کد خبر : 397 / /
/

برای افرادی که به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده اند، فعلا دستورالعمل های خاص وجود ندارد و دانشمندان باید کمک کنند تا لزوم واکسیناسیون این افراد را باتوجه به آزمایش سطح آنتی بادی بدنشان مشخص کنند.

 

در حال حاضر تعدادی از شرکت های داروسازی در سراسر دنیا در حال ساخت واکسن کرونا هستند و واکسن های فایزر توسط سازمان تنظیم مقررات داروها و محصولات بهداشتی انگلستان تایید شده و برای تزریق به صورت اولین بندی بین مردم در حال انجام است.

علاوه بر این که گروه سنی بالای ۶۵ سال و کادر درمان باید نخستین گروه هایی هستند که واکسن کرونا را دریافت می کنند، این سوال مطرح می شود که اگر به کرونا مبتلا شده ایم باز هم به واکسن نیازمندیم؟ یا اینکه باید از واکسنی با دوز کمتر استفاده کنیم؟

گروهی بر این باور هستند که اگر سایر افراد واکسن را دریافت کنند و در برابر این بیماری ایمن شوند، احتمال ایجاد عفونت و گسترش آن کاهش پیدا می کند و آنها می توانند بدون دریافت واکسن محافظت شوند. این تفکر دارای یک نقص قابل پیش بینی است و آن اینکه اگر همه این فکر را دنبال کنند، واکسن موثر نخواهد بود.

واکسن کرونا

در حال حاضر پاسخ قطعی این سوال هنوز مشخص نیست. دکتر جرمی راسمن (Jeremy Rossman)، مدرس ویروس شناسی دانشگاه کنت اعلام کرد که در حال حاضر هیچ توصیه ای در این مورد وجود ندارد و فعلا این واکسن برای بیشتر مردم تایید شده است.به گزارش سیناپرس، البته به این معنا نیست که ما در حال مطالعه نیستیم. برای به قطعیت رسیدن نسبت به هر مسئله در این واکسن نیازمند بررسی، آزمایش و شواهد است که ممکن است یک هفته تا شش ماه طول بکشد. در ضمن ایجاد دستورالعمل های خاص برای هر شخص دشوار است.

باید توجه داشت تنوع بسیار زیادی در مبتلایان به کووید ۱۹ وجود دارد. برخی از افراد به نوع شدید این بیماری مبتلا شدند و بعضی درگیر نوع خفیف یا بدون علائم این بیماری شدند. بنابراین محققان و ویروس شناسان نمی توانند به طور قطع دستور العملی در این رابطه ارائه دهند. شاید برخی از افراد به جای دو دوز معمول فقط به یک دوز واکسن نیاز داشته باشند شاید هم اصلاً نیازمند هیچ کدام نباشند.

بنابراین دانشمندان باید سطح خاصی از آنتی بادی را تعیین کنند که می تواند فرد را از ویروس کرونا محافظت کند. دکتر راسمن درتکمیل توضیحات خود در این رابطه می گوید: ما می توانیم افرادی که به طور طبیعی به این ویروس مبتلا شده اند را بررسی و سطح آنتی بادی آنها را با گروهی که واکسن را دریافت کرده اند مورد مقایسه قرار دهیم.

گروهی بر این باور هستند که اگر سایر افراد واکسن را دریافت کنند و در برابر این بیماری ایمن شوند، احتمال ایجاد عفونت و گسترش آن کاهش پیدا می کند و آنها می توانند بدون دریافت واکسن محافظت شوند. این تفکر دارای یک نقص قابل پیش بینی است و آن اینکه اگر همه این فکر را دنبال کنند، واکسن کرونا موثر نخواهد بود.

در خاتمه گفتنی است که تمام این اقدامات احتیاطی برای محافظت از سلامتی افراد جامعه مهم است، بنابراین بهتر است دستور العمل ها را پیگیری کرده و در زمان لازم واکسن را دریافت کنید.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار