کد خبر : 1844 / /
/

بنیاد ملی خواب آمریکا نیاز نوزادان به خواب را در طول شبانه‌روز بین ۱۴ تا ۱۷ ساعت، کودکان دبستانی را ۹ تا ۱۱ ساعت و بزرگسالان را بین ۷ تا ۹ ساعت تعریف کرده‌است.

چگونه خواب راحت داشته باشیم؟

خواب کافی در شبانه‌روز چند ساعت است؟ بنیاد ملی خواب آمریکا نیاز نوزادان به خواب را در طول شبانه‌روز بین ۱۴ تا ۱۷ ساعت، کودکان دبستانی را ۹ تا ۱۱ ساعت و بزرگسالان را بین ۷ تا ۹ ساعت تعریف کرده‌است.

 در اینفوگرافیک پیش رو به ۹ راه ساده اشاره شده‌است که به کمک آنها می‌توانی خوابی راحت داشت.

۵ دلیل بی حالی و خواب آلودگی مداوم

افراد زیادی از احساس بی حالی و خواب آلودگی مداوم رنج می‌برند که این امر بر سلامتی آن‌ها تأثیر می‌گذارد.

بسیاری از مطالعات اخیر ثابت کرده است که بدن انسان برای لذت بردن از فعالیت و نشاط و جلوگیری از احساس خواب آلودگی و بی حالی در ساعات روشنایی روز، تقریباً به ۸ ساعت خواب در روز نیاز دارد و تأکید شده است که خوابی کمتر از این مقدار، سلامت انسان را تهدید می‌کند.

افراد زیادی از احساس بی حالی و خواب آلودگی مداوم رنج می‌برند که این امر بر سلامتی تأثیر می‌گذارد؛ به گونه‌ای که این بی حالی و خواب آلودگی منجر به عدم تمرکز و توجه و در نهایت باعث ضعف در حافظه کوتاه مدت می‌شود. ممکن است که یک فرد هنگام رانندگی نیز احساس خواب آلودگی کند که این حالت منجر به تصادفات و آسیب‌های جدی می‌شود.

دلایل بی حالی و خواب آلودگی مداوم

۱- فعالیت روزمره فرد ممکن است به احساس بی حالی و خواب آلودگی مداوم منجر شود، زیرا ساعات طولانی کار منجر به خستگی و استرس و درنتیجه باعث احساس بی حالی و خواب آلودگی مداوم می‌شود، اما از طریق سازگاری با سبک جدید زندگی، احتمالا این مشکل با گذشت زمان به پایان می‌رسد.

بی خوابی

۲- افسردگی یکی از عواملی است که به دلیل تنش و اضطراب زیاد، احساس بی حالی و خواب آلودگی مداوم، کمبود انرژی و کاهش تلاش جسمی ایجاد می‌کند؛ همچنین افرادی که دارای مشکلات روحی هستند از خستگی و خواب آلودگی مداوم رنج می‌برند.

۳- برخی بیماری‌های مزمن مانند دیابت و بیماری‌هایی که باعث درد مزمن و سندرم خستگی مداوم می‌شوند، باعث احساس بی حالی و خواب آلودگی مداوم خواهند شد.

۴- احساس بی حالی و خواب آلودگی مداوم ممکن است در اثر مصرف برخی از دارو‌ها مانند دارو‌های آرامبخش، آنتی هیستامین و قرص‌های خواب آور رخ دهد؛ به همین خاطر است که همیشه روی جعبه یا هنگام مصرف هشدار داده شده است تا هنگام مصرف به هیچ وجه رانندگی نکنید و کاری را که به تمرکز بالا نیاز دارد، انجام ندهید.

۵- وقفه تنفسی خواب به دلیل بیدار شدن مکرر که در اثر انسداد نایژه‌های فوقانی و قطع تنفس در طول شب ایجاد می‌شود، یک اختلال خواب است که باعث بی حالی و خواب آلودگی مداوم می‌شود.

چه غذاهایی موجب بی‌خوابی می‌شوند؟

بعضی غذاها تأثیر تحریک‌آمیزی بر بدن دارند و بر روند خواب سریع و باکیفیت تأثیر سوء می‌گذارند.

بی خوابی

بر اساس مطالعه دانشمندان روسی، همه چیزهایی که برای صبحانه یا ناهار می‌خوریم در عصر مفید نخواهند بود. واقعیت این است که بعضی محصولات تأثیر تحریک‌آمیزی بر بدن دارند که می‌توانند به یک مانع جدی در روند خواب تبدیل شوند.

پزشکان به نام پنج غذایی که در عصر قبل از خواب نباید خورده شود اشاره کردند: غذای پرادویه بهترین گزینه برای وعده عصرانه نخواهد بود. تحقیقات اخیر دانشمندان استرالیایی نشان می‌دهد غذاهای تند، فاز خواب عمیق را مختل می‌کنند، که نقش مهمی در ترمیم مغز هنگام خواب دارد.

برای اینکه در شب دچار تپش قلب نشوید، پزشکان توصیه می‌کنند هنگام شام گریپ‌فروت نخورید. بادمجان نیز سرشار از انتقال‌دهنده‌های عصبی است که به عنوان یک انرژی‌زا عمل می‌کند و سبب اختلال در خواب آرام می‌شود. خیار در تولید ادرار نقش فعال دارد و همین امر باعث می‌شود شب خواب خوبی نداشته باشید.

پیش از این در خبرها آمده بود که دانشمندان غذاهایی مانند شکر، نان سفید و برنج را که قند خون را افزایش می‌دهند از دلایل بی‌خوابی می‌دانند. به عقیده متخصصان، وقتی قند خون شما به‌سرعت بالا می‌رود، بدن شما با آزاد کردن انسولین واکنش نشان می‌دهد و در نتیجه کاهش قند خون می‌تواند منجر به ترشح هورمون‌هایی مانند آدرنالین و کورتیزول شود که می‌تواند در خواب انسان اختلال ایجاد کند.

منبع: سلامت نیوز

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار