کد خبر : 20216 / /
/

 

ترک اعتیاد با دستگاه آر تی ام اس در کلینیک اعصاب و روان راه احیاء

ترک اعتیاد با دستگاه آر تی ام اس یکی از جدیدترین متدهای ترک اعتیاد است. روشی که در آن از امواج مغناطیسی برای تحریک بخش هایی خاصی از مغز استفاده می‌شود.

 داروهای ترک اعتیاد در درمان مؤثر است اما می‌توانند باعث افزایش وزن، سرگیجه، سردرد، سوءهاضمه و سایر عوارض جانبی آزاردهنده شوند.

در حالی که در  rTMS با کمک امواج مغناطیسی نقاط خاصی از مغز تحت تأثیر قرار می‌گیرد و چنین عوارضی ندارد.

تحریک مغناطیسی مغز برای درمان بسیاری از مشکلات روانی به کار برده می شود. برای مثال rTMS روش مناسب برای معالجه بیمارانی است که افسردگی دارند و داروهای ضد افسردگی نتایج مثبتی برای آنها نداشته است.

دستگاه آر تی ام اس راهکاری برای درمان اعتیاد افراد است. اعتیاد یک مسئله کاملاً جدی است که علاوه بر پیامدهای منفی در سلامت جسمی و روحی آثار ناخوشایندی بر زندگی اجتماعی، خانوادگی و شغلی به جا می‌گذارد.

به طور کلی ترک اعتیاد به مجموعه تدابیری گفته می‌شود که در طی آن فرد مبتلا به مواد مخدر از وابستگی به آن رهایی می یابد. درمان اعتیاد از مهم‌ترین مسائلی است که از دیرباز  در تمامی جوامع از سوی متخصصین مورد بررسی قرار گرفته است.

انتخاب بهترین روش‌های درمان اعتیاد یکی از مهم ترین مسائلی است که متخصصان به آن می پردازند. خوشبختانه نگرش درباره اعتیاد و درمان از گذشته تا امروز تغییر کرده است. در حال حاضر معتادان به‌عنوان یک بیمار  تحت درمان قرار می‌گیرند.

ترک اعتیاد با دستگاه آر تی ام اس یکی از روش‌های مؤثر در درمان اعتیاد است که در کلینیک اعصاب و روان راه احیاء زیر نظر دکتر ابوالفضل احیایی ارائه می‌شود.

نحوه درمان اعتیاد با rTMS

ترک اعتیاد با دستگاه آر تی ام اس به عنوان یک روش درمانی مطمئن و مؤثر به بیمار کمک می‌کند تا از اعتیاد و مشکلات آن رها شود.

ترک اعتیاد با این روش بسیار رضایت‌بخش گزارش شده است.در درمان اعتیاد با TMS برنواحی خاصی از مغز امواج الکترونیکی ارسال می‌شود. مهم ترین مشکل افرادی که به مواد مخدر اعتیاد دارند این است که در زمان ترک از نظر فیزیکی کاملا از  مواد مخدر پاک می شوند اما از نظر ذهنی هنوز درگیر هستند.  

ترک اعتیاد با دستگاه آر تی ام اس برای عدم تمایل و بازگشت به سمت مواد مخدر یک روش کارآمد است. درپی تحقیقی دو گروه از افراد معتاد به کوکائین توسط پژوهشگران انتخاب شدند. برای یک گروه از روش تحریک مغناطیسی مغز استفاده شد و برای گروه دیگر یک روش درمانی دیگر به کار برده شد.

نتیجه کار بسیار شگفت‌انگیز بود. بیمارانی که از ترک اعتیاد با دستگاه آر تی ام اس استفاده کردند تمایل کمتری به استعمال مجدد مواد مخدر از خود نشان دادند.

ترک اعتیاد با این روش همانند درمان افسردگی، میگرن وکاهش استرس کاملا غیر مداخله‌ای است. در طول درمان بیمار به بستری شدن در کلینیک نیاز ندارد و بعد از طی پروسه درمان به منزل باز می گردد.

از دستگاه rTMS برای درمان مواد توهم زا، آرام بخش ها و مخدرها مورد استفاده قرار می گیرد.

در صورتی که ترک اعتیاد با دستگاه آر تی ام اس با سایر درمان های ترک اعتیاد تلفیق شود بیماران به سرعت فرایند ترک اعتیاد را طی کرده و بهبود پیدا می کنند.اغلب بیماران ترجیح می دهند از این روش برای ترک اعتیاد بهره مند شوند. زیرا پیامدهای منفی با این شیوه بسیار کمتر است.

 

                       11

                                                                درمان اعتیاد با دارو

 

 

فرایند درمان اعتیاد با دستگاه rTMS

 

ترک اعتیاد با دستگاه آر تی ام اس مانند درمان افسردگی، سردردهای میگرنی، استرس و اختلالات اضطراب است. یک سیم‌پیچ الکترومغناطیسی زیر نظر پزشک بر روی سر بیمار گذاشته می‌شود و به نواحی ویژه از مغز امواج الکترونیکی فرستاده و منجر به برانگیخته شدن سلول‌های عصبی مغز می‌شود.

در هنگام فرستادن امواج الکترونیکی به مغز شخص بیمار احساس درد ندارد. هیپوتالاموس و هیپوفیز مرکز گرایش به مواد مخدر است که از طریق تحریک مغناطیسی مغز تغییراتی در آن ایجاد می‌شود. تحریک این ناحیه از مغز باعث می‌شود که گرایش افراد به مصرف مواد مخدر به شدت کاهش پیدا کند. به این ترتیب این روش به بهبود و درمان اعتیاد کمک شایانی می کند.

دوره درمان اعتیاد با TMS بستگی به میزان درگیری افراد به مواد مخدر دارد. در کل تعداد جلسات درمان با دستگاه rTMS 2- 4 هفته است. زمان درمان هرکدام از بیماران ممکن است کمتر یا بیشتر باشد. طول درمان کاملاً به بیماران بستگی دارد.

  • از مزیت‌های درمان اعتیاد با rTMS عوارض کمی دارد.
  • در مجموع روش کم مخاطره ای است.
  • معمولاً ده تا سی درصد بیماران از سردرد شکایت دارند.
  • یکی از نادرترین عوارض این دستگاه تشنج بیمار است. برای پیشگیری از این پیشامد لازم است درمانگران به بررسی سابقه و درمان قبلی  بیمار بپردازند.
  • نتایج معمولاً بسیار سریع و در همان جلسات اولیه خود را نشان می‌دهد.
  • نیاز به دوره نقاهت طولانی ندارد.
  • عوارض دارویی مثل مشکلات گوارشی، افزایش وزن و مشکلات جنسی در ترک اعتیاد با دستگاه آر تی ام اس دیده نمی شود.

با وجود اینکه رایج‌ترین عوارض استفاده از این روش درمانی، ایجاد سردرد در افراد است و سردردها پس از پایان درمان آغاز می‌شود. اما خوشبختانه این عارضه اغلب با گذشت چند ساعت کاملا برطرف شده و مشکلی ایجاد نمی‌کند.

در خصوص مخارج استفاده از این روش برای درمان اعتیاد عوامل مختلفی دخیل است. دو عاملی که بیشترین تأثیر را در این زمینه دارند میزان درگیری فرد به اعتیاد و تعداد جلسات درمانی است. در واقع هر چقدر فرد درگیر اعتیاد باشد تعداد جلسات و در نتیجه هزینه بیشتر می شود.

12

   

                                                              درمان اعتیاد با دستگاه rTMS

 

سخن آخر

ترک اعتیاد با دستگاه آر تی ام اس یکی از روش های نوین برای درمان اعتیاد به کار برده می شود. امروزه نگرش افراد به اعتیاد و معتادان تغییر کرده است. در حال حاضر کسانی که به مواد مخدر وابستگی دارند به عنوان بیمار شناخته شده و به جای طرد اجتماعی راهکارهای جدید برای درمان آنها ابداع می شود.

ترک اعتیاد با دارو  نیز مانند افسردگی، سردردهای میگرنی و استرس‌های مزمن دارای عوارض دارویی است و اکثر بیماران نسبت به دارو حساس بوده و مشکلات جسمی زیادی را متحمل می شوند؛ بنابراین درمان با دستگاه rTMS یک روش مطمئن و بدون عوارض زیاد شناخته شده است.

در همین راستا کلینیک اعصاب و روان راه احیاء با نظارت و مدیریت دکتر ابوالفضل احیایی با فراهم کردن تجهیزات پیشرفته مانند دستگاه rTMS  و داشتن کادر مجرب به بیماران خدمات ارائه می‌دهد.

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.