کد خبر : 585 / /
/

حالا که وضعیت کرونایی کشور قدری بهبود یافته و هیچ نقطه قرمز رنگی نداریم، ماجرای ویروس جهش یافته انگلیسی، نگرانی ها را شدت بخشیده است.

کرونا ویروس انتشار گونه تازه ای از ویروس کرونا که با سرعت بیشتری منتشر می شود سبب شد تا دولت بریتانیا قرنطینه ی سفت و سختی را در لندن برگزار کند کرونا ویروس همه ی ویروس ها در طول زمان جهش پیدا می کنند و خود را باشرایط تازه وقف می دهند پس پیدا شدن چنین زیر مجموعه های تازه ای برای یک ویروس عجیب نیست . کرونا ویروس مقامات بهداشت بریتانیا اعلام کرده اند که اینگونه ویروس ممکن است تا 70 درصد مسری تر از نوع شناخته شده ویروس باشد کرونا ویروس گونه ی جدید ویروس که در انگلیس نمایان شده است براساس اطلاعات فعلی این ویروس جدید لزوما احتمال بیماری حاد و یا مرگ و میر را افزایش نمی دهد . کرونا ویروس دانشمندان می گویند جهش ژنتیکی در پرز های پروتئینی خاص این گونه ویروس جدید ممکن است توان رشد آن را افزایش دهد 

کرونا ویروس

در روزهای اخیر ماجرای ویروس جهش یافته انگلیسی همه مردم دنیا را نگران ساخته و ما هم از این قاعده مستثنی نیستیم. همانطور که ویروس کرونا از چین به ایران هم آمد، می توان پیش بینی کرد که احتمال ورود ویروس انگلیسی به کشورمان هم وجود دارد. اما، آنچه نگرانی ها را تشدید کرده است، اطلاعاتی است که پیرامون این ویروس بازگو می شود. به طوری که یافته های محققان نشان می دهد گونه جدید کشف شده کووید ۱۹ در جنوب شرق انگلستان می تواند تا ۷۰ درصد بیشتر قابل انتقال باشد.

دکتر «موگ سیویک» عضو گروه مشاوره‌ای تهدیدهای ویروس‌های تنفسی جدید و نوپدید دولت (Nervtag)، گفته است که تاکنون بیش از ۴۰۰۰ جهش Sars-Cov-۲ مشاهده شده که به نظر می‌رسد تعداد انگشت‌ شماری از آنها از اهمیت برخوردارند.

به گفته‌ «کریس ویتی» افسر ارشد پزشکی انگلیس، گونه‌ جدید کشف‌شده در جنوب شرق می‌تواند تا ۷۰ درصد بیشتر قابل انتقال باشد و مقدار R(عدد تکثیر پایه ویروس) را ۰.۴ یا بیشتر افزایش دهد.

در همین حال، «استوارت نیل» استاد ویروس‌شناسی در کالج کینگ لندن، اظهار داشت: داده‌های گردآوری‌شده تاکنون، با این درک سازگار است که این گونه واگیردارتر است، یا می‌تواند با کارایی بیشتری گسترش پیدا کند، اما تایید مبتنی بر آزمایشگاه در مورد آن یا هر ایده‌ای که چرا این گونه با سرعت بیشتری گسترش می‌یابد نداریم.

به گفته‌ وی، این گونه چند هفته‌ گذشته با ۱۰ درصد تا ۱۵ درصد موارد در منطقه‌های ویژه‌ای همراه بود، اما هفته‌ گذشته تقریبا به ۶۰ درصد موارد در لندن افزایش یافت.

بررسی ها نشان داده است که این ویروس از ۳۰ شهریور در انگلیس و بیشتر در جنوب و جنوب شرق انگلیس البته با مرکزیت لندن، شناخته شد و بالاترین آمار شناسایی را داشته است.

در همین حال، حمید سوری استاد اپیدمیولوژی و عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا، با عنوان این مطلب که جهش ویروس کرونا فعلاً روی علائم بیماری تأثیری نداشته است، گفت: مردم نباید وحشت ‌زده شوند زیرا در اپیدمی‌های پیش‌رونده، این جهش‌ها به طور مستمر و مداوم رخ می‌دهد.

ویروس کرونا در انگلیس

وی افزود: جهش‌های ویروس کرونا عمدتاً در نواحی از ویروس کرونا صورت گرفته است که تداخلی با اثربخشی واکسن‌های مورد آزمایش ندارد و به نظر نمی‌رسد تأثیری جدی بر روند تولید واکسن کرونا داشته باشد.

علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت، درباره احتمال انتقال این ویروس به ایران، گفت: ویروسی که از طریق تنفس منتقل می‌شود احتمال انتقال آن به هر کشوری وجود دارد که این بستگی به میزان رفت و آمدها دارد.

وی درباره میزان آمادگی کشور در مقابل این ویروس، افزود: در ابتدا باید از انتشار و ورود افراد دارای این بیماری جلوگیری کنیم و با توجه به اینکه این ویروس نوعی از کووید جهش یافته است، بنابراین دوره ۱۴ روزه قرنطینه را در نظر می‌گیریم.

رئیسی گفت: افرادی که در ۱۴ روز گذشته وارد کشور شدند را بررسی کردیم و اگر علائمی داشته باشند از آنها مراقبت می‌کنیم.

شاید یکی از مهم ترین اقدامات در مقابله با ویروس انگلیسی، جدی گرفتن قرنطینه افرادی است که به این ویروس مبتلا شده اند. زیرا، یکی از تجربه های تلخ روزهای ابتدایی شیوع کرونا در کشور، عدم توجه به رعایت پروتکل های بهداشتی و قرنطینه بیماران بود. زیرا، در آن روزها خیلی از افراد مبتلا به کرونا با خروج از محل زندگی خود، این بیماری را به سایر نقاط کشور منتقل کردند. حالا به نظر می رسد وزارت بهداشت، باید به کنترل های قرنطینه ای بیماران مبتلا به ویروس انگلیسی که از مرزهای هوایی وارد کشور می شوند، بیش از پیش توجه کند و اجازه ندهد این افراد به راحتی از قرنطینه خارج شوند.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار