کد خبر : 9535 / /
/

در حالی که هوا به تدریج رو به سردی می‌رود توجه به مواد غذایی مفید و سالم در فصل پاییز بیشتر می‌شود.

درمان کرونا بعد از گذشت دو سال هنوز پیدا نشده است. داروهایی برای درمان کرونا وجود دارد. برخی داروهای درمان کرونا قبل از درگیری ریه بسیار کمک کننده هستند. اما درمان کرونا به طور قطعی هنوز پیدا نشده است. در ادامه راه درمان کرونا به شیوه خانگی که بسیار موثر است بخوانید.

انتخاب گزینه‌های غذایی فصلی نه تنها راهی برای بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن به منظور مقابله با بیماری‌هاست بلکه برای محیط زیست نیز مزایایی از جمله کاهش سطح انتشار کربن به همراه دارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا ، در حالی که هوا به تدریج رو به سردی می‌رود توجه به مواد غذایی مفید و سالم در فصل پاییز بیشتر می‌شود.

از این رو متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند که در فصل پاییز مصرف سیب را فراموش نکنید. این میوه سرشار از مواد مغذی حیاتی از جمله ویتامین K، پتاسیم و ویتامین C برای تقویت سیستم ایمنی بدن است.

شما همچنین مقدار زیادی فیبر غذایی (پکتین) از پوست و گوشت این میوه دریافت می‌کنید. این نوع فیبرِ محلول به بهبود کنترل قند خون، هضم غذا و مدیریت کلسترول کمک می‌کند. سیب، طعم و بافت مطلوبی در ماه‌های پاییز دارد.

بادمجان نیز یک ماده غذایی کم‌کالری است. این ماده غذایی منبع خوبی از فیبر و مملو از بتاکاروتن، ویتامین‌ها و مواد معدنی به ویژه پتاسیم و ویتامین ب ۶، ویتامین C و منگنز است.

کدو تنبل هم حاوی بتاکاروتن، پتاسیم، ویتامین C و منگنز است. بتاکاروتن پیش‌ساز ویتامین A است که برای سلامت چشم مهم است. بتاکاروتن یک پروتئین بسیار بااهمیت برای بدن انسان است که کمبود آن باعث ابتلا به انواع سرطان‌ها مانند سرطان روده و ریه می‌شود.

تره‌فرنگی هم از خوراکی‌های مفید در این فصل است. این سبزی سرشار از مواد مغذی بوده و کالری بسیار پایینی دارد. تره‌فرنگی سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها و ترکیبات گوگردی از جمله کامفرول و آلیسین است که از بیماری‌های قلبی و انواع خاصی از سرطان‌ها محافظت می‌کند.

و، اما جوانه‌های بروکسل که از سبزیجات چلیپایی و حاوی پتاسیم، آهن و ویتامین‌های گروه B از جمله ب ۶ و تیامین هستند. جوانه‌های بروکسل حاوی پری‌بیوتیک هستند که پروبیوتیک‌ها از آن تغذیه می‌کنند. ترکیب پری‌بیوتیک‌ها با پروبیوتیک‌ها باعث بهبود عملکرد دستگاه گوارش می‌شود.

 انار هم از گروه این مواد غذایی مفید است. دانه‌های این میوه شیرین و ترش، آنتی‌اکسیدان‌ها و طعم بی‌نظیری را به نوشیدنی‌ها و غذا‌های پاییزی مورد علاقه شما اضافه می‌کند. آب انار به طور متوسط دارای ظرفیت آنتی‌اکسیدانی بیشتری نسبت به انگور یا چای سبز است. 

 

درمان کرونا| پادتن‌ تک‌مولد چیست؟

پادتن‌ها را می‌توان"جنگجویان" سیستم ایمنی توصیف کرد. وقتی ویروس کرونا (مثل هر عامل بیماری‌زای دیگری) وارد بدن می‌شود، پادتن‌ها به شاخک‌های ویروس می‌چسبند و جلوی ورود آن را به سلول می‌گیرند. شاخک ویروس کرونا مثل کلیدی عمل می‌کند که درِ سلول را برای ورود ویروس باز می‌کند. پادتن‌ها به این کلید می‌چسبند و آن را از کار می‌اندازند. کار واکسن هم همین است، سیستم ایمنی را تحریک کند تا پادتن‌های موثر بر ضد ویروس کرونا تولید کند.

موثرترین پادتن‌ها، پادتن‌های خنثی‌کننده نام دارند. دانشمندان این پادتن‌های خنثی‌کننده را "غربال" می‌کنند تا بهترینشان را برای چسیبدن به شاخک ویروس پیدا کنند. بهترین پادتن در آزمایشگاه تکثیر و به مقدار زیاد تولید می‌شود. به این‌ها پادتن‌های تک‌مولد گفته می‌شود چون همه از یک پادتن واحد منشا گرفته‌اند و دقیقا مشابه هم هستند. همه آنها فقط به یک جای خاص ویروس می‌چسبند و رد همه آنها را می‌توان تا آن تک‌گلبول سفید که مولدشان بوده گرفت.

به این ترتیب، وقتی یک پادتن خاص می‌سازید تا یک ویروس خاص با بخشی از آن را شناسایی کند، یک پادتن تک‌مولد ساخته‌اید. وقتی این نوع پادتن به بیمار داده می‌شود، بلافاصله باعث تقویت پاسخ ایمنی می‌شود. ولی مشکل تولید پادتن‌های تک‌مولد این است که یافتن سلول مناسب برای تکثیر، معمولا بسیار گران و زمان‌بر است.

پادتن تک‌مولد با پلاسمای تصفیه‌شده یا پلاسمای بهبودیافتگان (convalescent plasma) که گاهی برای درمان کرونا استفاده شده فرق دارد.

پلاسما بخش زردرنگ و مایع خون است بدون سلول‌های آن و جلوی شروع روند انعقاد در آن با ماده ضدانعقاد گرفته شده است. خون کسانی را که از کرونا بهبود یافته‌اند می‌گیرند و پلاسمای آن را جدا می‌کنند و به بیماران تزریق می‌کنند. این سرم حاوی پادتن‌های چندمولد است یعنی ترکیبی از پادتن‌های متفاوت با منشاهای مختلف که در خون فردی که پلاسما از او گرفته شده وجود داشته‌اند. بعضی از این پادتن‌های چندمولد می‌توانند به بخش‌های مختلف ویروس بچسبند نه فقط به یک جای خاص آن. این شاید امتیازی به نظر برسد اما چسبیدن به نقاط مختلف ممکن است به اندازه چسبیدن همه پادتن‌ها به نقطه ضعف اصلی ویروس موثر نباشد.

درمان کرونا| آیا از پادتن‌های تک‌مولد قبلا هم برای درمان استفاده شده است؟

پادتن‌های تک‌مولد از دهه ۱۹۸۰ برای درمان بسیاری بیماری‌ها از جمله بعضی انواع سرطان و همچنین در درمان ابولا استفاده ‌شده‌اند.

بر اساس پژوهشی که در خانه‌های سالمندان آمریکا انجام شده است، پادتن‌های تک‌مولد که در شرایط آزمایشگاهی تولید انبوه شده‌اند، می‌توانند روشی موثر در محافظت از ویروس کرونا باشند.

اوایل پاییز یک پادتن کرونای تک‌مولد بعلاوه ترکیب دو نوع پادتن دیگر برای درمان دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا استفاده شد. این پادتن‌ها همه به شاخک کرونا می‌چسبیدند اما به جاهای مختلف آن تا اگر یکی از این جاها به دلیل جهش تغییر کرد، حداقل یک پادتن موثر باشد.

اکنون به نظر می‌رسد با توجه به هزینه بالای تولید این پادتن‌ها در کنار موفقیت چند واکسن کرونا، این نوع درمان در الویت دوم قرار گرفته است.

چرا آلمان پادتن‌های تک‌مولد را برای درمان کرونا در نظر گرفته است؟

دو شرکت فایزر و استرازنکا به اتحادیه اروپا گفته‌اند نمی‌توانند تعداد واکسنی را که قرار بوده، سروقت تامین کنند و این کشورها نگرانند این تاخیر به برنامه واکسیانسیون سراسری آنها لطمه بزند و با توجه به شیوع زیاد بیماری، تعداد بستری‌شدگان و جان‌باختگان هر چه بیشتر شود.

وزیر بهداشت آلمان گفته است استفاده از پادتن‌های تک‌مولد را شروع می‌کنند چون "مثل نوعی واکسیناسیون عمل می‌کند و در مراحل اولیه به بیماران آسیب‌پذیر کمک می‌کند بیماریشان شدید نشود."

به گفته رسانه دولتی آلمان، دولت این کشور ۲۰۰ هزار دُز پادتن تک‌مولد را به قیمت ۴۸۷ میلیون دلار می‌خرد و ذخیره می‌کند.

آیا با وجود واکسن، به پادتن‌های تک‌مولد نیازی هست؟

با اینکه چند نوع واکسن موجود است ولی تولیدشان پاسخگوی تقاضا نیست و نگرانی‌هایی از کمبود احتمالی آنها در آینده نزدیک وجود دارد؛ این درحالیست که آمار ابتلا در دنیا رو به افزایش است، مبتلایان همچنان در بیمارستان‌ها بستری می‌شوند و هنوز هم عده‌ای می‌میرند.

درمان‌های ثابت‌شده و موثر چندانی هنوز برای کرونا وجود ندارد، جز دگزامتازون و یک کورتون ارزان قیمت دیگر یعنی هیدروکورتیزون. توسیلی‌زوماب و ساری‌لوماب دو داروی ضدالتهابی گران‌قیمت هم به نظر می‌رسد تا ۲۵ درصد از موارد مرگ کم می‌کنند.

اخیرا در پژوهشی بین‌المللی، کُلشی‌سین، داروی ارزانی که برای درمان بیماری‌های رماتسیمی و نقرس استفاده می‌شود، نشان داد در کاهش نیاز به اکسیژن و کوتاه کردن مدت بستری در بیمارستان موثر است.

از این رو هنوز یافتن راه‌های جدید برای کمک به بیماران حیاتی است. به گفته لیا لیپسیچ از شرکت داروسازی رجنرون که سازنده پادتن‌های کرونای تک‌مولد است، "کسانی که نقص ایمنی دارند و سالمندان ممکن است پاسخ ایمنی کافی به واکسن نشان ندهند و نیاز به درمان داشته باشند. ما جدا فکر می‌کنیم این پادتن‌های خنثی کننده که بسیار موثرند، به تقویت پاسخ ایمنی کمک می‌کنند و حتی زمانی که واکسن در دسترس همه باشد، باز هم به آنها نیاز خواهد بود".

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.