کد خبر : 8445 / /
/

اخبار / اخبار کرونا / اخبار کرونا لامبدا

​نادر توکلی نسبت به ورود کرونای لامبدا در صورت نبستن مرز های کشور ابراز نگرانی کرد.

کرونا لامبدا در آستانه ورود به کشور است. نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله کرونا استان تهران نسبت به ورود کرونا لامبدا در ایران ابراز نگرانی کرد. او گفت که اگر مرزهای کشور را نبندیم، کرونا لامبدا نیز مانند دلتا کرونا به کشور می رسد.

دکتر نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران در شبکه یک سیما گفت: نگران شروع سویه جدید لامبدا هستیم که از اروپا گزارش شده است. اگر ورودی مرزها کنترل نشود، کرونای لامبدا براحتی وارد کشور می‌شود.

در دهه دوم بیماری، مرگ‌ومیر زیادی بین ۱۰ تا ۲۰ ساله‌ها ایجاد می‌کند.

کرونای لامبدا

کرونا لامبدا چیست 

کرونای لامبدا/ کرونای لامبدا چیست؟ کرونای لامبدا چه تفاوتی با سویه های پیشین کرونا دارد؟ کرونای لامبدا چه رده سنی را بیشتر مورد حمله قرار می دهد. کرونای لامبدا چه میزان از کرونای هندی مرگبار تر است. کرونای لامبدا وارد ایران شده است ؟ این ها سوالاتی است که در ادامه به آنها پاسخ می دهیم.

کرونای لامبدا در آستانه ورود به ایران است. این خبر را دکترتوکلی،معاون ستاد مقابله با کرونای استان تهران صبح امروز ( سوم شهریورماه 1400 ) کرد و تاکید داشت :نگران شروع سویه جدید لامبدا هستیم که از اروپا گزارش شده است. اگرورودی مرزهاکنترل نشود، #کرونای_لامبدا براحتی واردکشور میشود.در دهه دوم بیماری، مرگ‌ زیادی بین ۱۰ تا ۲۰ ساله‌ها ایجاد می‌کند.

کرونا لامبدا

تفاوت کرونای لامبدا با دیگر سویه های کرونا این است -دکتر حسن رسولی – پژوهشگر بیوتکنولوژی و عضو هیات علمی سازمان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران چنین توضیح داده است : که این سویه نخستین بار در دسامبر گذشته در کشور پرو شناسایی شد. نام علمی این گونه ث.۳۷ (C.37) است. این گونه پیش از این در برخی از ایالت‌های آمریکا و دست‌کم ۲۹ کشور دیگر - که اغلب در آمریکای لاتین هستند - شناسایی شده است. G75V, T76I, Δ۲۴۶-۲۵۲, L452Q, F490S, D614G and T859N ژنوم آن است که به زبان ساده نسبت به کووید ۱۹ ووهان شش جهش تغییر اسید آمینه و هفت اسید آمینه حذف‌شده دارد بنابراین با احتمال بالا توان فرار از واکسن‌های تولید شده تاکنون را دارد. همچنین گفته می‌شود که سویه لامبدا توان سرایت و عفونت‌زایی بالائی دارد.

کرونای لامبدا  یک ویروس خطرناک

برخی از همکاران و پزشکان عنوان می‌کنند در صورت ورود این سویه به کشور موجی سهمگین در راه است که موج‌های قبلی با آن قابل‌ مقایسه نیست بنابراین باید از هم‌اکنون تمامی مرزها را بست و با کمک نیروهای نظامی قرنطینه سفت‌وسخت اجرا کرد. هرچند این سویه هم می‌تواند مشکلات زیادی ایجاد کند اما واقعیت این است که در حال حاضر دلیلی وجود ندارد که باور کنیم سویه لامبدا به‌طور خاص آسیب بیشتری خواهد رساند. مساله ای که این عزیزان دانسته یا نادانسته به آن توجه نمی‌کنند، این واقعیت بدیهی است که اگر قرنطینه و بستن مرزها قرار بود موفق باشد کرونا هرگز وارد خاک اروپا و استرالیا نمی‌شد.

کرونای لامبدا

بنابراین سوال اینجاست که چه باید کرد؟ قاعدتاً برای فائق آمدن به این موج و این سویه در درجه اول واکسن سازهای کشور (به‌ویژه بنیاد برکت که بر پایه ویروس کشته‌شده واکسن تولید می‌کند) باید هرچه سریع‌تر سویه‌های لامبدا، اتا (نیجریه)، آیوتا (آمریکا) و کاپا (هند)  که همه آن‌ها در فهرست جهش‌های قابل‌ توجه دسته‌بندی می‌شوند، را تهیه کرده و واکسن تولیدی خود را به‌روز کنند تا واکسن‌ها همچنان تأثیرگذاری خود را حفظ کنند و در صورت ورود آن‌ها به کشور دغدغه‌ای از این جهت نداشته باشیم.

کرونای لامبدا

همکاران نیز باید توجه داشته باشند که به‌جای ترساندن مردم (که قطعاً از روی خیرخواهی انجام می‌شود) و تخریب سیستم ایمنی آن‌ها به ارائه راهکارهای عملی توجه و اهتمام بیشتری داشته باشند. مردم هم باید با تقویت سیستم ایمنی  و همین‌طور مراعات جدی (برخلاف چندماه اخیر) تا حد امکان از ابتلا به سویه‌های جدید مصون بمانند.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.