کد خبر : 8630 / /
/

اخبار / اخبار سلامت / اخبار واکسن کرونا پاستور

​رئیس انستیتو پاستور ایران گفت: تا آخر شهریور حدود ۷۰۰ هزار تا یک میلیون دوز واکسن کرونا به وزارت بهداشت تحویل خواهیم داد که شامل دوز یادآور (دوز سوم) هم خواهد بود.

واکسن پاستور از جمله واکسن های ایرانی کروناست. البته واکسن پاستور به طور مشترک توسط یک موسسه کوبایی و یک موسسه ایرانی تولید شده است. واکسن پاستور اخیرا مجوز مصرف عمومی اضطراری را از وزارت بهداشت دریافت کرده است. تا کنون 120 هزار دُز واکسن پاستور تحویل وزارت بهداشت شده است. واکسن پاستور با نام تجاری «پاستوکووک» در ایران عرضه خواهد شد و نام تجاری آن در کوبا، واکسن سوبرانا ۲ است.

واکسن پاستور ایرانی

علیرضا بیگلری رئیس انستیتو پاستور ایران درباره گزارش‌هایی مبنی بر تزریق واکسن سوبرانا پلاس در نوبت دوم و وعده‌ تزریق دوز سوم به عده‌ای از خبرنگاران اظهار کرد: به طور کلی اغلب واکسن‌های پروتئینی مانند پاستوکووک ۳دوزه طراحی شده‌اند. یعنی دوز یادآور هم دارند.

واکسن پاستور

وی ادامه داد: طبق روال، ۲ دوز واکسن پاستوکووک و یک دوز واکسن سوبراناپلاس تزریق می‌شود. در برخی شهرهای کشور در قالب کارآزمایی بالینی ۲ دوز را با ۳  دوز مقایسه کردیم و دیدیم که در مقابل واریانت‌های جهش‌یافته ۳ دوز به‌ طور چشمگیری بهتر عمل می‌کند.

او گفت: همانطور که می‌دانید امروزه  در مورد سایر واکسن‌ها از جمله فایزر هم تزریق دوز سوم هم توصیه می‌شود.

بیگلری گفت: فاصله تزریق نوبت سوم واکسن پاستور یک تا ۲ ماه بعد از تزریق دوم است. پاستوکووک در حال حاضر به مرحله تزریق عمومی رسیده و ۳ دوز تزریق می‌شود. البته در مطالعاتی که هم در ایران و هم در کوبا انجام شده، مشخص شده که در سنین زیر ۱۸ سال تزریق ۲ دوز کافی خواهد بود ولی برای بزرگسالان، به ویژه در مقابل واریانت‌های واکسن‌گریز مانند دلتا بهتر است ۳ دوز تزریق شود.

وی افزود: در ماه گذشته در ۸ دانشگاه علوم پزشکی کشور واکسن پاستوکووک برای استفاده اضطراری توزیع و تزریق شده است. آخر شهریور هم حدود ۷۰۰ هزار تا یک میلیون دوز واکسن به وزارت بهداشت تحویل خواهیم داد که شامل دوز یادآور هم خواهد بود. از اوایل پاییز هم تولید انبوه صنعتی با ظرفیت اسمی ۳ میلیون دوز در ماه را خواهیم داشت.

رئیس انستیتو پاستور ایران بیان کرد: با توجه به مطالعه کارآزمایی این واکسن در رده‌های سنی ۳ تا ۸۰ سال و نیز اثبات اثربخشی تک‌دوز یادآور آن در ایجاد مصونیت مطلوب در بیماران بهبودیافته قبلی، امیدواریم با کسب مجوزهای لازم در کنار توسعه خطوط تولید، امکان تامین مقادیر بیشتری از این واکسن برای گروه زیادی از اقشار جامعه میسر شود

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.