کد خبر : 11133 / /
/

حدود هشت ماه از آغاز واکسیناسیون عمومی کرونا می‌گذرد، اما هنوز مردم برای واکسیناسیون با مشکلاتی مواجه هستند.

 

برخی افراد موفق به دریافت دز دوم واکسن کرونا نشدند زیرا به مراکزی مراجعه کردند که دز اول را آنجا تزریق نکرده بودند. سرپرست مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت می‌گوید: «دریافت دز دوم واکسن در مراکز متفاوت امکان‌پذیر است. اگر مرکز واکسیناسیونی گفت این کار شدنی نیست از فرایند سامانه‌های مختلف ثبت واکسن کرونا بی‌اطلاع است.»

حدود هشت ماه از آغاز واکسیناسیون عمومی کرونا می‌گذرد، اما هنوز مردم برای واکسیناسیون با مشکلاتی مواجه هستند. برخی می‌گویند برای تزریق دز دوم واکسن کرونا به مراکز واکسیناسیون مراجعه کردند اما به آنها واکسن تزریق نشده است. اما چرا بیمارستان‌ها این افراد را واکسینه نکردند؟

تزریق هر ۲ دز واکسن کرونا باید در یک مرکز باشد؟

سارا به تجارت‌نیوز می‌گوید: «دز اول واکسن کرونا را در یکی از بیمارستان‌های تهران تزریق کردم. برای دز دوم به بیمارستان دیگری رفتم اما مسئول واکسیناسیون بعد از وارد کردن شماره ملی‌ گفت چون دز اول با سامانه دیگری ثبت شده، دز دوم را هم باید به همان مرکز اولیه مراجعه کنی. واکسن را تزریق نکرد و مجبور شدم به همان بیمارستان اولی بروم.»

مریم نیز می‌گوید دز دوم واکسن کرونا را در بیمارستانی تزریق کرده در حالی که دز اول را در یک مرکز واکسیناسیون دیگر دریافت کرده. اما مسئول واکسیناسیون به مریم گفته باید تزریق دز دوم واکسن را در همان مرکز قبلی انجام می‌داد زیرا در آینده این موضوع برایش دردسرساز می‌شود. علی نیز می‌گوید با دوستش برای تزریق واکسن رفته اما مسئول واکسیسناسیون گفته دز اول واکسن را هر جا دریافت کرده‌اید به همانجا مراجعه کنید.

این در حالی است که باید در حدود ۷۰ درصد از مردم واکسینه شوند تا ایمنی ایجاد شود، این سوال مطرح می‌شود که چرا برای چنین موضوع مهمی چرا بیمارستان‌ها با بدون سخت‌گیری واکسیناسیون را انجام نمی‌دهند؟

علی شریفی زارچی، سرپرست مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت در این مورد به تجارت‌نیوز می‌گوید: «ممکن است برخی دز اول واکسن را در یک شهر و دز دوم را در شهر دیگر دریافت می‌کنند. این موضوع مشکلی ندارد و امکان‌پذیر است. میلیون‌ها نفر دز اول را در یک مرکز واکسیناسیون و دز دوم را در مرکز دیگر تزریق کردند و مشکلی از این نظر نبوده است.»

شریفی در پاسخ به اینکه چرا برخی با مراجعه به بیمارستان‌ها با چنین موضوعی مواجه شده‌اند، می‌گوید؛ «افرادی که چنین پاسخی به مردم می‌دهند مطلع نبودند. بیمارستان‌ها ممکن است چون پایگاه تجمیع واکسیناسیون نیستند، به جزئیات و فرایند این این سامانه‌ها تسلط کافی ندارند. مردم می‌توانند به پایگاه‌های تجمیع واکسیناسیون مراجعه کنند.»

چرا سامانه‌های مختلف واکسیناسیون را ثبت می‌کنند؟

چه سامانه‌هایی واکسیناسیون مردم را ثبت می‌کنند؟ شریفی در این مورد می‌گوید: «دانشگاه‌های علوم پزشکی از سامانه‌های مختلف بهداشتی استفاده می‌کنند. سامانه سیب که در حدود ۶۰ دانشگاه علوم پزشکی استقرار دارد. سامانه سینا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تربت جام، تربت حیدریه، آبادان و دانشگاه علوم پزشکی ایران استفاده می‌شود. سامانه پارسا در دانشگاه ساری و سامانه ناب در استان گلستان استفاده می‌شود.»

اما چرا سامانه‌های مختلف واکسیناسیون را ثبت می‌کنند؟ سرپرست مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت می‌گوید: «به دلیل مشارکت بخش خصوصی و رقابت آنها این سامانه‌ها فعالیت دارند. زمانی که کل فعالیت بهداشتی کشور را به یک سامانه بدهیم، ممکن است کیفیت خدمات آن شرکت خصوصی کاهش یابد. اما اینکه چند سامانه فعالیت داشته باشند از انحصار جلوگیری می‌شود و کیفیت خدمات افزایش پیدا می‌کند.»

او با بیان اینکه این سامانه‌های بهداشتی تنها برای واکسیناسیون نیستند بلکه برای تمام فعالیت‌های بهداشتی است، ادامه می‌دهد: «مردم برای واکسیناسیون به پایگاه‌های تجمیع واکسیناسیون(یعنی مراکز بزرگ واکسیناسیون برای عموم مردم) مراجعه کنند.»

بر اساس گزارش وزارت بهداشت تاکنون حدود ۵۵ میلیون و ۴۰۵ هزار نفر دز اول، حدود ۴۰ میلیون نفر دز دوم و حدود ۲۶۸ هزار نفر، دز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.