کد خبر : 9008 / /
/

اخبار / اخبار سلامت / اخبار قارچ سیاه

​در حالی که یک نماینده مجلس از ابتلای 500 نفر به قارچ سیاه در ایران خبر داده، عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا تاکید کرده است که داروی قارچ سیاه تامین شد.

 

قارچ سیاه مدتی است که در کشورمان شیوع یافته است. پس از شیوع قارچ سیاه ، نیاز به داروی قارچ سیاه نیز بیشتر شده است. آمفوتریسین B مهمترین داروی درمان قارچ سیاه است. در روزهای اخیر داروی قارچ سیاه در کشورمان کمیاب شده بود.

قارچ سیاه بیماری عفونی

همایون سامه یح نجف آبادی، نماینده مجلس در برنامه تهران ما سلامت درباره حواشی تولید واکسن اسپوتنیک روسیه در ایران توسط شرکت اکتور گفت: اظهارات متناقضی در چند روز اخیر توسط شرکت اکتور ایران در راستای تولید واکسن اسپوتنیک ارائه شده است. در همین راستا و برای پاسخگویی مسئولان وزارت بهداشت، جلسه ای روز یکشنبه 14 شهریورماه  در مجلس برگزار شد.

قارچ سیاه

سامه یح نجف آبادی درباره نتیجه جلسه 14 شهریور مجلس با موضوع تولید واکسن اسپوتنیک توسط شرکت اکتور و صادرات آن گفت: این جلسه با حضور دکتر شانه ساز معاون دارویی وزیر بهداشت و دکتر حیدر محمدی مدیر کل داروی ایران برگزار شد.آن چیزی که گفته شده تا به امروز صادراتی نداشته ایم.

وی تاکید کرد: دُزهای واکسن اسپوتنیک متفاوت است و هریک از این دُزها آنتی ژن های خاص خود را دارند. شرکت اکتور تا کنون دُز یک این واکسن را تولید کرده است؛ به همین دلیل تا زمانیکه دُز دوم آن تولید نشود مجوز استفاده از آن صادر نخواهد شد.

نماینده مجلس یازدهم یادآور شد: وزارت بهداشت تلاش می کند دُز دوم واکسن اسپوتنیک را برای افرادی که دُز یک این واکسن را تزریق کرده اند؛ فراهم کند. اگرچه این افراد می‌توانند برای دُز دوم از نوع دیگری از واکسن کرونا استفاده کنند. اما آنچه محرز است تاکنون صادراتی از دُز یک این واکسن توسط شرکت اکتور انجام نشده است.

سامه یح تاکید کرد تا زمانیکه مطمئن نشویم دُز دوم این واکسن در ایران تولید می شود به تزریق دُز یک برای هموطنان اقدام نخواهیم کرد. فعلا منتظر تولید دُز دوم این واکسن در ایران هستیم.

وی افزود: واردات واکسن برای رئیس جمهور و کابینه وی اهمیت زیادی دارد و در همین راستا طبق گفته معاونت وزارت بهداشت تا پایان شهریورماه حدود 40 میلیون دز و تا پایان مهرماه 35 میلیون دُز دیگر واکسن وارد کشور می شود. 15 میلیون دُز از واکسنهای شهریورماه وارد شده و 25 میلیون دُز آن باقی مانده است. در حال حاضر سینوفارم به کشور وارد می شود ولی در مهرماه واکسن‌های دیگری همچون فایزر و جانسون & جانسون از کشورهای اروپایی به کشور وارد خواهد شد. ضمن اینکه تولیدات داخلی هم ادامه خواهد داشت و شرکت های داخلی درصدد تولید انبوه هستند. اگر شرایط به خوبی پیش برود خیلی زودتر از زمان تعیین شده تمامی مردم ما واکسینه خواهند شد و مردم وضعیت بهتری پیدا خواهند کرد.

500 نفر در ایران قارچ سیاه دارند

وی در پاسخ به اینکه چرا داروی قارچ سیاه موجود نیست؟ گفت: بیماری قارچ سیاه به کرونا مربوط است و بواسطه کاهش ایمنی بدن در ادامه مصرف زیاد کورتون و در پی مشکلات تنفسی بسیار شدید ایجاد می شود. مصرف آمفوتریسین‌بی که دارویی ضد قارچ است به دلیل شیوع کرونا و استفاده زیاد از کورتون در ایران افزایش یافت و در حال حاضر 500 نفر در ایران به این بیماری مبتلا شده‌اند. در حال حاضر این دارو به کشور وارد شده و در بیمارستان‌ها و داروخانه های منتخب دولتی موجود است و بیماران می توانند آن را دریافت کنند. اما آنچه مسلم است واردات این دارو باید ادامه پیدا کند.

نماینده مجلس یازدهم در پاسخ به اینکه برنامه وزارت بهداشت دولت سیزدهم برای واردات داروهای خاص چیست ؟ گفت: تصمیم گیری برای این موضوع فقط در اختیار وزارت بهداشت نیست بلکه تامین بودجه آن و شرایط تحریمی کشور از مسائلی است که باید در نظر گرفته شود. اما یکی از وظایف مهم وزارت بهداشت تامین داروی مردم است امیدواریم دکتر عین اللهی وزیر بهداشت بتواند به مسدولیت خود به خوبی عمل کند.

تحویل داروی قارچ سیاه به بیماران

گفتنی است؛ صبح امروز دکتر محمدرضا صالحی، عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا در یک گفت‌وگوی رادیویی دیگر از تامین داروی قارچ سیاه خبر داد و گفت: خوشبختانه با تلاشی که همکاران ما در وزارت بهداشت انجام دادند، داروی آمفوتریسین B در اختیار بیماراران قرار گرفته است.

وی افزود: آمار دقیقی از بیماران مبتلا به قارچ سیاه وجود ندارد، اما همکاران در تمام شهرستان ها با ما در تماس هستند و پیگیر کار بیماران هستند.

صالحی تاکید کرد: با تامین دارو و تلاشی که همکاران ما انجام می دهند، امیدواریم بتوانیم بیماری را کنترل کنیم و انشالله تعداد زیادی از بیماران با حال عمومی خوب مرخص خواهند شد.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.