجدار گالوانیزه و بتن مسلح به تولید می رسد.

 

از مزیت های این سقف، اجرای ساده، سرعت اجرای بالا، هزینه های نسبتا کم و ایمنی مناسب اشاره نمود که باعث شده این سقف، کاربرد گسترده ای در ساختمان سازی داشته باشد. از مزیت های دیگر عرشه ی فولادی می توان به مواردی مانند حمل و نقل آسان، عدم نیاز به شمع بندی، اجرای همزمان، چند سقف، حذف قالب بندی، کم شدن نیروی کار، کاهش بار مرده، ایمنی بالا، کاهش ضخامت سقف، مصرف بتن کمتر، نسبت مقاومت به وزن پایین، یکپارچگی و زیبایی، نصب راحت تاسیسات، تنوع کاربری، اجرا در انواع شرایط آب و هوایی، عایق صدا و حرارت، کاهش وزن سازه و طول عمر بالا اشاره کرد.

درباره ی تاریخچه ی سقف عرشه ی فولادی بیشتر بدانید:

باید ذکر کنیم که تاریخچه ی سقف های عرشه فولادی برای بار اول با کاربرد و عنوان نگهدارنده سقف های بتنی در سال ۱۹۲۰ به  کار خود شروع کرد. در سال ۱۹۲۶ بود که Loucks & Giller  موفق به ثبت سیستم عرشه فولادی با عنوان یک اختراع مشهور شد. این سیستم در توسعه ی اولیه خود مقاومت سازه را به شکل کامل فراهم نموده و بتن به جهت ایجاد سطحی به منظور راه رفتن و مقاومت در مواجه با آتش به آن اضافه شد.

4

عرشه های فولادی برای سازندگان بسیار حائز اهمیت و جذاب می باشد؛ چرا که کاربرد آن به عنوان قالبی دائمی و سطح سازی است؛ همچنین آن ها به عنوان جایگزینی بسیار مناسب برای تقویت دال بتنی کاربرد داشت. شاید برای شما جالب باشد که در سال ۱۹۸۳ مهندسان از سیستم سقف سلولی غیر مرکب که به کمک شرکت  H .H.Robertson  تولید شد و شکل کامل و زبانه ای عرشه فولادی دارد، استفاده کرد و این سقف در ساختمان های صنعتی به کار رفت. تقریبا سال ۱۹۵۰ بود که اولین دال های مرکب پدیدار گشت که از بتن تقویت شده با عرشه های فولادی تشکیل شد. محصول اولیه که با عنوان cofar شهرت دارد، ‌سطح آن مقطع ذوزنقه ای شکل داشت که سیم های سرد کشیده به شکل متقاطع در سراسر عرشه جوش کشته بود که به واسطه ی شرکت محصولات فولادی Granco به تولید رسید.

در سال ۱۹۶۱ شرکتی داخلی بوده که عرشه فولادی ذوزنقه را با ایجاد فرورفتگی در زمان نبرد به جهت انتقال افقی برش بین فولاد و بتن تولید کرد.  این عرشه با عنوان HiBond شهرت یافت که  به دلیل برجستگی، پیشرو عرشه فولادی مرکب جدید گشت. از برجستگی برای بالا بردن پیوستگی میان عرشه و بتن استفاده می کردند. عده ای از تولید کنندگان در دهه  ی۶۰ عرشه های فولادی مرکب را به تولید رساند که ظرفیت حمل بار آن ها به کمک آزمایش های اختصاصی تایید می گشت. هر تولید کننده با استفاده از اصول طراحی و مهندسی صدا، محصولش را با تحقیقات گسترش داد؛ به صورتی که سازمان تایید کد ساختمان سیستم عرشه فولادی خاص را تصویب کرد.

5

این امر از ماهیت مستقل محصول رقابتی تشکیل شد که ایجاد شرایط را پرهزینه تر می کرد و این امر باعث تاثیر منفی بر سازه تقویت شده با عرشه فولادی می شد. موسسه ی آهن و فولاد آمریکا با توجه به نیاز به یک طراحی استاندارد، در سال ۱۹۶۷ توانست یک پروژه تحقیقاتی را با هدایت پروفسور Carl Ekberg  به جهت توسعه یک معیار پایه برای استفاده از دال های عرشه فولادی مرکب آغاز شد. این طرح های تحقیقاتی باعث ایجاد انجمن مهندسین عمران آمریکا گشت. آیین نامه هایی در سال ۱۹۹۱ به شکل مجدد پدید آمد و آیین ‌نامه‌های قبلی را اصلاح کرد؛ هردو آیین ‌نامه ۱۹۸۴ و ۱۹۹۱ از نظر قوانین ساختمان به عنوان استاندارد طراحی دال عرشه فولادی قبول شد. وجود قانونی مشهور شده در استاندارد طراحی این سیستم به کمک مقامات ساختمان آن را آسان تر نموده و منجر به رشد بازار سقف عرشه فولادی شد.

ورود سقف عرشه ی فولادی به ایران:

در سال ‌های اول که تکنولوژی سقف عرشه ی فولادی به تازگی از آمریکا به ایران وارد شد؛ نه تنها امکانات و تجهیزات کافی به جهت انجام آن وجود نداشت؛ بلکه استانداردی از آن به مراکز ذیصلاح نبوده؛ به جهت انجام این کار وجود نداشت و همچنین تولید و اجرا صرفاً بر مبنای همان آیین نامه و دستورالعمل های اروپایی و آمریکایی انجام می گشت و امکان تولید گل میخ نیز در کشور وجود نداشت.

به همین علت بود که گلمیخ ها به شکل وارداتی به کار می رفتند که البته هزینه ی اجرای آنها چندین برابر سقف های متداول آن زمان شد.

با گذشت زمان و جا افتادن این صنعت، ‌شرکت‌های داخلی تجهیزات مورد نیاز را وارد کرده و همچنین از جانب مراکز ذیصلاح دستورالعمل های استاندارد و معقول را در اختیار عموم قرار دهند. در دنیای مدرن امروز سقف عرشه فولادی به یکی از پرکاربردترین سقف ها در  صنعت ساختمان سازی مبدل شد.

نحوه ی اجرای سقف عرشه فولادی در ایران:

شرکت عرش پایه برنا با هدف ارائه ی خدمات در زمینه های گوناگون صنعت ساختمان بیش از ۱۰ سال سابقه داشته و توانسته به نیاز هایی که در این زمینه وجود دارد، جواب دهد. ما در شرکت عرش پایه برنا با اتکا به چهار اصل اساسی به معنای توکل به پروردگار یکتا، تلاش و تجربه، تخصص و با خواست خدای متعال به یکی از بزرگترین مجموعه های ارائه دهنده خدمات تخصصی در صنعت ساختمان سازی مبدل گشته ایم.

مشاورین ما در شرکت عرش پایه برنا با بررسی ساختمان شما، امکانات و ویژگی های آن، به شما مشاوره تخصصی می دهند و در انتخاب بهترین سقف به منظور سازه شما کمک می نمایند.

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.