کد خبر : 8856 / /
/

اخبار / اخبار سلامت / اخبار داروهای کرونایی

​فوق تخصص ICU بیمارستان مسیح دانشوری به ارائه توضیحاتی درباره نحوه تاثیر داروهای رمدسیویر و فاویپیراویر در درمان بیماران کرونایی، مطالعات جهانی مختلف در این رابطه، نحوه ورود این داروها به پروتکل درمانی کشور و چگونگی تجویز رمدسیویر و فاویپیراویر در مراحل درمانی بیماران مبتلا به کرونا پرداخت؛ داروهایی که این روزها حرف و حدیث های زیادی درباره نحوه تاثیر آنها بر درمان بیماران کرونایی مطرح است.

رمدسیویر یک داروی ضد ویروس است که توسط شرکت دارویی گیلیاد آمریکا تولید شده است. رمدسیویر در ابتدا برای درمان بیماری ناشی از ویروس ابولا مورد استفاده قرار می گرفت، اما با شیوع کرونا در جهان، پزشکان آمریکایی استفاده از رمدسیویر در درمان بیماران کرونایی را آغاز کردند. رفته رفته استفاده از رمدسیویر برای درمان کرونایی ها در نقاط مختلف جهان آغاز شد و از مهرماه سال گذشته نه تنها رمدسیویر وارد پروتکل درمانی ایران شده است، بلکه برخی شرکت های دارویی اقدام به تولید این دارو در کشورمان کرده اند

دارو کرونا رمدسیویر 

از اسفند 98 که شیوع کرونا در کشورمان فراگیر شد، داروهای متفاوتی برای درمان این بیماری وارد پروتکل درمانی کشور شدند؛ داروهایی که البته هنوز تاثیر قطعی هیچ کدام از آنها ثابت نشده است و اساسا کرونا بعد از حدود دو سالی که از شیوع آن در جهان می گذرد، یک بیماری است که هنوز هیچ درمان قطعی برایش کشف نشده است.

دارو کرونا

در این میان اما حدود یک سال است که در کنار سایر داروهایی که برای درمان کرونا در کشورمان تجویز می شود، دو دارو بیش از همه حاشیه ساز شده اند و صحبت های مختلفی درباره تاثیرگذاری یا بی تاثیر بودن آنها در درمان کرونا مطرح شده است؛ نخست قرص فاویپراویر که نوعی داروی ضد ویروس ساخت ژاپن است که در گذشته در درمان بیماری های مختلفی از جمله تب زرد، تب برفکی و آنفلوآنزای H1N1 از آن استفاده می شد و دوم داروی تزریقی رمدسیویر که توسط شرکت دارویی گلیاد آمریکا ساخته شده است و در گذشته برای درمان بیماری ویروسی ابولا و عفونت های ناشی از ویروس ماربورگ از آن استفاده می شد.

دارو کرونا رمدسیویر بی اثرترین دارو

هر دوی این داروها از مهر 99 وارد پروتکل درمانی کشور شدند و با وجود این که از اواخر مرداد 1400، فاویپیراویر از پروتکل درمانی کشور حذف شد، اما هنوز از رمدسیویر در این پروتکل استفاده می شود. این در حالی است که اخیرا نه تنها برخی متخصصان بهداشتی کشور صحبت های تندی را علیه بی اثر بودن این دو دارو و صرف هزینه های چند هزار میلیارد تومانی برای تولید و واردات آنها مطرح کرده اند، بلکه حتی بعضی اعضای پیشین کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا نیز این دو دارو را بی اثر دانسته اند. البته در مقابل هستند متخصصانی که هنوز هم از هر دو دارو دفاع می کنند و معتقدند که هر کدام از این داروها در شرایط خاصی می توانند منجر به بهبود حال بیماران کرونایی شوند.

درباره رمدسیویر نیز باید توجه داشت که همین حالا از این دارو در پروتکل درمانی بیماران کرونایی در آمریکا استفاده می شود و پزشکان آمریکایی برای بیمارانی که ریه آنها درگیر ویروس کرونا می شود و دچار تنگی نفس می شوند، از این دارو استفاده می کنند؛ اتفاقی که همین حالا در ایران نیز رخ می دهد و مشخص نیست چرا در شرایطی که تیم مدیریتی وزارت بهداشت در حال تغییر است، حالا برخی متخصصان به یاد افشاگری درباره بی تاثیر بودن این دارو و صرف هزینه های گزاف از بیت المال برای تولید و واردات آن افتاده اند؟ البته سوال اصلی این است که واقعیت اثرگذاری یا بی تاثیر بودن داروهای فاویپراویر و رمدسیویر در درمان بیماران کرونایی چیست؟

دارو کرونا / فاویپیراویر چگونه از ژاپن به ایران رسید؟

دکتر محمدرضا هاشمیان، فوق تخصص ICU بیمارستان مسیح دانشوری در گفت و گو با رکنا درباره داروی فاویپیراویر اظهار داشت: داروی فاویپیراویر که در ژاپن تولید شده است، ابتدا برای درمان آنفلوآنزای H1N1 مورد استفاده قرار می گرفت و ژاپنی ها پس از انجام آزمایشات لازم پیشنهاد دادند که این دارو برای درمان بیماران کرونایی نیز مورد استفاده قرار گیرد. بعد هم کشورهای چین و کره جنوبی این دارو را وارد پروتکل های درمانی کرونا کردند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: در همان ماه های اول شیوع کرونا در ایران نیز ابتدا چند مسافر داروی فاویپیراویر را وارد کشور کردند و از طریق این مسیر، فاویپیراویر وارد بیمارستان مسیح دانشوری شد. در آن زمان هم ما از داروی کلترا به عنوان داروی ضد ویروس در درمان بیماران کرونایی استفاده می کردیم، اما با توجه به این که از نظر علمی، آن دارو زیر سوال قرار داشت، برخی پزشکان بیمارستان مسیح دانشوری شروع به استفاده از فاویپیراویر برای درمان بیماران کرونایی کردند.

دارو کرونا

دکترهاشمیان در ادامه گفت: در آن زمان قرار شد برای مشخص شدن میزان تاثیر فاویپیراویر در درمان بیماران کرونایی، مطالعه ای جامع در این خصوص در کشورمان انجام شود. این مطالعه نیز در کشورمان انجام می شود و حدود 11 ماه بعد از انجام مطالعه، نتایج آن در یک مجله بین المللی به چاپ می رسد. نتایج این مطالعه که در 14 شهر کشورمان انجام شده بود نیز نشان می داد که فاویپیراویر تاثیری بر کاهش مرگ و میر بیماران کرونایی ندارد و به هیچ وجه در درمان کرونایی ها اثرگذار نیست.

وی در ادامه تاکید کرد: اما بلافاصله بعد از انتشار نتایج این مطالعه، نامه ای برای سردبیر مجله ای که اقدام به انتشار این نتایج کرده بود، ارسال شد که در آن ایرادات پایه ای زیادی به نحوه انجام مطالعه درباره میزان اثرگذاری فاویپیراویر در درمان بیماران کرونایی وارد شده بود؛ مساله ای که نشان می دهد مشکلات زیادی در مسیر مطالعات مربوط به نحوه اثربخشی داروهای مختلف در درمان بیماران کرونایی در کشورمان وجود داشت.

همه گیر شدن استفاده از فاویپیراویر در کشورهای شرقی جهان

دکترهاشمیان با اشاره به انجام مطالعات درباره میزان اثربخشی فاویپیراویر در ترکیه توضیح داد: در همان زمان که مطالعاتی درباره اثربخش بودن یا نبودن فاویپیراویر در درمان بیماران کرونایی در ایران انجام می شد، برخی پزشکان ترکیه که متوجه اثربخش بودن استفاده از فاویپیراویر در درمان کرونایی های بیمارستان مسیح دانشوری ایران شدند، این دارو را وارد پروتکل درمانی کرونایی هایی کردند که در مراحل ابتدایی بیماری قرار دارند و این پزشکان اقدام به تجویز رایگان فاویپیراویر کردند.

این فوق تخصص ICU ادامه داد: پس از این اتفاق، در هندوستان و برخی کشورهای دیگر نیز رفته رفته استفاده از فاویپیراویر به عنوان دارویی موثر برای درمان بیماران مبتلا به کرونا که در مراحل ابتدایی بیماری قرار دارند، مرسوم می شود. حتی در کشور تایلند نیز از یک ماه پیش که موج جدیدی از شیوع کرونا آغاز شد، متخصصان بهداشتی این دارو را وارد پروتکل درمانی این کشور کردند و هم اکنون نیز از این دارو در بسیاری از کشورهای شرق کره زمین استفاده می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: البته مجله نِیچر چند ماه پیش مقاله ای از ایران چاپ کرد که در آن گفته شده بود که فاویپیراویر تاثیری در کاهش مرگ و میر ناشی از ابتلا به کرونا ندارد. البته سه ماه بعد مقاله دیگری منتشر شد که براساس آن، از بین 140 دارویی که در درمان بیماران کرونایی استفاده می شود، فاویپیراویر به عنوان یکی از داروهای کم عارضه معرفی شده بود.

وی در ادامه تاکید کرد: در مطالعاتی که در کشور ترکیه انجام شده نیز ثابت شده است که استفاده از فاویپیراویر می تواند به میزان 10 درصد از احتمال بستری شدن بیماران کرونایی بکاهد و نیاز به لوله گذاری برای تامین اکسیژن بیماران کرونایی را نیز به میزان 10 درصد کاهش دهد؛ اما هنوز هم مطالعات زیادی درباره فاویپیراویر در سطح جهان در حال انجام است.

صدور مجوز برای نسل بعدی فاویپیراویر در استرالیا

دکترهاشمیان با اشاره به صدور مجوز برای نسل بعدی داروی فاویپیراویر با عنوان نامیپیراویر در استرالیا گفت: ماه گذشته داروی نامیپیراویر تاییدیه نهادهای بهداشتی استرالیا را دریافت کرد و بعد هم در کشور کانادا مورد تایید قرار گرفت. هم اکنون نیز کشورهای اروپایی مشغول انجام مطالعاتی روی داروی نامیپیراویر هستند؛ دارویی که تنها به لحاظ مولکولی تغییرات کوچکی نسبت به فاویپیراویر داشته است

دارو کرونا

این فوق تخصص ICU ادامه داد: در استرالیا ثابت شده است که استفاده از نامیپیراویر نه تنها می تواند تاثیر مهمی بر درمان بیماران کرونایی بگذارد، بلکه می تواند از پنجمین روز پس از ابتلا نیز منجر به منفی شدن تست PCR بیماران کرونایی شود. این در حالی است که تا کنون هیچ کدام از داروهای ضد ویروسی که در درمان بیماران کرونایی از آنها استفاده شد، چنین تاثیری نداشته اند.

وی در ادامه تاکید کرد: در آمریکا نیز با توجه به تاثیر مهمی که نامیپیراویر می تواند در منفی شدن تست PCR بیماران کرونایی بگذارد، مطالعاتی برای استفاده از این دارو برای پیشگیری از ابتلا به کرونا در حال انجام است. همچنین در حال حاضر در ایران هم مطالعاتی درباره تاثیر استفاده از فاویپیراویر در پیشگیری از ابتلا به کرونا انجام می شود که نتایج آن هنوز منتشر نشده است.

رمدسیویر از چین به ایران رسید

دکترهاشمیان درباره استفاده از داروی تزریقی رمدسیویر در درمان بیماران کرونایی توضیح داد: این دارو ابتدا در آمریکا برای درمان بیماران مبتلا به بیماری ناشی از ویروس ابولا مورد استفاده قرار می گرفت، اما از زمانی که چین درگیر بیماری کرونا شد، چینی ها این دارو را ابتدا تولید کردند و بعد به ایران و بخصوص به بیمارستان مسیح دانشوری دادند. ما هم در وبینارهایی که با متخصصان بهداشتی شهر ووهان برگزار کردیم، اطلاعات زیادی درباره تاثیر مثبت این دارو در درمان بیماران کرونایی گرفتیم.

این فوق تخصص ICU ادامه داد: اولین بار داروی رمدسیویر در بیمارستان مسیح دانشوری مورد استفاده قرار گرفت و بلافاصله در اختیار سایر بیمارستان های دانشگاهی تهران و سپس شهرستان های دیگر قرار گرفت. این اتفاق نیز در شرایطی رخ داد که چند ماه بیشتر از شروع همه گیری کرونا در جهان نمی گذشت و با وجود این که سازمان بهداشت جهانی الگویی را برای درمان بیماران کرونایی توصیه کرده بود، اما هنوز هیچ دارویی برای درمان کرونا وجود نداشت و ما در این شرایط از رمدسیویر برای درمان بیماران مبتلا به کرونا استفاده کردیم.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه گفت: ما در شرایطی استفاده از داروی رمدسیویر را آغاز کردیم که در آمریکا مطالعه ای درباره تاثیر رمدسیویر در درمان بیماران کرونایی بستری در ICU در حال انجام بود. نتایج این مطالعه نیز که با کمک شرکت سازنده دارو منتشر شد، حاکی از تاثیر مثبت رمدسیویر بر درمان این دسته از بیماران کرونایی بود. البته برخی متخصصان نسبت به تعداد کم افراد مورد مطالعه در این آزمایش انتقاد کردند و نتایج این مطالعه را زیر سوال بردند.

وی در ادامه تاکید کرد: بعد از این اتفاق نیز مطالعات جامع تری در آمریکا درباره تاثیر رمدسیویر در درمان بیماران کرونایی بستری در ICU منتشر شد که نتایج آن حاکی از آن بود که این دارو می تواند تا 38 درصد منجر به بهبود شرایط کرونایی های بستری در ICU شود. بعد از آن هم کشورهای مختلفی درباره رمدسیویر مطالعه کردند که نتایج بیشتر آنها حاکی از تاثیر مثبت این دارو بر درمان بیماران کرونایی بدحال بود.

سازمان بهداشت جهانی رمدسیویر را رد کرد

دکترهاشمیان با اشاره به مطالعه انجام شده توسط سازمان بهداشت جهانی درباره داروی رمدسیویر توضیح داد: در چنین شرایطی سازمان بهداشت جهانی مطالعه بزرگی را برای بررسی تاثیر داروی رمدسیویر بر درمان بیماران کرونایی طراحی کرد که در آن کشورهای زیادی شرکت کردند و اتفاقا ایران هم بیشترین تعداد شرکت کننده در این مطالعه را نسبت به سایر کشورهای جهان داشت. نتایج مطالعه سازمان بهداشتی جهانی نیز حاکی از آن بود که داروی رمدسیویر هیچ گونه ارزشی در درمان بیماری کرونا و کاهش مرگ و میر ناشی از این بیماری ندارد.

این فوق تخصص ICU ادامه داد: بلافاصله بعد از انتشار این مطالعه توسط سازمان بهداشت جهانی، سازمان غذا و داروی آمریکا با وجود نتایج منفی این مطالعه، استفاده از داروی رمدسیویر را به عنوان اولین درمان شناخته شده بیماری کرونا اعلام کرد. در آن زمان نیز برخی کارشناسان بهداشتی کشور انتقادات مختلفی را نسبت به نحوه انجام مطالعه سازمان بهداشت جهانی مطرح کردند و تاکید داشتند با وجود این که سازمان بهداشت جهانی بر این مطالعه نظارت کرده، اما نظارت این سازمان چندان دقیق نبوده است.

وی در ادامه تاکید کرد: مسائلی از این دست نشان می دهد با وجود این که مطالعه انجام شده توسط سازمان بهداشت جهانی بزرگترین مطاله درباره بررسی تاثیر داروی رمدسیویر بر درمان بیماران کرونایی بود، اما نقدهای زیادی به این مطالعه وارد بود و به همین خاطر بود که سازمان غذا و داروی آمریکا نیز توجه زیادی به نتایج این مطالعه نکرد و داروی رمدسیویر را وارد پروتکل درمانی خود کرد.

رمدسیویر زمانی موثر است که به همراه داروهای دیگر تجویز شود

دکترهاشمیان با تاکید بر این که رمدسیویر زمانی می تواند در درمان بیماران کرونایی بدحال موثر باشد که به صورت ترکیبی از آن استفاده شود، عنوان کرد: نتایج مطالعات متعددی نشان می دهد که برخی داروها از جمله دگزامتازون قطعا می توانند در کاهش مرگ و میر ناشی از کرونا موثر باشند؛ اما در خصوص ضد ویروس هایی مثل رمدسیویر تا کنون مقالات زیادی به نفع و مقالات زیادی هم به ضرر استفاده تک دارویی از این داروها منتشر شده است؛ ولی بیشتر مطالعات از این حکایت دارند که وقتی از رمدسیویر به همراه داروهای دیگر استفاده شود، قطعا این دارو می تواند در کاهش مرگ و میر ناشی از کرونا موثر باشد.

وی افزود: با وجود تاثیر مثبت استفاده ترکیبی از داروی رمدسیویر در درمان بیماران کرونایی، پزشکان باید در هنگام تجویز این دارو، مواردی که به هیچ وجه نباید این دارو تجویز شود یا مواردی که باید با احتیاط از رمدسیویر استفاده شود و البته عوارض این دارو را مد نظر قرار دهند. این ها نکاتی است که به شدت مورد تاکید سازمان بهداشت جهانی قرار دارد.

مخالفت ابتدایی اعضای کمیته علمی با استفاده از رمدسیویر در ایران

دکترهاشمیان درباره نحوه ورود رمدسیویر به پروتکل درمانی ایران نیز توضیح داد: در سال 99 که نخستین صحبت ها درباره رمدسیویر در کشورمان انجام شد، ابتدا کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا استفاده از این دارو برای درمان بیماران کرونایی را رد کرد، ولی متاسفانه در همان زمان رمدسیویر با قیمت های نجومی در بازار سیاه دارویی در حال خرید و فروش بود و در آن زمان وجود رمدسیویر در بازار سیاه آن هم از شرکت هایی که به صورت معمول داروهایشان وارد ایران نمی شود، برای ما بسیار عجیب بود.

این فوق تخصص ICU ادامه داد: حدود هشت ماه نیز شرایط به همین منوال گذشت و با وجود این که برخی مردم از رمدسیویر استفاده می کردند، اما هنوز این دارو وارد پروتکل درمانی کشور نشده بود. وقتی هم که برخی شرکت های ایرانی اقدام به تولید این دارو کردند، وزارت بهداشت به دلیل مخالفت کمیته علمی کرونا جلوی توزیع رسمی این دارو را گرفت، اما رفته رفته وزارت بهداشت حاضر شد که با وجود مخالفت کمیته علمی، به توزیع این دارو مجوز دهد.

وی در ادامه تاکید کرد: برخی اعضای کمیته علمی کرونا که با رمدسیویر مخالفت می کردند، بعضا خودشان به کرونا مبتلا شدند و جالب این که پزشکان برای درمان آنها از داروی رمدسیویر استفاده کردند و اتفاقا همان افراد با استفاده از این دارو بهبود یافتند. وقتی هم که این افراد بهبود یافتند، خودشان به عنوان پزشک به تجویز داروی رمدسیویر پرداختند، آن هم در شرایطی که هنوز این دارو وارد پروتکل درمانی کشور نشده بود.

محدودیت های عجیب برای تزریق رمدسیویر در ماه های ابتدایی

دکترهاشمیان با انتقاد از نحوه صدور مجوز برای تجویز رمدسیویر در بیمارستان ها گفت: در ماه های ابتدایی که رمدسیویر وارد پروتکل درمانی کشور شد، شرایط به گونه ای بود که فقط تعداد محدودی از پزشکان هر بیمارستان اجازه داشتند که این دارو را تجویز کنند و برای هر بیمارستان نیز ظرفیت بسیار محدودی از رمدسیویر در نظر گرفته می شد و این دارو به صورت قطره چکانی در بین بیمارستان های مختلف کشور توزیع می شد.

این فوق تخصص ICU ادامه داد: محدود کردن افرادی که حق تجویز رمدسیویر را داشتند به برخی افراد خاص، قطعا برخلاف مقررات درمانی سراسر جهان بود؛ چراکه در سطح جهان ممکن است که تجویز یک دارو توسط متخصصان برخی رشته های خاص مجاز باشد و برخی متخصصان دیگر نتوانند آن دارو را تجویز کنند، اما این که ما تجویز یک دارو را صرفا به برخی افراد متخصص در هر رشته محدود کنیم، قطعا غیرعلمی است.

وی در ادامه تاکید کرد: بعد هم رفته رفته با توجه به این که تاثیر مثبت رمدسیویر در برخی مقالات علمی مشخص شد و اعضای کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا نیز دیدند که کشورهای مختلف این دارو را وارد پروتکل درمانی خود کرده اند، با ورود این دارو به پروتکل درمانی کشور موافقت کردند.

وزارت بهداشت تزریق رمدسیویر را پولی کرد

دکترهاشمیان در بخش دیگری از صحبت هایش از دریافت هزینه برای تزریق داروی رمدسیویر در مراکز درمانی انتقاد کرد و گفت: وقتی که رمدسیویر وارد پروتکل درمانی کشور شد و حتی اعلام شد که برای درمان بیماران سرپایی نیز می توان از این دارو استفاده کرد، وزارت بهداشت مقرر کرد که رقمی برای تزریق رمدسیویر از بیماران سرپایی دریافت شود؛ رقمی که در بیمارستان های دولتی نزدیک 500 هزار تومان و در بیمارستان های خصوصی حدود یک میلیون تومان به ازای هر نوبت تزریق رمدسیویر تعیین شد.

این فوق تخصص ICU ادامه داد: در همان زمان ما به شدت به این مساله اعتراض کردیم و تاکید داشتیم که وقتی ما بدون هزینه در بخش مراقبت های ویژه رمدسیویر را به بیماران تزریق می کنیم، چرا باید از بیماران سرپایی برای تزریق این دارو هزینه های سنگینی دریافت شود؟ اما متاسفانه وزارت بهداشت به این اعتراض ها توجه نکرد و به صورت یک سند رسمی اعلام کرد که باید بابت تزریق رمدسیویر از بیماران هزینه دریافت شود.

وی در ادامه تاکید کرد: بعد از صدور این بخشنامه از سوی وزارت بهداشت نیز شاهد آن بودیم که میزان تزریق رمدسیویر در سراسر کشور به سرعت افزایش یافت و تمام کلینیک های سرپایی، بیمارستان ها و درمانگاه ها شروع به تجویز رمدسیویر برای بیماران کرونایی کردند. در آن زمان نیز این سوال برای متخصصان بهداشتی کشور ایجاد شد که آیا تزریق رمدسیویر می تواند برای تمام بیماران کرونایی موثر باشد یا خیر؟

خطر راه یافتن رمدسیویر به منازل مردم

دکترهاشمیان با تاکید بر این که مصرف رمدسیویر برای درمان بیماران مبتلا به کرونا در ایران بسیار بیشتر از کشورهای اروپایی است، گفت: اکنون ما تنها کشوری در دنیا هستیم که رمدسیویر حتی در منازل نیز به بیماران تزریق می شود. این در حالی است که حدود یک سال پیش وزارت بهداشت محدودیت های عجیبی را برای تجویز رمدسیویر توسط متخصصان رشته های مختلف وضع کرده بود، اما امروز پرستاران و کمک پرستاران هم به راحتی در منازل به بیماران کرونایی رمدسیویر تجویز می کنند.

این فوق تخصص ICU ادامه داد: علت اصلی تمایل مردم به دریافت رمدسیویر در منازل نیز این است که اولا برخی افراد تمایلی به حضور در بیمارستان ندارند و احساس می کنند که در آن صورت بیماری آنها تشدید می شود و ثانیا بعضی بیماران با توجه به هزینه های بالای برخی بیمارستان ها برای بستری و درمان بیماران کرونایی، ترجیح می دهند تا زمانی که وضع بیماری شان چندان وخیم نشده است، به بیمارستان مراجعه نکنند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: تمام این مسائل باعث شده است که آمار مصرف رمدسیویر به نحوی در ایران بالا برود که ما نتوانیم یک مستند علمی دقیق و قابل گزارش به کشورهای مختلف درباره میزان تاثیر رمدسیویر در درمان بیماران کرونایی در کشورمان ارائه کنیم؛ زیرا ما اکنون نمی توانیم برآورد کنیم که از میان تعداد زیاد بیمارانی که در منازل رمدسیویر دریافت کرده اند، چه مقدار از آنها بهبود یافته اند، چه مقدار از آنها فوت کرده اند و چه مقدار از آنها دچار عوارض ناشی از تزریق رمدسیویر شده اند.

این متخصص بهداشتی تصریح کرد: این مساله نشان می دهد که اکنون شاهد وقوع اتفاقی خطرناک در حوزه استفاده از داروهای مختلف از جمله رمدسیویر در منازل هستیم؛ این در حالی است که رمدسیویر دارویی است که صرفا باید در بیمارستان ها تجویز شود، اما متاسفانه به دلیل ضعف نظارتی وزارت بهداشت، اکنون این دارو به راحتی در منازل مورد استفاده قرار می گیرد و هیچ کدام از مسئولان دوره قبلی وزارت بهداشت نیز مسئولیت این اتفاق را برعهده نمی گیرند.

وی در ادامه تاکید کرد: متاسفانه این اتفاقات در شرایطی در کشورمان رخ می دهد که ما هیچ راهنمای بالینی مشخصی درباره نحوه استفاده از خدمات پزشکی در منازل نداریم و بسیاری از شرکت هایی هم که اقدام به اعزام پزشک یا پرستار به منازل می کنند، قانونی نیستند. همچنین متاسفانه شاهد آن هستیم که با توجه به نیاز کاذب فراوانی که برای خرید رمدسیویر ایجاد شده است، برخی داروخانه ها یا حتی بیمارستان های خصوصی به صورت آزاد و بدون بررسی نسخه پزشک، اقدام به فروش رمدسیویر به همراهان بیماران می کنند.

تجارت کلان رمدسیویر در ایران

دکترهاشمیان با انتقاد از تجارت کلانی که اکنون درباره فروش داروی رمدسیویر در ایران شکل گرفته است، گفت: قطعا در شرایط کنونی برخی افراد از مصرف بیش از حد رمدسیویر در کشورمان سود می کنند که این افراد از متصدیان داروخانه ها آغاز می شوند و به مسئولان رده بالای وزارت بهداشت می رسند؛ چراکه این مسئولان هیچ نظارت مناسبی بر توزیع و تجویز غیرقانونی رمدسیویر ندارند.

این فوق تخصص ICU ادامه داد: اما وجود این تجارت کلان، بازهم تاثیر مثبت رمدسیویر در درمان بیماران کرونایی را نفی نمی کند و باید متخصصان بهداشتی کشور که در تخصص های مربوط به درمان کرونا فعالیت می کنند، دور هم جمع شوند و در فضایی علمی، درباره میزان تاثیر این دارو بر درمان بیماران کرونایی بدون در نظر گرفتن منافع مادی خود صحبت کنند.

افراد غیرمتخصص نباید درباره رمدسیویر صحبت کنند

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر این که فقط متخصصان بهداشتی کشور باید درباره داروی رمدسیویر صحبت کنند، عنوان کرد: متاسفانه در شرایط کنونی برخی افراد که در زندگی خود حتی یک بیمار کرونایی بدحال را از نزدیک ندیده اند، درباره بی تاثیر بودن رمدسیویر در تلویزیون صحبت می کنند و این مساله قطعا می تواند منجر به گرفتار شدن کادر درمان و وارد شدن استرس های زیادی به مردم شود.

وی در ادامه تاکید کرد: اتفاقاتی از این دست نشان می دهد که متاسفانه برخی مطالب غیرتخصصی که در تلویزیون یا فضای مجازی مطرح می شود، به هیچ وجه جای استناد ندارد و مردم باید توجه داشته باشند که درباره موضوعات مربوط به درمان کرونا، صرفا باید به نظر افراد متخصص توجه کنند تا دچار تشویش نشوند و بدون علم در فضای مجازی علیه یک دارو موضع گیری نکنند.

تاثیر مثبت مصرف همزمان رمدسیویر و دگزامتازون

دکتر هاشمیان با تاکید بر این که رمدسیویر اولین دارویی است که سازمان غذا و داروی آمریکا به عنوان دارویی موثر در درمان کرونا معرفی کرد، گفت: کرونا هنوز درمان قطعی ندارد و اساسا درمان این بیماری هم صرفا با استفاده از یک دارو ممکن نیست. در بسیاری از مواردی هم که بیماران بعد از دریافت رمدسیویر احساس بهبودی می کنند، این احساس ناشی از دریافت همزمان داروی دگزامتازون است که می تواند این حالت را برای بیماران ایجاد کند.

وی افزود: اکنون هیچ کس در جهان شک ندارد که رمدسیویر دارویی است که قطعا می تواند در درمان بیماران کرونایی موثر باشد؛ اما این که بهتر است این دارو در چه مرحله ای استفاده شود، مساله ای قابل بحث است که تمام متخصصان امر می توانند از نظر علمی درباره جزئیات آن صحبت کنند تا نتیجه مشخصی از این بحث ها به دست آید.

تاثیر رمدسیویر بسته به شرایط بالینی بیماران دارد

دکترهاشمیان با تاکید بر این که تاثیر تزریق رمدسیویر در بیماران مختلف متفاوت است، عنوان کرد: بیشتر بیماران مبتلا به کرونا بدون دریافت دارو بهبود پیدا می کنند و اساسا رمدسیویر نیز بیشتر برای بیماران بدحال تجویز می شود و کسانی که به انواع خفیف این بیماری مبتلا هستند، هیچ نیازی به رمدسیویر ندارند.

این فوق تخصص ICU ادامه داد: زمان تزریق رمدسیویر، نوع داروهایی که همزمان با آن تجویز می شوند و شرایط بالینی هر بیمار می تواند در نحوه تاثیر این دارو بر افراد مختلف متفاوت باشد. بنابراین قطعا تاثیر رمدسیویر در هر شخص با شخص دیگر متفاوت است و اگر افراد بیماری های زمینه ای مختلفی داشته باشند، قطعا تاثیر دریافت رمدسیویر برایشان متفاوت خواهد بود.

وی در پایان تصریح کرد: رمدسیویر دارویی نیست که فقط به تنهایی تجویز شود و هیچ بیمار کرونایی در سطح جهان وجود ندارد که صرفا با مصرف رمدسیویر درمان شده باشد؛ بلکه تجویز این دارو به همراه داروهای دیگر و همراهی آن با اکسیژن درمانی موثر در زمان خود می تواند در درمان کرونا موثر باشد؛ بنابراین ما هیچ وقت نمی توانیم بگوییم که آیا رمدسیویر به تنهایی در درمان کرونا موثر بوده است یا خیر

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.