کد خبر : 2384 / /
/

فروردین 1400 درحالی روبه پایان است که موج چهارم همه‌گیری کرونا نگرانی‌های تازه‌ای در میان جامعه ایجاد کرده و به پیش‌بینی کارشناسان این روزها احتمالا تا نیمه دوم ماه آینده نیز ادامه دارد.

 

گروه استان‌ها ـ درحالی تعداد متوفیان ناشی از همه‌گیری کرونا همچنان بالای ۳۰۰ نفر اعلام شده که کارشناسان پیش بینی می‌کنند تارسیدن به نقطه اوج پیک چهارم هنوز فاصله داریم و احتمالا روزهای سخت‌تری را تجربه می‌کنیم.

بررسی دقیق آمارهای منتشر شده از سوی وزارت بهداشت از میزان همه‌گیری و همچنین تعداد متوفیان ناشی از این بیماری نشان می‌دهد موج چهارم کرونا که از اواخر تعطیلات نوروز آغاز شده هنوز تا قله نرسیده و روند صعودی گسترش بیماری حکایت از روزهای سختی دارد.

این درحالی است که بررسی‌های میدانی و همچنین اخبار منتشر شده در رسانه‌های رسمی و فضای مجازی نشان می‌دهد مراکز درمانی در سراسر ایران به دلیل سرعت انتقال بیماری با ویروس انگلیسی یکی پس از دیگری پر شده و در برخی مناطق هم اکنون با ایجاد مراکز درمانی موقتی در ورزشگاه‌ها یا سالن‌های ستاد بحران مسئولان تلاش می‌کنند دوباره افسار رها شده کرونا ویروس رو به دست گرفته و آن را مدیریت کنند.

ابتلای خانوادگی نگران کننده شده است

ویروس کرونا

کاهش قابل توجه رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ایام نوروز با ورود ویروس جهش یافته انگلیسی مشکلات عمده‌ای برای خانواده‌ها ایجاد کرده و شاهد مثال این نکته هم افزایش یکباره مراجعه خانوادگی در بسیاری از استانها برای دریافت خدمات درمانی است. به عنوان مثال در یکی از استان‌های جنوبی کشور یک خانواده 20 نفر همه‌ با هم در بخش‌ بستری شده‌اند و حتی برخی از رو‌سای مراکز درمانی تلاش می‌کنند برای مدیریت بهتر شرایط خانواده‌ها را در کنار هم بستری کنند.

به گفته کارشناسان این اتفاق تنها به دلیل برگزاری دوره‌همی‌های خانوادگی بوده آنهم در روزهای پایانی تعطیلات نوروزی بوده هرچند در این دوره و حتی بعد از آنهم تعطیل شدن ادارات در برخی استان‌ها به عنوان فرصتی برای شب‌نشینی و دورهمی تلقی شده است و همین امر کانون‌های نگران کننده بیماری را ایجاد کرده است.

عدم رعایت پروتکل‌ها بهداشتی باعث شیوع انفجاری کرونا می‌شود

مهدی شفیعی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمان، با اشاره به آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا در استان کرمان اظهار داشت: متأسفانه وضعیت استان خوب نیست، شرایط خوبی را تجربه نمی‌کنیم و ظرف هفته گذشته و این هفته شاهد افزایش موارد بستری کرونا د بیمارستان‌ها با یک شیب تند هستیم.

وی با بیان اینکه ظرف هفته گذشته با یک شیب تند بیمارستان‌های ما ظرف چند روز به حد اشباع رسیدند و آمار بیماران ما در اوایل فروردین ماه از 70 تا 80 نفر بیمار در اوایل فروردین ماه به آمار حدود 450 بیمار در روز در این هفته رسیدیم.

وی با اشاره به اینکه روزانه موارد جدید ابتلا و بستری‌های کرونایی در استان با یک شیب تند در حال افزایش است اما هنوز با کمبود تخت‌های بیمارستانی و فضاهای درمانی مواجه نشدیم تصریح کرد: اگر بیماری با همین روند افزایشی ادامه پیدا کند احتمال اینکه در هفته آینده با چالش مواجه شویم وجود دارد.

وی بیان کرد: امیدواریم با تدابیر اندیشیده شده، رعایت پروتکل‌ها از سوی مردم و اعمال محدودیت‌های ترافیکی و اصناف کمک کننده باشد، شیب ابتلا به کرونا در استان کندتر و ملایم‌تر شده و بتوانیم موج چهارم کرونا در استان را با کمترین عارضه و تلفات پشت سر بگذاریم.

وی با اشاره به اینکه موج‌های دوم و سوم کرونا در استان بزرگ بودند و هر موج بین یک تا دو هفته و گاهی بیشتر طول می‌کشید گفت: موج‌های گذشته با شیب ملایم آغاز و در ادامه در دو تا سه هفته به اوج رسیده و پس از آن حالت ثابت پیدا کرده و در ادامه رونده کاهشی پیدا کردند و در مجموع بین یک تا دو ماه طول می‌کشید.

وی با بیان اینکه موج جدید کرونا به موج‌های قبلی متفاوت بوده و ظرف کمتر از یک هفته با شیب تند به اوج رسیده و هر روز تعداد بیماران ما 1.5 تا 2 برابر با سیر تصاعدی و بسیار شدید افزایش یافت افزود: در این موج ظرف کمتر یک هفته شاهد تعداد زیادی از بیماران بودیم که این ماهیت کرونای انگلیسی است که با یک سرعت و شدت بالا می‌توان جمعیت حساس را درگیر کند.

وی با اشاره به اینکه چند ‌عامل باعث ایجاد و تشدید موج چهارم کرونا شد بیان کرد: شلوغی پایان سال، خریدهای شب عید ‌و شلوغی بازار در روزهای پایانی اسفندماه، برداشته شدن محدویت‌های سفر، دورهمی‌ها و دید و بازدیدهای نوروزی، برگزاری مراسمات عروسی در هفته اول فروردین ماه در شهرها آبی با حداکثر ظرفیت سالن‌ها، عدم رعایت پروتکل‌ها، عادی انگاری و برداشته شدن ماسک‌ها از مهمترین عوامل شیوع کرونا است.

وی با بیان اینکه رعایت پروتکل‌ها در روزهای پایان سال در استان به زیر 60 درصد رسید در حالی که در اوایل اسفندماه به 95 درصد رسیده بود عنوان کرد: الان رعایت پروتکل‌ها در سطح جامعه به حدود 75 درصد رسیده و این مسئله باعث می‌شود که زنجیره انتقال برقرار و بیماری به شکل انفجاری شیوع پیدا کند.

181 مبتلای جدید به کرونا در سیستان و بلوچستان شناسایی شد

ویروس کرونا

سیدمحمد هاشمی شهری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم درزاهدان اظهار داشت: بر اساس آمار آزمایشگاهی تا صبح امروز با شناسایی 181 مورد جدید ابتلا به کرونا ویروس در استان، شمار مبتلایان سیستان و بلوچستان به 30 هزار و 631 نفر رسید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: تاکنون در مجموع یک هزار و 221 نفر از مردم استانی که به کرونا مبتلا بوده‌اند با وجود دریافت خدمات درمانی استاندارد در مراکز بهداشتی و درمانی سطح استان جان خود را از دست داده‌اند.

وی با ابراز تاسف از آمار رو به رشد شیوع کرونا در سطح استان، خاطرنشان کرد: در حال حاضر 64 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند که بیشترین تعداد در میان سه محدوده دانشگاه‌های علوم پزشکی زاهدان، زابل و ایرانشهر مربوط به محدوده تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان است.

294 مورد قطعی جدید به کرونا شناسایی شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از   کاشان ، ویروس کرونا در منطقه کاشان همچنان جولان می‌دهد به نحوی که به نظر می‌رسد بر اساس آمار و ارقام منطقه کاشان از نظر وضعیت کرونایی وخیم‌تر از شرایط قرمز باشد و وجود تعداد بالای بیماران بستری شده و مبتلایان گواه این مطلب است.

مهدی دلاوری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کاشان، با بیان اینکه طی 24 ساعت گذشته 63 بیمار جدید حاد تنفسی در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری شدند، اظهار داشت: از این تعداد 57 بیمار در بیمارستان شهید بهشتی کاشان و شش نفر نیز در بیمارستان سیدالشهداء آران و بیدگل بستری شدند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان  با بیان اینکه بیماران بستری شده در کاشان حداقل 16 و حداکثر 89 سال سن دارند، افزود: در شهرستان آران و بیدگل نیز حداقل سن بیماران بستری شده در بیمارستان سیدالشهداء 45 سال و حداکثر 79 سال است که نشان می‌دهد که ویروس کرونا در این مقطع زمانی محدود به سن و سال نیست.

دلاوری با بیان اینکه تاکنون 326 بیمار حاد تنفسی در دو مرکز درمانی شهید بهشتی کاشان و سیدالشهداء آران و بیدگل بستری هستند، ابراز داشت: از این تعداد 290 بیمار در شهرستان کاشان و 36 بیمار نیز در شهرستان آران و بیدگل بستری هستند.

وی از بستری 47 بیمار حاد تنفسی در بخش مراقبت‌های ویژه در دو مرکز درمانی شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: طی 24 ساعت گذشته متأسفانه یک بیمار 86 ساله خانم و یک بیمار 79 ساله آقا در شهرستان کاشان جان خود را به دلیل ابتلا به ویروس کرونا از دست داده است.

دلاوری با بیان اینکه تعداد موارد مثبت جدید کرونا طی 24 ساعت گذشته در دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل به 294 مورد می‌رسد، تصریح کرد: تعداد مراجعان به کلینیک‌های حاد تنفسی دانشگاه علوم پزشکی کاشان طی 24 ساعت گذشته 354 نفر می‌رسد که این موضوع بسیار نگران‌کننده است.

وی ضمن تأکید بر رعایت بیش از پیش پروتکل‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی تأکید کرد: از تمامی شهروندان درخواست داریم پروتکل‌های بهداشتی را بیش از پیش رعایت کنند چراکه در صورت تداوم شرایط شاهد اوضاع بدتری خواهیم بود.

ظرفیت بیمارستان‌های ایلام تکمیل شد

ویروس کرونا

آمار مبتلایان به کرونا ویروس در استان ایلام نسیت به تعداد جمعیت دو برابر نرم کشوری است و مسئولان بهداشتی و درمانی با اعلام هشدار از تکمیل ظرفیت تخت‌های کرونایی بیمارستان‌های ایلام خبر می‌دهند.

جمیل صادقی‌فر معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام در بیان علت ایجاد شرایط حاد موجود برای استان ایلام با بیان اینکه "ایثار کادر بهداشت و درمان در بانک‌ها دود می شود" اظهار داشت: اگر پروتکل‌های بهداشتی مرتبط با کرونا در بانک‌ها مدیریت نشود با بحرانی فراتر از وضع موجود مواجه می‌شویم.

وی گفت: سیستم نوبت‌دهی اغلب بانک‌ها خاموش و صندلی‌های انتظار همه خالی و افراد با تجمع سه نفره و چهارنفره در کنار باجه‌ها بدون رعایت هر‌گونه فاصله گذاری اجتماعی کاملا مشهود است و این اقدام موجب شده است تا با افزایش مبتلایان به ویروس کرونا در استان ایلام مواجه شویم.

صادقی‌فر  به اهم اشکال‌های اساسی موجود در بانک‌ها در بحران کرونا اشاره کرد و گفت: بانک‌ها به دلیل آن چه احتمالا دلایل امنیتی نامیده میشود تقریبا اکثرا فاقد ساختار مناسب برای داشتن یک تهویه مناسب هستند و این یک خطر بزرگ مخصوصا با افزایش دما در روزهای آتی خواهد بود.

محمد نوذری استاندار ایلام نیز با گذاشتن پیامی در پیج اینستا گرام خود  با بیان اینکه " بیائید در این هنگامه خطر سلامتی را به هم هدیه دهیم "نوشت؛ از آن عده‌ای که با رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی باعث تشدید کرونا در استان و به خطر افتادن سلامت عموم مردم شده اند، گله مندم!

به هرحال شرایط کرونایی در ایلام حاد و ظرفیت تخت‌های کرونایی بیمارستان‌های ایلام؛ تکمیل و ایلام علاوه بر فروردین قرمز روزهای اوردیبهشت قرمز را در حال آغاز دارد و گفته‌های معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام که بیان می‌کند "ایثار کادر بهداشت و درمان در بانک‌ها دود می شود" و استاندار ایلام نیز که خواهان "هدیه سلامتی" است و از ناقضان پروتکل‌ها سخن می‌گویند؛ چیزی جزء ادای منقد بودن و مبرا کردن خود نیست چرا که بیشترین نقض پروتکل‌ها توسط ادارات و مراکز دولتی و وابسته به دولت است .

انتظار مردم ایلام آن است به جای مقصر دانستن مردم فکری برای ناقضان پروتکل‌ها توسط دولتی‌ها بشود.

افزایش نگران کننده تست مثبت کرونا در استان خراسان رضوی

محمدرضا کرامتی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در  مشهدمقدس  اظهار داشت: آزمایشگاه در تشخیص، پیگیری و دیگر جنبه‌های بیماری مؤثر بوده و این گونه نیست که فقط در حوزه درمان کاربرد داشته باشد و در تمامی حوزه‌ها از جمله آموزش، پژوهش و غیره این نقش ملموس است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه پرسنل آزمایشگاهی نقش مؤثری در تشخیص و درمان به‌موقع ویروس کرونا داشتند، خاطرنشان کرد: در مدت همه گیری ویروس کرونا به نقش کلیدی فعالان آزمایشگاهی بیش از پیش پی برده شد و این گروه در خط مقدم تشخیص بیماری کووید -19 بودند و در اندازه‌گیری فاکتورهای مختلف پیش‌آگاهی بیماران نقش موثری داشتند.

کرامتی تصریح کرد: پس از اپیدیمولوژی بیماری کرونا لازم بود که آزمایشگاه به کمک کادر درمان بیاید و در این خصوص بررسی آنتی‌بادی‌های علیه ویروس کرونا را داشتیم و تمامی خدمات موردنیاز به نسبت هزینه‌های بالای دارویی و درمانی با کمترین هزینه ممکن ارائه شد.

رئیس آزمایشگاه بیمارستان امام رضا(ع) اضافه کرد: در تمامی بیمارستان‌های دانشگاهی و غیردانشگاهی و تمامی مراکز بهداشت آزمایشگاه داریم، ضمن اینکه آزمایشگاه‌های خصوصی و خیریه‌ای هم فعال است و کمبودی به لحاظ فضای آزمایشگاهی نیست.

کرامتی با تأکید بر اینکه اولین مرکز آزمایشگاهی که کارهای تشخیصی کرونا را آغاز کرد بیمارستان امام رضا(ع) بود، گفت: در موج چهارم بحران کرونا روزانه 1500 مورد تست انجام می شود همچنین موارد غیرکرونایی روزانه هم بیش از 2 هزار تست است.

وی افزود: نتیجه نمونه‌های آزمایشگاهی در موج چهارم تا این لحظه 40 درصد مثبت بوده، اما میزان تست‌های مثبت رو به افزایش بوده، موضوعی که به‌شدت نگران‌کننده است؛ همچنین میزان تست‌های روزانه آزمایشگاه بیمارستان امام رضا(ع) در زمان موچ چهارم بحران کرونا رشد 2 تا 3 برابری داشته که این موضوع هم بسیار نگران‌کننده است.

عضو هیئت علمی علوم پزشکی مشهد ادامه داد: در بیمارستان امام رضا(ع) به جز تست‌های بیمارستان، از مراکز منتخب کرونا و بیمارستان‌های شهرستان‌ها هم نمونه دریافتی جهت تشخیص بیماری داریم و حجم کار پرسنل آزمایشگاهی این مرکز درمانی به مراتب بیشتر از سایر آزمایشگاه‌ها بوده است.

کرامتی بیان کرد: از مردم می‌خواهیم که نسبت به توصیه‌ها و هشدارهای کرونایی بی‌تفاوت نباشند و همچنان ضمن ملزم دانستن خود به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، حفظ فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک دیگران را هم به انجام این امر مهم تشویق کنند.

وقتی رعایت پروتکل‌ها کم رنگ و سرخی نقشه پررنگ می‌شود

روند ابتلا به ویروس کرونا در کشور و رنگ‌بندی‌های کرونایی علی‌رغم اعمال محدودیت‌ها و تشدید نظارت‌ها همچنان صعودی است و استان سمنان نیز از این قاعده مستثنی نیست.

جدیت و توجه بیش از پیش مردم و اصناف مختلف در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، پرهیز از دورهمی‌های خانوادگی، دوری از تجمعات، در خانه ماندن و حضور نیافتن در اماکن شلوغ و پرتردد، استفاده از ماسک و ضدعفونی کردن دست‌ها، شست و شوی مرتب دست و صورت، رعایت فاصله‌گذاری‌های اجتماعی و عمل به شیوه نامه‌های بهداشتی در مهار و قطع زنجیره شیوع و گسترش ویروس کرونا در جامعه بسیار مهم است، مواردی که بارها و بارها از سوی مسئولان بهداشت و درمان به مردم هشدار و توصیه شده است.

نوید دانایی رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی سمنان اظهار داشت: ابتلا به ویروس کرونا در استان سمنان در حال افزایش است و این وضعیت بسیار نگران‌کننده است.

وی افزود: در شبانه روز گذشته در 6 شهرستان سمنان، دامغان، مهدیشهر، سرخه، آرادان و گرمسار که زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی سمنان هستند، 300 فرد مشکوک مبتلا با کرونا به مراکز درمانی و بیمارستان‌ها به صورت طراحی مراجعه کردند.

دانایی افزود: از این تعداد 270مورد قطعی مبتلا به کرونا شناسایی شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی سمنان عنوان کرد: 60 بیمار جدید مبتلا به کرونا نیز در دو روز گذشته در بیمارستان‌های زیرمجموعه این دانشگاه بستری شده اند.

به گفته کارشناسان و مسئولان بهداشت و درمان، مدیریت صحیح شرایط کرونایی و مقابله و مهار کرونا مستلزم عزم همگانی است؛ بنابراین عموم مردم باید در این راستا همراهی و همکاری جدی داشته باشند.

به گزارش تسنیم، در حال حاضر شهرستان‌های سمنان، شاهرود، دامغان، گرمسار، مهدیشهر و سرخه در وضعیت قرمز، شهرستان میامی در وضعیت زرد و آرادان در وضعیت نارنجی کرونایی قرار دارند.

از ابتدای بروز و شیوع بیماری کرونا تاکنون 22852 مورد مثبت بیماری کرونا بر اساس معیارهای تشخیصی آزمایشگاهی PCR در مجموعه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان شناسایی شده‌اند.

بدین ترتیب مجموع بیماران بستری شده در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه از ابتدای بروز و شیوع بیماری کرونا ویروس تاکنون به پنج هزار و 410 نفر رسیده است و هفده هزار و 442 بیمار نیز به‌صورت سرپایی شناسایی شدند.

کل موارد بهبودی و ترخیص بیماران مبتلا به کووید 19 از ابتدای بروز و شیوع بیماری در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه به 4525 نفر رسید.

وضعیت 14 بیمار کرونایی در بیمارستان‌های هرمزگان وخیم است

در شبانه‌روز گذشته همچنان آمارها نشانگر افزایش میزان بستری بیماران‌ کرونایی و افزایش موارد با وضعیت وخیم است. 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: در روز گذشته شاهد افزایش موارد بستری در سطح بیمارستان‌های استان‌ بودیم. 

وی افزود: از ابتدای کرونا تا کنون در هرمزگان بیش از 217 هزار مورد تست کرونا گرفته شده و تست گیری از افراد مشکوک به کرونا با سرعت ادامه دارد. 

دکتر فاطمه نوروزیان گفت: در حال حاضر 420 بیمار در بیمارستان‌های استان‌ بستری شده‌اند که از این تعداد 72 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه قرار دارند. 

وی تصریح کرد: متاسفانه افراد با وضعیت وخیم نیز در استان در حال افزایش هستند و هم اکنون 14 بیمار با شرایط سخت و وخیم بستری هستند. 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: قرار است در هفته جاری بیش از 9 هزار دوز واکسن آسترازنکا به استان وارد و به گروه‌های هدف از پیش تعیین شده تزریق شود. 

وی ادامه داد: تا پیش از این حدود 9300 دوز واکسن به استان رسید که اکثر واکسن‌ها به گروه‌های هدف تزریق شده است. 

وی با تاکید بر اینکه خوشبختانه در شبانه روز گذشته شاهد فوتی جدید در استان نبودیم گفت: 5965 بیمار در قرنطینه خانگی به سر می‌برند که نسبت به بیماران بستری شرایط پایدارتری دارند و از حال عمومی مناسبی برخوردارند. 

خبردرحال تکمیل است ... .

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار