کد خبر : 8317 / /
/

اخبار / اخبار سلامت / اخبار کرونا

​هورمون‌ها با ابتلا به کرونا ارتباط دارند.

کرونا همچنان پر از ناشناخته هاست اما به تازگی مشخص شده است که بین کرونا با هورمون های بدن ارتباط وجود دارد.

یک پژوهش جدید، ارتباط قوی میان هورمون‌ها و کووید-۱۹ را تایید می‌کند.

"دستگاه درون‌ریز" (Endocrine System)، نقش مهمی در ابتلا به کروناویروس بر عهده دارد.  پژوهشگران حوزه "اندوکرینولوژی" (Endocrinology) در این پروژه، به بررسی شواهدی پرداختند که از زمان آغاز همه‌گیری کووید-۱۹ گردآوری شده‌اند. آنها طی بررسی‌های خود، شواهدی را در رابطه با انواع بیماری‌های مربوط به غدد درون‌ریز یافتند.

کرونا و تاثیرات آن بر بدن انسان

دکتر "مانل پویگ" (Manel Puig)، پژوهشگر "دانشگاه خودگردان بارسلونا" (UAB) و پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: این شواهد، واضح هستند. تاثیر هورمون‌ها در کووید-۱۹ را نمی‌توان نادیده گرفت.

وی افزود: ما باید از تاثیر غدد درون‌ریز بر کووید-۱۹ در افراد مبتلا به دیابت، چاقی یا نارسایی کلیه و همچنین افرادی که به بیماری شناخته‌شده‌ای مبتلا نیستند، آگاه باشیم.

کرونا

پژوهشگران، شواهد مربوط به کووید-۱۹ را در تعدادی از بیماری‌های مربوط به غدد درون‌ریز و عوامل مرتبط از جمله دیابت، چاقی، "هیپوکلسمی" (Hypocalcaemia)، کمبود ویتامین D و همچنین مشکلات ناشی از هورمون‌های جنسی مورد بررسی قرار دادند.

ارتباط دیابت با کرونا

دیابت، یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها شناخته شده که با شدت مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ در ارتباط است. طی دوره همه‌گیری کووید-۱۹، مرگ و میر در بیماران مبتلا به دیابت نوع یک و نوع دو افزایش یافته است و شواهد نشان می‌دهند که شاید یک رابطه دو طرفه میان کووید-۱۹ و دیابت وجود داشته باشد.

ارتباط چاقی با کرونا

پژوهشگران، روند مشابهی را در بیماران مبتلا به چاقی شناسایی کردند. چاقی، میزان حساسیت نسبت به کووید-۱۹ و خطر ابتلا به عوارض جانبی آن را افزایش می‌دهد. پژوهشگران باور دارند که مدیریت تغذیه برای این بیماران مهم است زیرا می‌تواند میزان حساسیت و شدت عفونت را کاهش دهد.

این پژوهش نشان می‌دهد که نقش مهم غدد درون‌ریز باید در پژوهش‌های آینده مربوط به کووید-۱۹ مورد توجه باشد

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.