کد خبر : 26435 / /
/

در میزگرد فرهنگی برنامه سیاست ایرانی مطرح شد؛

جنبش زن زندگی آزادی به نا جنبش ضد زن تبدیل شد که مرزهای امنیت روانی، اجتماعی و خانوادگی زنان را درنوردید و نقاط امن جامعه را برای زنان ناامن ساخت.

 

رضا رسولی، منتقد و نویسنده پیرامون فرامتن حجاب و عفاف در تاریخ ایران گفت: از جمله شبهات سال گذشته که بیش از گذشته مطرح شد این است که حجاب در قوانین جاری و حقوق اسلامی تجلی دارد یا خیر درحالی‌که حجاب بر اساس اصل هشتم قانون اساسی مبنای قانونی دارد و بی‌حجابی از مصادیق بارز منکرات جامعه محسوب می‌شود.

وی افزود: در ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی صراحتاً مجازات بی‌حجابی مطرح شده و دو مصوبه نیز شورای‌عالی انقلاب‌فرهنگی در این زمینه تحت عنوان راهبرد گسترش حجاب دارد.

این منتقد اظهار کرد: طبق اصل ۱۳۸ قانون اساسی وزرا می‌توانند و حق دارند در حیطه اختیارت و وظایف خود آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های مختلف را صادر و اجرا کنند.

وی با اشاره به اینکه نیازمند قانون جامع عفاف و حجاب مبتنی بر فرهنگ ایرانی و اسلامی هستیم که فراگیر باشد افزود: فراتر از قوانین و قانون اساسی بحث حجاب موضوع رفتاری است که انتظار می‌رود در جامعه ایرانی مردم به آن توجه ویژه داشته باشند؛ چون ایرانیان پیش از درخشش فرهنگ اسلامی در ایران نیز دارای سبک زندگی و سلوک اجتماعی عفیفانه و نجابت محور بود.

این نویسنده ادامه داد: اگر به هر دلیلی آموزه‌های فرهنگی کارکرد نداشته باشند پای قانون وسط می‌آید و بر اساس وظایف ذاتی نسبت به هرج‌ومرج فرهنگی اعمال قانون صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه در لیبرال‌ترین کشورهای دنیا که با مبانی اعتقادی و ارزشی هیچ نسبتی ندارند قانون به‌عنوان ناموس اجتماعی جامعه است افزود: جنبش زن زندگی آزادی به نا جنبش ضد زن تبدیل شد که مرزهای امنیت روانی، اجتماعی و خانوادگی زنان را درنوردید و نقاط امن جامعه را برای زنان ناامن ساخت و با دروغی بزرگ به نام حمایت از آزادی زنان تلاش داشت خودش را به‌عنوان جنبش زنانه نشان دهد.

رسولی تصریح کرد: در جامعه ایران با فعالیت تبیینی، آموزشی و تربیتی نباید از نیازهای فیزیولوژی انسان غفلت کنیم و باید نیازهای جنسی جامعه در چارچوب خانواده تأمین شود و به منزلت جامعه و مهار تورم توجه کنیم.

وی با اشاره به اینکه تأمین نیازهای معیشتی مردم برای ترویج بحث حجاب است افزود: اگر نظام ربوی در بانک‌ها و نظام پولی توسعه پیدا کند کشور را با بی‌حیایی و گستاخی آمیخته خواهد کرد؛ چون اثرات مال حرام در سبک زندگی افراد ویران‌کننده است.

این منتقد و نویسنده خاطرنشان کرد: نظارت بر محصولات فرهنگی غیرمجاز، تولید محصولات فرهنگی جذاب و شناخت صنایع اثرگذار فرهنگی ضرورت دارد و در اغتشاشات اخیر شاهدیم بازی‌های رایانه‌ای نقش زیادی در جریان‌سازی اجتماعی داشت.

سیاست ایرانی یک مجله صوتی و تصویری است . سیاست ایرانی برنامه ای برای علاقه مندان به سیاست است که نگاه فراوانی به موضوعات مختلف دارد. این برنامه از چهار میز تخصصی تشکیل شده است که هدایت آنها را اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه ها ‌ نیز روزنامه نگاران با سابقه بر عهده دارند.

دکتر سعید آجورلو استاد دانشگاه هدایت میز علوم سیاسی و جامعه شناسی سیاسی ، دکتر حنیف غفاری و دکتر فاطمه نکولعل آزاد که از اساتید دانشگاه هستند هدایت میز روابط بین الملل ، دکتر رضا گنجی هدایت میز تاریخ سیاسی و علی اکبر عبدالعلی زاده ، عضو شورای سردبیری روزنامه جام جم هم هدایت میز جریان شناسی سیاسی فرهنگ را بعیده دارند. مصطفی صادقی سردبیری این برنامه و فریدون ماهر نیز تهیه کنندگی این برنامه را بر عهده دارند.

مجله صوتی و تصویری سیاست ایرانی به مدت صد بیست دقیقه پنجشنبه هر هفته از رادیو گفت و گو پخش می شود.

شبکه گفت‌وگو را علاوه بر امواج رادیو می‌توانید از طریق گیرنده‌های دیجیتالی، رادیونما، اپلیکیشن ایران صدا و آدرس اینترنتی radiogoftogoo. ir نیز دریافت کنید.

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.