کد خبر : 8964 / /
/

حدود ۷۰ درصد خانم‌ها در طول زندگی خود ۲ بار یا بیشتر به عفونت قارچی واژینال مبتلا می‌شوند؛ یعنی تقریبا از هر ۴ زن، ۳ زن این بیماری را تجربه می‌کند.

حدود ۷۰ درصد خانم‌ها در طول زندگی خود ۲ بار یا بیشتر به عفونت قارچی واژینال مبتلا می‌شوند؛ یعنی تقریبا از هر ۴ زن، ۳ زن این بیماری را تجربه می‌کند.

افرادی که دچار عفونت قارچی واژن می‌شوند، معمولا علایمی مانند سوزش و خارش درون واژن و اطراف دستگاه تناسلی خارجی دارند، ترشحاتشان سفیدرنگ و پنیری‌شکل است، هنگام رابطه زناشویی درد دارند و دچار قرمزی و تورم در ناحیه تناسلی می‌ شوند.

چرا زنان به عفونت قارچی مبتلا می شوند؟

باکتری ها و رعایت نکردن بهداشت در رتبه ی اول عاملان ابتلا قرار دارند. باکتری به نام باکتری لاکتوباسیلوس با نوعی قارچ در واژن باعث رشد قارچ ها می شوند و منجربه عفونت واژن می شوند. انواع دیگری از باکتری ها و قارچ ها از دلایل ابتلا به این مشکل هستند که با آزمایش نوع آنها مشخص می شود.

دلیل بعدی استفاده زیاد و طولانی مدت از آنتی بیوتیک هاست.آنتی بیوتیکها باکتری های محافظتی دستگاه تناسلی را از بین می برند. بنابراین ممکن است بعد از مصرف آنتی بیوتیک، دچار این نوع عفونت شوید.

چاقی یکی از دلایل دیگر ابتل به این مشکل است.

استرس دلیل بسیاری از بیماری هاست که در مورد عفونت قارچی واژن با افزایش سطح آدرنالین که می تواند روی هورمون های جنسی اثر بگذارد و منجر به تغییرات دوره قاعدگی خطر ابتلا به عفونت های قارچی را افزایش می دهد. به علت افزایش ترشح کورتیزول در مواجهه با استرس ها و کاهش مقاومت سیستم دفاعی بدن این خطر افزایش می یابد.

دیابت و ضعف سیستم دفاعی بدن

ابتلا به هر گونه بیماری که باعث ضعف سیستم ایمنی شود استعداد شما را به ابتلا به عفونتهای قارچی واژن زیاد می کند

مصرف قرص های بارداری

این قرص باعث به وجود آمدن تغییراتی در محیط دستگاه تناسلی زنان می شوند؛ به طوری که سطح هورمون های استروژن افزایش می یابد و این تغییرات شرایط را برای رشد قارچ ها فراهم می کند.

لباس زیر نامناسب

استفاده از لباس های زیر بسیار تنگ از جنس پلاستیک و غیرپنبه  به دلیل افزایش دما، رطوبت و حساسیت محیط می شود و محیط مناسبی برای رشد قارچ فراهم می کند

لباس های نایلونی، شلوارهای تنگ جین، مایو و جوراب شلواری نیز این احتمالات را افزایش می دهد.  حداقل روزی یکبار، لباس زیر خود را عوض کنید.

علایم عفونت قارچی زنان

۱- ترشحات واژن: یکی از شایع ترین علایم عفونت قارچی، ترشحات سفیدرنگی است که از ناحیه واژن خارج می‌شود. هم چنین ممکن است به رنگ سبز یا زرد هم باشد. مقدار این ترشحات می‌تواند زیاد یا کم باشد.

۲- خارش و سوزش: ناحیه تناسلی این بانوان معمولا متورم می‌باشد و احساس خارش و سوزش در این ناحیه دارند. سوزش این ناحیه ممکن است شدید شود و شدت سوزش در هنگام رابطه جنسی با همسر و ادرار کردن بسیار بدتر می‌شود.

۳- بوی واژن: موقع عفونت قارچی، بوی نامطبوعی ایجاد می‌شود. البته بوی نامطبوع واژن و یا ترشحات واژن، در بیماری هایی نظیر واژینوباکتریال نیز دیده می‌شود. آزمایش ترشحات توسط پزشک متخصص، در تشخیص قطعی و دقیق بیماری به پزشک کمک می‌کند.

***تذکر: ترشحات طبیعی واژن در زنان را نباید با عفونت قارچی اشتباه گرفت. ترشحات طبیعی شبیه ترشحات زنان قبل از قاعدگی می‌باشد. اگر در مورد طبیعی یا غیر طبیعی بودن این ترشحات شک دارید، با پزشک خود مشورت نمایید.

تشخیص

برای تشخیص واژینیت ، پزشک شما یک نمونه از ترشحات واژن شما را برداشته و تست هایی روی آن انجام می دهد .برخی از این تست ها در مطب دکتر می توانند انجام شوند و نتایج آن سریع در دسترس هستند اما برخی دیگر ممکن است به آزمایشگاه فرستاده شوند و نتایج در عرض چند روز در دسترس باشند .برای اطمینان از صحت نتایج تست ، از هیچ داروی واژینال حداقل تا ۳ روز قبل از معاینه توسط پزشک خودداری کنید .همچنین از دوش واژینال و رابطه جنسی و مواد اسپرم کش تا قبل از ویزیت دکتر خودداری کنید .

بهترین درمان عفونت ها

عفونت های خفیف و ساده

همانطور که گفتیم انتخاب نوع درمان به شدت و نوع عفونت وابسته است. در موارد خفیف و ساده ی بیماری یک برنامه تک دارویی، دو دارویی یا سه دارویی که ترکیبی است از داروهای ضد قارچ به بیمار داده می شود. این درمان می تواند به صورت قرص های خوراکی، کرم های واژینال، لوسیون، پماد یا شیاف باشد. پیگیری این درمان ها معمولا به علائم آزاردهنده عفونت واژینال پایان خواهند داد. در صورتی که با وجود این درمان ها علائم طی نهایتا دو ماه باقی ماند لازم است وضعیت را حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

عفونت های جدی تر

همانطورکه گفتیم انواع خاصی از این عفونت ها به درمان های معمول ضد قارچی پاسخ نمی دهد و نیازمند درمان های جدی تر است. در صورتی که شما نیز یکی از تغییرات و علائم زیر را تجربه کردید، مراتب را هرچه سریع تر به پزشک گزارش دهید تا درمان های جدی تر را هرچه سریع تر برای شما در پیش بگیرد:

– قرمزی، ورم و خارش شدید در ناحیه واژن که به زخم شدن واژن منجر شده است.

– سابقه ابتلا به بیش از چهار مرتبه عفونت ویروسی طی یک سال گذشته

– ابتلا به عفونتی قارچی غیر از کاندیدا آلبیکنز

– بارداری

– ابتلا به دیابت کنترل نشده و ضعف سیستم ایمنی در اثر درمان با داروهای خاص یا ابتلا به بیماری هایی مانند ایدز

اقداماتی برای پیشگیری

در بیشتر موارد افراد می دانند چه عواملی باعث ابتلا به این عفونت ها در آنها می شود، مخصوصا خانم هایی که تجربه عفونت های واژینال مکرر را داشته باشند، مثلا برخی خانم ها اظهار می دارند که مدتی بعد از مصرف برخی آنتی بیوتیک ها به عفونت واژینال مبتلا می شوند. پس به طور کلی با شناخت علت های اولیه و شروع کننده ابتلا به بیماری قادر خواهیم بود تا از ابتلا به بیماری پیشگیری کنیم.

این اقدامات به این صورت می باشد:

۱. ناحیه‌ تناسلی‌ را تمیز نگه‌ دارید.

۲. از صابون‌ ساده‌ بدون‌ بو استفاده‌ کنید.

۳. از زیرشلواری‌های‌ نخی‌ یا جوراب‌ شلواری‌های‌ دارای‌ فاق‌ نخی‌ استفاده‌ کنید.

۴. با لباس‌ مرطوب‌ به‌ویژه‌ حوله‌ حمام‌ مرطوب‌ ننشینید.

۵. از دوش‌ مهبل‌، خوشبوکننده‌ مهبل‌، خوشبوکننده‌ حمام‌ و کاغذ توالت‌ رنگی‌ یا معطر پرهیز کنید.

۶. مصرف‌ شیرینی‌ را محدود کنید.

۷. اگر چاق‌ هستید، وزن‌ خود را کم‌ کنید.

۸. اگر دیابت‌ دارید، به‌ برنامه‌ درمانی‌ خود کاملاً پایبند باشید.

۹. مگر در صورت‌ تجویز از طرف‌ پزشک‌، از مصرف‌ آنتی‌بیوتیک‌ها پرهیز کنید.

۱۰. بعد از ادرار کردن‌ یا اجابت‌ مزاج‌، با خشک‌ کردن‌ یا شستن‌ از جلو تا عقب‌ (مهبل‌ تا مقعد) خود را پاک‌ کنید.

درمان قطعی عفونت واژن

 در واژن تمام زنان تعدادی قارچ (مخمر) بی‌ضرر زندگی می‌کند. خارش شدید و ناراحتی در واژن به علت رشد بیش از حد قارچ کاندیدا آلبیکنس و در نتیجه عدم تعادل باکتری‌های داخل واژن ایجاد می‌شود. در برخی موارد افراد ترشحات غلیظ، سفید و بی بو شبیه پنیر هم دارند. باکتری لاکتو باسیلوس (نوع مفید باکتری) به طور معمول pH واژن را در سطح نرمال نگه می‌دارد اما این تعادل ممکن است به علت مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها ، کورتیکو استروئیدها ، دیابت کنترل نشده یا افزایش سطح استروژن به علت حاملگی و یا مصرف قرص‌های پیشگیری از بارداری به هم بخورد. خبر خوب این که: عفونت های قارچی واژن تقریباً به طور کامل قابل پیشگیری است و راهکارهایی آزمایش شده و صحیح برای از بین بردن آن‌ها وجود دارد.

راهکارهای درمان عفونت های قارچی واژن

1- واژنتان را خشک نگه دارید

محیط‌های گرم و مرطوب شرایط ایده‌ آل را برای پرورش قارچ‌ها فراهم می‌کنند. بهترین کار این است که لباس زیری از جنس نخ که هوا از آن عبور می‌کند و اجازه جذب رطوبت نمی‌دهد بپوشید و از پوشیدن لباس‌های تنگ و شلوار جین تنگ خودداری کنید. بنابراین لباس‌های تنگ، مرطوب یا خیس از عرق خود را مانند لباس کار یا لباس شنا در اسرع وقت تعویض کنید. رابین ((Rabin رئیس مرکز پزشکی در ایسلند می‌گوید: من موافق پوشیدن دامن‌های بلند، بدون لباس زیر برای رسیدن هوا به ناحیه تناسلی در زنان با سابقه‌ی عفونت های قارچی واژن مزمن هستم. او استفاده از اسپری بدن و دوش‌های معطر و مانند این‌ها را توصیه نمی‌کند زیرا این موارد می‌توانند سطح pH واژن را مختل کنند. بعد از رابطه جنسی شستن واژن با یک صابون بدون بو بسیار مفید است.

2- برای درمان عفونت های قارچی واژن از مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها اجتناب کنید

آنتی‌بیوتیک‌ها همه‌ی باکتری‌ها از جمله انواع سودمند آن را در بدن از بین می‌برند. از آنتی‌بیوتیک‌ها تنها در صورت نیاز استفاده کنید و هرگز از میزان دوز توصیه شده توسط پزشک منحرف نشوید.

برای درمان عفونت های قارچی واژن از مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها اجتناب کنید- دکتر سوشا

3- برای درمان عفونت های قارچی واژن مواد شیمیایی غیر ضروری را محدود کنید

محصولات بهداشتی زنان از جمله اسپری، دوش‌های واژینال و حتی برخی از روان کننده‌ها می‌توانند تعادل اکوسیستم‌های حساس شما را بر هم بزنند. با این که بسیاری از آن‌ها ایمن هستند اما سعی کنید استفاده شما از آن‌ها ناچیز باشد.

4- مراقب خودتان باشید

یک سیستم ایمنی ضعیف باعث می‌شود شما به عفونت حساس باشید. سعی کنید استرس‌تان را با فعالیت‌هایی نظیر پیاده‌روی یا مدیتیشن مدیریت کنید و خواب را یک اولویت قرار دهید.

5- رژیم غذایی‌تان را برای درمان عفونت های قارچی واژن تنظیم کنید

مخمر از شکر تغذیه می‌کند بنابراین مصرف غذاهایی که قند خونتان را افزایش می‌دهد مانند دسرهای شیرین و نوشابه را کاهش دهید. ماست و یا کفیر غنی از پروبیوتیک است و البته سیر خام نیز یک داروی ضد قارچ قوی است. بسیاری از ماست‌ها حاوی همان نوع از پروبیوتیک‌هایی هستند که واژن را سالم نگه می‌دارد. اخیراً یک مطالعه‌ای در ایتالیا نشان داده که زنان مبتلا به عفونت های قارچی واژن مزمن که مستقیماً یک قرص یا ورق پروبیوتیک را در واژن خود می‌گذارند (یک بار در شب به مدت هفت شب، سپس هر سه شب یک بار به مدت سه هفته و بعد یک بار در هفته) میزان عفونت‌شان به 87% کاهش یافته است. Laurie Cullen یک پزشک است که از درمان‌های طبیعی استفاده می‌کند او می‌گوید: برای درمان عفونت های قارچی واژن باید ابتدا از درمان‌های متداول شروع کرد و بعد می‌توان از قرص لاکتو باسیلوس استفاده کرد که محیط واژن را سالم نگه می‌دارد.

رژیم غذایی‌تان را برای درمان عفونت های قارچی واژن تنظیم کنید- دکتر سوشا

6- مصرف مکمل و درمان عفونت های قارچی وازن

اگر شما طی یک سال به بیش از سه عفونت قارچی واژن مبتلا شدید، مصرف روزانه یک پروبیوتیک که حاوی باکتری لاکتو باسیلوس باشد را در رژیم غذایی‌تان قرار دهید. تحقیقات نشان داده که این میکروارگانیسم مشوق تولید اسید لاکتیک و مواد دیگری است که pH واژن را پایین نگه می‌دارند و می‌توانند از رشد بیش از حد کاندیدا پیشگیری کنند؛ در نتیجه می‌توان گفت که مکمل‌ها برای درمان عفونت های قارچی واژن مفید هستند.

7- داروی ضد قارچ برای درمان عفونت های قارچی

برای زنانی که مکرراً از عفونت های قارچی واژن رنج می‌برند داروهای ضد قارچ مانند فلوکونازول می‌تواند کمک کننده باشد. اگر شما در یک سال به چهار عفونت قارچی و یا بیشتر مبتلا شدید حتماً با پزشک‌تان مشورت کنید. زنان اغلب عفونت های قارچی واژن را خودشان تشخیص می‌دهند اما در بسیاری موارد این عفونت‌ها در اصل عفونت واژینال باکتریایی هستند که علائم مشابهی دارند و برخلاف عفونت های قارچی واژن نیاز به درمان با آنتی‌بیوتیک دارند. عفونت‌های دستگاه ادراری نیز نشانه‌ها و علائم مشابهی (درد و سوزش) دارند اما آن‌ها نیز برای درمان به داروهای متفاوتی نیاز دارند.

شیاف واژینال برای عفونت

مشخصات محصول

شرکت تولید کننده / واردکننده :

اکسیرگستر اسپادانا

کشور مبدأ برند:

ایران

تعداد در هربسته:

7 عدد

موارد مصرف:

درمان و جلوگیری از ایجاد عفونت های قارچی واژن

درمان عفونت های باکتریایی واژن

درمان عفونت های واژینال با منشاء قارچی از جمله واژینیت کاندیدایی (ناشی از کاندیدا آلبیکنس)

سایر واژینیت های میکروبی

روش مصرف:

    شبی یک عدد به صورت واژینال استفاده شود. دوره درمان 7 روز می باشد.

موارد منع مصرف:

    این فرآورده در کودکان و نوجوانان منع مصرف دارد.

    در صورت داشتن حساسیت به شیاف ها و عصاره گیاه سیاه دانه از مصرف این شیاف خودداری نمایید.

نگهداری:

    دارو در دمای کمتر از ٢۵ درجه سانتی گراد و دور از رطوبت نگهداری شود.

    دور از دسترس اطفال نگهداری شود

توصیه های مهم:

    در دوران شیردهی مصرف فرآورده بلامانع است.

    در دوران بارداری قبل از مصرف با پزشک خود مشورت نمایید.

توضیحات

عفونت های دستگاه تناسلی در تمامی سنین شایع است و زمان خاصی برای شروع ندارد،عفونت لگنی (PID)سبب ایجاد عفونت، چسبندگی لوله ها و نازایی می شود که علایم شایع آن ترشحات بد بو، احساس سوزش و خارش دستگاه تناسلی است. علائم عفونت های دستگاه تناسلی زنان به صورت ترشحات حجیم، زیاد، چرکی، بد بو، رنگی (کرم یا زرد رنگ به طور معمول)، احساس سوزش، خارش و درد به هنگام نزدیکی بروز می کند. متخصصان باور دارند که بعضی از عفونت ها از راه جنسی منتقل می شود که بسیار شایع است و در این مورد افراد باید بهداشت روابط جنسی را رعایت کنند. واژینیت باکتریال به دلیل نزدیکی های مکرر جنسی، استفاده از دوش های واژینال (برای شستشو داخل واژینال) به وجود می آید. چاقی نیز می تواند عامل مستعد کننده عفونت های دستگاه تناسلی باشد.عفونت باکتریال برای زنان باردارعوارض بسیاری دارد و باید جدی گرفته شود. عفونت باکتریال برای زنان باردار می تواند عوارضی مانند خطر پارگی زودرس پرده جنین، زایمان زودرس، عفونت های پس از زایمان و افزایش احتمال سزارین و یا حتی بیماری های التهابی لگن را به همراه داشته باشد. دارودرمانی، راهکار قطعی درمان عفونت های دستگاه تناسلی است، به دلیل اینکه تغییر در PH واژن طی یک مدت طولانی اتفاق می افتد، طول دوره درمان نیز باید طولانی مدت باشد زیرا در صورت کوتاه مدت بودن دوره، احتمال عود بیماری بیشتر است.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.